Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przy rekrutacji nikt się Cb nie pyta czy masz gospodarstwo, możesz być TR bez hektarów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam,

Zbliża się czas wysyłania podań do szkół ponadgimnazialnych i oto moje pytanie,jaką z tych szkół wybrać :)

Zastanawiam się nad dwoma kierunkami. Technikum Mechanizacji Rolnictwa czy też Technik Rolnik. ?

Osobiście wolałbym na Mechanizację iść,bo kursy na rolnika mogę zrobić też po ukończeniu 18-nastki w tej samej szkole(oddalona około 20 km od mojego domu) .

I czy opłaca mi się iść do tej szkoły,gdy po niej odziedziczył bym około 30 hektarowe gospodarstwo. ?

Czy po mechanizacji będe mógł normalnie być rolnikiem czy ten kurs będzie obowiązkowy,bo jak się orientowałem to mogę być,ale wszelkie dofinansowania i pomoce nie wchodzą w grę bez tego kursu. :/

 

Z góry dzięki za pomoc ;)

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Wszelkie dofinansowania ci przysługują po tmr, żadnych kursów już nie potrzebujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo44    10

Sam mam Technikum Mechanizacji Rolnictwa i to tez uprawnia tak samo ja rolnik, a co do profilu to od ciebie zależy, jaka jest szkoła, też co cię nauczą, według mnie na mechanizacji jest mniej nauki, Ogólnie to żeby zgrana klasa się trafiła i nauczyciele reszta i tak jak będziesz chciał to sobie sam wyuczysz, ja chodziłem na mechanizację ale miałem fajna babkę od podstaw rolnictwa, lubiłem sobie powymieniać tematy, wypożyczałem dodatkowe książki na temat bydła,rodzajów chwastów itp. tak że jak będziesz chciał to sam się douczysz to co będziesz chciał, Najważniejsza jest zgrana paczka reszta sam poleci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dominik97    8

od kiedy na kierunek TR lub TMR jest jakiś próg posiadanych hektarów ? Osobiście chodze na TMR a posiadam nie cały 1 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mrmagyster    31

Jako uczen 3 klasy TMR mogę się wypowiedzieć tyle; gdybym nie poszedł na ten kierunek to napewno do dnia dzisiejszego wielu rzeczy bym nie umiał wykonać, naprawić, użytkować itp, mimo że w garażu przesiadywałem od małego. Jeśli jest z was ktos dla kogo warsztat to drugi dom albo i pierwszy to jak najbardziej zachęcam do pójścia na TMR, z tym że trzeba sobie się uczyć dużo więcej we własnym zakresie, tj. książki, zdobywanie wiedzy praktycznej, własne praktykowanie różnych ''doświadczen'' w warsztacie, oczywiscie zgodnych z BHP no i mieć zapał, chęci do tego i wgl. Nie wiem jak jest na mechaniku ale pewnie podobnie z tym że chłopaki biorą bardziej tematy typowo produkcyjne na skale przemysłowe i wgl. A więc jeśli jesteś człowiekiem, który uwielbia zapach stopionego metalu, elektrody, tarczy do cięcia, smarów olejów i wzdycha przy tokarkach ma banana na twarzy to jak najbardziej proponuję kierunki mechaniczne, w tym TMR m.in.

A TR do TMR to bym nie porównywał bo to całkiem inna bajka. Gdzie TR w warsztacie, na polu owszem.

W 1 klasie TMR poznacie na zajęciach praktycznych  BHP, organizację stanowiska pracy, obróbkę ręczną( i tu nie razcie się do tego bo tj podstawa, a wielu płacze jak ma coś przeciąć brzeszczotem lub piłować pół dnia pilnikiem, tacy z nich twardziele), obróbkę plastyczną, spawalnia, kuźnia

W 2 klasie będziecie wykonywać przeglądy ciągników, maszyn, pojazdów, użytkować je w polu itp

W 3 klasie to juz naprawy, przeglądy, obsługi, użytkowanie maszyn, pojazdów

W 4 nwm bo jeszcze nie byłem ;)

 


welcome :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil496    39

Jeśli będzie to typowo szkoła rolnicza, to owszem może coś ,, liźniesz '' z obsługi maszyn, naprawianie, cięcie spawanie itp...  a jeśli pójdziesz do szkoły w środku miasta co może i mają warsztaty, może i wypasione w nowoczesne narzędzia ale to wszystko jest dla innych kierunków tj, ( mechanik samochodowy, budowlanka, mechatronika itd ). Dla kierunku rolniczego to NIC nie oferują ! Wszystko co robimy to sama teoria, fakt że jestem na profilu TR 3 klasa ale jest też mechanizacja  klasa 4  to absolutnie się niczym nie różni.

 

Jak najszybciej to skończyć...

Edytowano przez kamil496

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mrmagyster    31

No to widzisz, u nas z kolei rolnika nie ma wgl bo nie ma chętnych. Z technikum to mechanizacja,turystyka i żywienie, a w zawodówce mechanik i tyle jest klas bo nie ma chętnych na inne kierunki ;)


welcome :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

No ja niestety chodze do szkoły gdzie od dawien dawna nastawiona jest na typowo ogrodnicze kierunku. TMR otworzyli 7 lat temu i powoli organizują warsztat itp. NIby od czasu do czasu naprawimy jakąś maszyne czy cos ale większosc praktyk niestety przesiadywalismy w szklarniach wycinając kapuste itp. Dopiero w trzeciej klasie jak się zbutnowalismy to tego nie robliśmy tylko jakies rzeczy związane z naszym kierunkiem a w czwartej teraz siedzymy w klasach i do technika się uczymy


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
delta6583    76

Gdzie jest jakaś szkoła rolnicza na podkarpaciu w okolicy miejscowości Kamień jest to jakieś 36km na północ od Rzeszowa 

Jakie są przedmioty rozszerzone w TR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mrmagyster    31

@AgataWawszczak - że tak spytam - a co to ma do rzeczy ile masz ha i czy masz swój sprzęt ? :D

TMR to nie jest tylko droga w jedną stronę. Opcji po tym kierunku jest kilka. U mnie w szkole TMR to głównie warsztatówka, choć przez te 4 lata w polu trochę pracowaliśmy maszynami. Przedmioty zawodowe od początku materiałoznawstwo, podstawy techniki, obsługi pojazdów, maszyn, użytkowanie pojazdów i maszyn, eksploatacja itp. Jedynym przedmiotem ''rolniczym'' to były podstawy rolnictwa przez 1 rok nauki ;)

A co do tego czy się opłaca iść na ten kierunek ? Odp brzmi nwm. To zależy od Ciebie jaki masz potencjał i czego chcesz. Ja osobiście nie narzekam coś się nauczyłem w szkole, coś sam. Jedno jest pewne że jak myślisz o studiach to w technikum nie ma lekko bo trzeba pilnować zawodowych i ogólnokształcących - w liceum zawodowych nie mają i tu uważam że mają lzej ;)


welcome :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peny259    11

osobiście Chodziłem do TMR ale w TR było dużo dziewczyn i wydaje mi się ze to bardziej właściwy wybór dla dziewczyny. Ale to tak tylko wspominam jak było u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grabowiec    0

Jestem takiego zdania, że szkoła średnia nie ma większego znaczenia. Nikt w rolnictwie na wykształcenie sie nie patrzy a raczej na wiedzę i umiejętności. Przynajmniej tak było, gdy ja próbowałem załatwiać sobie pracę. Oczywiście studia warto mieć, ale technikum - to już co Cię bardziej interesuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlaQ24    147

Chodzę do TMRu, bardzo polecam ten kierunek, wiele rzeczy można się nauczyć. Wielkość gospodarstwa i ilość sprzętu nie ma znaczenia, ważne jest to, co chcesz w życiu robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w liceum zawodowych nie mają i tu uważam że mają lzej ;)

Tylko że z reguły w liceum bardzo zwraca się uwagę na rozszerzone przedmioty maturalne (jakieś rozszerzenie w szkole średniej każdy ma obowiązek realizować). Zas nie uwazam to za jakas zalete liceów. Ten wyzszy poziom nie jest często do szczęścia potrzebny a zabiera całe popołudnia na naukę dwóch czy trzech przedmiotów, które można byłoby w bardziej sensowny sposób spędzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Mam takie pytanko do chodzacych do TMR... czy mieliście/macie przedmioty ścisłe rozszerzone? Strasznie nurtuje mnie to pytanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mrmagyster    31

Mam takie pytanko do chodzacych do TMR... czy mieliście/macie przedmioty ścisłe rozszerzone? Strasznie nurtuje mnie to pytanie...

 

Matematyka rozszerzona ale nieodczuwalnie :) Technikum to nie problem lecz przyjemność ;)


welcome :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

A co byś powiedział na rozszerzona mate, niemca i geografię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez radas
      Witam jestem Nowy na tym Mega fajnym forum od kilku lat jeżdze do wujka Pomagać mu w 100hektarowy gospodarstwie !! Mega podoba mi się ta praca !! mam 18 lat i Marzy mi się Własne gospodarstwo !! ale niemam pojecia jak mogę zacząc realizować swoje mażenie !! czy w ogóle mam jakieś szanse ?? z kąd wziąć kase Itp. ?? POzdrawiam wszystkich !
    • Przez countrymen94
      Witam. 26 sierpnia 2016 zostało mi wydane świadectwoc potwierdzające kwalikikacje w zawodzie rolnik r3. Do 7 września 2018 roku miałem ukończyćć szkołę. Dyplom OKE wydała mi 18 października 2018. Dyplom złożyłem to w terminie. Czy agencja ukaże mnie za niezdobycie wykształcenia  w terminie? I czy do agencji składaliście sam dyplom czy i świadectwo?
    • Przez Minister50
      Sprzedam gospodarstwo rolne w Justynowie gm Młodzieszyn info pod tel 533 576 548
    • Przez RolnikzPodkarpacia
      Witam chciałbym się Was poradzić w sprawie zagospodarowania dobrze ziemią. Za niedługo przejmę gospodarstwo po rodzicach na chwile obecną mamy ok 15ha ziemi. Hodujemy ok 35 sztuk swiń, 7 byków, 2 krowy, 2 konie plus źrebaki. Ja chciałbym zostawić tylko konie i bydło opasowe. W oborze zmieszcze konie i 10 sztuk bydła. W chlewni po przeróbkach mógłbym trzymać cielaki. A później w miarę zarobków chciałbym przerobić stodołe na bydło ( wejdzie tam 20 sztuk uwiązowo) . Czy takie coś ma szanse wypalić? I jak zagospodarować dobrze ziemie które mam? (ziemia III i IV klasa) łąki ok 5ha. W grę wchodzi też dzierżawa ziemi ok 5ha i łąk 2ha w przyszłości.
    • Przez Cygi603
      Mam pytanie względem premi dla młodych rolników . Czy jak pisałem wniosek w naborze 2018 i się nie załapałem  miałem 7,9 punkta przez źle wypełniony wniosek , to czy będę mugł startować w naborze 2019r 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj