kzarczyn

Skąd się biorą chwasty

Polecane posty

kzarczyn    0

Witam

Kupiłem na jesieni pszenicę Tonację z centrali.

Jeden kawałem mam obsiany Tonacją, resztę Finezją z własnych zapasów.

O ile Finezja jest w miarę czysta to w Tonacji mam normalnie dywan z chwastów. Wszystkie pola po żniwach potraktowane Randapem.

To samo z żytem. Kawałki ze zwykłym żytem mam czyste, a na jednym kawałku mam Brasetto z centrali i chwastów o wiele więcej.

A najciekawsze jest to że pojawiły się takie chwasty, które wcześniej u mnie nie występowały.

Czy to przypadek, czy razem z nasionami z centrali kupuje się całą gamę chwastów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbozowy    29

w tamtym roku miałem pszenicę z centrali i zaraz po otwarciu worka było widać, że nie jest za czysta.


Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, hydraulika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

To prawda że zboża mogą być zanieczyszczone nasionami chwastów ale musisz sobie zadać pytanie czy rzeczywiście aż tyle było zanieczyszczeń - przy siewie może było widać stan materiału siewnego.

 

Musisz również zrozumieć fizjologie chwastów w glebie jest bank nasion które czekają na odpowiedni moment i wtedy kiełkują. Nasiona które zwiększają zasób banku niekoniecznie muszą pochodzić z materiału siewnego, mogą pochodzić z nie usuniętych chwastów zeszłorocznych, innych pól, miedz czy zasobu z wielu lat wstecz.

 

Żeby sobie uświadomić to na 1 m2 pola jest 30-70 tys nasion czekających na dogodne warunki, niektóre potrafią tak czekać nawet ponad 70 lat

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbozowy    29

Ja po prostu zareklamowałem towar i mi przysłali nową partię. ale to było widać już od razu w worku. Chwasty mogą być roznoszone przez zwierzęta, a czasem z obornikiem.


Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, hydraulika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thebest2895    70

To że kupisz ziarno z centrali to oznacza że będzie tam jeden gatunek zboża a niestety chwasty możesz zakupić ze zbożem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kzarczyn    0

Wszystkie pola mam w podobnej kulturze i zachwaszczone są tylko kawałki obsiane materiałem z centrali.

W workach zboże raczej czyste było.

Pytam o podobne przypadki, czy tak to już jest? Czy po prostu przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

witam , czym można zwalczyć oset w pszenicy ozimej z roku na rok jest go coraz więcej , środki którymi pryskam tylko trochę przypalają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

To prawda że zboża mogą być zanieczyszczone nasionami chwastów ale musisz sobie zadać pytanie czy rzeczywiście aż tyle było zanieczyszczeń - przy siewie może było widać stan materiału siewnego.

 

Musisz również zrozumieć fizjologie chwastów w glebie jest bank nasion które czekają na odpowiedni moment i wtedy kiełkują. Nasiona które zwiększają zasób banku niekoniecznie muszą pochodzić z materiału siewnego, mogą pochodzić z nie usuniętych chwastów zeszłorocznych, innych pól, miedz czy zasobu z wielu lat wstecz.

 

Żeby sobie uświadomić to na 1 m2 pola jest 30-70 tys nasion czekających na dogodne warunki, niektóre potrafią tak czekać nawet ponad 70 lat

70 lat? skąd masz takie dane?


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Dokładnie zauważyłem jak kolega wyżej że ostu jest coraz więcej w zbożach, jak go usunąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kramer    0

Ja po prostu zareklamowałem towar i mi przysłali nową partię. ale to było widać już od razu w worku. Chwasty mogą być roznoszone przez zwierzęta, a czasem z obornikiem.

 

Dlatego właśnie zaleca się aby obornik leżał na pryzmie kilka miesięcy wszystkie nasiona chwastów wtedy zgniją, rozłożą się i na pole wywozimy tylko "czysty" nawóz organiczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mylisz się kolego. Bardzo dużo chwastów przetrwa w oborniku. Temperatura, warunki beztlenowe, drobnoustroje i potrafią rozłożyć wszystkiego.

 

70 lat? skąd masz takie dane?

Czasami herbolodzy prześcigają się w swoich odkryciach. U mnie na studiach pani prof. mówiła o udowodnionym przypadku znalezienia nasion w glebie które nadal miały zdolność kiełkowania i ich wiek ustalono no 50 lat. Jak to sprawdzali nie wiem. Chwasty sa to takie rośliny które w kazdyach warunkach sie odnajdą. Np owies głuchy potrafi wykiełkować i zachwaścić nam pole z głębokości 20-25cm.

  • Like 2

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Wiem że chwasty mogą dużo przetrfać ale 70 lat to raczej przesada podobnie jak to że na 1 metrze kwadratowym jest do 70tys nasion


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Moze być uwierz ;) A to że nasiona chwastów to takie skurczybyki że kiełkują latami to inna sprawa. Mało w Polsce pseudorolników którzy maja zachwaszczone pola, potem kombajn przyjeżdża do Ciebie i zostawia. Podobnie miedze na polach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roltech    11

To że nasiona chwastów są długowieczne to prawda. Zimą powiększałem piwnicę pod domem wybudowanym w 1949 roku, wybrana ziemia na wiosnę pokryła się "piękną" zielenią, głównie komosą i chwastami rumianowatymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Wiem że chwasty mogą dużo przetrfać ale 70 lat to raczej przesada podobnie jak to że na 1 metrze kwadratowym jest do 70tys nasion

Wystarczy otworzyć pierwszą lepsza książkę o herbologi to się przekonasz.

 

Liczba nasion na m2 zależy głownie od siedliska i tak na łące jest około 10-50 tys na m2 a na polu uprawnym od 30 nawet właśnie do 70 tysięcy. Wystarczy sobie wyobrazić że np jedna roślina rumianu pospolitego potrafi wyda 1-10tys nasion, komosa 1-20 tys (gdzieniegdzie można spotkać liczbę 100tys), miotła 1-12 tys i tak dalej. Dodatkowo liczą to co już znajduje się w ziemi w stanie spoczynku mamy spokojnie liczbę przekraczająca kilkadziesiąt tysięcy.

 

Co do żywotności podaje tutaj skrajne liczby żeby uświadomić zdolności niektórych gatunków, poczytaj sobie o poziewniku szorstkim do 68 lat może przeżyć, szarłat do 40 lat, gorczyca do 35 lat, komosa do 30 lat. Co prawda większość chwastów kiełkuje w granicach 4-6 lat ale kiełkowanie rozkłada się w czasie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj