Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
mrbogiwogi

upważnienie syna na 16lat

Polecane posty

mrbogiwogi    0

Mam pytanie moja ciotka ma syna który skończył 16lat i chce go upoważnić jako współwłaściciela gospodarstwa, tylko prosiła mnie żebym się dowiedział jakie przywileje będą mu przysługiwać:

1.Czy będzie miał własne konto w banku rolniczym lub będzie upoważniony do konta rolniczego.

2.Czy będzie mógł brać pola w dzierżawę bez zgodu drugiej właścicielki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

StasiekS    72

Nic. Po prostu będzie współwłaścicielem gospodarstwa a pełnie praw do niego uzyska dopiero jak będzie miał 18 lat. A do tego czasu jego rodzice będą musieli wyrażać zgodę za niego. Wydzierżawić czy mieć konto będzie mógł ale przy podpisywaniu umowy w banku czy rolnikami będzie potrzebował podpisów rodziców. Lepiej byłoby chyba, gdyby jego matka dała mu pełnomocnictwo do zarządu gospodarstwem. Bo żeby zrobić kogoś pełnomocnikiem, wystarczy gdy osoba której się je daje, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

@StasiekS Czyli jeśli da mu pełnomocnictwo to już w wieku 16 lat będzie mógł w pełni zarządzać.? Bo mi się wydaje, że mimo wszystko potrzebny bedzie podpis rodzica pod każdą decyzją. Chyba, że nie w pełni zrozumiałem wypowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    72

A teraz podstawowe pytanie? Synek chce już bawić się w rolnika i jest niecierpliwy dlatego takie kombinowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrbogiwogi    0

synek chyba już chce zacząć niby nim wczesniej tym lepiej czyli jak bedzie miał pełnomocnictwo to bedzie jak dorosły jak dobrze rozumiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    72

Nie będzie traktowany jak dorosły. Po prostu w imieniu matki będzie mógł zarządzać gospodarstwem i dokonywać związanych z tym czynności prawnych. Przynajmniej tak jest w teorii. W praktyce już będzie gorzej bo w którym banku czy który rolnik potraktuje na poważnie 16-latka? Żaden. Dlatego lepiej niech przez te 2 lata jego matka zajmuje się formalnościami czyli podpisywanie dokumentów itp. a gdy osiągnie 18 lat wszystko na niego przepisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Podobna zawartość

  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez Aries
   Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.
    
   Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.
    
   Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.
    
   ====================================================
   4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno
    
                              *   *   *
   1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
   W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
   http://www.informacj...ug-nowych-zasad
    
   Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
×