Polecane posty

losktos    356
Napisano (edytowany)

Panowie co polecicie na T2? Na Rywalce mam strasznego mączniaka i z powodu braku Prosaro o którym już wcześniej pisałem będę pryskał na 3 razy. Co teraz polecicie? Zastanawiam się nad Duetem Star

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

no puki co trzyma się bardzo fajnie, wiesz u nas dość sucho jest, deszczu to niewiele, 10 dni temu trochę popadało ale znowu by się przydało

 

co do nawożenia to dostała prawie 150N w dwóch dawkach RSM32, wszystkie stanowiska po rzepaku, klasa ziemi od 3a do 4b

 

a kiedy mogę najpóźniej zrobić ten oprysk ? w trakcie kłoszenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Jak nie ma objawów to po wykłoszeniu, tylko wiesz jak to mówia lepiej zapobiegać niż leczyć, a niektóre choroby w pierwszym stadium rozwijają się tak, że nie zobaczymy tego gołym okiem, więc dałbym najpóźniej w trakcie kłoszenia. Daj coś ze strobiluryna żeby trzymało dłużej i jeszcze pytanie ile czasu mineło od pierwszego zabiegu??

 

@losktos może być ten duett, powinnien wziąść mączniaka. Co dałeś w pierwszym zabiegu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CARYX    11

mam strasznego mączniaka w pszenicy tonacji stanowisko po rzepaku, dolne liście przy ziemi mają białawe plamki sporo tego białego jest. Co polecacie żeby skutecznie zwalczyć mączniaka, dodam że to będzie pierwszy i ostatni zabieg fungicydowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14
Napisano (edytowany)

a co polecacie na jeczmien jary?? czy jest sens pryskac fungicydem?

Edytowano przez qba333

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

U mnie w Bogatce już wczoraj rozpoczęła się faza kłoszenia. Na dodatek wczoraj, dziś i do końxa tygodnia ma padać deszcz!! Ile godzin po zabiegu fungicydem nie może być deszczu?? Dwie godziny wystarczą? Mam kupiony Zafir 400 EW. Proszę o odpowiedź!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jak nie ma objawów to po wykłoszeniu, tylko wiesz jak to mówia lepiej zapobiegać niż leczyć, a niektóre choroby w pierwszym stadium rozwijają się tak, że nie zobaczymy tego gołym okiem, więc dałbym najpóźniej w trakcie kłoszenia. Daj coś ze strobiluryna żeby trzymało dłużej i jeszcze pytanie ile czasu mineło od pierwszego zabiegu??

 

@losktos może być ten duett, powinnien wziąść mączniaka. Co dałeś w pierwszym zabiegu??

 

Na pierwszy zabieg poszedł Wirtuoz no i rozczarowałem się. Co do reszty chorób ok, ale mączniaka przepuścił strasznie. Na Finezji i Bamberce jest znacznie lepiej ale na Rywalce poprostu tragedia. Może dlatego że dałem 1 l a nie 1,25


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Przyczyn może być dużo, zbytnio zagęszczony łan, monokultura, podatnośc na tą chorobę. U mnie pszenice czyste po 0.5 Tilt Turbo + 0.8 prochloraz ale i wcześnie poszedl zabieg tzn koniec krzewienia-początek strzelania w zdzbło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

Witam!

Planuje tylko 1 zabieg fungicydowy na zboża, który mam zamiar teraz na dniach robić bo widzę ze pojawiło się trochę grzybów, głównie mączniak i rynchosporioza. Moje zboża to żyto hybrydowe, pszenica ozima i jęczmień jary. Planuję kupić FALCON. Nie wiem tylko czy sobie poradzi czy też lepiej zastosować jakąs mieszankę fungicydów! Co byście polecali i jak to wygląda mniej wiecej cenowo na ha??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Ja dziś opryskałem pszenice tiltem ale nie wiem czy nie za wczesnie bo zapowiadaja parę dni deszczowych i z niskimi temperaturami (chodz tilt działa w niskich temp. tak pisze na etykiecie) Lepiej wcześniej opryskac czy pozniej? za pare dni kłos już bedzie na wierzchu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0
Napisano (edytowany)

Mam takie pytanko pierwszy zabieg fungicydowy ATAK 450EC 0,6l/ha+PROPICOFLASH 0.4l/ha ale srenio mi to wyglada najbardziej martwi mnie taki bialy nalot na lodydze przy korzeniu co to moze byc? jaki terez zabieg teraz pojdzie odzywka mikrostart 0,5kg/ha i wieloskladnik NPK 20-20-20 co dodac. Mozliwe ze ten bialy nalot na lodydze przy korzeniu to choroba podstawy zdzbla?

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

biały nalot to mączniak. Choroby podstawy źdźbła objawiają się zwykle ciemnymi przebarwieniami u podstawy łodygi


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamp1976    0

Pragnę przestrzec że troska o uprawy jest istotna ale nie mniej istotna jest świadomość konsekwencji czynionych zabiegów nie tyle dla upraw, co okolicznej przyrody. Nawozy, opryski, nie daj Boże krótko przed deszczem potrafią wyrządzić wiele szkód zwłaszcza okolicznym zbiornikom wodnym, a co mało osób wie również tym bardzo odległym, bo duża część środków bardzo długo się nie rozkłada docierając często nawet do morza. Bałtyk obecnie jedno z najbrudniejszych mórz świata, w największej części "zasilany" jest przez polskie rzeki zatem na nas spoczywa odpowiedzialność racjonalnego postępowania, by zarówno może jak i nasze rzeki i jeziora mogły jeszcze przez długie lata cieszyć oko, a nie przekształcać się stopniowo w grochówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromaro    9
Napisano (edytowany)

tak. nie opryskam funglicydami ani herbicydami i nie dam nawozu bo będę czekał na idelną pogode (i się nie doczekam) bo żal mi będzie morza... a za to drugi rolnik wykona zabiegi i ja będę miał 4 tony a on 8 i morze mi zwróci te 4 tony...

 

tak samo było z segregowaniem śmieci... tyle się mówi żeby nie palić plastiku, butelek bo to sie unosi nad nami.... wieć pomyslałem naucze w domu wszystkich żeby wyrzucali butelki nie do pieca a do worka bo przeciez zbierają na wiosce normalnie plastik segregowany... i co z tego. Jak sie zapytałem obojętnie którego sąsiada to mówi że jego piec wszystko pali... i swojego smrodu z komina nie wdychałem ale z kominów sąsiadów za to tak...

 

przeciez i tak umrzemy i tak

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

Ty chyba nie jesteś rolnikiem skoro piszesz żeby nawozu nie stosować przed deszczem.Kup mi ze 100 ton saletry a przy Tobie wysieje ją na suchą glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

w NU maj 2013 znajduje się tabela wskazująca jaka jest skuteczność fungicydów na T3 (uwzględnili tylko septoriozę plew, fuzariozę kłosów i czerń zbóż) amistar ogarnia wszystko, acanto wyłącznie septoriozę, a tebukonazol (np tarcza łan) też wyłącznie septoriozę plew, czy to oznacza, iż na T2 lepiej zaaplikować amistar zamiast acanto, a na t3 tebukonazol nie będzie dostatecznie skuteczny? czy też zestawienie jest zrobione na zlecenie?

Co do amistaru to żadne żdźiwienie, ale z tebukonazolem już tak. Uwzględniany był tez cyprokonazol? Czytałem że na fuzariozę i czerń jest bardzo dobry.

Ja T1 pryskałem dość wcześnie - pierwsze kolanko gdzieś było, to kiedy powinienem pojechać na T2 (generalnie planowałem 2 zabiegi)?, Problem tylko z tym że duzo mączniaka się pokazuje. Jedną odmiane przejechałem wczoraj nawet Tiltem i teraz nie wiem czy poprawiać na mączniaka reszte czy czekać na T2 no i kiedy go zrobić i czym jeśli tak mocno mączniak daje się we znaki.

To nie jest wcale tak wcześnie, wg mnie to optymalny termin zabiegu na T1 tym bardziej jeżeli dajesz środek na choroby podstawy źdźbła. Jezeli mączniak już jest to teraz koniecznie musisz zrobić zabieg. Tilt jest dobry ale nie daje pewności że ochroni łan do zbioru. Powinieneś dać mieszaninę która zwalczy obecnie mączniaka i ochroni łan przed kolejnymi chorobami. Na myśli mam np menara+olympus.

pragnę się doradzić jako że w tej dziedzinie totalnie niedoświadczony, na T1 dałem 2l Topsinu + 0,66 l Domnica (tebukonazol), na chwilę obecną raczej nie widać chorób, choć w dolnych partiach gdzieniegdzie trafi się kropka mączniaka czy tez rdzy brunatnej, i teraz zasadnicze pytanie, pszenica w przeciągu tygodnia zacznie się kłosić, kiedy zrobić zabieg T2 (w planie miałem tylko dwa zabiegi) , ewentualnie czy warto przeczekać T2 i zrobić od razu T3 po wykłoszeniu...

generalnie co polecacie, i w jakiej fazie to zrobić i jakimi środkami tak żeby skończyć na tym jednym zabiegu, z góry dziękuję

Jeżeli nie ma dużego porażenia chorobami to możesz dać dopiero na początku fazy kłoszenia, ale możesz dać nawet teraz mieszaninę artea+amistar. Azoksystrobina długo działa i jak wyżej było podane bardzo dobrze zwalcza choroby kłosów.

mam strasznego mączniaka w pszenicy tonacji stanowisko po rzepaku, dolne liście przy ziemi mają białawe plamki sporo tego białego jest. Co polecacie żeby skutecznie zwalczyć mączniaka, dodam że to będzie pierwszy i ostatni zabieg fungicydowy

Jak 1 zabieg to musi iść coś dobrego może być mieszanina którą podałem wyżej czyli menara+olympus. Może być też seguris, cenowo wyjdzie podobnie.

Witam!

Planuje tylko 1 zabieg fungicydowy na zboża, który mam zamiar teraz na dniach robić bo widzę ze pojawiło się trochę grzybów, głównie mączniak i rynchosporioza. Moje zboża to żyto hybrydowe, pszenica ozima i jęczmień jary. Planuję kupić FALCON. Nie wiem tylko czy sobie poradzi czy też lepiej zastosować jakąs mieszankę fungicydów! Co byście polecali i jak to wygląda mniej wiecej cenowo na ha??

Falcon na 1 zabieg to za mało. Ma 2 triazole i 1 ketoamine co oznacza że działa interwencyjnie i wyniszczająco. Trzeba by dać o działaniu zapobiegawczym czyli strobulinę. Żyto zapewne już się kłosi więc lepsza mieszanina artea lub menara z amistarem. Na pszenicę i jęczmień może być artea lub menata z olympusem.

Ja dziś opryskałem pszenice tiltem ale nie wiem czy nie za wczesnie bo zapowiadaja parę dni deszczowych i z niskimi temperaturami (chodz tilt działa w niskich temp. tak pisze na etykiecie) Lepiej wcześniej opryskac czy pozniej? za pare dni kłos już bedzie na wierzchu.

Tilt zawiera fenpropidynę z grupy morfin która bardzo dobrze działa w niskich temperaturach. Ale teraz na tilt może już być ciut za późno jeżeli niebawem rozpocznie się faza kłoszenia. Może być lepsza artea lub menara, cyprokonazol jest bardzo dobry na T3.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Co do amistaru to żadne żdźiwienie, ale z tebukonazolem już tak. Uwzględniany był tez cyprokonazol? Czytałem że na fuzariozę i czerń jest bardzo dobry.

 

to radziłbyś dodać na t2 amistar czy acanto?

 

ha bardzo ciekawe w zestawieniu jest menara (propikonazol - 250 g, cyprokonazol - 160 g) zwalcza tylko septoriozę plew i artea (propikonazol - 250 g, cyprokonazol - 80 g) dobrze zwalcza septoriozę plew, fuzariozę kłosów i czerń zbóż;

 

wcześniej tego nie zauważyłem, bowiem tabela jest sporządzona według nazw środków, a nie substancji czynnej - w związku z czym inną skuteczność ma Dominic 250EW (tylko fuzarioza plew) a inną Syrius 250EW (fuzarioza plew, fuzarioza kłosów), czy to oznacza, że tebukonazol nie zabezpieczy przed czernią zbóż? bez względu na nazwę środka? jakie są jeszcze choroby kłosów występujące w dużym natężeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Oba mają strobuliny czyli na T2 będą dobre. Z tą różnicą że wg mnie amistar lepszy będzie w późniejszej fazie, teraz lepszy jest olympus, oprócz strobuliny ma tez ftalan co jeszcze dłużej będzie zapobiegać następnym infekcjom.

Jeżeli są podane środki zamiast substancji aktywnych to chyba widziałem tą tabele już gdzieś.

Menary stosuje się 0,5l/ha, artee 1l wiec ilość cyprokonazolu jest taka sama na ha. Wiec nie wiem jak mogło tam wyjść że podobna zawartość substancji aktywnych na ha w 1 środku zwalcza choroby kłosów, a w 2 środku już nie. Czytałem że cyprokonazol jest bardzo dobry na choroby kłosów więc zarówno artea jak i menara są dobre na T3. Tebukonazol powinien ochronić, choć po tej tabeli zwątpiłem w to.

Inne choroby to głownia pyląca i śnieć cuchnąca ale przed tymi chorobami trzeba zapobiegać stosując dobre zaprawy nasienne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konio1011    100

Panowie mam pytanie..a mianowicie na T1 stosowałem Mondatak na T2 stosowałem dzis Menare i teraz moje pytanie co dać na T3 i kiedy przed kwitnieniem czy po? na 3 razy chce pryskać bo mam bardzo gęste i duża presje chorób szczególnie mączniaka ..Proszę o szybką odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Szkoda że nie dodałeś np olympusu to może 2 zabiegi by wystarczyły. W takim wypadku będziesz prawdopodobnie musiał dać na T3, najlepiej na początku fazy kłoszenia przed kwitnieniem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Oba mają strobuliny czyli na T2 będą dobre. Z tą różnicą że wg mnie amistar lepszy będzie w późniejszej fazie, teraz lepszy jest olympus, oprócz strobuliny ma tez ftalan co jeszcze dłużej będzie zapobiegać następnym infekcjom.

Jeżeli są podane środki zamiast substancji aktywnych to chyba widziałem tą tabele już gdzieś.

Menary stosuje się 0,5l/ha, artee 1l wiec ilość cyprokonazolu jest taka sama na ha. Wiec nie wiem jak mogło tam wyjść że podobna zawartość substancji aktywnych na ha w 1 środku zwalcza choroby kłosów, a w 2 środku już nie. Czytałem że cyprokonazol jest bardzo dobry na choroby kłosów więc zarówno artea jak i menara są dobre na T3. Tebukonazol powinien ochronić, choć po tej tabeli zwątpiłem w to.

Inne choroby to głownia pyląca i śnieć cuchnąca ale przed tymi chorobami trzeba zapobiegać stosując dobre zaprawy nasienne.

 

a ja znowu czytałem że cyprokonazol i propikonazol są słabo skuteczne przy zwalczaniu chorób kłosa, szczególnie fuzariozy. U mnie w ubiegłym roku Tebukonazol się sprawdził


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

To nie jest wcale tak wcześnie, wg mnie to optymalny termin zabiegu na T1 tym bardziej jeżeli dajesz środek na choroby podstawy źdźbła. Jezeli mączniak już jest to teraz koniecznie musisz zrobić zabieg. Tilt jest dobry ale nie daje pewności że ochroni łan do zbioru. Powinieneś dać mieszaninę która zwalczy obecnie mączniaka i ochroni łan przed kolejnymi chorobami. Na myśli mam np menara+olympus.

 

dzięki za rady czyli jak tylko pogoda pozwoli to muszę jechać- jedna pszenica w fazie 4 kolanka, inna ma je dopiero lekko wyczuwalne. Jednak w mojej okolicy właściwie dostępne są raczej podstawowe środki jak, Duet Ultra, Falcon, Artea, Amistar(kosmiczna cena 270zł), Tebu, to który z nich wybrać lub jakie mieszaniny i czy jak teraz zrobię zabieg, to szykować się na 3 bo raczej zawsze kończyłem na 2 jednak robiłem go w fazie kłoszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Panowie doradzcie, pryskać teraz od grzybka zabieg T2 Duett Ultra gdy w dzien jest 15st a w nocy spada do 5st ?? Ta temperatura w nocy nie obinży skuteczności działania fungicydu?? Doradzcie bo juz nie wiem co robić ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj