Skocz do zawartości
yacenty

Bravo - zmiana koncówek

Polecane posty

yacenty    565

Witam,

przy zakupie opryskiwacza Bravo 180 było skalibrowane na niebieskich końcówkach jakiejś średniej jakości.

Dziś założyłem podwójny zestaw eżektorów dwustrumieniowych (niebieskie i czerwone).

Rozumiem ze przepływ przez końcówkę dla niebieskich końcówek zawsze jest taki sam, niezależnie od tego czy to końcówki tradycyjne, eżektory, eżektory dwustrumieniowe. Przy czerwonych przepływ jest inny.

Co teraz robić? czy dla każdego zestawu końcówek trzeba na nowo kalibrować sterownik? Czy można jakoś wprowadzić informacje o dwóch zestawach rozpylaczy zamontowanych na belce? Czy Bravo samo się zaadoptuje do nowych rozpylaczy?

MECHANIZATOR    156

Nie wiem jak jest w twoim opryskiwaczu - ale raczej on sam dobiera sobie parametry na podstawie tego ile cieczy roboczej uchodzi z niego w trakcie pracy - my w naszym nic nie kalibrujemy - przestawiasz głowiczki na belce i pryskasz - zawsze ciecz pasuje

murtek    122

Również to potwierdzam. Nie ma u mnie różnicy czy pryskam żółtymi końcówkami, czy też czerwonymi. Zawsze jest dokładnie...

Wiadomość z agroFakt.pl

PanJoker    2

Panowie, a co jeśli chcę zmienić dysze z niebieskich 03 na również niebieskie tyle że eżektorowe?? Nie ma to chyba żadnego znaczenia?? A jeśli trzeba gdzieś wpisywać to gdzie. Komputer to Bravo 180.

Sadek    449

Troszkę nie na temat a związane z tematem. Co zrobi komputer jeżeli przykładowo odkręci się/pęknie/urwie się końcówka czy komputer pokaże wzrost zużycia cieczy czy obniży ciśnienie w celu utrzymania stałej dawki l/ha ?????

MDSikor    6

Ja mam Bravo 180 i nic nie zmieniam w nim jeżeli pryskam na 0,3 i 0,4 i 0,5. Zawszy wypryska tyle ile mu się zada. Na manometrze widać że czym "większa" końcówka tym ciśnienie mniejsze.

maniek83    5

Panowie polecam instrukcję obsługi. Faktycznie dyszy nie trzeba kalibrować, będzie pryskać dobrze, ale nie do końca to dobre rozwiązanie, bo:

- ilość wypryskanej cieczy komputer oblicza z przepływomierza, natomiast ciśnienie oblicza z symulacji przepływu i wydatku ustawionych rozpylaczy (nie ma czujnika ciśnienia), więc jeśli myśli, że ma czerwone, a wy pryskacie niebieskimi to wyświetlanie ciśnienie jest przekłamane, przez co nie wiecie jaką kroplą pryskacie

- każdy rozpylacz ma swoje wydatki graniczne, komputer sygnalizuje jeśli je przekraczamy, jeśli nie ustawimy właściwych dysz może być tak, że komputer "pomyśli" sobie, że mam takie to a takie dysze, które dadzą radę wypryskać taką a taką ilość cieczy, jeśli mamy założone mniejsze rozpylacze może się zdarzyć, że ciśnienie w układzie wzrośnie (choć nam komputer tego nie pokaże) do tego stopnia, że zaczniecie głowice gonić po polu.

- bo potem rolnicy dzwonią, że im komputer pokazuje inne ciśnienie, manometr inne i "co to koorwa ma być, że taki sprzęt źle pokazuje!", a o przestawieniu dyszy nie pomyślą. - tą różnicę opisał MDSikor powyżej. Komputer myśli, że pryska małą dyszą więc kalkuluje, że ciśnienie jest np. 4 bar, tymczasem dysza jest większa, więcej wody ucieka i ciśnienie staje się mniejsze, co pokazuje manometr, ale komputer o tym nie wie.

Potwierdzam, że ilość wypryskanej cieczy na hektar będzie się zgadzać niezależnie od tego jakie dysze ustawicie, ale może zdarzyć się tak, że dysze zamiast pryskać będą lać, albo pryskać ekstremalnie drobną kroplą, bo pracować będą na niewłaściwym ciśnieniu. Dlatego kalibracja jest tak ważna i dysze ustawiać warto, sposób ustawiania jest na 100% w instrukcji, wystarczy ją przeczytać.

yacenty    565

dzięki kolego - czy bravo 180 pozwala na zapisanie 2 kompletów rozpylaczy? 003 i 004? czy przy każdej zmianie trzeba przeprowadzać kalibracje?

Ciśnienie cieczy roboczej mam na niezależnym od komputera manometrze tak więc te wskazania nie są bardzo istotne z mojego punktu widzenia. Na komputerku mam tylko ustawiony wydatek cieczy. Prędkość pokazuje komputer pokładowy ciągnika, tak samo jak i obroty wałka.

farmermf    78

Jak ktoś potrzebuje by ciśnienie pokazywał i manometr i komputer to może się w to bawić, ale po to kupiłem kompa by mnie nie obchodziło pilnowanie ciśnienia. Manometr jest na opryskiwaczu tylko do kontroli czy wszystko jest ok. Na kompie ma pokazywac czy faktycznie tyle wylewa i tyle wystarcza. Cisnienie na kompie jest nie potrzebne a wręcz myślę że w symulacji i tak nie pokarze tego co na manometrze.

maniek83    5

Jeśli będziesz pryskać 003 i 004 na przemian przy średnich ciśnieniach to nie musisz się bawić w zmianę ustawień w komputerze bo różnica w kroplistości jest tu nie wielka przy tym samym wydatku, zmieniać trzeba już jednak gdy się stosuje większe zróżnicowanie rozpylaczy i gdy pryskamy na granicach możliwości rozpylacza zarówno pod względem wydatku jak i ciśnienia. O ile dobrze pamiętam do Bravo 180 ma w pamięci ustawienia dla standardowych rozpylaczy, trzeba je chyba tylko wybrać, ale pewien nie jestem, trzeba by sprawdzić w instrukcji.

farmermf    78

Ja tylko przemienie pryskam niebieską i rsm, ale przy nawozach przy tej samej kryzie mam dawki od 10 do 230l/ha także i tak nie da się ustawić tkich rzeczy na kompie. ^^

PanJoker    2

A jak z moim pytaniem?? Czy jeżeli założę dysze dwustrumieniowe eżektorowe 03 to będzię jakaś różnica między zwykłymi 03?? Czy też coś trzeba zmieniać?? A i jeszcze jedno gdzie w Bravo 180 znaleźć zmianę rodzaju dyszy?? Czy to nie trzeba wtedy pryskać w manualu??

Aaa i jeszcze jedno. Bo nie wiem czy to tak powinno być... Jak pryskam mniejszym biegiem to muszę jechać większym gazem i jade wtedy ok 6km/h a jak jade biegiem wyżej to jadę mniejszym gazem i mam wtedy prawie 7km/h i się wszystko zgadza to tak ma być?? Pryskałem 250l\ha ciśnienie wynosiło 5 amosfer na manometrze przy elektrozaworach.

Edytowano przez PanJoker

maniek83    5

@PanJoker - twoje pytanie o prędkość - tak to jest normalne, bo skrzynia biegów m. in. pozwala różnicować prędkość przy tych samych obrotach, więc jeśli chcesz jechać wyższym biegiem z tą samą prędkością co na niższym to musisz zmniejszyć obroty.

A ustawianie dyszy jest opisane w instrukcji - przeczytaj ją.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Vril
      Witam

Chciałbym Was poinformować że już zaczeli wypłacać dopłaty -ja wczoraj dostałem
      Kasa na koncie więc postanowiłem ją zainwestować w opryskiwacz i tu prośba do Was o poradę który wybrać .
      Założenie jest takie że opryskiwacz ma mieć zbiornik 1500-1600 l i belke 15m pracować na powierzchni 60 ha x średnio 4opryski na ha daje nam
      240 ha rocznie.

Znalazłem takie oferty:

Krukowiak -Apollo wesja standart ok. 33000 brutto

Pilmet wersja -1600 + pełna hydrałlika i elektryka zaworów ok.54000 brutto

Bury Pelikan FUll wypas (pełna hydrałlika i elektryka zaworów ) ok.44000 brutto

Dodam że jestem na vacie więc sobie go odlicze.

Proszę Was o porade bo mam mętlik w głowie i nie chcę kupić bubla

nikt nic nie poradzi ?
    • Przez Renault145
      witam, mam pytanie dotyczące wstawienia do opryskiwacza slęza 1000l zbiornik o pojemności 2300l od tego producenta http://www.zptik.pl/index.php/8-dla-rolnictwa/10-zbiornik-do-opryskiwacza-typu-sleza-1000-1500-2300. i mam takie pytanie czy ktoś u nich coś juz kupywal? i jak myślicie czy rama by wytrzymała?
      a może ktoś już robił takie rzeczy?
    • Przez przemek1416
      Witam wszystkich forumowiczów. Jeśli potrzebowalibyście jakiś części do opryskiwaczy typu: komputer, elektrozawory, przepływomierze, filtry, zawory trójdrożne, kołpaki, dysze, głowice wielopozycyjne, pompy itp. Lub jakiejś pomocy w modernizacji czy innych problemach zapraszam do kontaktu  Sam jestem rolnikiem i wiem, że czasami przyda się pomoc. Posiadamy pełen asortyment firm ARAG, UDOR, ALBUZ oraz AGROPLAST. Pozdrawiam
    • Przez andzin
      Czy ma ktoś opryskiwacz Biardzki ze Zbuczyna. Jak się spisuje. Chcę kupić taki 600l czy warto bo cenowo nie drogo chyba coś około 3tys. Czekam na opinie.