Zaloguj się, aby obserwować  
Michal14514

Wszy na świniach

Polecane posty

Michal14514    0

Witam. Zauważyłem dzisiaj na knurze wszy lub pchły. takie ciemno ubarwione licznie siedziały na grzbiecie. czym to wytruć???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony5    46

normalnym odpchlaczem dla psów w dezodorancie u mnie pomogło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

idź do weterynarza i poproś o taką posypkę na sierść na pchły i wszy, posyp świnie i zobaczysz że po dniu problem zniknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal14514    0

dzięki za odp.dodam tylko że te wszy były tylko na knurze i to mnie zdziwiło bo na lochach nieznalazłem ani jednej. pozdrawiam

Edytowano przez Marcin91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Slyszalem ze przepracowym olejem sie swinie polewa i wszy sie traca


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Już się tak nie rozpędzajcie olej przepracowany może i pomaga, ale z takich domowych sposobów są mniej rzucające się w oczy jak np. muchozol. Generalnie jednak trzeba pamiętać o tym, że wszy i pchły się rozmnażają znosząc jaja które są można tak to ująć na skórze(ewentualnie w ściółce), więc aby leczenie było skuteczne to trochę musi potrwać. Iwermektyna/doramektyna jest tu dobrym pomysłem(choć można by też rozważyć preparat stosowany zewnętrznie jak np. Medimec Pour-on 0,5% - tak wiem zalecany jest ponoć dla bydła, ale myślę nie powinien zaszkodzić). Genralnie jednak leczenie ogólne np. Biomectinem to jedno, ale wg powinno się zastosować też zewnętrznie chociażby roztwór jodyny(albo jakiegoś insektycydu który można stosować na skórę) aby utrudnić trochę życie pasożytom i zapobiegać nadkażeniom bakteryjnym + stosowanie w dezynsekcji kojca również insektycydy, bo pchły mogą bytować np. w ściółce. No i taka uwaga no koniec - zaleca się aby odrobaczanego knura przez około 2 tyg po podaniu środka nie powinno użytkować się jako rozpłodowca.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal14514    0

a wnagłym wypadku gdyby był potrzebny do działania to można go puścic na loche, czy jak go już zaczne leczyć to niema mowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Generalnie to chodzi o to, że jak podajesz taki lek jak iwermektyna iniekcyjnie to działasz ogólnoustrojowo tj zwalczasz te wszy czy też świerzb na skórze, ale też odrobaczasz p.pokarmowy, knur w tym okresie wydala z kałem masę pasożytów i ich jaja i wprowadzając do niego lochę ryzykujesz przeniesieniem zakażenia na lochę. Po za tym obiło mi się też kiedyś o uszy, że sama iwermektyna obniża jakość nasienia(nigdzie jednak oficjalnie nie piszą o tym w przeciwwskazaniach), za to np. przy doramectynie zaznaczają, że może być stosowana u knurów rozpłodowych i macior w czasie krycia i karmienia. Jeżeli jednak kryjesz naturalnie i chcesz maksymalnie ograniczyć problem(zlikwidować w 100% chyba się go nie da) to stosowne by było zastosować terapię wobec całego stada podstawowego i powtarzać ją co najmniej 2 razy w roku. Natomiast jeżeli knur musi być nagle użytkowany(no chyba mniej więcej da się przewidzieć terminy kryć i jakoś sensownie to ustawić) to wg mnie opcje są 3: nie bawić się i kryć, przepuścić ruję lub kupić nasienie i kryć sztucznie - wg opcja nr 3 jest najoptymalniejsza, ale może się mylę co do tej iwermektyny - mógłbyś się poradzić np. Krzynia on myślę może mieć więcej doświadczeń w temacie.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj