mlody4564

Ceny maszyn w PRL

Polecane posty

bartek1992    145

Władimirec T25A1 kosztował 430 tys. jak się mylę to niech ktoś mnie poprawi. A dziadek jak kupował używany T25A2 to dał 330 tys.

 

Na rok 1976:

ursus C-330 kosztował 120 000

ursus C-4011/C-355 kosztował 91 400/150 000

ursus C-385 kosztował 300 000

dutra D4K-D kosztował 330 000

DT-75 kosztował 290 000

T-100M kosztował 370 000


Sprzęt rolniczy Zetor 7211 -U-R-S-U-S- C-360 Władymirec T25A2+tur
Massey Ferguson 186 Anna Z-644
Hesston 5540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JurekS    5

tylko teraz pytanie za 100 punktów - JAK SIĘ TO MIAŁO DO ÓWCZESNYCH ZAROBKÓW???? Ile np zarabiał robotnik fizyczny, albo ile np coś kosztowało w sklepach, żebyśmy mieli jakiś pogląd ogólny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majesc328    8

Według moich danych to w roku 1978:

 

Ursus 1204 kosztował 450 000

T25 A1 kosztował 98 000

Bizon Z056 kosztował 719 000

Prasa Z224 kosztowała 300 000

Samochód Tarpan 150 000

Syrena R20 99 000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

tylko teraz pytanie za 100 punktów - JAK SIĘ TO MIAŁO DO ÓWCZESNYCH ZAROBKÓW???? Ile np zarabiał robotnik fizyczny, albo ile np coś kosztowało w sklepach, żebyśmy mieli jakiś pogląd ogólny...

Po tym drastycznym skoku inflacji, kilka razy sprzedałeś jajka do sklepu i miałeś maszynę spłaconą.

  • Like 1

Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

A ja dla ciekawości dodam, że w 1989 za używkę miało się ponad połowę ciągnika tj. c-328 u nas sprzedali z ok 72r i kupili MF 235. Niestety dokładnych sum nie znam. Teraz w przypadku podobnej klasy ciągników na1/6 ledwo starczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Ostatnio znalazłem dziadkowe notatki - ceny maszyn w przeliczeniu na tony pszenicy:

 

Wiem, że nasz 360 kosztował około 100 ton pszenicy; dla porównania, obecnie najtańsza nowa Proxima to wydatek rzędu 125 ton

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Kiedyś używaną maszyne jak sprzedawałweś to cena używanego sprzętu była wyższa od ceny nowego. Kiedyś był przydział (była kasa a nie można bylo kupić, a teraz jak można kupić to nie ma kasy). A i jak oglądałem pewiem odcinek PKF to było już chyba koniec lat 80 to pracownik PGR zarabiał wtedy 600tys zł na miesiąc jak robiła i jego żona to tak samo 600tys, czyli takie małżeństwo miało 1 200 000 zł na miesiac. Kiedyś ludzie nawet zarabiali miliony tak było.

Edytowano przez DanRol95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

W 1984 w wrześniu za bizona 56 z kabiną daliśmy 2 060 000 tyś. Dwa miliomy sześdziesiąt tyś. kabina kosztowała 100 tyś.Rekord był o milion droższy.

Przy wymianie pieniędzy to milion wymienili na 100 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek1992    145

Maszyny rolnicze były kiedyś tanie. U nas rozrzutnik kosztował 300 tys. czyli na te pieniądze 30 zł


Sprzęt rolniczy Zetor 7211 -U-R-S-U-S- C-360 Władymirec T25A2+tur
Massey Ferguson 186 Anna Z-644
Hesston 5540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Pług Agromet 3 skibowy 86rok 44600zł

Pług agromet 5 skib (poorywkowy) 11000zł

Pług Agromet 2 skibowy 80rok 7800

Młockarnia Warmianka 50rok 3100zł

Bizon z06 80rok 719000zł

Glebogryzarka Agromet 84rok 56000zł

Kopaczka do ziemniaków Agromet 83rok 111000zł

Rozrzutnik Warfama 77rok 48000zł

 

Ceny jakie znalazłem na moich maszynach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody4564    12

a mam chłopcy jeszcze jedno pytanko czy kiedyś ciągnik dostawało się według ilości ha? czy ile kto miał pieniędzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pooch    61

Trochę jesteście w błędzie przeliczając milion na 100 zł.

Milion był zamieniany na 100 zł w latach 90-tych - gdzie faktycznie wartość pieniądza była zdecydowanie inna niż na początku lat 80-tych.

 

 

 

Tu macie fajne porównanie co do cen i zarobków:

 

za-prlu-bylo-biedniej-d.jpg

 

Czyli idąc tą drogą Ursus tanszy jest teraz niż w 1970 :)

Edytowano przez pooch

W rolnictwie siła!!! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek1992    145

a mam chłopcy jeszcze jedno pytanko czy kiedyś ciągnik dostawało się według ilości ha? czy ile kto miał pieniędzy?

 

tak kiedyś ciągniki i maszyny przydzielali w zależności ile rolnik posiadał ha


Sprzęt rolniczy Zetor 7211 -U-R-S-U-S- C-360 Władymirec T25A2+tur
Massey Ferguson 186 Anna Z-644
Hesston 5540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

@bartek1992 nie jestem pewien czy ciągniki przydzielali w zależności od posiadanych hektarów......mój dziadek miał jedno z większych w ówczesnych czasach gospodarstwo we wsi a talon na traktor dostał jako ostatni we wsi!!!!Jak myślisz dlaczego??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

 

tak kiedyś ciągniki i maszyny przydzielali w zależności ile rolnik posiadał ha

Raczej to było uzależnione od produkcji-produkowaliśmy chyba najwięcej warchlaka w dawnym woj.łomżyńskim więc co nieco pamiętam-ale i tak najważniejsze były "znajomości" a jak człowiek był niepokorny to żeby dostać przydział na Żuka trzeba było interwencji aż w Ministerstwie Rolnictwa :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek1992    145

@bartek1992 nie jestem pewien czy ciągniki przydzielali w zależności od posiadanych hektarów......mój dziadek miał jedno z większych w ówczesnych czasach gospodarstwo we wsi a talon na traktor dostał jako ostatni we wsi!!!!Jak myślisz dlaczego??

 

dlaczego ostatni dostał to nie wiem, ale mój dziadek miał małe gospodarstwo coś ponad 6 ha i nie dostał przydział na ciągnik

 

Raczej to było uzależnione od produkcji-produkowaliśmy chyba najwięcej warchlaka w dawnym woj.łomżyńskim więc co nieco pamiętam-ale i tak najważniejsze były "znajomości" a jak człowiek był niepokorny to żeby dostać przydział na Żuka trzeba było interwencji aż w Ministerstwie Rolnictwa :D .

 

zgodzę się z tobą że znajomości dużo się liczyły


Sprzęt rolniczy Zetor 7211 -U-R-S-U-S- C-360 Władymirec T25A2+tur
Massey Ferguson 186 Anna Z-644
Hesston 5540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samczyk1991    83

Wiem, że to nie maszyna rolnicza, ale może ktoś wie ile kiedyś kosztowała nowa WSK (motór) ? ^^


Wieczny kawaler ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mlodyrolnik21
      Czy ktoś wie jakie są cenyny kosiarek dyskowych 3m firm vicon, krone, pottinger i class
    • Przez rolnikursus
      Zakładam nowy temat o cenach przyczep rolniczych bo chciałem zobaczyć ile kosztuje nowa Pronarka a tu nie ma takiego tematu jest dotyczący Uni, Metal Techu ale pozostałych marek nie ma.
       
      Wiec tak przyczepa Pronar T635/2 6ton z wyposażeniem plandeka, koło zapasowe, podest jest do sprzedania za 33 tyś brutto, moim zdaniem to bardzo tanio
       
      sorki za błąd w tytule ale dopiero teraz zobaczyłem i nie wiem jak to zmienić
    • Przez Morela15
      Czy wyceniał ktoś pługi? Jakie marki polecacie? Których nie polecacie? Chodzi mi głównie o 4 lub 5 skib.
    • Przez danielhaker
      Planujecie zakup nowego ciągnika rolniczego w tym roku? Macie jakieś wyceny nowych ciągników? Odwiedziliście jakiegoś dilera?
      jeżeli znacie ceny nowych ciągników lub zamówiliście nowy ciągnik podzielcie się informacją z innymi użytkownikami, na pewno pomożecie podjąć decyzję.
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Anioł123
      Witam co myślicie  o tym siewniki?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj