PatrykGY

6 strzyków u jałówki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PatrykGY    4

Mamy jałówkę która ma sześć strzeyków i mam pytanie czy te 2 dodatkowe będą miały wykształconą ćwiąrtkę czy nie? Czy nie przeszkodzi jej to w "karierze"? I czy warto ją zostawiać na krowę? Liczę na odpowiedzi za które z góry dziękuje. Pozdrawiam


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Będzie większa wydajność mleczna hehehe. Moja ma ale 5 strzyków i babcia opowiadała ze kiedys tez u nas była taka krowa co miałą 5 ale ten 5 to był tylko ozdobą bo a potem zanikł


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matiboos    28

w jakim wieku ona jest ??? Mam parę krów które ma więcej niż 4 strzyki i nie ma z tym żadnych problemów. W niczym to nie przeszkadza. Te strzyki mogą być drożne ale nie muszą.. Ja na Twoim miejscu bym z tych dodatkowych nie doił.

 

W literaturze fachowej możesz się spotkać że wiele doktorów radzi usuwać owe dodatkowe strzyki ale to do pewnego wieku. Uzasadniają to tym że to jest dodatkowe miejsce przez które mogą się dostawać różne bakterie. W starszym wieku usunięcie strzyków może spowodować więcej szkód niż korzyści.

 

Ja osobiście żadnej sztuce nie usuwałem i nie mam zamiaru usuwać. Jest to normalna krowa. Nie zaobserwowałem żeby dodatkowe strzyki były dziedziczne. Po prostu tak się zdarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Jałówka w maju skończy rok :)

@Proximamichal co masz na myśli z tymi wadami genetycznymi?


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Mam jedną taką krowę z 5tym cyckiem, że do dwóch wycieleń było dobrze, ale teraz jak się ocieliła 3 raz cycek się (jak powiedział weterynarz) uaktywnił i leci z niego gęsta ropa czyli prawie same kom. somatyczne, co jest przyczyną 1mln komórek somatycznych w mleku z normalnych strzyków. Jest tak od 2 tygodni i mleko jest wylewane dosłownie w 'błoto' ;[


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

@Junkers właśnie tego boi się mój Tatko że się uaktywnią i będą kłopoty :unsure: A jałoweczki szkoda bo całkiem całkiem jest... Trzeba będzie pomyśleć


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus907    6

zależy jakie duże te 2 dodatkowe są bo jak duże to nie dobrze a jak takie bardzo małe to nie powinło być problemu sam osobiście mam krowe co ma dodatkowy jeden strzyk z tyłu niby nic z niego nie leci ale podobnie jak tu kolega mówi kom.somatyczne w 2 tylnich strzykach są podwyszone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

tzw. przystrzyki mogą ale nie musza być problemem, ja w wieku 7-9 miesięcy usuwam wszytskie przystyrzyki chirurgicznie i nie ma problemu później, tobie też bym tak radził


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Co do wielkości to są małe napewno mniejsze niż prawidłowe strzyki ;)

@ atomik dzięki za radę ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

my mamy krowe z 7 strzykami .... to nie problem chyba ze jeden jest na drugim .... obecnie konczy 2 laktacje ... slabo mleczna sztuka ..... w pierwszej doiła na 4 choć w gumie strzykowej byl ten nr5 a obecnej laktacji mleko leci z 5 tzn 4i5 się doją 1 gumą .... przez to trwa to dluzej .... strasznie ciezko podać w tak ciasne strzyki tubki zaszuszniowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

poza walorami estetycznimi jakis wiekszych problemow nie widze w tym ze krowa ma wiecej niz 4strzyki kiedys jednej krowie kapało mleko z 5 ale nic nie robilismy i jakos zaschlo bez problemow co innego jesli jest blisko głownego strzyka i moze przeszkadzac w dojeniu wtedy najlepiej usunac .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Te 2 strzyki są w normalnej odległości jak db patrzyłem wieć może będzie dobrze. Dziękuję za uwagi/porady liczę na następne


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gadek5228    132

Mam teraz krowę z 6 strzykami,ale nie mam z nią żadnych problemów.One nadal są ale takie małe i wogóle nie przeszkadzają.Krowa jest po 3 wycieleniach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AntekC330    0

U nas mamy jałówkę 13 miesięcy i dopiero teraz zauważyliśmy, że ma 7 strzyków, z czego jeden dodatkowy jest tak samo duży, jak te normalne i w dodatku w bardzo bliskiej odległości, 2 pozostałe są zaś z tyłu wymienia, można powiedzieć, że zawiązki strzyków. Co zrobić? Na zabieg jest już chyba za późno z powodu wieku. Co sądzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

7 strzyków powiadasz? a więc sądzimy, by dokupić jeszcze taką co ma tylko jeden strzyk działający i stawiac do dojenia obok siebie i podłaczać normalnie dwie dojarki :D


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

To nie są strzyki tylko narosty, które wyglądają jak strzyki. Tam mleka nie ma i nie będzie i one w niczym nie przeszkadzają, bo na nie się dojarki nie zakłada. Robot może się pomylić to wtedy trzeba skrócić lub całkowicie wyciąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stasiek84    2

Bywają, dodatkowe strzyki które się doją, ale u mnie tego nie zaobserwowałem, a wśród mamek LM prawie połowa ma po 6 strzyków tylko te dodatkowe są jedynie ozdobami nie widziałem żeby jakiś cielak coś na nich skorzystał, więc raczej trzeba zaobserwować czy to zwykły wybryk i narośl czy raczej obawiać się że trzeba będzie to doić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam krowe po Zetorze która miała 8 strzyków wezwałem weterynarza i miał problem ich usunąć bo wszystkie indentycze i 4 uciął

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AntekC330    0

7 strzyków powiadasz? a więc sądzimy, by dokupić jeszcze taką co ma tylko jeden strzyk działający i stawiac do dojenia obok siebie i podłaczać normalnie dwie dojarki :D

 

Dobry pomysł, tylko że zamiast jałówki z jednym strzykiem przysposobię sobie buhaja :P Od razu zawartość białka w mleku poszybuje w górę :D :D :D B) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie sprawdzam od razu u małych cieliczek czy nie maja dodatkowych strzyków. Jak mają 3-4tyg wypalam im rogi i wtedy zerkam pod ogon;) Jak któraś ma dodatkowe to podwiązuje cienką i mocną nitką, po paru dniach sam odpada i nie ma znaku. Robie tak od kilku lat i nigdy nie miałem żadnego problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawisza    256

Jakiś czas temu miałem jałówkę, która też miała 5 strzyków, po wycieleniu weterynarz usunął piąty z racji tego, że jako krowa pojechała na wystawę. Po 2 tygodniach nie było znaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateuszr    0

Także miałem w swoim stadzie kilka takich przypadków, ale w żadnym z nim nie było najmniejszego problemu te strzyki były mniejsze i nikt ich nigdy nie ruszał. Żadnych zapalenie, rop nie było i mam nadzieję że nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

jałówka ocieliła się i doi na trzy strzyki czwarta ćwiartka jest twarda, był weterynarz dał na zapalenie antybiotyki ale nie pomogło dalej leci kilka kropel i nic dodam ze przed ocieleniem jakieś 3 miesiące kapało z tego strzyka mleko. co robić???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
    • Przez Akardin
      Witam czym dezynfekujecie legowiska , obecnie używam sandezii ale wychodzi dość drogo bo bodajże 10 kg 40 zł , stosował ktoś coś innego , może jakieś opinie o Preparat do suchej dezynfekcji, Lider Dezynfekant??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj