dawid464

wypadanie zębów mit czy prawda

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Że akurat po dwóch latach to niesłyszałem, ale raz na jakiś czas na legowisku lub przy stole paszowym znajduję zęby krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przy legowisku, też krowi ząb znalazłem, był on wyłamany (może wypadł w częściach). Zęby wypadają, krowa to ssak, organizm żywy, któremu mogą wypadać zęby a w ich miejsce mogą rosnąć nowe.


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

bydło nie ważne czy mięsne czy mleczne czy jałówka czy byk jak ma około 2 lat to zmienia zęby z mlecznych na stałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RYZYNH    3

mojemu byczkowi wypadły miał ponad 2 lata fajnie rósł i przybierał na wadze a później musiałem go sprzedać bo nie miał zębów ,jadł bardzo mało i tracił na wadze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Dla niewtajemniczonych, nazwy zębów od środka siekaczy :) do stawu żuchwowego:

Zęby;

Cęgi – obecne w chwili urodzenia wymiana w wieku 24 miesięcy

Średniaki wewnętrzne – obecne w chwili urodzenia wymiana w wieku 30 miesięcy

Średniaki zewnętrzne – pierwszy miesiąc życia wymiana w wieku 38 miesięcy

Okrajki – pierwszy miesiąc życia wymiana w wieku 47 miesięcy

Przedtrzonowe I – obecne w chwili urodzenia wymiana w wieku 25 miesięcy

Przedtrzonowe II – pierwszy miesiąc życia wymiana w wieku 25 miesięcy

Przedtrzonowe III – pierwszy miesiąc życia wymiana w wieku 29 miesięcy

Trzonowce I – zęby stałe 6 miesięcy

Trzonowce II – zęby stałe 16 miesięcy

Trzonowce III – zęby stałe 26 miesięcy

Edytowano przez agromatik
  • Like 1

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturplyta    0

Nie jest to regułą, nie ma określonego czasu. U większości jałówek/pierwiastek przebiega to bezproblemowo, lecz czasami, tak jak u ludzi następuje stan zapalny i wtedy zwierzę cierpi, co przekłada się na produkcję. Nie ma doniesień naukowych na ten temat ale pracując na dużej fermie bydła, często obserwowałem zęby pierwiastek po wycieleniach. Krowy ze stanami zapalnymi miały niższą produkcję i większe problemy zdrowotne /ketoza, kwasica-znacznie sortują/. Warto zagądać pierwiastką do pyska :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ostatnio dowiedziałam się, że zacielanie jałówek wcześnie w wieku 12 miesięcy ma dodatkowy argumet. Od 23 mies wymieniają najwięcej zębów i wtedy słabiej jedzą. Sens jest taki, żeby nie nałożyły się czasowo okres przejsciowy i wymiana zębów. Osobiście nie zauważyłam takich problemów u pierwiastek, ale kwestia jest ciekawa i muszę przejrzeć zęby moim krowom :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JaKub2090    10

To chyba nie musis dokładnie po dwóch latach, ale to prawda, że wypadają. U nas też to się potwierdziło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj