Marcin1997

Lely Vector czyli wszystko o robocie paszowym

Polecane posty

Marcin1997    8

Lely vector działa na podobnej zasadzie jak lely juno lecz ta maszyna nie tylko podgarnia paszę ale również ją rozdaje ją dla stada. Kuchnia paszowa musi być uzupełniana co 3 dni przez osobę. . Z tego co wiem to może ona obsłużyć nawet do 300 sztuk bydła które mogą byc podzielone na 16 grup rozmieszczonych w kilku miejscach. Rozdaje on pasze 12 razy na dobę!! A co najważniejsze zawsze świerzą i dobrze wymieszaną co poprawia ph bydła i przyczynia się np. do wzrostu produkcji krowy. Jest on napędzany elektronicznie co obniżą koszty eksplatacji do ok 10 zł na dobę. Cena tej maszyny to około 100 000 euro. W Polsce będzie on dostępny najpóżniej do września następnego roku.

źródło : Poradnik rolniczy

Zapraszam do rozmowy o tej fenomenalnej maszynie, Mam nadzieje że moje informacje staną się komuś pomocne. Pozdr. Marcin1997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Chciałbym go wziąć, ale nie wiem czy na 150 krów się opłaca. Chyba że do starej obory też go dam, bo chyba obrobi dwie obory. Trochę drogi, czytałem że 120tys. euro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jest już rozmowa o tym robocie ale można ją zacząć tutaj.

Jeśli chodzi o robota to chyba za tą kwotę wolał bym samojezdny wóz paszowy. moim zdaniem bardziej praktyczny.

Swoją drogą ciekawy jestem jak robot będzie zachowywał się przy -20 stopniach i gdy jego droga będzie zasypana śniegiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin1997    8

opoko0jnie obrobi te 150 sztuk i jeszcze więcej a co do samojezdnego wozu paszowego to racja jak droga bd zasypana to będzie ciężko ale cóż to za problem postawić kuchni paszową połączoną z oborą.. bezpośrenio by wyjeżdzał z kuchni do bory.. gorzej tylko będzie gdytrzeba będzie jeszcze do jednej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Będę stawiał drugą obok starej i jakbym zasobnik zrobił obok to i kawałek dachu też da się zrobić i śnieg nie napada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin1997    8

jak byś mógł je połączyć tą wiatą to było by ok ;d nie trzeba by było dodadkowych ścian itd. mniejsze koszty by były.. ale wóz samojzdny też trzeba mieć gdzieś przechowywać bo w oborze to raczej nie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lely    0

Jest już rozmowa o tym robocie ale można ją zacząć tutaj.

Jeśli chodzi o robota to chyba za tą kwotę wolał bym samojezdny wóz paszowy. moim zdaniem bardziej praktyczny.

Swoją drogą ciekawy jestem jak robot będzie zachowywał się przy -20 stopniach i gdy jego droga będzie zasypana śniegiem.

 

 

 

W pierwszej kolejności odpowiem na ostatnie pytanie. Co do mrozu nie ma problemu, mamy 3 obory na południu Szwecji, w których Vector sprawdził się idealnie w temperaturze poniżej - 30 stopni, trwających dłużej jak 7 dni. Co do śniegu, w jednej oborze był specjalnie testowany, gdzie Lely Vector musi pokonywać drogę do kuchni paszowej ok. 20m na zewnątrz, gdzie było ok. 40 cm śniegu i ciągle padał śnieg. W takich warunkach Vector jedzie dwa razy częściej, jeden raz tylko podgarniać bez zadawania paszy i też przy okazji odśnieża swoją ścieżkę.

 

Co do samojezdnego wozu paszowego: kosztuje więcej jak Lely Vector, zużywa więcej jak 7 tyś. litrów paliwa rocznie i codziennie musi być obsługiwany przez człowieka. Pytanie jak dokładnie jest w stanie dozować paszę???

 

Lely Vector dozuje z dokładnością do 20 kg paszy.


Zespół Lely

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Hmmm... Tylko ile ton paszy wymiesza i rozda Vector a ile wóz samojezdny... Pieniądze podobne. Z tego co pamietam wóz z sano w ciągu doby wymieszał pasze dla 10000 krów. To chyba nie trzeba komentować. Całość od podstaw wg projektu lely czy przejeliście jakąś firmę? Bo to nie takie łatwe zrobić np. dobry zbiornik.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin1997    8

Hmmm... Tylko ile ton paszy wymiesza i rozda Vector a ile wóz samojezdny... Pieniądze podobne. Z tego co pamietam wóz z sano w ciągu doby wymieszał pasze dla 10000 krów. To chyba nie trzeba komentować. Całość od podstaw wg projektu lely czy przejeliście jakąś firmę? Bo to nie takie łatwe zrobić np. dobry zbiornik.

10000 krów? ile na przygtowanie tej paszy poszło ropy cały dzień człowiek to obsługiwał..a potem pare 3-4 razy podgarnąć to paszę dla nich.. wogóle opłacało się.. 400 tys to nie jest wcale tak drogo.. ja mam ok 50 sztuk bydła ale jak bym miał 120 to bym się porządnie zastanawiał nad tym rozwiązaniem.. życie nie plega na tym żeby oszczędzać i pracować tylko na tym żeby mieć czas i żyć komfortowo a nie od rana do wieczora dawac krowom..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Pomyślę nad tym rozwiązaniem, bo na 300 krów to się opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Faktycznie poszło oleju napędowego ale Vector też na powietrze nie pracuje i zużywa energie elek. Do tego i tak dochodzi ON żeby wstawić mu paszy. No i pewnie z tydzień kręciłby pasze dla 10000 krów. Życie polega na tym żeby się dorobić i umieć iść na kompromis ale to już każdy zdecyduje czy woli kupić Vectora czy samojezdny wóz i pracownika zatrudnić, którego wydajność pracy będzie dużo lepsza.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Tak ale vector podaje często i małą ilość paszy co jest lepsze dla krów. Energi podobno zużywa bardzo mało i przy okazji podgarnia pasze. Zachowuje także dokładniejsze proporcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Podobno.... Częściej możesz podawać i wozem paszowym. Z resztą dwa razy dziennie wystarczy najbardziej wydajnym krowom... Ciekawi mnie jakość mieszania bo firmy produkujące wozy wiele lat projektują kształt zbiornika i ślimaka.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

Ja jak miałbym budować to na pewno robot żywieniowy, może nie koniecznie Vector(bo są też np. Pellony) ale na 100% robot :)

Paliwo jest trochę za drogie, żeby używać paszowozu ;)

Miesiąc temu kupiliśmy paszowóz (Kverneland poziomy 12 m3), mleko wzrosło, ale i zużycie paliwo wzrosło. Jedyne co to wygodniej. W domu mamy technologie zadawania pasz tzw. Widling :lol: . Jak ktoś chce bardzo na paliwie i prądzie na raz zaoszczędzić to polecam :P Naprawdę skuteczne :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

No widzisz i na samym początku błąd w wyborze paszowozu ze ślimakiem poziomym...


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

Tam jest taka obora że tylko poziomy wchodzi a kuć nikt nie będzie :)

A co pionowy ma lepszego? Bo ja się na tym całkowicie nie znam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

myślę panowie, że przy około 100 sztukach dojnych jest to jak najbardziej opłacalny sprzęt, ze względu na podział bydła na np 6 grup żywieniowych, co obniża koszty produkcji 1 kg mleka(nie liczę inwestycji w robota) ze względu, że jedna krowa da max 50litrów/dzień a druga 35litrów/dzień, a po drógie nie musimy karmić tylko krów ale także jałówki i młodzież, a posiadając 100 sztuk dojnych, będziemy mieli drugie tyle młodzieży, więc @rmiecz8 na twoim miejscu bym się nie zastanawiał, choć wiadomo, że to jest nowość


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

@Jasiu Pionowy lepiej miesza , nie dochodzi do zbytniego rozdrobnienia. Jedyny plus poziomego że lepiej tnie, ale za bardzo pocięta pasza tez nie jest dobra.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin1997    8
Napisano (edytowany)

cieszę się że temat się rozkręca.. dokładnie cana paszowozu samozaładowczego i vectora jest porównywalna.. do jednego i do drugiego trzeba paszy tylko do vectora dowieziemy paszę raz na 3 dni a paszowóz samozaładowczy będziemy codziennie odpalać co wiąże się z większym zużyciem ON ale każdy ma swoje widzimisie..

Edytowano przez Marcin1997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Landwirt95    0

Ten sprzęt bardzo mi się podoba i myślę że się sprawdzi.Jedno mnie jeszcze zastanawia czy ten przenośnik w kuchni który ładuję paszę do paszo wozu jest w stanie pobierać materiał z bel np. sianokiszonki czy tylko z bloków wyciętych z pryzm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj