Polecane posty

Merkoo    24

Nie wygląda to na septoriozę wiec trzeba szukać przyczyny gdzie indziej. Wygląda na przypalenie, któraś z substancji fungicydowych szkodzi jej ale obstawiam niedobór miedzi bo pozasychane są od wierzchołków, nastepna objawa tego niedoboru to właśnie kłosy które są trochę pozaginane. Są to oznaki lekkiego niedoboru. Gęsta więc potrzebowała więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2241

@brutus44 10t/ha liczysz to ładnie powiedz jaka obsada kłosów przy tej liczbie pięterek. Sailora widziałem na dniach pola Danko/Bayer i powiem że bez rewelacji, Arkadia lepiej wyglądała.

Ochrona Aviator 1l i Fandango 1l trzymała rośline, przy Arkadi z kolei poszedl na T2 Reveler i grzyb już wchodził, mączniak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

walczę jeszcze z mszycą i skrzypionką czy mogę teraz śmiało aplikować jeszcze tebukonazol (około 130g) i czy jest sens stosowania jeszcze siarczanu magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

brutus44, ja wysyłałem to zdjęcie do Bayer, Basf, Danko i wszyscy mówią że to nie jest septorioza

Jedni mówią Moddus, drudzy brak składników odżywczych.......

kiedy dawałeś moddus i z czym mieszałeś?mam podobne przypalenia na arktisie gdzie moddus był stosowany z decisem na liść flagowy.przypalenia pojawiły się około 2 tygodniach po zabiegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

właśnie wpadła mi w ręce ulotka du pont traktująca o acanto i dwie podstawowe informacje, które mnie zaskoczyły to wpływ środka na rozwój systemu korzeniowego oraz brak negatywnego efektu zieloności (podkreśla się dwie te cechy jako wyjątkowe dla strobiluryn) czy w związku z tym stosowanie acanto na opóźniony t2 bądź t3 ma jakikolwiek sens? nie uzyskamy efektu zieloności, a skuteczność w zwalczaniu chorób jest bardzo ograniczona, zatem celowym wydaje się wyłącznie wczesne stosowanie lub zastąpienie pikoksystrobiny inną substancją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Negatywny efekt zieloności, masz na myśli efekt fitotoniczny? Z tego co czytałem to nie ma sensu stosowania pikoksystrobiny na T3, a na forum jest wręcz odwrotnie. Lepsza we wcześniejszych fazach. Na T3 juz lepsza azoksystrobina bo bdb zabezpiecza przed chorobami kłosa. Azoksystrobina droższa (chyba ze zamiennik z importu) ale jednak lepsza.

panowie-pryskałem 2 razy pszenicę-Sailor-na grzyba.Wirtuoz,następnie reweller +gwarant.Ale to mniej ważne czym -tylko chciałem podzielić się spostrzezeniem ,że w tym roku zabieg na t3 jest niezbędny. Ja miałem czysciutką pszeniceZajezdzam we wtorek a tam grzyb jak cholera -septorioza plew.Popryskałem tebu+bi ale jednak tebu jest jak przeczytałem pozniej słabe na septorioze.Pierwszy raz widzę taką presje choroby(3 dni i nie ma liscia flagowego) i pierwszy raz pryskałem 3 razy pszenice.Tylko taki apel\porada-jak ktos się waha czy jeszcze prysac-to niech pryska

;( a taka rekordowa pszenica się zapowiadała na 10 ton

Oceniać plon to można jak jest w magazynie a nie w czerwcu na polu... Chlorotalonil jak przepuścił septoriozę to się zdziwiłem. A może nieodpowiednie dawki?

To może poprawić np. rekordem 0,5L/ha?

Nawet nie widziałem fungicydu który ma epoksykonazol solo. Ale jak widzę jest. Radze stosować dawki wg etykiety. Ten fungicyd ma tylko 125g więc zmniejszanie dawek praktycznie nie uzasadnione.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

sławek, moddus u mnie też poszedł na liść flagowy z Falconem, ale w bardzo małej dawce 0,15 l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

10 ton to oczywiscie takie zyczeniowe marzenie.Ale miałem nadzieje bo już miałem krisa co dał mi 9,5 i pszenzyto baltico co dało 11(niestety z małego kawałka nasiennego ale jednak-było ważone i pole mierzone).A ta pszenica szła na rekord.Teraz jak bedzie 6 to bedzie ok.W temacie sailora-jezeli kogos to jeszcze interesuje.Byłem ponownie na lustracji pola by cos wniesc do dyskusji.Poszedlem w pszenice Legende bo przypomniałem sobie że jest tam wsiany siewnik Sailor.Byłem z atlasem chorób.Wynik=legenda tylko z małem porazeniem -septorioza paskowana.Sailor z takimi objawami jak na zdjęciu kolegi na 66 str. Więc trop z niedoborami pierwiastków chyba został obalony.U mnie to jednak jest choroba-obstawiam septerioza plew-i nowy trop DTR.Czytałem w atlasie ze objawy tej choroby sa niespecyficzne-i zaleza w duzej mierze od odmiany.Zastanowiło mnie też to ze niektore rosliny są calkowicie zdrowe.Lan charakteryzuje się nierownomiernoscią-niektore rosliny są o dobre15 cm wyzsze od najwyzszych w tym uśrednionym łanie.Może to coś je męczy od korzenia? A objawy przypalenia końcówek liscia to reakcja rosliny na stres.Moze cos ja podgryza czy brak powietrza w glebie a sailor na to jest uczulony? W kazym badz razie spoznione t3 tebukonazolem trochę pomoglo bo zabraklo mi srodka na cale pole i tam gdzie niepoprysane jednak liscie gorsze.

co do obsady kłosów-nie wiem kto to liczy-nie chce mi się liczyć do 600-podejzewam że tyle jest bo gestwina straszna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

sławek, moddus u mnie też poszedł na liść flagowy z Falconem, ale w bardzo małej dawce 0,15 l/ha

na modus to chyba wystarczy ze został pomieszany z fungicydem.mi przypalił z decisem stosowany.zakreciłem ostatnią końcówkę w opryskiwaczu ponieważ przy miedzy pszenica była niższa i tam nie występują przypalenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie mam pytanie, planuję zrobić 3 zabieg w pszenicy ozimej nie nadwyrężając portfela. Co dać lepiej? Handlowiec proponuje Star Pro 430 SC - 0,5 litra, a drugi zaś mówi że jego jest z końcówką EW i jest lepiej przyswajalny czyli 0,8 litra Toledo 250 EW, Ceny +/- 35zł/ ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

forma tebukonazolu nie ma aż tak jednoznacznego znaczenia, możesz zrobić test i zastosować każdy środek na połowie areału, we wskazanych dawkach wniesiesz więcej substancji (o 7,5%) w starpro i z tego co się orientuję toledo wychodziło drożej niż brasifun z chemirolu, po ile masz starpro?

 

Negatywny efekt zieloności, masz na myśli efekt fitotoniczny? Z tego co czytałem to nie ma sensu stosowania pikoksystrobiny na T3, a na forum jest wręcz odwrotnie. Lepsza we wcześniejszych fazach. Na T3 juz lepsza azoksystrobina bo bdb zabezpiecza przed chorobami kłosa. Azoksystrobina droższa (chyba ze zamiennik z importu) ale jednak lepsza.

według producenta pikoksystrobina nie wywołuje negatywnego skutku efektu zieloności, czyli niekorzystnego sztucznego przedłużania okresu wegetacji łanu i przedłużania dojrzewania ziarna, a przecież głównie o to chodzi w stosowaniu strobiluryn

 

Poszedlem w pszenice Legende

jakiej wielkości masz ziarniaki i jaką wysokość roślin? u mnie niesamowicie wolno wypełnia ziarno i zastanawiam się czy to nie wina drugiej dawki medax top; odnośnie do obsady to liczysz kłosy na metrze bieżącym i mnożysz przez ilość rzędów przypadających na metr szerokości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

krissmy - w podanych dawkach wychodzi taniej zastosować STAR PRO ( 35zł/ha) czyli 1 litr po 70zł. Dodam, że odmiana pszenicy to RYWALKA miałem z nią straszny problem z mączniakiem, a po ostatnim zabiegu fungicydowym odbarwiły mi się końcówki liścia flagowego, po mimo że oprysk był wykonany wieczorem, a mocznika i siarczanu dałem śladowe ilości, podobno w tym roku często spotykane objawy, dlatego też się zastanawiam czy na trzeci raz dodawać mocznik na masę tysiąca ziaren? dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

tebukozal też może przypalić końcówki zaaplikowany razem z mocznikiem, mi HaGe wyceniło ten tebukonazol na 74zł, więc masz dobrą cenę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2241

Panowie, a że tak się zapytam po co wam strobiluryna na T3 jeżeli dopiero teraz go robicie to spokojnie dobry triazol potrzyma do żniw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

według producenta pikoksystrobina nie wywołuje negatywnego skutku efektu zieloności, czyli niekorzystnego sztucznego przedłużania okresu wegetacji łanu i przedłużania dojrzewania ziarna, a przecież głównie o to chodzi w stosowaniu strobiluryn

Nie tylko wg producenta bo widziałem porównanie azoksystrobiny i pikoksystrobiny (HGCA chyba) i efekt fitotoniczny u tej drugiej prawie śladowy. I czy wg Ciebie efekt fitotoniczny naprawde jest szkodliwy?

@tomek90 tu się zdecydowanie zgadzam dobre triazole zabezpiecza kłos na ok 4 tyg a że już jest dość późno to strobiluryn nie ma sensu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

właśnie to przekreśla zasadność stosowania acanto celem przedłużenia wegetacji, bacząc na skuteczność (w kontekście kosztów) również nie warto tego używać, i sam się zastanawiam jakim sposobem wcześniejsza dyskusja w tym wątku skłoniła mnie do zastosowania tego środka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

Nie tylko wg producenta bo widziałem porównanie azoksystrobiny i pikoksystrobiny (HGCA chyba) i efekt fitotoniczny u tej drugiej prawie śladowy. I czy wg Ciebie efekt fitotoniczny naprawde jest szkodliwy?

@tomek90 tu się zdecydowanie zgadzam dobre triazole zabezpiecza kłos na ok 4 tyg a że już jest dość późno to strobiluryn nie ma sensu.

Dobre triazole,jaki kolego środek kolego masz na myśli potrzebuję podratować kłos w pszenicy muszelka;t1 brasifun,t2 eminent a co na t3 pozdrawiam i proszęo pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2241

właśnie to przekreśla zasadność stosowania acanto celem przedłużenia wegetacji, bacząc na skuteczność (w kontekście kosztów) również nie warto tego używać, i sam się zastanawiam jakim sposobem wcześniejsza dyskusja w tym wątku skłoniła mnie do zastosowania tego środka

 

Jesteś niezadowolony z Acanto? Dla mnie ochrona się podoboba z tą substancją, chodz niemam porównania bo po całośći poszło. Tyle że nie opierałem się na strobilurynie, a zastosowałem ją jako dodatek no i ze względu na te właściwości chodz nie moge ich znaleść to pikoksystrobina najlepsza, a potem krezoksym chyba ale nie jestem pewien.

 

@case-jxu-95 tebukonazol, epoksykonazol, protiokonazol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s17    15

Czy opryskiwanie w tak wysokich temperaturach jak obecne triazolami nie szkodzi pszenicy? Mam na myśli zabieg późnym wieczorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie, a że tak się zapytam po co wam strobiluryna na T3 jeżeli dopiero teraz go robicie to spokojnie dobry triazol potrzyma do żniw.

 

 

T1 - CAPALO 337,5 SE w dawce 1,5 litra

T2 - OLYMPUS 480 EC w dawce 1,3 + LOTUS 750 EC w dawce 0,3 litra

T3 - Więc co proponujesz ? Jak już pisałem handlowcy zaproponowali tani zabieg tebukonazolem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Jesteś niezadowolony z Acanto?

 

owszem jest to najskuteczniejsza strobiluryna, ale nie posiadałem wiedzy o braku efektu fitotoniczności, czyli jest dobrze ale nie tak jak chciałem, od przyszłego sezonu przerzucam się na jakiś zamiennik acanto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2241

Możesz podać link do tego artykułu o braku efektu fitotoniczności, też jestem ciekaw. Może Reveller tylko że wychodzi drożej niz Acanto.

 

@przemekaerox tebukonazol ok, mozesz też tebukonazol+epoksykonazol dać po 0.5l obydwa. Z droższych trochę masz Falcon i Soligor. Septoriozy plew raczej bedziesz miał z głowy po Olympusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

czy artea na kłos (pszenica ozima) będzie dobra czy polecacie cos lepszego w podobnych pieniądzach!! poproszę o nazwy środków i ewentualne ceny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj