marcin_kost1

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

Polecane posty

brutus44    5

u mnie w pszenicy po rzepaku wyszły place zółtego i teraz takie nędzne się robi jakby usychało -co to może być? Czasami place są owalne,czasami gnają prostopadle do ścieżek,dlugie i wąskie,tez sa na skraju pola wzdluz drogi tam gdzie była gesciej zasiana pszenica a na częci pola tak z 30% -nie ma wcale przebarwien.Rzepak bez orki-pole wymieszane talezówką 3 razy -obawiam się czy aby command tak nie zadziałał.I obstawiam też ze niektore plamy są tam gdzie slabsza ziemia-ale to nie jest reguła.Tak ,że jestem poważnie zaniepokojony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FaFiK360    0

Witam!

Mam problem z pszenicą jarą sianą w marcu, otóż zaczęła żółknąć.

W poprzednim roku też słabo rosła, więc na pole został wywieziony obornik świński i kurzy.

Co może być przyczyną? Obok pole z pszenicą ozimą i rośnie jak szalone.

Ok. 2 tygodni temu jak patrzyłem było jeszcze ładne, czy mały mróz ją tak załatwił?


Dzik 21 (1972) 3 właściciel

Ursus C360 3P (1987) 1 właściciel 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FaFiK360    0

Dzięki za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie.

Czym pryskać pszenicę na chwasty?

Głównie perz.


Dzik 21 (1972) 3 właściciel

Ursus C360 3P (1987) 1 właściciel 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celmer5    10

Witam posiałem jęczmień jary po trawie.Na wiosnę roztrząsłem dość dużą ilość obornika czy to może być przyczyną żółknięcia końcówek.Co może być jeszcze tego przyczyną i jak to zwalczyć

Prosze o odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja opryskałem przenice i zrobiła sie żółta takim sierotkiem jak co rok to był sierodek stary jusz trawie i osetom nie zrobiło nic co mam z tym teraz zrobic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jesli ph gleby np niskie bylo ale pod korzen poszla kreda anwozowa to jak to jeszcze uratowc sa w plynie jakies cos co ma wapno w sobie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheJano321    31
Napisano (edytowany)

U mnie w pszenżycie jest to samo na piasku jak i na innej glebie ja stwierdzam że to jest brak wody a temperatury dochodziły do 40 stopnio a ziemia u mnie była jak beton ( ale mogę się mylić ) przynajmniej u mnie gdy zaczeło brakować deszczu liście tragicznie mi pożółkły a wcześniej były zielone zobaczymy co teraz będzie po deszczu czy dalej bd takie żółte liście u mnie

Edytowano przez TheJano321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piertucha    0

Witam,

dzisiaj pojechałem na pole zobaczyć jak wygląda jęczmień, no i jest problem. Posiane było około 2,5ha jęczmienia. Połowa jest dobra i ładna. Druga połowa ma żółte, nawet podchodzi już pod brązowe końcówki. W zeszłym roku było tu pszenżyto. Odmiana KWS Meridian około 175kg/ha. Co można z tym zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Jest wiele powodów, zastoiska wodne-czyli małe pobieranie magnezu i azotu, niedobór manganu, albo zablokowanie azotu przy rozkładzie słomy  czy szkodniki typu ploniarka. U mnie Meridian nie tyle co żółty co jasnozielony ale to w miejscu skumulowania większej ilości słomy. Sprawdzałeś pH? Herbicyd był?

 

Edytowano przez Tomazi3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

U mnie podobnie ,wyrwalem kilka roslini pojechalem do sklepu sor,tam powiedzieli ze to moze byc albo choroba grzybowa,albo brak potasu.Chodzilem troche po polu i zauwazylem duzo malych skaczacych ,latajacych i chodzacych robali.Obstawiam ze to mszyce opryskalem bi58 w dawce 0,5 l na ha

CO O Tym myslicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napaleniec93    13

Około 16 wrzesień zasialem jeczmien. miał strasznie slabe wschody. Po 2 tyg zaczął miec miejscami żółte koncowki wystepujace placami . co to moze byc, jakas choroba czy cos innego ?moze zastosowac jakis oprysk ?

Edytowano przez napaleniec93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
natec96    0

jęczmień ozimy robi się żółty na zimę, a już jest pora

a też może być gleba zakwaszona :D

Edytowano przez natec96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

Ta jesień jest bardzo sprzyjająca do rozwoju gąsienic rolnic. Było już coś takiego kilkanaście lat temu - potrafiły wyżreć całe połacie. Tylko że to dziadostwo żre korzenie. Sprawdź w polu czy rośliny zażółknięte nie są podgryzione. Zdjęcie rolnicy znajdziesz w grafice google. Jeżeli na powierzchni (w glebie) 10x10 cm jest jedna gąsienica - no to raczej posprzątane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napaleniec93    13

No gleba może byc zakwaszone ale juz w tym roku rzuciłem 3t/ha wapna.A w dodatku jęczmien jest troche rzadki. Dodam może zdjecie roslinek to coś wiecej zobaczycie :D

post-129072-0-49482100-1413111374_thumb.jpgpost-129072-0-93126700-1413111367_thumb.jpg

Edytowano przez napaleniec93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

u mnie wygladalo podobnie ja uwazam ze to mszyca,pryszcz na insekty ja pryskalem tydzien temu ,roslinki nie wygladaja lepiej ale tez nie rozprzestrzenia sie dalej choroba,

na polu sąsiada juz jest żółciutko a jak wszedlem dalej to nie sposób niezauważyc mszyc

 

 

teraz pytanie czy po 2 tygodniach moge poprawic  znowu bi58(bo tym pryskalem ) i dodac do tego soligor na grzyba i nawoz dolistny pk

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Czy te symptomy występują pasami? Przy ataku mszyc były by raczej placowe żółknięcia, tutaj może też być czasowe zablokowanie azotu przez słomożerców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15357

Można, a nawet trzeba, w tamtym roku miałem tak że końcówki zaraz po wschodzie żółkly, nic nie robiłem, urosło co miało urosnąć i po kombajnie to co się zgubiło to po talerzowaniu wzeszło i też żółkło, dałem tonę kredy na ha i jeszcze raz talerzówka, potem płytka orka 300kg potafoski i teraz ładna ciemna pszenica już rośnie ma 3 listki i milimetra żółtych nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj