Pavel

Ceny ziemi

Polecane posty

ZF9641    22

Ceny ziemi urealnią się po 2013 roku jak skończą się kredyty preferencyjne.Tylko one tak podbijają stawki.Później trzeba będzie wliczyć w cenę ziemi koszt kredytu komercyjnego , a to spowoduje spadek ceny ziemi.Kryzys panujący w europie jest też i u nas ,położył już sporą część budowlanki.Jak wpadnie w rolnictwo to zlicytują sporą część gospodarstw zadłużonych ponad miarę.W mojej okolicy jest sporo takich gospodarstw które przebijają się z ofertami zakupu ziemi,a jak przychodzi do kupna to nie dostają kredytu ze względu na brak zdolności kredytowej.Mają hipotekę na każdym kawałku pola i na budynkach.

Edytowano przez ZF9641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hatetusk    1

ZF - nie byłbym takim optymistą bo kredytów praktycznie to na razie nie ma jeśli jeszcze nie zauważyłeś a cena ziemi rośnie Po prostu kupują ją ludzie którzy chcą gdzieś zainwestować kasę i to oni podbijają ceny bo patrząc na to co można zarobić na uprawie tej ziemi to ceny sa wręcz nierealne i taka inwestycja patrząc tylko na zysk z rolnictwa jest zupełnie bezsensowna Ci co wykładają taką kase liczą głównie na to że po 2016 roku ceny podbiją cudzoziemcy - ale ja myślę że tak nie będzie - cudzoziemcy jeśli chcą to i w tej chwili omijają prawo - owszem może zdarzą się sporadyczne przypadki że wykupią jakieś wielkie połacie gruntów ale przecież nikt się nie połasi na kilka - kilkanaście ha gruntu bo po co im to bedzie potrzebne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dokładnie koledzy.już teraz Duńczycy kupują ziemię za podstawionych polskich pseudo rolników. a swoją drogą to fakt, my mamy do kupienia ok 4 ha ziemi od agencji,ale nasz bank nie ma limitu na kredyty preferencyjne i staneło na tym że znowu dzierżawa na rok... z drugiej strony sąsiadce zmarł mąż, syn za diabła robić nie chce a ta ojcu powiedziała 8 zł za metr kw, ziemia 6 klasa kamieni w pip, a ja nawinąłem z 2ch ha 27 balotów słomy żytniej... ludzi grzeje z ceną ziemi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Ja słyszałm że po 2015 roku ziemia znacznie podrozeje gdyż zostani uwolniony rynek.Co o tym myślicie ile w tym prawdy?

Edytowano przez konrad82

kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Mi gość z sąsiedniej wsi oferuje 8ha w 1 kawałku po 100tys./ha. Nikogo w okolicy na to nie stać a ja to jego jedyna nadzieja i dlatego ten rok wezmę w dzierżawę (1600zł/ha) a może w przyszłym roku opuści bo jestem pewien na 100% że nikt tego nie kupi bo jak by znalazł się kupiec to jestem gotowy i więcej zapłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Mam do kupna 5,5ha ziemi w kawałku po 30 tys, klasa bodajże 4. Jeden minus to dojazd do pola - ok 6-7km. Cena jest wysoka jak na moje okolice. Najdrożej płacono po 27 tys za hektar z tym że klasa 4-6 (trzech się przebijało aż jeden sypnął groszem). Tam gdzie jest te 5,5ha ludzie nie chcą nawet 20 tys dać. Poczekam aż stanieje bo nie ma sensu w tak niepewnym czasie brać kredyty.

 

Mieczu co to dla Ciebie 800 tys :D a że dopiero Twoje wnuki zyski zobaczą z tej ziemi.... trudno.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hatetusk    1

konrad - ja myślę ze to tylko spekulanci podbijają plotki aby teraz zarobić na ziemi Sądzę że cena ziemi nie podskoczy jakoś drastycznie - owszem będzie moze rosnąć tak jak teraz jest coroczny wzrost ale nie będzie to jakiś drastyczny skok Do tego będzie sprawa dopłat które być może będą przypisane do właściciela a nie do ziemi i jeśli dzierżawcy z ANR załapią się na to przypisanie to jak ANR będzie chciała sprzedać później tą ziemię to jeśli dzierżawca nie przekaże im uprawnień to dopłat za tą ziemię nikt nie weźmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Geronimo    2

Apropo, wykupowania ziemi zeby za kilka lat odsprzedac obcokrajowcom, nic bardziej mylnego, obcokrajowcy pieniedzmi nie sr**a. I jesli ktos mysli ze jak kupi teraz hektar za 10000€ to potem zeby sie nie zdziwil jak to sprzeda obcokrajowcowi. Moze trafi sie jeden na kilkadziesiat osob ktory da wiecej kasy. Na przykladzie mojego szefa w 2003r kupil w rumunii 102 ha ziemi, zaplacil srednio za ha 800€ teraz rowniez chetnie by kupil ale ceny wzrosly do 4000-5000€ i ma ich gleboko w ......e za taka cene, jeszcze jak sie cos trafia za 3000-3500 to bierze ale drozej nie ma zamiaru zaplacic. I tak robi wielu obcokrajowcow, tak wiec Ci co kupuja za wyoskie kwoty, raczej maja marne szanse zeby sie nachapac na obcokrajowcach. Tutaj jeszcze od cholery ugorow lezy, bo ci co sprzedali kilka lat wstecz to sprzedali a ci co wlasnie mysleli ze poczekaja i sie nachapia to teraz kisza te ugory bo nikt nie chce za taka kase kupic. Przepraszam za brak polskich znakow ale system nie obsluguje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

miecz8 kupuj bo taka okazja się nie powtórzy...

Mi zależy bardzo na ziemi, więc czemu mam tego nie kupić? Jeśli mam pieniądze i dam radę bez kredytu to dlaczego nie skorzystać? A jeśli będę użytkował 10 lat a potem sprzedam za taką samą cenę a nawet trochę mniejszą to nie zarobię? A nawet jeśli nie to trudno. Życie się na tym nie kończy. Na razie mój cel to powiększanie gospodarstwa i chcę do tego dążyć właśnie przez kupno ziemi a jak będzie kiedyś to zobaczymy. Nie martwcie się o mnie.

 

Mam do kupna 5,5ha ziemi w kawałku po 30 tys, klasa bodajże 4. Jeden minus to dojazd do pola - ok 6-7km. Cena jest wysoka jak na moje okolice. Najdrożej płacono po 27 tys za hektar z tym że klasa 4-6 (trzech się przebijało aż jeden sypnął groszem). Tam gdzie jest te 5,5ha ludzie nie chcą nawet 20 tys dać. Poczekam aż stanieje bo nie ma sensu w tak niepewnym czasie brać kredyty.

 

Mieczu co to dla Ciebie 800 tys :D a że dopiero Twoje wnuki zyski zobaczą z tej ziemi.... trudno.

To według ciebie 800tys. w gospodarstwie to dużo? Nie jest to mała kwota ale ogromna to też nie. Przynajmniej ja tak sądzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Ciekawe co się stanie, gdy uwolnią ceny mleka i skończą się kredyty preferencyjne albo PROW. Czy dalej będzie tylu chętnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Mieczu - zależy w jakim gospodarstwie te 800 tys ma być dużą kwotą. Dla 30 hektarowca to kupa kasy. Dla Ciebie pewnie to roczny zysk z całej produkcji.

 

Stasiek - co rozumiesz przez uwolnienie cen mleka?

Pytasz co się stanie jak kredyty preferencyjne i PROW się skończy.... ano prócz upadku zadłużonych gospodarstw wróżę zwolnienia w wielu firmach produkujących maszyny rolnicze, mniejsze zyski dla banków, zwolnienia we wszelkich działach administracji związanych z rozdysponowywaniem środków z UE. To wszystko jest na karku rolnika, jak on zdechnie to i reszta padnie.

 

Czy ceny ziemi spadną... wątpię, możliwe że przestaną rosnąć jednak hymm... co zależy gościowi co ma 300ha dokupić sobie kolejne 10 ha po 40 tys/ha? A no to że zapłaci i zapomni że kupił. Dla mniejszych owy kawałek gruntu jest nie do ugryzienia w takich sytuacjach. To się nie zmieni, tam gdzie są duże gospodarstwa różnica między małym a dużym będzie się powiększała. Już można spotkać obrazki gdzie po jednej stronie drogi pasą się 2 krowy na łańcuchu a po drugiej koleś zasuwa 300konnym JD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Spokojnie, nie padnie. Urzędy nie padną bo jak na razie poza PROW mają co robić, zmniejszy się ilość dilerów ale oni mają znikomy wpływ na polską gospodarkę. Polscy producenci maszyn sobie poradzą ponieważ produkują tani sprzęt dla małych gospodarstw i który w większości przypadków jest kupowany za gotówkę albo wywożony na wschód. Najbardziej mogą to odczuć producenci zachodniego sprzętu bo taki był brany najczęściej na PROW.

 

A co do cen ziemi to w moim rejonie wyhamowały, Od kilku lat są na takim samym poziomie czyli 20-25 tys za ha. Ci co chcą więcej po pewnym czasie korygują swoje żądania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Może nie do końca "padną" ale zapewne zwolnienia będą. Jeżeli cena mleka pójdzie jeszcze bardziej w dół to bez znaczenia będzie to czy maszyny produkowane przez polskie firmy są tanie czy nie... każdy obejdzie się czym ma bo będą ważniejsze wydatki niż nowy pług czy agregat. Racją jest że po tyłku dostanie zachód.

 

U mnie największy gospodarz ma 60ha, drugi coś koło 50 i jest kilkunastu po 30ha. Reszta to 10-20ha. Z dzierżawami jest tak że najczęściej znajomy oddaje znajomemu i o całej sprawie dowiadujemy się jak dana osoba wjeżdża w pole. Jeśli chodzi o zakup ziemi to w tamtym roku o tej porze zakupiłem 2 ha i praktycznie nic więcej nie było do sprzedania. Przypuszczam że w chwili obecnej gdyby było coś do handlu to kilku windowałoby ceny ale nie więcej niż 35tys za ha 3-4 klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

dużo też zależy jaka maja mentalność ludzie na danej wiosce, u mnie jest np tak jak pisze pawelo111 ziemia ta co była do wydzierżawienia czy sprzedania znajomy dawał znajomemu bez ogłaszania, że chce sprzedać....bo przecież jak ty chcesz kupić to masz już dużo kasy to każdy sobie myśli po co masz się dorabiać na mojej ziemi po prostu zazdrość...

po za tym druga kwestia np u mnie teraz wszyscy wszystko chcą sprzedawać jako działki budowlane i przemysłowe nie zależnie gdzie się znajduje dany grunt, a bo to będą wiatraki a coś tam i tak sobie wymyślają, po za tym jest tak z reguły w obrębie kilku wiosek ewentualnie gminy a jak się pojedzie 15 km dalej to ziemia może kosztować 30% tego co u siebie na wiosce...

Edytowano przez 1piotr1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

ja powiem tak że u mnie we wsi jest dwóch gosp. My i sąsiad który jeszcze z 10lat będzie uprawiał tą ziemię i zapewne trafi do nas ona. Wieś mała niecałe 100 mieszkańców, ale już się mi w areał wplątują 300-400 hektarowcy i z ceną na 6kl. 45tys/h kawałek 10h. Ja podziękowałem bo praktycznie żwirownie można otworzyć tam. Teraz 5h od sąsiada jednego kupuje co dzierżawiliśmy 5lat już. Jeszcze może sąsiada uda się namówić na sprzedaż 2h i sobie scale grunty do niecąłych 20h w kawałku:) Jeden ma koło mnie pole coś koło 12h ja mam w granice z nim 7h. Facet ma pewnie z 350h a do tego kawałka 20ponad km dojeżdża. Jak z nim rozmawiałem bo chciał kupić ode mnie ziemie a ja od niego i tak się dogadaliśmy że zostąło jak jest, mówi że najdalszy kawałek jaki ma to tutaj i niechętnie go trzyma no chyba że by powiększył areał a ziemia 2-3 klasa pożądna z jednej strony a z drugiej 6:/ Co nie zmienia faktu że facet płaci b drogo za ziemie i sam sobie pluje w brodę bo musi pożadnie zasówać aby zarobić w końcu na nią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Mi gość z sąsiedniej wsi oferuje 8ha w 1 kawałku po 100tys./ha. Nikogo w okolicy na to nie stać a ja to jego jedyna nadzieja i dlatego ten rok wezmę w dzierżawę (1600zł/ha) a może w przyszłym roku opuści bo jestem pewien na 100% że nikt tego nie kupi bo jak by znalazł się kupiec to jestem gotowy i więcej zapłacić.

 

Co będziesz uprawiał na tej ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Najprawdopodobniej kukurydzę na kiszonke albo jęczmień. Jeszcze zobaczę a jak kupię to może za 2 lata posieje lucernę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Czy ktoś obliczał w ogóle na tą chwilę jaki jest ekonomiczne uzasadnienie wysokości ceny 1 ha ???

 

Bo ja jakoś ekonomi nie widzę żadnej w zakupie 1ha powyżej 50 tys a tu słyszę 80-100 tys/ha - no chyba że gandzinę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

W dzisiejszym szalonym świecie pojęcie ekonomii jest pojęciem przestarzałym..... . Dziś zdobywa się tereny bez czołgów :) . Wyścig szczurów? Cyt:(nie pamiętam kogo) - wygrywa ten co w chwili śmierci ma więcej kasy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Jeżeli mam nie kupować za 100tys. czy nawet za 80 tys. bo się nie opłaca to skąd ja wezmę ziemię która jest mi potrzebna? Wolę kupić obok siebie pole za 80tys. czy za 100tys. niż 50km czy nawet dalej dojeżdżać do pola które kupię za 40- 50tys. W moich okolicach ceny ziemi są wysokie i dlatego muszę się do nich dostosować bo inaczej nic nie kupię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

No tak ale Chcesz wydać 100 tys /ha żeby produkować rocznie towar (jęczmień ) z tego hektara za 5-7 tys rocznie ???

Za tą stówę to sobie kupisz jęczmienia na 20 lat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

To dla krów. Może i bym kupił ale tą ziemię będą miały moje dzieci, wnuki...itd., więc się zwróci a jak zachcą to kiedyś sprzedadzą i też zarobią. Jęczmienia nie będę tam siał co roku, bo sieję różnie pszenżyto, kukurydza, może obsieję trawą, a jak paszy starczy to i pszenicę posieje bo ziemia tam jest 2 klasa.

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Lepiej od razu przyznaj się że tam łupki masz lub ropę naftową :P Sorry za szczerość ale czy naprawdę w Polsce mamy takich głupich rolników którzy dają się golić ile wejdzie?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj