triplehhh

eksperymenty z inseminacją krów ?

Polecane posty

triplehhh    0

Jako inseminator już z dwu letnim doświadczeniem widzę że ludzie nie bardzo są chętni do eksperymentów. Często słyszę jak jeżdżę po okolicznych wsiach ""Ma być HF i już"". Ja to rozumiem bo ja mimo tego że mam taką możliwość też nie eksperymentuje z rasami.

 

A wy ?


Fani Wrestlingu czyli WWE i TNA pisać na priv. !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tycha    2

heh bo każdy wie ,ze HF to fabryka do produkcji mleka no sam powiec jaka jest lepsza rasa?Dziś każdy chce mieć dobre krowy i dużo mleka dawać a to tylko da się osiągnąć z HFami.Myślę ,że powoli mija czas HF teraz ludzie próbują innych ras takich jak montebeliarde,SRB,NRF i simentala mlecznego.HF trochę dokuczają hodowcom zdrowiem i żywieniem no ale coś za coś.

 

Inseminator mi mówił ,że dużo ludzi jest zielona w tej dziedzinie .Inseminator pyta czym pokryć a rolniki mówią aby HF nie mówią ceny potem pokryje jakimś za 30zł a rolnik mówi panie te sztuczne do diabelstwo do nieczego się nie nadaję ni mleka ni wyglądu i tak u nas ludzie odchodzą od sztucznego unasieniania.

 

A co do eksperymentów to do nie których ras trzeba mieć duże wyrośniete krowy by się bawić w simentale czy montebeliardy już nie mówię o rasach miesnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
triplehhh    0

Ale ja widzę też że niektórzy jeżeli są chętni do eksperymentów z rasami to jeżeli mają kilka krów. A jak ktoś ma więcej niż 10 lub 15 to już wie na czym stoi i nie . Ale mogę się mylić dużego doświadczenia w inseminacji nie mam dopiero 2 lata.


Fani Wrestlingu czyli WWE i TNA pisać na priv. !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks    40

A my eksperymentujemy.Od 2 lat krowy HF są kryte bykami montbeliarde i NRF.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Myśmy kilkanaście lat temu zaeksperymentowali z simentalerem i w tej chwili jest już stado czystorasowe.Koniec eksperymentu :P

Obok wydajności rocznej , ważna jest wydajność życiowa. Zwróćcie uwagę , że stosunkowo mało rolników zwraca uwagę na rachunek ekonomiczny i nie liczą ile wrzucają do koryta - ważna wypłata z mleczarni . Niemalże kupują mleko od własnych krów :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

u nas od ponad roku eksperymentujemy z krzyżówkami. Mamy simentalke, montbeliardke, brown swisske i dwie srb. Za 20 miesięcy zobaczymy ile mleka dadzą. Teraz prawie wszystkie krowy są zacielone montbeliardem a jałówki brown swissem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

jak mnie hf wnerwiły to od 2005 tylko kryje montbeliardke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9
Napisano (edytowany)

My jeśli inseminujemy to różnorodnymi rasami, chodź w szczególności wybieramy simentale. Zgadzam się z @mora, że ważna jest wydajność życiowa, ale dla nas nie tylko. Dla nas ważna jest użytkowość mleczna krów, przydatność do opasu zarówno byczków i jałóweczek, które nie zostają w stadzie, ale również krów wyeksploatowanych. Raczej hf-ki po 3 wycielaniach nie podtuczysz, a simentalkę po 10 tak. Liczy sie też wykorzystanie paszy. Co do eksperymentów to prócz simentali próbowaliśmy: BBB, limousin, charolaise, salers, hereford, hf, angus i to chyba wszystkie, ale po hf, salers i angus żadnego cielaka się nie dochowałem (nie zacieliły się).

Edytowano przez Mati10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Chcę wstawić do obory 10 cielnych czystych HF'ów, i zastanawiam się, żeby po wycieleniu kryć je SRB lub NRF żeby poprawić zdrowotność stada. Do takich krzyżówek jaki będzie lepszy pokrój HF'ki (mała, duża, ...), może zwrócić uwagę na jakieś inne cechy? Chodzi mi głównie o to, żeby nie było problemu z wycieleniem po zastosowaniu nasienia SRB czy NRF.

 

No i jeszcze jedna rzecz: SRB czy NRF? Któraś z tych ras charakteryzuje się czymś, co przemawiałoby właśnie za nią, czy bez znaczenia na którą się zdecyduję?

 

Potomstwo ma być kryte HF, aby za bardzo nie wypierać genów HF'ki, a potem znowu zmiana.

Edytowano przez Xeon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalwas    4

U mnie też krowy zacielane byłe rasą HF, krowy były chude, dawało się im dobrą paszę, nie najlepszą ale dobrą i z mlekiem nie było problemu, średnio od krowy na raz 8-11l, nie każda tyle samo, wynik uśredniony. Ale jak nie dostały czasem jednego ze składników ich codziennej diety to na drugi dzień spadek o połowę (ojciec czasem jak miał dużo pracy to nie przygotował ospy zbożowej i nie dał, spadek był rano na drugi dzień, dlatego dbam aby pasza zawsze była i na czas też)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj