Polecane posty

krzysiu36012    22

Siemka :P

Mamy z bratem postawić chlewnie na około 250-300sztuk trzody do tego na 30macior pomieszczenie i nie wiemy co wybrać ruszta czy śćiółka mamy 15ha i sie obawiamy że gnojowica nam nie wejdzie na pola jak myślićie?? do roku oddawali byśmy koło 800świń i czy z tylu świń wyżyjemy? czy budować większą żeby nie powiększać pÓzniej?

A jakie mamy wziąć silosy na pasze chodzi mi jakiej pojemnośći?

I odpowiedzćie czy wejdzie nam obornik lub gnojowica na 15ha?? i oczywiśćie już wyjaśniam że pasze byśmy kupywali i pola dobierali bo myśle że już kasa by jakąś na to była

To tyle z góry dziĘki za info :)

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemrolnik    14

Bajkopisarz? Temat jeszcze otwarty...

Masz hodowlę? śmieje się jak czytam to co napisałeś : "czy z tylu świń wyżyjemy ??" Kolego pisz poważnie i na temat..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

wiesz u mnie sąsiad ma 10 ha chlewnie na ok 400 sztuk wszystko na rusztach tylko z on ma tucz kontraktowy więc nie ma macior a gnojowice wywozi na ugory innych tylko ze on im płaci w % ale to tam 0,5 l i całą gnojowice wylewa i na swoje nic nie leje chyba że po żniwach myślę ze pomogłem

Edytowano przez krzysiek96TsN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu36012    22

Aha aha ale tak sie z kimś dogadać to wcale nie głupie jest bo co zrobisz jak sie nie zmieśći na twoje pola a zbiornik pełen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avendrion    40

Zawsze można się dogadać z jakąś biogazownią i odbiorą.


Za tym co mówię! Zawsze stanę
Za tym co myślę! Zawsze stanę
Za tym w co wierzę! Zawsze stanę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

niewiem jak koledzy wyżej, ale gdybym stawiał chlewnię to planowałbym tak, aby co miesiąc odstawiać mniej więcej tą samą ilość np. przyjmując że tucz od odsadzenia prosiąt trwał by jakieś 110-120 dni(4 miesiące) to przy 300 sztukach odstawiałbym miesięcznie 60-80 sztuk(wiadomo nie każda locha da taki sam miot no i upadki które też się zdarzają), wtedy miałbyś pieniądze tak jak by za mleko czyli co 4-5 tygodnii. Tylko ja bym budował chlewnię na 400-500 sztuk(jeżeli 400 to co miesiąc mniej więcej 100 sztuk a gdybym budował na 500 to co miesiąc 100 sztuk i co 4 rzut dorzucałbym 100 aby na coś można było odłożyć lub na jakiś zapas).

Ruszta czy ściółka?

Dobre pytanie, otóż moim skromnym zdanie to lochy obowiązkowo na ściółce, tylko w okresie od 110 dnia ciąży(ewentualnie wcześniej, zależy jak będzie się prosić) do czasu odsadzenia prosiąt trzymałbym na rusztach plastikowych, ale wiadomo to są koszty, ale za to lochy odwdzięczą ci się zdrowotnością.

Tuczniki możesz śmiało na rusztach, bo i tak długo nie pożyją :P

Ewentualnie jak chcesz lochy trzymać wyłącznie na rusztach to wykonałbym np. 30% pomieszczenia dla tuczników na głębokiej ściółce a reszta na rusztach(lub inne proporcie, w zależności ile miałbyś słomy).

Mam koledzy takie pytanko, czy ktoś widział taki lub podobny wyciąg http://www.youtube.com/watch?v=Ts6p2SPGYw8 w chlewnii(na końcu zrobiony był by kanał poprzeczny w którym gnojowica by się znajdowała i raz na tydzień lub dłużej była by przepompowywana pompą do zbiornika zewnętrznego)?

Zastanawiam się czy to niebyłby dobry pomysł na montaż takiego wyciągu zamiast ruszt, podejrzewam, że koszty były by podobne w budowie, ewentualnie w późniejszym użytkowaniu było by gorzej, bo dochodził by koszty związane z prądem.

Zastanawiam się czy zdało by to egzamin w chlewnii <_<


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBONQ    34

Pewnie masz w swojej okolicy osoby, które chętnie gnojowicę odbiorą. Przy tych cenach nawozu... U na nie ma problemu przy rocznej produkcji 8000 tuczników (cykl o***rty) i areale 50 ha. Fakt, nieraz się wozi jedynką polową po kilka razy na tym samym polu, ale coś za coś. Wapnowanie częściej tylko wymagane niż zwykle. No i ruszt zdecydowanie wygodniejszy, mniej pracochłonny.

A gdybyś poszukał głębiej znalazłbyś normy co do maksymalnego nawożenia azotem (czysty składnik), ile tego składnika jest w 1m3 gnojowicy i mniej więcej ile od sztuki masz tego zacnego płynu;) I tak będziesz musiał liczyc takie rzeczy zanim dostaniesz pozwolenia, droga to nieła***, ciągle jakieś problemy. Umowy na odbiór gnojowicy z sąsiadami i znajomymi okażą się niezbędne

Edytowano przez LukaszBONQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

Ja na twoim miejscu stawiał bym tuczarnie na rusztach(zdecydowanie mniej roboty), a porodówki najlepiej na plastikowych ale żeby ciąć koszty to na słomie źle im nie będzie :)


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam, chciałbym wybydować w niedalekiej przyszłości tuczarnie 500-800 sztuk. Taka rozbierzność, ponieważ nie wiem ile wynosi koszt budowy i czy w budżecie się zmieszczę. Bardziej rozważam opcje z rusztami, koszt budowy na ściółce znacznie wyższy.  Ktoś postawił chlewnie na 750 sztuk i powiedział, że całkowity koszt budowy i wyposażenia wyniósł go niespełna 600 tyś brutto. Jest to realne ? 
      Ile trwa załatwianie formalności przy budowie takiej tuczarni ?
      Jakie dokumenty są potrzebne ? 
      Jakie ciekawe rozwiązania można zastosować jeśli chodzi o wyposażenie tuczarni ? 
      Ruszta, jak to zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, zniwelować zimno itd.  
      Ktoś niedawno budował tuczarnie ? 
      Może ktoś posiada tuczarnie na ściółce o dużej obsadzie ? 
      Jeśli tak to jak to wygląda, jeśli chodzi o obornik. 
      pozdrawiam. 
    • Przez patrykfor
      Witam chce budawac tuczarnie na ok 1200 sztuk na pełnym ruszcie i jaki rodzaj wentylacji byście polecali  myślałem nad kurtynami ,i jeszcze jedno robić głębokie kanały na gnojowice czy płytkie i zbiornik obok.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj