Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
BASF    19

Jeśli kiedykowiek miałeś wątpliwości jak stosować regulatory wzrostu, teraz napewno sobie poradzisz!

Już dziś na stronie:

dostępny jest praktyczny poradnik poświęcony regulatorom wzrostu zbóż.

Znajdziesz tam nie tylko wskazówki jak prawidłowo "skracać" zboża, ale również możesz sprawdzić swoją wiedzę i otrzymać

:)Dyplom "Fachmistrza Skróciciela"!

:)

 • Like 1

BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

 • Podobna zawartość

  • Przez AF_Mirek
   Zapraszamy na pierwszą w polskim Internecie rolniczym prezentację online pt. „Prawidłowe stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach”. Dzisiejszą prezentację poprowadzi Pan Mariusz Michalski z firmy BASF, która zajmuje się m.in. regulatorami wzrostu.
    

    
   Firma BASF ma w swojej ofercie jeden regulator – jest to produkt o nazwie Medax Top. W dzisiejszej prezentacji Medax będzie się przewijał z tego względu, że będę korzystał z różnych materiałów, które my wykorzystujemy.
    
   Szanowni Państwo, prezentację podzielimy na kilka części: zaczniemy od problemu wylegania zbóż, potem kilka slajdów informacji o warunkach skutecznego działania regulatorów wzrostu, powiemy o parametrach roślin i co chcemy osiągnąć, terminach stosowania, ustalania dawek i po każdej z tych części przewidzieliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które możecie Państwo zadawać w formie czatu. Jeżeli nie zdążymy odpowiedzieć na wszystkie pytania, to pytania te zostaną zapisane i udzielimy na nie  informacji w formie pisemnej. Odpowiedzi na te pytania pojawią się następnie na stronach internetowych: www.agro.basf.pl i www.agrofoto.pl. 
    
   Skracać czy nie?
   Pytanie dziś jest chyba pytaniem retorycznym. Zboże, które leży, które się położyło, to jest dzisiaj utrudniony zbiór. A tak naprawdę w największym stopniu rozlegnięte zboża powodują utratę jakości tlenu, a przez to utratę możliwości sprzedaży w dobrej cenie.
    
   Od czego zależy, czy zboże będzie wylegało? Jakie są czynniki wpływające na wyleganie? Należy zacząć od odmiany, ponieważ każda odmiana ma specyficzne parametry, m.in. to, jak jest wysoka. Od tego zależy w dużej mierze to, jaką ma odporność na wyleganie. Odmiany mają różny okres wegetacji. Jak Państwo doskonale wiedzą, są odmiany, które dojrzewają trochę wcześniej, są odmiany, które dojrzewają później. Dosyć istotnym parametrem jest termin siewu. Warto zwracać uwagę na sposób uprawy. W dzisiejszych czasach stosują Państwo uproszczone metody, a te metody w dużej mierze będą miały wpływ na rozwój systemu korzeniowego, który może się rozwinąć lepiej lub gorzej. Również o systemie korzeniowym będzie mowa w dalszej części prezentacji.
   Kolejny czynnik to nawożenie azotem. Nie tylko jeśli chodzi o ilość, którą chcemy zastosować na hektar, ale również podział dawek w poszczególnych fazach rozwojowych będzie decydował, lub może decydować o tym,  czy zboża będą wylegały, czy nie.
    
   Dosyć istotnym czynnikiem jest zaopatrzenie w pozostałe składniki pokarmowe. Następnym czynnikiem jest występowanie chorób podstawy źdźbła, ponieważ choroby podstawy źdźbła mogą powodować to, że nawet skrócone, sztywniejsze źdźbła jeżeli będą zaatakowane przez grzyba mogą również się łamać.
   Ostatni czynnik, na który mamy najmniejszy wpływ, to warunki pogodowe, czyli wiatr i deszcz. Trochę informacji finansowych, bądź ekonomicznych.  Naukowcy zbadali i określili, na jakie parametry, w jakim stopniu wyleganie ma wpływ. Jeśli chodzi o plon ziarna, proszę zwrócić uwagę - w tabeli, nawet ten plon może spaść o 40 procent. Jeżeli byśmy przyjęli średni plon ok 80 kwintali przy cenie ziarna 1000 zł za tonę ta strata może wynosić nawet do 3,200 zł z hektara. Następnie spada masa 1000 ziaren. Trudno dzisiaj określić jaki to jest koszt. Spadnie nam na pewno zawartość białka. W tym momencie też do końca nie wiemy, o ile ewentualnie może nam to obniżyć cenę. Na pewno spadnie nam wartość młynarska. Na pewno wzrosną nam koszty zbioru. Jeżeli zboże leży, wiecie Państwo doskonale, że czas zbioru takiego samego hektara znacznie się wydłuża, może to być dłużej także o połowę. W tym momencie możemy sobie oszacować, że jest to dodatkowe około 350 zł. No i z reguły ziarno, które ma trochę wyższą wilgotność i musimy ponieść dodatkowy koszty na dosuszenie. Nie liczymy tutaj, proszę zwrócić uwagę, kosztów uprawy, kosztu nasion, kosztów nałożenia, kosztów pestycydów, naszej pracy i dodatkowo straconego czasu.
    
   Jak zboża wylegają? Warto na to zwrócić uwagę. Mamy tutaj tzw. dwa rodzaje, poprzez łamanie się źdźbeł i tu najczęściej to jest powodowane poprzez pojawienie się chorób podstawy źdźbła. Natomiast, co jest istotne, aby ograniczyć tego typu wyleganie, bardzo ważne jest wpłynięcie na długość średnicy źdźbła, a to uzyskujemy m.in. stosując odpowiednie regulatory wzrostu.
   Drugi rodzaj wylegania to jest wyleganie korzeniowe. Efekt taki z reguły widzimy, kiedy mamy stosunkowo luźną glebę. Mamy dosyć duże opady, gleba jest mocno nasiąknięta. Rośliny są raczej już dojrzałe, mamy kłos, który nabiera wilgoci i zaczyna działać fizyka. Ten kłos staje się bardziej ciężki, roślina nie przełamując się po prostu się przechyla. Proszę zwrócić uwagę, że w przypadku tego rodzaju wylegania dosyć istotnym parametrem jest rozwój systemu korzeniowego. Innym objawem wylegania może być np. łamanie się kłosia. Może to nie jest aż tak kłopotliwe, ale również może znacznie odgraniczać jakość danego działu.
   To jest pierwsza część mojej prezentacji, jeżeli pojawiły się pytania do tej części, to postaram się na dwa lub trzy odpowiedzieć.
    
   Czy gęstość obsadów zależy od jakości gleby?
    
   Pośrednio może zależeć. Tak naprawdę obsada będzie zależała od tego, jaka norma wysiewu zostanie wysiana na hektar. Każda partia nasion przeznaczona do siania ma taki parametr, jak kiełkowanie. Jeżeli ten parament jest bardzo niski to nawet jeśli wysiejemy więcej to obsada będzie niższa. Kolejnym czynnikiem jest termin siewu. Kiedy jest chłodniej i mamy niższą temperaturę powietrza i gleby rośliny słabiej kiełkują, a to będzie miało wpływ, jak ta obsada jest duża. Natomiast sama gleba nie będzie wpływała na obsadę.  
    
   Co zrobić aby źdźbła się nie łamały?
    
   Należy stosować regulatory wzrostu i o tym, jak je stosować będziemy mówili w dalszej części prezentacji.
    
   Warunki skutecznego działania regulatorów wzrostu
    
   Kolejnym tematem, którym chciałbym się zając są warunki skutecznego działania regulatorów wzrostu, ponieważ niezależnie od tego, jak Państwo zastosujecie regulatory, mogą one działać lepiej lub gorzej. Warto zwrócić na kilka parametrów uwagę.  Teraz przed Państwem slajd, który pokazuje, jak dzielimy regulatory na dwie grupy chemiczne. Pierwsza z nich to są inhibitory giberelin. Ja nie będę Państwu do końca tłumaczył, o co z nimi chodzi, bo to nie jest najistotniejsze. Najistotniejsze żebyśmy wiedzieli, że są takie dwie grupy i mamy do czynienia z trochę innymi mechanizmami działania. W tej pierwszej grupie mamy chlorek chloromekwatu, czyli popularne CCC, chlorek mepikwatu, proheksadion wapnia, trineksapak etylu i  triazole.
   Drugą grupą są generatory etylenu i tu mamy do czynienia tylko z jedną substancją, którą jest etylen. Teraz przed Państwem najbardziej skomplikowany slajd (najbardziej naukowy), który pokazuje miejsce działania regulatorów w momencie syntezy giberelin. Chodzi o to byśmy zwrócili uwagę, na to, czym różni się CCC od proheksadionu wapnia, i jak działa. Dwie substancje, jak CCC i chlorek medykwatu działają w zupełnie innym miejscu łańcucha syntezy giberelin, niż np. proheksadion wapnia i trineksapak etylu. Z tego powodu będą również w inny sposób działały rośliny. Jedne będę działały trochę szybciej i bardziej agresywnie.
   Od czego zależy skuteczność? Od temperatur w trakcie i po zabiegu. Ponieważ podajemy chemię, która będzie natrafiała na liść, na źdźbło. Bardzo istotne jest to, czy w momencie zabiegu lub bezpośrednio po zabiegu mamy do czynienia z obecnością słońca.
   Bardzo istotnym czynnikiem jest terminowość zabiegu, czyli trafienie z zabiegiem we właściwą fazę rozwojową. Na ten temat również w dalszej części prezentacji.
   Parametry odmiany wysokości oraz skłonności odmiany do wylegania. Praktycznie każdy hodowca powinien podawać takie parametry, jak wysokość odmiany (np. poboru podaje w centymetrach każdej odmiany) oraz w skali 9-stopniowej skłonność odmian do wylegania. Im ta wartość jest wyższa, tym odmiana jest bardziej odporna na wyleganie.
   Ilość i rozkład dawek nawożenia azotowego – to bardzo często wpływa na to czy zabieg z regulatorem wzrostu lepiej zadziała, czy nie. To również, o czym wcześniej wspominaliśmy, termin i gęstość siewu – wpływa na obsadę im zboże jest gęstsze tym większe prawdopodobieństwo, że się przewróci.
   Kolejny czynnik, o którym też wspominałem - rozkład opadów i wiatru.  Jeśli będziemy mieli do czynienia z w miarę równomiernym rozkładem opadów raczej nie będziemy mieli problemów z wyleganiem. Natomiast jeśli silne opady, krótkotrwałe ale z duża ilością i przy silnym wietrze, możemy spodziewać się, że nawet na w miarę skróconych plantacjach może dojść do wylegania.
   Wiedziecie Państwo teraz dwie mapy. Ta zielona dotyczy kwietnia 2012 r., jest to mapa z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (takie mapy można sobie podglądać na stronie IMGW) i wyliczona średnia dobowa temperatura dla kwietnia 2012 r. oraz mapa żółta i wyliczona średnia temperatura dla całej Polski w maju na poziomie 12,9 stopnia Celsjusza. Pokazuję mapy, ponieważ różne regulatory mają tzw. różne optymalne zakresy działania temperatur. Np. popularne CCC - optymalne zakresy temperatur: w granicach od 10 do 15 stopni, natomiast zaczynają działać już od ok 8 stopni C., Medax (tutaj mamy dwie substancje aktywne: proheksadion wapnia i chlorek medykwatu): optymalny 8 do 20 stopni C, potem trineksapak etylu od 10 o 20 stopni C., Etefon: ( od 15 – 18 stopni C.).
   Kolejnym parametrem jest nasłonecznienie. Proszę zwrócić uwagę na zdjęcia z chmurami i nasłonecznieniem pokazują jaki rodzaj nieba czy zachmurzenia preferują regulatory wzrostu. Etefon będzie lepiej działał przy zachmurzonym niebie, CCC czy trineksapak etylu będą lepiej pracowały przy dużym nasłonecznieniu, a Medax wykazuje dużą niezależność od nasłonecznienia i zarówno przy zachmurzeniu, jak i nasłonecznieniu będzie działał równie skutecznie.
    
   Prawidłowe terminy stosowania to parametr, który kluczowo będzie wpływał czy zabieg skracania będzie skuteczny, czy nie. Ja tu pokazuję dwa terminy. Pierwszym terminem jest faza pierwszego kolanka, tzw. BBCH 31. W praktyce zabieg wykonywany między pierwszym a drugim kolankiem, a na to wpływ ma przebieg pogody. Nie zawsze jesteśmy w stanie jechać w pole, czasami musimy zabieg opóźnić bądź celowo go opóźniamy. Istotne jest to, byśmy prawidłowo ocenili dla danej plantacji właściwy termin wykonania zabiegu. Zabieg wykonujemy wtedy, gdy pierwsze kolanko na pędzie głównym jest około 1 cm powyżej węzła krzewienia i takich roślin na całej plantacji mamy około 50 proc. Czasami mamy 10-15 proc. roślin na całej plantacji przechodzących w fazę drugiego kolanka, część roślin mamy jeszcze w końcu krzewienia.
   Drugi zabieg, który się wykonuje jest termin skracania dokłosia. Faza liścia flagowego (określane jako BBCH37-39).
    
   Parametry odmiany. Kolejny czynnik: wysokość odmiany, wrażliwość na wyleganie. Posiłkuję się konkretnymi dwoma odmianami, one są tylko przykładowe (nie mam zamiaru robić tu reklamy) wybrałem dwie odmiany różniące się wysokością i wrażliwością na wyleganie (im stopień jest wyższy, tym odmiana jest bardziej odporna na wyleganie) to jest Ostka i Turnia. Ostka będzie się lepiej zachowywała w porównaniu do Turnii, która jest wyższa i ma niższy stopień odporności na wyleganie.
   Drugi przykład dotyczy nawożenia azotowego. Tu również mamy dwie odmiany, ja sama ilość nawozu azotowego, różna obsada i różny podział zadań. Przy dobrej obsadzie (350-400 roślin/m2) chcemy zastosować 160 kg, natomiast w różny sposób  dzielimy dawkę ponieważ odmiana, którą tu uprawiamy ma ocenione ryzyko na wysokie lub bardzo wysokie. Drugi przykład: bardzo niska obsada, stosujemy zabieg dokrzewiający, niższą dawkę drugą i trzecią dawkę. Jest to przykład na odmianę o niskim ryzyku wylegania.
    
   Czy Medaxem można dokrzewiać zboża wiosną?
    
   Odpowiedź: Generalnie można, ale moim zdaniem znacznie lepszym produktem do dokrzewiania będzie CCC. Mam na ten temat przygotowany jeden slajd.
    
   W jakim stopniu zastosowanie regulatorów wzrostu wpływa na zwiększenie liczby kłosów w łanie?
    
   Odpowiedź: Regulator wzrostu będzie wpływał na liczbę kłosów w łanie, kiedy będziemy stosowali tzw. dokrzewianienia. Regulator wzrostu zastosowany w fazie pierwszego kolanka będzie spowoduje wyrównanie roślin, źdźbeł. Damy wtedy szansę podgonienia pędom bocznym i wpłynie to na wyrównanie poszczególnych źdźbeł.
    
   Czy dawki nawozów był podane w kilogramach czystych składników?
    
   Odpowiedź: Tak, dawki, które pokazywałem były podane w kilogramach czystego składnika. Były to czysto przykładowe programy nawożenia, a to nie do końca zawsze będzie miało odzwierciedlenie w rzeczywistości.
    
   Jak rozpoznać pierwsze kolanko?
    
   Odpowiedź: Na pędzie głównym, który jest najbardziej rozwinięty, Trzeba po prosty pójść na pole, poszukać na źdźbłach delikatnego zgrubienia. Można też wyrwać kilka pędów rozkrzewionych roślin i ostrym narzędziem przeciąg go wzdłuż i tu będzie widać to przewężenie. W fazie pierwszego kolanka będziecie widzieli Państwo już kłos.
    
   Czy można stosować regulatory z herbicydami?
    
   Odpowiedź: Jest wiele produktów, z którymi można swobodnie je stosować. Część produktów, jak regulatory ma pewne ograniczenia, ale producenci tych produktów podają, z którymi herbicydami nie powinno się mieszać regulatorów.
    
   Co chcemy osiągnąć stosując regulatory wzrostu
    
   Kolejną kwestią, o której chciałbym powiedzieć są parametry rośliny, czyli co chcemy osiągnąć stosując regulatory wzrostu. Wcześniej wspominałem o systemie korzeniowym – jest to ta część rośliny, której nie widać i zapewnia umocowanie w glebie. Podstawową rolą systemu korzeniowego jest pobieranie składników pokarmowych i wody. Dostarczone składniki pokarmowe blisko roślin powodują to, że roślina nie rozwija systemu korzeniowego, ponieważ nie ma potrzeby aby szukać składników pokarmowych. Taki system korzeniowy będzie słabiej utrzymywał roślinę w glebie.
   Kolejny slajd pokazuje, jak regulatory mogą wpłynąć na rozwój systemu korzeniowego.
    
   Jeżeli zastosujemy dobry regulator wzrostu we właściwym terminie, czyli do fazy 31, będzie on również wpływał na rozwój systemu korzeniowego. Proszę zwrócić uwagę, po jednej stronie macie Państwo roślinkę bez zabiegu, ten system korzeniowy jest słaby, widać że ten system jest mniej rozwinięty ta roślinka jest też wyższa. A po drugiej stronie, system ko jest lepiej rozwinięty, roślina jest lepiej zakotwiczona w glebie. Urządzenie, które Państwo widzą służy do tego by zmierzyć, jakiej siły potrzeba by daną roślinę wyrwać z gleby. Roślina potraktowana regulatorem wzrostu  (w tym wypadku Medax Top) zdecydowanie lepiej jest ukorzeniona w glebie i trudniej taką roślinę wyrwać.
    
   Kolejnym parametrem, o który walczymy stosując regulator wzrostu jest grubość źdźbła. W tym momencie stosując regulator wzrostu będziemy wpływali na: grubość ściany komórki, zagęszczenie komórek oraz, jaka będzie średnica miękiszu.
    
   Kolejny slajd pokazuje, jak wygląda przekrój źdźbła bez regulatora i z regulatorem. Tutaj również posłużymy się przykładem Medax Top. Widać wyraźnie, że przekrój źdźbła zdecydowanie jest korzystniejsze z punktu widzenia rolnika, źdźbło jest grubsze, średnica jest większa. Po zastosowanym Medaxie ta roślina jest grubsza, co istotnie wpłynie na to, że roślina będzie bardziej stabilna i mniej narażona na przewrócenie. Podsumowując wpływ regulatora na parametry rośliny: uzyskujemy skrócenie rośliny, rozwój systemu korzeniowego. Po zastosowaniu Medax Top całkowita długość systemu korzeniowego: 266 cm, bez zabiegu: 224 cm. Rośliny po Medaxie Top są niższe niż te bez zastosowania regulatora.
    
   Jak susza wpływa na działanie regulatora wzrostu?
    
   Jeżeli regulator zostanie zastosowany jakiś czas przed suszą, to nic złego nie powinno się wydarzyć. W tym momencie uzyskamy efekt skrócenia, roślina będzie sobie bardzo dobrze radziła. Jeżeli zabieg z regulatorem zostanie wykonany blisko okresu suszy, to mieć silniejszy efekt i może mocniej przytrzymać roślinę. Bardzo często doradcy pracujący w terenie zdecydowanie odradzają stosowanie regulatorów w warunkach suszy.
    
   Terminy stosowania i ustalania dawek regulatorów wzrostu
    
   Widzicie Państwo tabelę z dwoma produktami: CCC w formulacji 750, Medax Top. W zależności od parametru (np. niskie temperatury powietrza, gorsze nawodnienie gleby) tabela sugeruje nam wielkość dawki regulatora wzrostu. 
   Jeżeli mamy bardzo niską obsadę roślin wiosną (na poziomie 200-250 roślin/m2) wtedy możliwie najwcześniej powinniśmy zastosować wysoką dawkę nawożenia azotowego – uważam, że nawóz saletra amonowa (4:03) jest dobrym rozwiązaniem. Jest to chyba najbardziej popularny nawóz na rynku. Zabieg dokrzewiający wykonujemy w tzw. fazie krzewienia, czyli zmuszamy roślinę do tego aby wyprodukowała jeszcze kilka pędów bocznych więcej i dlatego musimy ten zabieg zrobić w fazie BBCH 25-29 – moim zdaniem najlepszą opcją, również pod względem ekonomii, jest zastosowanie chlorku chlorunokwatu (4:54) jeśli mówimy o formulacji 750 g na litr, proponuję zastosowanie dawki od 0,8 do 1 litra/hektar.
   Jeśli planujecie Państwo zastosować tylko raz regulator wzrostu w sezonie, zachęcam do zastosowania regulatora w optymalnym terminie, czyli fazie pierwszego kolanka. W tym momencie uzyskamy najlepszy efekt skrócenia, najbardziej wzmocnimy źdźbło, dodatkowo możemy uzyskać wpływ na rozwój systemu korzeniowego. Korzystam z materiałów przygotowanych dla Medaxu Top. Gdybyście Państwo się zdecydowali na ten produkt to nasza rekomendacja wynosi 0,6 litra Medax Top wraz z 1 litr CCC. Jeśli Wasza roślina jest wysoka, jeżeli jest niska odporność na wyleganie i dodatkowo jest wysoka obsada roślin przy nawożeniu azotowym, co dodatkowo podnosi ryzyko wylęgnięcia, rekomendujemy wykonanie dwóch zabiegów: pierwszy w fazie pierwszego kolanka, o którym niedawno mówiłem; drugi w fazie liścia flagowego, czyli BBCH 37-39 . Gdybyście chcieli Państwo wybrać Medax Top, polecamy zastosowanie dawki 0,5 litra/hektar.
   Optymalne terminy stosowania poszczególnych substancji w różnych uprawach.
    
   W przypadku proheksadionu wapnia, trineksapaku etylu naukowcy twierdzą, że te substancje będą najlepiej działały od fazy 31 do 49. Ja uważam, że 49 to jest trochę za daleko i że powinniśmy zakończyć stosowanie regulatorów wzrostu w fazie 39. I etefon stosujemy od fazy 30 do 39. W przypadku etefonu (w przypadku pszenicy) warto pamiętać, że raczej preferuje wyższe temperatury. W przypadku jęczmienia proheksadion wapnia, trineksapak etylu od fazy 31 etefon będzie działał od fazy 32.
   Żyto ozime: stosujemy chlorek mepikwatu, CCC od fazy 30; proheksadion wapnia, trineksapak etylu od fazy 31 do 39; etefon od fazy 37-39.
   Pszenżyto ozime: chlorek mepikwatu, CCC od fazy 30 do 37; proheksadion wapnia, trineksapak etylu – faza 37-39; etefon raczej faza 37-39.
   Pszenica jara: chlorek mepikwatu raczej na ewentualne dokrzewienia; proheksadion wapnia, trineksapak etylu od fazy 29 i etefon trochę później.
   Jęczmień jary: nauka nie poleca w jego przypadku stosowania ani chlorek mepikwatu, ani CCC. Natomiast powinny się sprawdzić substancje takie, jak proheksadion wapnia, trineksapak etylu (faza 31-39) i etefon (faza 37).
    
   Owies: często nas pytają „skracać, czy nie skracać?” Z tego co wiem, rolnicy coraz częściej sięgają po regulatory wzrostu w owsie. Chlorek mepikwatu raczej od fazy 32, natomiast proheksadion wapnia, trineksapak etylu – faz 31-37.
    
   Czy stosując regulator zmniejszamy ilość słomy?
    
   W pewnym sensie tak, ponieważ jeżeli źdźbła będą krótsze, automatycznie tej słomy będzie mniej. Natomiast źdźbła będą grubsze. Jeśli chodzi o zmniejszenie masy słomy z hektara będzie natomiast nie będzie bardzo istotna.
    
   Czy i kiedy dzielić dawkę regulatora na 2?
    
   Jeżeli mamy do czynienia z wysoką odmianą rekomendujemy zastosowanie wysokiego nawożenia azotowego, jeżeli w płodozmianie jest to druga lub trzecia pszenica to rekomendujemy dzielenie a raczej zastosowanie dwóch dawek regulatorów wzrostu. Pierwszej dawki możliwie najdłużej w fazie pierwszego kolanka, drugiej dawki w fazie liścia flagowego.
    
   Czy można mieszać regulatory?
    
   Nie ma problemu mieszania z herbicydami. Czy można stosować z odżywkami? – Z reguły stosujecie Państwo razem siarczan amonu z regulatorem wzrostu - jeżeli jest to zachowanie stosowane w danej fazie rozwojowej, również nie ma problemu. Siarczan magnezu traktuję jako odżywkę czy nawóz dolistny – można dodawać do zabiegu wraz z regulatorem wzrostu.
    
   Czy można dodrzewiać żyto?
    
   Żyto, pszenżyto, jęczmień ozimy krzewią się jesienią i kończą proces rozkrzewiania się jesienią, Moim zdaniem zabiegi wiosenne moim zdaniem nie będą wpływały na proces dokrzewienia. Jedyną rośliną którą można dokrzewiać i efekt jest bardzo widoczny (jeśli zastosujemy odpowiednio wyższą dawkę azotu) jest pszenica ozima. Zabieg będzie raczej mało skuteczny. i ten zabieg jest . Ja bym nie rekomendował stosowania CCC jako dokrzewiania żyta wiosną.
    
   Jaka jest zwyżka plonu po zastosowaniu regulatora wzrostu?
    
   Zwyżki są różne, niemniej są. Firmy produkujące regulatory raczej skupiają się na ograniczeniu wylegania, co jest parametrem decydującym o tym czy mam y plon wyższy czy niższy. Sam fakt wylegnięcia zboża może ograniczyć plonowanie nawet o 40%.
    
   Jak długo działa Medax Top?
    
   Medax Top działa do 14 dni, działa bardzo szybko i jest to bardzo widoczny efekt.
    
   PODSUMOWANIE
    
   Stosujemy regulatory wzrostu aby unikać wylegania. Regulując ilość wysiewu radzę zwracać uwagę na ilość ziaren/metr kwadratowy lub hektar a nie na normę wysiewu. Warto rozsądnie nawozić azotem – dostosowywać do terminu. Warto nawozić innymi składnikami pokarmowymi, zwłaszcza potas i niektóre mikroelementy będą sprawiały, że rośliny trudniej będą się przewracały.
   Regulatory powinniśmy stosować w terminach optymalnych co zapewni skutecznie działanie.
    
    
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj