Pavel

Ceny ziemi

Polecane posty

farmermf    80

Nie ma w tym nic dziwnego, przeciez od lat wiadomo , że PSL jest bardzo bliska rolnikom i rolnictwu. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Ja mam osobiście z ojcem 8 ha swojego + 46 dzierżaw ( w tym roku może dojdzie jeszcze 7 ha) i też byśmy chcieli coś dokupić. Jak dochodzi do przetargu jakiegoś za ziemię to Ci więksi gospodarze dosłownie biją się o nią i nabijają nawet do 43 tys za 1 ha i ja się tu pytam jak taki mały gospodarz ma coś kupić?! Mało tego - likwidując dawne PGR-y - państwo woli sprzedać ziemie obcokrajowcom niż polskim rolnikom.Dziwi mnie jedno: jak banki mogą dawać kredyt człowiekowi który ma już 3 lub 4 kredyty wzięte i to nie na małe kwoty?! To jest chora polityka

Normalna polityka. Jeśli nie ma szans na rozwój to po co się pchać? Żeby teraz narzekać?

 

W rolnictwie przykładów jest wiele np: oddając rocznie 100tys litrów mleka masz za litr 1,45zł a przy 25tys masz 1zł. Następstwem tego jest brak kasy na rozwój. Sprawiedliwości nie ma.

Chyba równości. Bo sprawiedliwość nie oznacza każdemu po równo tylko każdemu to co się mu należy.

 

Przez koniunkturę w rolnictwie i "warszawiaków"(czyli wszystkich tych którzy kupili lub dostali ziemię i liczą że na niej zarobią) są obecne ceny ziemi. Pierwsi kupują co się da bo są dopłaty, dotacje i preferencyjne kredyty a drudzy nie chcą sprzedawać bo chcą zarobić na wzrastającej jej wartości czyli klasyczne prawo popytu i podaży. Ale niech tylko zmaleje popyt to zaraz się zwiększy podaż, bo ci wszyscy warszawiacy w obawie przed spadkiem cen będą chcieli się pozbyć ziemi aby nie stracić więcej albo zrealizować zyski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan122412    1

Cena ziemi jest wwindowana tak jak mieszkania które już tanieją.Trzeba być głupcem żeby kupować ziemie na powiększenie gospodarstwa po tych cenach ziem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Zależy gdzie. Jeśli jakiś grunt za parę lat może stać się interesującym gruntem inwestycyjnym bo jest blisko miasta albo graniczy z drogą krajową to ok. Zakup powinien się zwrócić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

StasiekS - sprawiedliwie to po tyle ile się komu należy a równo to każdemu po tyle samo.

Czy sprawiedliwe będzie to że dostaniesz 100 zł dniówki za 10h pracy i ktoś inny dostanie 100zł za 5h pracy? (czynnośc wykonujecie tą samą) odp brzmi: NIE - dostaniecie po równo ale nie będzie to sprawiedliwe wynagrodzenie.

Czy po równo będzie gdy przepracujesz 4h za 10zł/h a ktoś inny przepracuje 8h i dostanie 20zł/h? Nie. Obaj powinniście dostać tą samą stawkę za godzinę a oczywiste jest że osoba pracująca dłużej dostanie większą zapłatę.

Załóżmy że na uprawę 1ha ziemi dobrym sprzętem dużej mocy trzeba 5h - i na uprawę 1ha ziemi gorszym sprzętem, mniejszej mocy trzeba 10h. W obu przypadkach zakładamy że siejemy zboże z tym że rolnik nr 1 ma 100ha a rolnik nr 2 50ha. Podaj choć jeden sensowny powód dla którego należy zapłacić więcej rolnikowi nr1 za tonę jego pszenicy a potem napisz dlaczego rolnik który ma 30 krów ma mieć cenę o 35% niższą za mleko niż rolnik który ma krów 100. (zakładamy takie same parametry)

Większe gospodarstwo nie znaczy więcej pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

witam mam pytanie. jakie ceny sa u was za Ha łaki bo mam okazje dokupic 0,5ha łaki. dodam ze na tym grunciew nie ma szans za kilka lat zeby postawic domu ani czego kolwiek innego bo tereny podmokle. z gory dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Ile zapłacą Ci za pracę to zależy od pracodawców bo to oni ją wyceniają. Jeśli stawka jest zbyt mała możesz zrezygnować.

 

Załóżmy że na uprawę 1ha ziemi dobrym sprzętem dużej mocy trzeba 5h - i na uprawę 1ha ziemi gorszym sprzętem, mniejszej mocy trzeba 10h. W obu przypadkach zakładamy że siejemy zboże z tym że rolnik nr 1 ma 100ha a rolnik nr 2 50ha. Podaj choć jeden sensowny powód dla którego należy zapłacić więcej rolnikowi nr1 za tonę jego pszenicy a potem napisz dlaczego rolnik który ma 30 krów ma mieć cenę o 35% niższą za mleko niż rolnik który ma krów 100. (zakładamy takie same parametry)

-duża ilość jednakowego towaru

-pewność dostawy

-niższe koszty obsługi

 

a potem napisz dlaczego rolnik który ma 30 krów ma mieć cenę o 35% niższą za mleko niż rolnik który ma krów 100. (zakładamy takie same parametry)

Bo odbiór mleka od 100 małych gospodarstw, rozsianych po całym powiecie jest droższy niż od 50 dużych. Mleczarnia musi ponieść większe koszty na paliwo, samochody czy kierowców których musi być więcej. Zamiast 5 większych samochodów musi być 10 mniejszych aby odebrać na czas. Drugi czynnik to stałość produkcji. Jest mniejsza szansa, że ten który ma 100 krów zlikwiduję hodowlę. Trzeci to przywiązanie do mleczarni. Gdy odejdzie kilku dużych rolników mleczarnia aby zapełnić lukę będzie musiała poszukać nowych. A trudno tak zaraz znaleźć np. milion litrów mleka w okolicy. Dlatego dostają więcej aby konkurencja ich nie podkupiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Są rozsiane ale nie aż tak. U mnie na wiosce jest w sumie 200tys litrów rocznie od 4 dostawców więc nie jest aż tak źle. Co do różnicy cen też jestem za tym żeby większy miał więcej ale max 10-15%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To też nie ma co sie dziwić tak jak z mlekiem. Mleczarniom zależy na tych większych dostawcach. Niedaleko jest dostawca który zaopatrza jedną mleczarnie w dużym stopniu mając ponad 300krówek. Mleczarnia ma kontrakty różne i jakby odszedł taki dostawca to też nieciekawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Bardzo dobrze że tacy są ale między największym a najmniejsztm jest róznica cen około 70gr. To tak jak by ten co ma 1000 tuczników dostał po 10zł za kg a ten co ma 10 dostałby 5,5.

 

 

Co do ziemi to u mnie pojawiła się propozycja 25ha w dzierżawę, płacę podatek, 500zł, nie oglądam dopłaty i sieje co mi właściciel każe - żeby dopłata jak największa była. Klasa ziemi hymm jak pszenica da średnio 5-6 ton to rewelacja. Wyśmiałem propozycję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

No mie ma co oferta mega atrakcyjna :) bez dopłat to juz trzeba sie mocno zastanawiac a tu jescze podatek i czynsz :) Co do mleka i tak jak piszesz ktos kto oddaje ponizej 100tys na rok to naprawe płotka dla mleczarni i wczesnij czy pónij jak nie rozwinie produkcji to znikinie z rynku. Takie sa realia. Ja oddaje 150tys rocznie ale i tak uwazam ze to za mało jak na te czasy. promowanie iwekszych ma na celu koncentracje produkcji co ogranicza koszty dla mleczarni.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Tyle że mleczarnie w których coraz mniej małych i średnich mają problemy... min OSM Siedlce. Mleczarni zostanie więcej z litra mleka które kosztuje 1,2 niż 1,7. I do małego i do dużego trzeba jechać po mleko a często od jednego do drugiego odległośc wynosi kilkanaście metrów bo podwórko obok podwórka a nawet jeśli transport i obsługa były by droższe to nie sądzę że trzeba zdzierać aż 50gr.

 

Mając 150 tys nie odczuwasz tej różnicy tak jak ci co mają 50tys. A co do zwiększania stada... Kiedy będzie dosyć? 50? 100? 200sztuk? Sam wiesz ile przy tym jest pracy, nawet mając roboty udojowe nie jest lekko bo same porody, choroby, zacielania zajmują mnóstwo czasu. Można mieć 1000ha, 2000 i więcej ale przy produkcji mleka jest granica... Znam wielu którzy mają krowy w ilości 70 i więcej. Pobudka 3-4 rano i ognia w imię tego żeby mleczarni się opłaciło a po kilku latach młodzi ludzie wyglądają jakby przeszli obóz pracy.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Moja mleczarnia nie nalezy do duzych a wrecz jest to mały zakład "michowinka" i nie ma mowy o problemach. Odbieraja od małych i duzych. Jest zróżnicowanie cenowe co do litrazu ale nie chce teraz strzelkac jakie bo nie mam cennika pod reka. Kupuja sporo mleka czesto taniej niz sami płąca od mleczarni z Bychawy i Krasnegostawu.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iseki    0

Okolice Olecka (warm-maz) RSP za 100 hektarow praktycznie w dwoch kawalkach, biuro, cztery hale, wiata, cpn. o pojemnosci 20000 litrow i plac wylozony trelinka wziela (chciala) 2100000.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Jaka to klasa ziemi? 2,1 mln za 100hektarów + to co napisałeś raczej nie jest wygórowaną ceną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Też tak uważam jeśli blisko mnie i dobra klasa to kupuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

2,77ha w kawałku IVkl po 28.800zł/ha. Ja proponuję po 27.075zł/ha. Już niewiele brakuje do zgody. (Ceny takie nierówne ponieważ targujemy całość. Ja daje 75tys a gość chce 80tys.) Wszystko wygląda pięknie i dość atrakcyjnie jak na ceny z mojej okolicy sięgające 100tys/ha. Dlatego, żeby nie było tak pięknie to pole jest oddalone o 32km od gospodarstwa. Kawałek dalej jest kolejne 2ha po 25tys/ha. Chyba mimo odległości zdecyduje się na te 2 kawałki. Mam juz ziemie oddaloną 52km od gospodarstwa, więc odległość mi nie straszna, a jest to niestety jedyny sposób na rozwój gospodarząc w okolicach stolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

A czy Robercie kalkulujesz ewentualne koszta obrabiania pola tak oddalonego od gospodarstwa? Co z pryskaniem? Masz możliwość tankowania na miejscu wody do opryskiwacza? Jak będziesz się wyrabiał w żniwa ?


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

O i bardzo dobre pytanie. Mam możliwość zatankowania wody po sąsiedzku na każdym z pól a jeśli chodzi o kombajn, to jest ich dookoła mnóstwo tam do wynajęcia. Swojego, póki mam Bizona nie zamierzam fatygować. Ale jeśli plany się ziszczą i będzie inna maszyna to sam bez problemu pojadę i skoszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ważne ze cena dla Ciebie jest przystępna. OK 30km ode mnie cena 80tys/ha ale nie wiem jakiej wielkości pole, ale biorąc pod uwagę ze po dawnym pgr to jakieś małe nie jest.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Dochodzi jeszcze taka opcja, że po sąsiedzku tego pola 2,77ha jest na sprzedaż kolejne 3ha. Czyli byłoby już prawie 6ha w jednym kawałku. Nie wiem tylko po ile może chcieć właściciel.... Bo to juz kogoś innego jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan122412    1

Trzeba myśleć trochę dziwnie żeby dać 80tyś-haha.

 

robert812=nie łatwiej tobie sprzedać gospodarkę dajmy 10ha=800tyś to po 20tyś masz 40ha.Trzeba być dosłownie ślepym żeby tego nie zrobić

Edytowano przez jan122412

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A nie zapomnij że jeszcze trzeba drugą gospodarkę wybudować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj