marcin_kost1

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Tak na oko to jest klasaV ziemi w najlepszym wypadku IVb to w tym roku pod kukurydzę nie było już gnoju mam rozumieć i jeżeli to było zasiane jak piszesz 24 września to trochę słabo wygląda mówię tu o rozkrzewieniu a wapno kiedy było tą potafoskę mogłeś odpuścić dać wap-mag ziarno przed siewem zaprawić jeżeli na wiosnę będzie to jeszcze jakoś wyglądać proponuje dać kizeryt w dobrej dawce i kainit dobrze jeżeli by się dało to lekko przebronować na ukos rzędów na wiosnę żeby wzmoc rozkrzewienie i przykryć nawozy cudów na tym polu już nie będzie ale jak by się udało to ze 3tony powinieneś ukosić a na przyszłość jeśli bierzesz pole pierwszy raz to po pierwsze daj wapno na początek i nie orz tak głęboko bo tutaj tak było jak widzę. Nie przejmuj się kiedyś się nauczysz i sam się będziesz tak mądrzył na forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

Tak to klasa IV B, a zboże nie było zaprawiane.

Właśnie dzisiaj 25.02 pojechałem zobaczyć zboże i wygląda to tak:

 

post-24639-0-40587200-1330183596_thumb.jpg

post-24639-0-81718400-1330183618_thumb.jpg

post-24639-0-33247700-1330183732_thumb.jpg

 

Podczas -25 stopniowych mrozów nie było ani trochę śniegu. Śnieg spadł dopiero jak była temp. -8.. -6 stopni.

 

I tutaj moje pytanie:

Będzie coś z tego?

 

Nie wiem na razie czym to nawozić... Może postąpić tak jak radził pamo84 wyżej? Planuję zakup saletry amonowej na pierwszą dawkę (w jakiej dawce? :o ), ale najpierw pole musi wyschnąć.

Będę musiał to jeszcze opryskać na chwasty - jakim środkiem najlepiej?

 

Z góry dziękuję za dobre rady! Pozdrawiam! ;)

Edytowano przez Tomato0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Co poradzicie na żółkniecie pszenicy i na chwasty ?? można tym prysnąć już teraz ??? jutro ma być ładnie . Dodam że pszenica żółknie tylko miejscami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego TomatO można zapytać jak dzisiaj wygląda to twoje pszenżyto po zimie czy już wogóle nie wygląda bo zaorałeś? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

Oczywiście że można zapytać. Na zboże została rozsiana saletra amonowa w dawce 200kg/ha. Dosyć dobrze odbiło, jest zielone, ale rewelacji nie ma - liście leżą, miejscami robią się fioletowe (brak fosforu) i są dwa małe żółtawe placki na polu. Chciałem przesiać na jare ale nie miałem za dużo pieniędzy i zostawiłem tak. Niedługo będę musiał wykonać oprysk na chwasty, lecz nie wiem dokładnie w jakich terminach się go wykonuje. Za 2 dni chcę opryskać zboże środkiem EKOSOL U, bo zawiera on potas i fosfor a tych pierwiastków mało jest w mojej glebie. Wiadomo że ta odżywka specjalnie nie nadrobi niedoboru bardzo wielu pierwiastków, ale może poprawi kondycję mojego zboza. Zobaczymy co będzie się działo dalej. Na pewno na jesień będzie pole wapnowane i przed każdym następnym siewem mooocno nawożone - człowiek uczy się na błędach. Postaram się wrzucić niebawem zdjęcia to sami ocenicie czy w ogóle opłaca się jeszcze w to wszystko inwestować. Pozdrawiam! :)

Edytowano przez Tomato0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Chociaż dodaj jeszcze do tego przejazdu magnezu i mocznika ;) żeby nie jeździć zbytecznie tylko uważaj na przymrozki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zrobisz oczywiście jak będziesz chciał ale ja najpierw bym na chwasty opryskał a potem dopiero nawóz dolistny bo tak teraz pobudzisz chwasty żeby jeszcze lepiej rosły a potem będziesz chciał je zwalczyć? pomyśl sobie. Ja u siebie będę będę pryskal lancetem potem nawóz dolistny i mocznik ale rozsiewaczem robi się już ciepło więc mocznik już można dać. To że robi się fioletowe to może być też brak miedzi a druga rzecz to że teraz było dosyć chłodno i wogóle pobieranie składników jest utrudnione. Nie jestem wszechwiedzący poprostu pisze co wiem bo chce pomóc. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

Dziękuję za odpowiedź. A czy mogę pryskać na chwasty już, czy poczekać jeszcze? Jaka musi być temperatura?

Edytowano przez Tomato0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Z tego co piszesz to ono po prostu zmarzło.

Teraz jak jest w słabej kondycji i zrobisz oprysk na chwasty to dobijesz je całkiem.

Poczekaj aż się odbije i wtedy na końcu okresu krzewienia zrobisz opryskasz na chwasty,


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

Skoro 19 marca zasiliłem zboże saletrą amonową 32% 200kg/ha to nawozić teraz czymś czy jeszcze poczekać? Zamierzam zrobić tak jak rafto napisał Ekosol U+mocznik+magnez.

Edytowano przez MAT912
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z tą temperaturą to jest tak że na każdym środku ochrony roślin pisze w jakiej temp. może być stosowany więc trzeba czytać. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

@rafto Napisałeś żebym dodał mocznika. Czy końcówki średniokropliste będą dobre? Nie upali roślin? I ile tego mocznika rozpuścić w 300 litrach wody? Myślę że tak 10 - 15kg mocznika na 300 l wody prawda?

Edytowano przez Tomato0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

W zbożach np w fazie krzewienia stężenie max 16 % czyli na 300l wody dajesz ok 50 kg mocznika, w fazie strzelania w źdźbło ok 10 % czyli na 300l dajesz ok 30 kg mocznika i dodajesz siarczanu magnezu jednowodnego ok 8 kg lub siedmiowodnego ok 15 kg. Przykładowe dawki podałem dla zdrowych roślin uważaj żebyś nie poparzył roślin czyli dokarmiaj w temp powyżej 10 *C, noce bez przymrozków, na rośliny suche i uważaj tez na wiatr , możesz dokarmiać w odstępach dobrego tygodnia. Ja zawsze jak tylko dokarmiam rośliny dużym stężeniem mocznika to rozpuszczam go najpierw w gorącej wodzie w większym wiaderku i później wlewam do beczki wtedy nie spada temp całego roztworu w beczce ;) ciężko to wyjaśnić ;) Średniokropliste rozpylacze to jak dobrze kojarzę są koloru niebieskiego którego ja do wszystkich zabiegów wykorzystuję więc skoro u mnie nie "pali roślin" to u CB tez nie powinno ;) Czekamy na te zdięcia B)

Edytowano przez rafto
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

No dobrze. Więc trzeba zacząć działać. Dzisiaj przywiozłem opryskiwacz od dziadka. Czy moge pryskać na chwasty 24-26 kwietnia (właśnie wtedy mają zrobić się ładne pogody w moim regionie, bo teraz ciągle pada deszcz) czy będzie to za późno? Dziękuję wszystkim za dobre rady!

 

Zdjęcia: stan na 17.04.2012r.

długo się otwierają

http://zapodaj.net/5...2a1c3e.jpg.html żółta plama

 

http://zapodaj.net/7...0fa713.jpg.html

 

http://zapodaj.net/2...d5223c.jpg.html

 

http://zapodaj.net/7...08cc73.jpg.html liche zboże

 

http://zapodaj.net/3...b341c8.jpg.html tu jest chyba więcej chwastów niż zboża

 

http://zapodaj.net/6...b7ee95.jpg.html

 

http://zapodaj.net/c...4f772f.jpg.html chwasty występujące na polu

 

co powiecie?

Edytowano przez Tomato0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Bardzo ładne pszenżyto nie wiem co Ty od niego chcesz ;) a na te żółte place to weź saletry w wiaderko i grubiej posyp i będzie git jak już chcesz mieć takie dopieszczone ;) najwidoczniej w tych miejscach są jakieś rysy słabszej ziemi ;) dlaczego nie dosiewasz do samej granicy ?? - zdjęcie nr 1 :P Skąd jesteś że u Was na polach tak zielono jest ?? ;) Chwasty jak chwasty co za środek Masz kupiony na nie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

Nie wiem dlaczego wtedy nie dosiałem tego zboża :P Moje zboże i tak jest w najgorszej kondycji w okolicy - jestem z opolskiego, a dokładnie Ozimek (24 kilometry od Opola). Na chwasty jeszcze nic nie mam a w sobotę jadę po środek Chisel 75 WG (polecacie?). Jeśli chodzi o żółte miejsca to nie wiem czy posypać je saletrą (mam tylko mocznik), bo może je jeszcze bardziej upalić - nawóz rozsiewałem ręcznie i miejscami po prostu za dużo posypałem i wydaje mi się że właśnie dlatego upaliło. Jutro popryskam zboże odżywką mocznik (ok 10-20kg)+ siarczan magnezu jednowodny (5kg) + Ekosol Uniwersalny (2l ), ale boje sie że to jeszcze bardziej wzmocni chwasty. Chciałbym pryskać na chwasty jak najszybciej ale ciągle zapowiadają deszcze :blink: (a na deszcz raczej się nie pryska prawda?) Co to w ogóle jest za chwast na ostanim zdjęciu co wygląda jak trawa, zboże(prawy górny róg)? Pozdrawiam!

Edytowano przez Tomato0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

Chisel jest dobrym środkiem, ale chwasty są duże, więc daj maksymalne dawki i pryskaj zaraz po deszczach. Jaki był przedplon, bo ten chwast w rogu wygląda jak zboże, albo jakaś trawa, więc daj sobie spokój, bo za późno na walkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Jak kiedyś kilka razy tam byłem to przy trasie po kilkadziesiąt ha w jednym kawałku aż miło było popatrzeć na rosnące rzepaki, pszenice i na sprzęty na nich pracujące :D ścieżki równiutkie, uprawy też praktycznie jednakowego koloru na całej powierzchni ale to mówię o dużych rolnikach ;) do dzisiaj pamiętam widok kłosów pszenicy, kwitnącego ogromnego rzepaku, miłe wspomnienia z tych okolic ;) chisel stosuję od ok 6 lat raz mnie na takim mokrym kawałku lekko zawiódł ale to troszeczkę miotły przepuścił ;) Kolego w tych miejscach to na pewno przemarzło a nie że za dużo nawozu bo by nic już nie wypuszczało jakby tak było ;) Ważne żeby do kilka godz po oprysku nie padał deszcz a tak to można śmiało pryskać żeby tylko później ciepło było ;) a mocznika dawaj spokojnie 20 kg jak masz worek 25 to daj cały worek na 300 l na ha i dokarm najlepiej przed wieczorem ;) Dużo Masz tego pszenżyta ?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

Pszenżyta mam tylko 0,70 ha. Moje gospodarstwo jest zaskakująco wielkie - 2ha w tym 1,10 ha dzierżawy :lol: Przedplon to kukurydza, która nawet nie dojrzała bo przerosły ją chwasty :ph34r: (Poprzedni właściciel nie dbał o te pole) ale na jesień było pryskane roundup'em.

Edytowano przez Tomato0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

spytałem bo pisałeś że ręcznie siałeś nawóz ale na takim kawałku można posiać ale za każdym razem to mi by się nie chciało ;) Miałeś zasianą kukurydzę to perz mogłeś w niej zwalczyć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

Kiedy kukurydza była zasiana pole nie należało do mnie, lecz do pewnego pana z mojej miejscowości ^^

Mam pytanie> Mam opryskiwacz z zepsutym rozdzielaczem - dobrze pryska, lecz nie da się na przykład zakręcić jednej strony opryskiwacza, co jest znacznym utrudnieniem podczas kończenia zabiegu. Jedynym wyjściem w moim przypadku jest ponowne oprskanie 1 m tam, gdzie było już pryskane, by dobrze zakończyć oprysk. Czy jak zrobie takie 3-4 pasy 1 metrowe na polu to czy w tych miejscach nie przypali zboza podczas pryskania na chwasty? Nie wiem czy zrozumiecie coś z tego co napisałem :unsure: Chodzi mi o to, że w paru miejscach będę musiał zrobić podwójny oprysk i czy to nie uszkodzi roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Co to są za plamy? Brak nawozu? W miejscach gdzie kolor robi sie jasny zboże jest dużo słabsze,

 

 

99864132.jpg

 

89803545.jpg


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj