pawelol111

Dyrektywa azotanowa - nakaz ochrony wód gruntowych.

Polecane posty

pawelol111    1342

Dyrektywa obejmie ponad 1 mln hektarów, zostanie wprowadzony całkowity zakaz nawożenia roślin azotem w celu ochrony wód gruntowych przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego. Do gruntu włączonego do strefy nie będą przysługiwały dopłaty rolnośrodowiskowe. Dyrektywa obejmie rolników którzy mają powyżej 100ha. Info z Agrobiznesu.

 

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

na zachodzie juz tak jest i u nas tez bedzie. trzeba ziemie na mamuske przepisac i miec po 95 ha :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a moze ktos zna troche wiecej szczegółów?? :blink: i pewnie chodzi tylko o nawozy sztuczne?? :huh: bo inaczej co z nimi robić?? płacić za oczyszczalnie?? tp chyba chore by było :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1

Coś jest na rzeczy. Ostatnio na Kursie "Chemizacyjnym" prowadzący szkolenie wspominał o tym. Jest duża szansa, że taka dyrektywa obejmie powiat płoński. W tedy do oprócz ewidencji środków ochrony roślin trzeba będzie prowadzić ewidencje nawozową. Dokładnych szczegółów nie podał, ale to ma dotyczyć wszystkich rolników z powiatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

brzozak2

 

I wtedy jak jakiś rolnik będzie miał np. 400 ha i będzie chciał kupić

sprzet na PROW, to będzie miał problem, bo w papierach tylko 95 bedzie miał.


Zaufaj mi, jestem inżynierem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Jak nie wierzycie to obejrzyjcie agrobiznes z dzisiaj czyli z 11 kwietnia. Na stronie tvp można zobaczyć. Polska ma ok 19 mln gruntów, niech 1 mln wyłączą z intensywnej produkcji... skutki tragiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

niech oni się odfakują a nasz rząd razem z nimi


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

Chodzi o obszary szczególnie narażone na wpływ azotanów- tzw obszary OSN. Aktualnie w Polsce jest 19 takich obszarów co stanowi 1,5% powierzni kraju ( do 2004r było ich 21 i stanowiło 2%- jak się nie mylę). W UE obszary OSN zajmują ok 40% powierzchni. Kraje takie jak Austria, Dania, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia i Słowenia postanowiły zastosować taki sam poziom ochrony dla całego terytorium państwa zamiast wyznaczać konkretne strefy zagrożenia zanieczyszczeniem azotanami. Do końca kwietnia 2012 Polska musi zweryfikować swoje obszary OSN. W planach było objęciem ochrony powierzchni całej Polski ale ostatecznie odstąpiono od tego. Aktualnie trwają konsultacje społeczne ( mniej lub bardziej) i pod kiniec kwietnia poznamy jakie tereny zostały objęte OSNami.

 

Na każdym obszarze wyznaczane są inne wymogi ale na każdym trzeba:

 

- sporządzać roczne plany nawozowe- dawka N mie może być większa niż 170kg/ha czystego składnika.

- posiadanie płyty obornikowej ( + oczywiście szczelnego zniornika na gnojówkę/ gnojowicę co obowiązuje każdego rolnika na terenia całego kraju- wymogi cross compilance)

 

- co do dopłat rolnośrodowiskowych:

 

Aktualnie niektóre RZWG (Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej) trochę przesadziły z tymi wymogami bo pokrywają się z programamy rolnośrodowiskowymi ( a dopłaty r-ś przysługują do wymogów dodatkowych a nie obowiązkowych). Nowe wymogi mają być tak napisane, żeby nie kolidowały z programamy r-ś ( tak przynajmniej obiecują)

 

 

Osobiście nie mam doczynienia z obszarami OSN i prawdopodobnie nie będę miał ( pracuję z rolnikami w świętokrzyskim i małopolskim a tu chyba nie bedzie osnów) więc niektóre informacje mogą być nieścisłe.

 

 

Pozdrawiam.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

w majowym numerze Top agrar jest artykuł na ten temat, jutro postaram sie zrobic skan i wrzucić tu.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Obecnie dyrektywa jest wdrażana na 1,5% kraju. Wiem, że przez MRiRW są przygotowywane plany rozszerzenia nawet na ponad 60%. Ustalę na jakim etapie są te plany i poinformuję o szczegółach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Jak ograniczą możliwość stosowania nawozów sztucznych min azotu to i producenci nawozów dostaną po tyłku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

Najlepiej jak wypowie się ministersto rolnictwa i ministerstwo środowiska. W ostatnich latach nie było żadnej zmiany w prawie w tym zakresie. Już się tym zająłem. Może być to takie samo utrudnienie dla rolników jak dyrektywa zapachowa.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj