Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Bób bizon
renatag136    0

Koledzy magnum123 i Ali0027 bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi. Na temat uprawy bobu jest niewiele publikacji, a to co przeczytałam to taka wiedza ogólna. Tym cenniejsze są dla mnie rady doświadczonych producentów. I zrobię magnum123 tak jak mi radzisz. Porównam dwie odmiany i jeden rządek zasadzę podkiełkowanymi nasionami. Ciekawe o ile dni będzie szybszy i o ile droższy bób z rozsady. A potas i fosfor wysiałam jesienią :) . A powiedzcie mi jeszcze czy odstęp między rzędami 40cm to nie za mało? Czy nie będzie problemów ze zbiorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Kolego jedna osoba może nawet ołuskać 5-7 kg na godzinę zależy to od

-wprawy w łuskaniu

-ilości nasion w strąku

i oczywiście wielkości nasion

 

A co do nawozów to najlepiej dać próbkę gleby do zbadania i wtedy dostosować nawozy do potrzeb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Ja kropie Panidą Przed sadzeniem

Znajomy miał zasadzone 0,5 ha na próbe bobu dragon ale mu coś nie wypalił i jużwięcej nie sadzi

Sadzi tylko dwie odmiany Topbob i Figaro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

A co daje kropienie przed sadzeniem bo nie rozumiem. Poniżej fragment etykiety wymienionego środka

1 środka nie stosować wprzypadku siewu nasion płytszego niż 2 cm z uwagi na możliwość uszkodzenia roślin

2 środka nie mieszać z glebą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Środek zabija nasiona i siewki chwastów. Pryszczesz na zasiane pole, oprysk wnika we wierzchnią warstę gleby i wchłaniany jest przez chwasty. Jeśli płycej zasiejesz bób to porazi go ten oprysk. Ale zakręciłem, ale mam nadzięję, że pomogłem. Ja sam nie wiem w końcu jaką odmianę mam kupić bo pierwszy raz będę siał. W zeszłym sezonie jeździłem na hurt ale zbytnio nikt nie chciał się przyznać co sieje. Jak tam nasiona już kupione? Czym zaprawiacie?

Edytowano przez pawelJD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Przecież to oczywiste że jak się zmiesza z ziemią to może uszkodzić kiełki i na nic nasza robota i wiem na czym polega działanie doglebowe środka zarówno powierzchniowe jak i po zmieszaniu. Nie rozumiem po co pisać że sie pryska środkiem przed sadzeniem jak jest to klasyczny środek którego stosowanie jest uzasadnione tylko po posadzeniu; bo stosując przed sadzeniem to i tak się zrywa warstwę środka która jest nałożona na ziemi co w konsekwencji zmniejszenia jego właściwości chwastobójcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weber    0

Witajcie

Mam pytanie odnośnie pikowania bobu.

Czy sadząc go pod koniec lutego w ogrzewanym domu jest jeszcze potrzeba moczenia go wczesniej?

Boję się,że wzejdzie za szybko.

Jak duże multipalety macie?bo moje wydają sie troche małe.

Po ile ziaren wkladacie do 1 doniczki?

Planuję zapikować ok 30kg bobu.Drugie 30 posadzic podkielkowane pod włóknine Witkiem Manita i Bizona.Całość ok 30ar.

Czy ok 700l ziemi torfowej mi wystarczy na te 30kg?

Będe wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Kolego zamoczony bób wschodzi szybciej

My sadzimy do wielodoniczek 96 komorowych po dwa ziarka

Pojemność takiej wielodoniczki to 5,3 L więc ziemi powinno ci jeszcze zostać z dużym zapasem

30 kg bobu to jest tak około 80 wielodoniczek 96 r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weber    0

Musisz mieć wielką wielodoniczkę,że mieści Ci się 96 okienek.Jakiej średnicy masz 1 okienko?

Ja mam 85 multipalet.W jednej jest 5*8=40.Czyli w sumie 3400 okienek.

Jak Ty sadzisz bób?

Stosował ktoś z was azofoskę startową i zaprawkę Nitraginę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Wielkość okienka to 42x42mm Głębokość 60mm

Bób sadzę w rzędy co 50 cm a w rzędzie co 20 cm

Wielodoniczek ci braknie jak chces po dwa ziarka sadzić do jednej komurki

bo tak mniej więcej na 1kg wchodzi 500 szt suchych nasion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weber    0

Czy dając po 2ziarenka do okienka to nie przerośnie,zmiesci sie w takim okienku?

Chcąc więc zapikować ok 3500 okienek potrzebuje ok 12 kg.Ile wyjdzie z tego arów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Zależy w jakim rozstawie zasadzisz bób gdzieś koło 15-20 ar

Nie lepiej dokupić palet i po problemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Widzę, że dużo osób planuje zająć się uprawą bobu. Żeby tylko cena była tak jak w inne lata...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez czysty26
      Witam!
      Zastanawiam się nad kupnem maszyny do obierania ( łuskania ) bobu. Do tej pory obierałem ręcznie (a raczej obierało 50 ludzi ) zaczęło mnie to już męczyć i zastanawiam się nad maszyną. Produkuje bób do sieci marketów i musi on wyglądać bardzo dobrze bo inaczej zwrot . Widziałem filmiki z takimi maszynami i mam wątpliwości co do jakości takiej obróbki. Dlatego mam pytanie do osób które miały styczność z taką maszyna, czy bób tak obrany nadaje się do sprzedania na świeży rynek, czy nasiona wygniatane przez wałki nie zmieniają koloru po paru godzinach itd. itp.
    • Przez Bamber94
      Witam planuje wsiać trochę bobu do handlu,chodzi mi o to żeby była to odmiana plenna,atrakcyjna dla kupującego i najwczesniejsza.Być może będzie pod agrowłókniną.Znalazłem 2 ciekawe odmiany Figaro i Witkiem Manita, która wg was bedzie lepsza?
    • Przez mati92
      Witam , w tym roku zasadziłem dosyć duży areał ziemi bobem z związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy nie znacie jakieś inne miejsca sprzedaży płodów rolnych oprócz targowisk . Czy znacie jakieś firmy , sklepy , które skupują to warzywo albo ktoś na forum prywatnie . Bardzo jestem ciekawy jak wygląda ten biznes od strony sprzedaży , za wszystkie mądre rady dziękuje . Jestem z okolic Słomnik
    • Przez dawidursus323
      Hey. W tym roku mam zamiar posadzić więcej bobu. Mam pytanie. Gdzie mogę go sprzedać? Co trzeba zrobić aby sprzedawać ten bober w zwykłym sklepie?
    • Przez dawidursus323
      Hey. Dzisiaj plewiłem mój bób. Miałem go bardzo zachwaszczonego bo przez 2 tyg lało i nie sie nie dało zrobić a ziemia to glina. Wiekszosc chwastów to 20% osty, 70% zboże [w tamtym roku na polu był owies i to jego jest najwiecej] i 10% inne. Co na nastepny rok zrobić aby zniszczyć te nasiona przed sadzeniem aby tyle tego nie rosło? roundap? gleboka orka?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj