Skocz do zawartości
mlodyrolnik3

Próba kręcona

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak przygotować siewnik do siewu?

galeria
Próba
pawel_rawa    5

kolego hardkor siewnik 3 m z kołem o rozmiarze 16 robisz 38.5 obrotu kołem i masz wysiew na 2.5 ara ważysz te nasiona i wagę mnożysz przez 40 i wysiew na 1 ha gotowy

ja mam nordstena 2,5 m to mam łatwą sprawe zmierzyłem ile potrzebuje obrotów koła na 100 m (w moim przypadku jest 58) siewnik 2.5m x 100 m = 2,5ar robie 58 obrotów kołem nasiona na wage mnoże przez 40 i mam ilosc na 1ha

Eracer    0

Witam, może podłączę się do tematu. Siewnik Agromasz SR300. Próba kręcona rzepaku- wychodzi 2,65 kg na hektar. Po zasianiu 3 ha wyszło mi realnie 3,2 kg na hektar. Teraz pytanie dla użytkowników tego siewnika czy też z tym się spotkaliście, że zawyża wysiew?

Pozdrawiam

Paweł.

Wiadomość z agroFakt.pl

Na polu masz klin, słup, poprzeczniak, zawsze jakaś nakładka będzie. Niektóre siewniki pod górkę sieją więcej a z górki mniej. Jeszcze zależy jak jest pole uprawione...

Odnośnie próby kręconej, dobrego jej wykonania i stanu technicznego siewnika można doktorat napisać.

Nie siałeś nigdy ? to powiedz tatusiowi żeby ci dał w tym roku.

zetorki12    2029

Siać siałem , tylko próby kręconej nigdy nie robiłem :P . Co do drugiej części postu , to nie mam łączności z zaświatami :unsure: . Z tym sianiem z góry i pod górę to też ciekawa teoria , czyżby pod górę było dalej ? :huh:

Edytowano przez zetorki12

Wsiada zetorek i już siewnik sieje jak powinien B)

No to jeśli wiesz jak niektórzy "sieją" to po co się pytasz o argumenty, że próba tak a na polu inaczej.

Edytowano przez michalzetor93

pimper21    50

Obliczył by mi ktoś ile robić obrotów w próbie kręconej. Amazone D7 2.5m obwód koła 230cm

m_i_c_h_a_l    3

Robiłem ostatnio próbę przygotowując do zasiewu siewnik Poznaniak S043, 2,5 m szerokość, obwód koła 1,96m.

Wyszło mi, że na 1 ar muszę wykonać 20,5 obrotu kołem (100 / 2,5 = 40 / 1,96 =~20,5

Po przeprowadzeniu próby wychodziło mi zgodnie z tym co jest zapisane w tabeli wysiewu.

witam najprostszy i uniwersalny dla kazdego siewnika jest ten wzór:

q= Q x n x s x3,14 x r / 9500

q- ilosc ziarna jaka musimy uzyskac przy danej liczbie obrotów kołem

Q- zkładana ilosc wysiewu (np 160 kg na ha)

n- szerokosc sienwika ( np 2,7 dla poznaniaka lub 3m dla agromasza i innych) podana w metrach!

s - zakładana ilosc obrotu kołem nie mniejsza niz 25 nie wieksza niz 50 ( ja osobiscie krece 35 razy)

3,14 - stała pi

r- srednica koła napedowego siewnika w metrach (np w poznaniaku ja mam 0,62 m czyli 62 cm)

przykładowo chcemy wysiac 160 kilo zyta na ha , dysponujac siewnikiem 2,7 m  krecac kołem 35 razy

q= 160 x 2,7 x3,14 x 0,62 x 35 / 9500 ( powinno byc 10 000 ale ze wzgledu na zakałdany poslizg koła zmniejszamy)

q= 3,09 kilo  - tyle powinno nam wyjsc w probe kreconej, ustawiamy siewnik tak dugo az uzyskamy taki wynik plus minus 10 gram 

i nie ma bara zeby wyszło inaczej ja tak ustawiłem siewniki wszytkim rolnikom w mojej okolicy i na kazdym sie to sprawdza

Mycek5120    27

Siewnik Amazone 2,5m special II 21 lejków rozmiar koła 5.00 16  ktos mi powie ile powinienem zrobic obrotów koła przy próbie kręconej?? Ewentualnie ile obrotów korbą w skrzyni bo taką tez posiadam

hemi    16

Panowie siewnik rabewerk multidrill 3000, skrzynia bezstopniowa. Robię próbę kręconą- ustawiam 160kg/ha, sieje 350kg/ha. Skrzynia do roboty?

volvo1150    8

nie myślę  że to od grubości ziarna zależy jak będzie grube to 160 wyleci ja mam problem z poznaniakiem stary ten siwy na wąskich kołach   bo z 1986 r na rzepaku cuda robił próba robiona 4 razy za każdym razem co innego znajomy robił taka samo próbę siej co do 1 kg  niby ok 5 kg a w polu siał o 1 kg w pszenicy niby ustawiony na 250 to sieje 150 zawsze różnicy na tym ustawieniu było ok 10-15 kg siałem zawsze na a 1 na zwiększonym tak w tym roku na a 4 na każdym kawałku inaczej leciało mam go kilka lat ale za nic nie mogę  go ustawić idealnie co roku co innego sieje dodam że pszenica 1 odmiana tak samo rzepak o zapychaniu między lejami nie wspomnę byle bryłka i się ciągnie może ktoś ma pomysł  jak leje rozsunąć tak sobie mylę że może tryb któryś inny bo nic nie przychodzi mi do głowy co może być miałem wczęśniej poznaniaka takiego z 79 rok to sobie zmieniłem na nowszego parę lat tamten siał idealnie wiem że między tamtym a tym któryś tryb jest inny i inaczej sieje niby piszę na nim że ma 2,70 ale po pomiarach wychodzi 2,60

SKORPION1    0

Ja mam problem z siewnikiem agro maszu , jak robię próbę kręconą dajmy , że dwa razy i wychodzi ok a na polu to cuda wianki . Dodam , że jak jest temperatura powietrza pow 10 stopni to jeszcze można przeboleć różnice wysiewu ale siałem teraz 15.10 i było 5 stopni to w próbie pszenżyto wyszło 200 kg a na polu 300 kg w pszenicy ustawione na 230 kg a wyszło 300 kg , dlatego zrobiłem w pszenżycie na 200 bo mówię i tak wyjdzie więcej ale nie myślałem , że tak . Siewnik ma 3m więc kręcę  korbą 16 razy tak jak w instrukcji , czy temperatura powietrza  ma wpływ na skrzynie olejową czy po prostu taki urok siewnika , ma dopiero 2lata.

lukejro    157

Temperatura nie ma żadnego wpływu. A czasem nasiona nie zaprawiasz na mokro bezpośrednio przed siewem? Bo jeśli tak, to tak będzie się działo. Bezpośrednio po zaprawianiu na próbie będzie leciało mniej a już po pół godzinie jak wciągnie wilgoć będzie leciało więcej.

Peron    18

Ja mam Poznaniaka z 2012 roku i żeby dobrze go ustawić robię próbę na 20a. (kręcę korbą). Trzeba się nakręcić, ale im próba wykonana na większą powierzchnię, tym większa dokładność. Idealnie byłoby kręcić na hektar, doliczyć poślizg koła i ewentualne nakładki przy sianiu, ale to już by było trzeba być totalnym krejzolem.

Czas zaprawiania zboża też jest ważny, najlepiej byłoby  zaprawiać minimum dobę wcześniej. Jeśli zaprawimy wieczorem a siejemy nazajutrz, to rano będzie wysiewał mniej, a popołudniu już więcej, bo zboże doschnie i zmniejszy się minimalnie objętość jednego ziarna. Poza tym w Poznaniaku przy siewie staram się nie przekraczać prędkości 10 km/ha.

podjadacz    12

chciałbym siać kukurydzę siewnikiem 3magro masztalerzowym rozstaw wszystko pasuje jak sprawdzałem ale mam pytanie jak go ustawić żeby ziarno starczyło 34kg/ha max 40kg na hektar

jak bym chciał dodatkowo próbę kręconą zrobić ile razy trzeba kręcic ?

Stasiek30    2

Witam kupiłem taki oto siewnik i mam pytanie jak zrobić w nim próbę kręconą? [galleryimg=675548]

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Zetix
      Witam!!

Zakupiłem siewnik Hassia DK300 na dosyć konkretnym wypasie od znajomego. Siewnik pewny, wszystko sprawne aczkolwiek zauważyłem, że jak postawiłem siewnik pod wiatą (stoi lekko pochylony do przodu) to przez okienko do kontroli oleju w przekładni bezstopniowej nic nie widać (Olej jest, bo jak się go bardziej pochyli to zaczyna się pojawiać) Teraz moje pytanie, chcę zmienić olej w tej skrzyni, jak się za to zabrać? Od góry nie widzę żadnego wlewu. Zrobiłem wam dwa zdjęcia, pomożecie?

Czy dobrze rozumiem, że górną śrubą się wlewa nad okienkiem (jakimś lejkem albo coś) a tą na samym dole spuszcza stary olej? Planuję zalać olej taki jak zmieniam co sezon w opryskiwaczu i w rozsiewaczu (Jasol przekładniowy 80w90) czy będzie dobry ? Z góry dziękuję za odpowiedź!!

• Przez yacenty
      Witam!
      pomożcie wybrac jakis siewnik 3m taki zeby 3p sobie z nim spokojnie radzil.
      Zastanawiam sie nad używanym Amazone D7 albo D8 czym one sie różnią?
      co innego jest godne uwagi?
      na co zwrócic uwage?

zamierzam przeznaczyc na siewnik jakies 10tys zl, moze byc ciut wiecej ale tylko w bardzo uzasadnionym przypadku

pozdrawiam
      YacentY
    • Przez paktofonikas1987
      Czy w kazdym siewniku mozna ustawic sciezki ?Bo mam jakis stary duzy (5 lub 6m) siewnik z kutna i chcialbym zaczac robic sciezki pod opryskiwacz z belka 12 m.I nie bardzo wiem jak to zrobic. Moglby ktos pomoc?
    • Przez Zetix
      Witam!!

Mam możliwość kupienia siewnika Hassia DK 300 z komputerem, ale jest jeden problem. Obecny właściciel zgubił sprężynę + redlicę ze skrajnej lewej strony. Szukałem już po całym internecie ale nie idzie nigdzie tego dostać... wie ktoś może coś na ten temat?

• Przez DrPresto
      Problem polega na tym, że podczas próby kreconej wszystko wychodzi idealnie czyli to ile chciałem wysiać tyle jest ale sprawa wygląda całkowicie inaczej na polu. Siewnik wysiewa raptem połowę tego co było ustalone na 1 ha. Może macie pomysły co może być tego powodem?
      Liczę na Was!
      Dodam że chodzi o siewnik nordsten lift-o-matic typ clb/cld 2.5m
      Pozdrawiam!