Polecane posty

slawek2209    161

Efekt po medaxie jest taki sam jak po moddusie.Są to dwa dobre środki.Cenowo wychodzą podobnie.Przy dawce medaxu 0.6 lub moddusa 0.25 koszt około 60 zł.Po medaxie nie zauważyłem przypaleń na końcówkach liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

do metrax12

ustawienie tego mojego programu to tylko zabawa teoretyczna -bo ktoś się na forum pytał o taką mieszankę która zwalczy septoriozę niezależnie od kosztów.Jest ona nieuzasadniona ekonomicznie

ale upieram się,że to młot na septoriozę.Zabiegi T1,2,3 należało by wtedy stos.tak co 4-5 tyg zależnie od pogody.Wtedy t3 z segurisem nie wyszedł by tak póżno-tj. ok początek kłoszenia.Zresztą zalecany jest on do fazy

BBCH 71-tj. ziarniaków o konsystencji wody.Więc nie wiem skąd te obawy ,że seguris tylko na T2.Wiem,że syngenta tak zaleca-i to w ochronie dwu zabiegowej.Bo podobno mamy taki klimat,że tyle wystarczy.Ale może się trafić taka wiosna jak w 2013 ,że ciągle padało i tu ochrona dwu zabiegowa jest za słaba.

Inna kwestia -piszesz,że T2 słabe bo bez triazolu. A ja się pytam na co ten triazol? Że by mi przypalił końcówki? ;) Treoris nowy fungicyd du ponta podobno extra na septorioze działa. Na mączniaka daję sobie rękę uciąć działa jeszcze Talius( wiem bo używam go i w mieszankach kupe lat-od samego początku jak znalazł się na rynku).A na rdze i DTR Starami(generyk Amistaru) w takiej dawce w mieszance powinien nam to zabezpieczyć.Po Taliusie nigdy mączniak mi nie wyszedł do końca wegetacji!!!Dla mnie bomba.Morfolinę na t1 dałem tak by inne fungicydy działaly niezależnie od niskiej temperatury-i zawsze jakiś efekt synergii.Moim zdaniem dałem najlepiej działające substancje chemiczne na określone choroby i postarałem się je umieścić w okresach ich najczęstszego występowania.Fakt pominąłem fuzariozę -ale jak ktoś zgłebił by się tak poważniej względem tej choroby to strasznie trudno ją zwalczyć-nie pomagają tu najlepsze fungicydy tylko okreśłony moment ,kiedy trzeba go zastosować.Czasem to okienko ma kilka dni,a jeszcze śmieszniej ,że przeważnie wtedy pada.Ważniejszy wtedy jest płodozmian-a było zaznaczone ,że pszenica ma być po rzepaku i grochu -więc pomyślałem,że w moim "planie" nie będę fuzariozą się zajmował

ps. obiecuje,że już w tym temacie niepytany nie będę się już "wymądrzał"

 

Bardzo mądra wypowiedz,oby więcej takich na tym forum,Uściślając kwestie fuzariozy mamy wlasciwie 24 do 48 godzin na efektywne zwalczenie tego patogena i to tylko w momencie kwitnienia gdzie ziarniaki sa w tym etapie wegetacji najbardziej narażone na porazenie,przy sprzyjających warunkach rozwoju tj duze uwilgotnienie podłoża i wysokie temperatury.tylko zabieg w tym okrosie potrafi ochronic plantacje odpowiednio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stefano1    40

Jest zima, jest czas na spokojnie pomyśleć, więc próbuję ułożyć jakiś w miarę sensowny, niskobudżetowy program zwalczania wszelakiego grzyba w pszenicy ozimej. :)

Dla zobrazowania sytuacji : ogólnie jakiejś strasznie intensywnej agrotechniki nie stosuję- gleba klasy 2, 3 i miejscami 4, stanowiska w części po buraku cukrowym, w części drugi rok po buraku, przedplon- pszenica. ph ok 6,5. Po pszenicy pod korzeń poszło 100kg. polidapu, po buraku nic. Wiosną pogłównie dojdzie 100kg soli potasowej. Planowane nawożenie N- 130kg pogłównie+ 30kg dolistnie. Ale do rzeczy- oto co sobie poukładałem:

 

T1- 270g fenpropidyny+ 320g prochlorazu+ ze 100g propikonazolu. Czyli jakiś Tilit (lub Instinc+ Bumper itp.) + np: Mirage,. Czyli ze 110zł/ha

 

T2- (tu mam problem :) ) myślałem nad chlorotalonilem (np: Gwarant) w ilości 500g + 120g jakiegoś triazolu (myślałem o tebukonazolu, ale chciałem go zostawić na T3) . + ciort jeden wie, czy pchać się w strobiluryny- zastosowanie 2 pierwszych składników zmieści się w max 100zł/ha, więc można by jeszcze czegoś dołożyć

 

T3- po kosztach- czyli 125g tebukonazolu.

 

Szału nie ma (i raczej nie będzie :) ). Chyba, że waszym zdaniem, przy takim nawożeniu jest sens pchać się w większe koszty, Proszę o wszelakie sugestie- co skreślić, co dopisać, czego opłaca się dodać, czego można ująć. Szczególnie wątpliwości mam co do T2- za chiny nie mogę ułożyć nic sensownego, co by mieściło się w budżecie 150zł/ha (nie da się? :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja w drugim zabiegu dałbym epoksykonazol + strobiluryna (np. pikoksystrobina) np. Safir 1l + Acanto 0,5 l. Koszt ok. 160 zł


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ale czy napewno załatwi choroby w t2? troszke mało te 0,8. Stosowałeś?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

soligorem robię zabiegi na flagowy jak tylko sie pojawił.Zazwyczaj daję 0.9l a w ubiegłym sezonie 1l ze względu na septoriozę.Dobry środek z protiokonazolem ,tebukonazolem i spiroksaminą w tej cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

na t3 też nie byłby głupim rozwiazaniem, jak sądzisz?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Też może być dobre rozwiązanie chociaż ta spiroksamina to głównie na maczniaka działa co w ochronie kłosa już nie jest konieczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Rozwiązań ochrony jest dużo .Kwestia tego ile możemy wydac na ochronę i jakich plonów sie spodziewamy.Celując w np.8t to nie wachał bym sie nad aviatorem pomimo wysokiej ceny.Póżniejsza ochrona dostosowana do przebiegu pogody i stanu plantacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

To fakt soligor to bardzo dobry środek . W tamtym roku stosowałem na t2 gdyż @slawek2209 go tak polecał i nie żałuje;) w tym roku tez pójdzie na t2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

ja w drugim zabiegu dałbym epoksykonazol + strobiluryna (np. pikoksystrobina) np. Safir 1l + Acanto 0,5 l. Koszt ok. 160 zł

 

Skąd ty taką dawkę wziełeś epoksykonazolu?? 0.5l wystarczająco w mieszaninach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

125 g epoksykonazolu to wcale nie jest dużo, tym bardziej że w takiej mieszance stobiluryna tylko zabezpiecza i właśnie epoksykonazol ma zadziałać interwencyjnie, więc mniej jak 0,8 nie ma sensu dawać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stefano1    40

Co do Soligoru- do środków zawierających substancje aktywne z jednej grupy chemicznej przy zwalczaniu septoriozy podchodzę nieco sceptycznie. Lubię zrobić z opryskiwacza kociołek panoramixa :P

 

ja w drugim zabiegu dałbym epoksykonazol + strobiluryna (np. pikoksystrobina) np. Safir 1l + Acanto 0,5 l. Koszt ok. 160 zł

 

Rozważałem taki wariant. W cenie 1400g chchlorotalonilu kupię250g pikoksystrobiny . Tylko zastanawiam się, co da lepszy efekt- pełna dawka ftalanu (np: 1l Gwarantu- 500g chchlorotalonilu), czy połowa dawki strobiluryny (np: Wspomniany przez Ciebie Acanto i 125g pikoksystrobiny ). 20-30zł/ha nie jest duża różnicą cenową. Byle działało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

chlorotalonil zadziała Ci tylko na mącznika, więc wydaje mi się że lepsza będzie strobiluryna, zabezpieczy na dłużej rosliny, z tym że trzeba dodać np triazol


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5571

Chlorotalonil to głównie septorioza, na mączniaka działanie żerowe.

Ostatnio doszły mnie słuchy że w tym roku ma być na rynku pyriofenion. Podobno nowa substancja z tej samej grupy co metrafenon z Basfa. Ma być zalecane na T1 bo oprócz głównego działania na mączniaka są dobre wyniki na łamliwość i co nieco na septorię. Może myślicie na temat mieszaniny (wczesne T1) 0,8 prochloraz +0,5 chlorotalonil+ pyriofenion?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

chlorotalonil zadziała Ci tylko na mącznika, więc wydaje mi się że lepsza będzie strobiluryna, zabezpieczy na dłużej rosliny, z tym że trzeba dodać np triazol

Chlorotalonil to głównie na septoriozy, i też zabezpiecza, choć w jego przypadku zawsze jest lekkie ryzyko jego zmycia pod wpływem ulewnego deszczu (w zależności jeszcze od formulacji). A strobiluryny na septoriozę z chlorotalonilem zdecydowanie przegrywają. Strobiluryny na rdzę są bardzo dobre, z czego pikoksystrobina lepiej się nadaje w młodszych fazach rozwojowych, w dalszych w tym m.in azoksystrobina będzie lepsza.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

Kolego Milanreal 1 poradż mi jaką ochronę dobrać w pszenicy ozimej Ozon,Ostroga posiana jest po rzepaku,interesuje mnie skuteczna ochrona nie koniecznie tania może być w trzech zabiegach .Dobrze by było gdybyś uwzględnił w którymś zabiegu duett ultra ponieważ został mi z poprzedniego roku i pasowało by go wykorzystać pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

stosowałem kiedyś w 2 zabiegowej ochronie na T2 na jednym kawałku dla porównania:

1. Artea 0,5 l

2. Artea 0,5 + Amistar 0,2

Efekt nie był powalający (pewnie ze względu na zbyt niską dawkę Amistaru) ale widać było wyraźną różnice w wariantach, głównie w septoriozie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poczek1    0

co sądzicie o o zabiegu na t1 wirtuoz 1l na ha po przedplonie buraki cukrowe a na t2 sokół trochę więcej niż w podanej etykiecie thj. 0,8 do 1 l

 

albon w trzech zabiegach. Wirtuoz 1 l + Sokół 0,6-1l+ Duet w trzech zabioegach.

Bądź 2 zabiegach wirtuoz 1l + Sokół do 1l w zależności od chorób.

proszę o pomoc.

Dotychczas robiłem zabieg na T1 duet a na drugi Sokół w dawce minim,alnej.

Z Sokołu jestem zadowolony z Duetu nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

witam, pszenica idzie na pasze, siana po jeczmieniu jarym

interesuje mnie wysoki plon, ale jakos ziarna juz nie

czy starczy jeden zabieg na t1 capallo lub awiatorem w maksymalnych dawkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj