kamin60

Wyjałowiona ziemia

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PeterG14    115

Jeżeli jest perz to bym nie talerzował tylko orka i dobra uprawa. Gryka też powinna być dobra tylko żeby jakoś ją sprzedać się dało to jeszcze lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

A ja bym talerzował, lub podorywkę gruberem. Bo znając życie  jeszcze jest masę perzu nie spalonego i po podorywce wyjdzie,

Wapno tlenkowe z 2-3 tony/ha, zaorać, posiać na jesień pszenicę za rok tak samo z 2 tony wapna tlenkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

A ja bym talerzował, lub podorywkę gruberem. Bo znając życie  jeszcze jest masę perzu nie spalonego i po podorywce wyjdzie,

Wapno tlenkowe z 2-3 tony/ha, zaorać, posiać na jesień pszenicę za rok tak samo z 2 tony wapna tlenkowego.

 

5  klasa ziemi  -zaniedbana  a Ty  proponujesz   wapno  tlenkowe  i siać   pszenicę..... :blink:   widocznie  nie  lubisz  kolegi skoro  tak  mu  doradzasz   . :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Jak zrobisz tak jak mówiłem to jeszcze zdążysz złożyć wniosek na dopłaty,z wapnem będziesz się bawić po żniwach albo wcale.

Po żniwach to zasiał bym żyto hybrydowe które na pewno urośnie.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursussss    1

Akurat źyto to mi nie pasuje bo mam tego aź za dużo ale myślę źe pszenżyto spokojnie da radę.Na innym polu mam je na V i miejscami VI klasie i jest w miarę ładnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max696    9

Witam, właśnie skończyłem żniwa, niestety plon z 2ha wyniósł około 3t, i trzeba coś zrobić aby to poprawić.
Dlatego mam kilka pytań

Tak więc, pozostała rozdrobniona słoma na ściernisku i co teraz z tym zrobić, myślałem o zastosowaniu wapna, dokładnie takiego
http://www.czatkowice.pl/SiteCollectionDocuments/karty-produktowe/kp-wapno-nawozowe.pdf a następnie wykonać podorywkę i posiać jakiś poplon np. gorczyce + facelie, i kiedy powinienem posiać poplon? odrazu po podorywce czy trzeba odczekać jakiś czas, i jeszcze kiedy stosować nawozy? Zwykle rozsiewałem saletrzak\saletre jednorazowo w dawkach ok 150-200kg na ha co również przyczyniło się do kiepskich plonów. Więc co teraz powinienem zrobić, bo czytajac tematy o poplonach, płodozmianach i nawożeniu mam już mętlik.

 

Sprzęt jaki posiadam:
Ursus C-330

Pług 2UG

Brony

Kultywator
Rozsiewacz lejek
Glebogryzarka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Zależy co chcesz siać, jak na wiosnę to siej poplon tylko daj wapno i lepsze byłoby pyliste bo nie wiem jakie masz pH ale pewnie te 2,5-3t/ha w pierwszym roku powinno pójść. Taki poplon jak chcesz to najlepiej w okolicach 20 sierpnia siać. Sypnij jakiś PK bo ziemia się wyjałowi.. Z tego areału to te 5-6 ton to powinno być minimum, chyba że V i VI klasa ale to też jest do osiągnięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max696    9

Klasa prawdopodobnie 3-4, gdzie można to sprawdzić w papierach?
Jakie plony maja inni to nie wiem ale za miedzą rolnikowi posiadającego 200ha zawsze ładnie rośnie.
Ile zazwyczaj daje się wapna, bo już rożne wypowiedzi czytałem od od 0,5t do 20t na hektar.
A PK to co dokładnie, superfosfat czy coś z rodzaju potafoska, i sypnąć tym zaraz po posianiu poplonu ? Siane będzie jęczmień, pszenica i pszenżyto.
Badań gleby nie będzie, zadowalający plon byłby już przy 3t z ha, bo aktualnie gdyby nie dopłaty byłbym pod kreską.

Jeszcze jedno pytanie, czy poplon sieje się również przed ozimymi czy tylko pod jare ?
Aktualnie w celu poprawy plonów skłaniam się ku wapnowaniu i poplonów ze względu na teoretycznie niskie koszty co przy takiej powierzchni gospodarstwa jest kluczowe, ale proszę o wszelkie porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Kolego @asharot Vtka Vtce nie równa i dużo zależy od opadów. W zeszłym roku na Vtej klasie wyszło mi 5,2t jęczmienia jarego z ha, w tym przez susze tylko 3,3t/ha pszenżyta ozimego, ale też nakłady nie były jakieś wielkie.

@max - klasa ziemi jest podana w wypisie z rejestru gruntów. Poplon pod oziminy mija się z celem, bo zabiera wode z gleby. Podstawowe nawozy PK to Polifoski, ale dopóki nie zrobisz badań gleby, nie dowiesz się w jakich proporcjach je dawać i którego składnika brakuje. Poza tym nie samym nawozem roślina żyje. Ochrona herbicydowa i fungicydowa to podstawa. Do tego przy intensywnym nawożeniu regulatory wzrostu. Czasami człowiek 'wali' nawozu w pole od cholery, a i tak w końcowej fazie wypełniania ziarniaka grzyb odcina przepływ składników i z plonem możesz sie pożegnać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max696    9

lukasz222
Fakt pogoda również dała popalić, co do oprysków to było pryskane na chwasty, lecz niestety wyrosło sporo miotły a na to oprysk już nie był stosowany. W początkowej fazie zauważalny był również nierówny wzrost roślin, w niektórych odcinkach miały ok 15cm  a gdzie indziej były o polowe niższe i rzadsze, a do tego były zauważalne żółte plamy, czy to oznaka niedoborów czy choroby ?
Co do badań to pewnie ich nie zrobię, choć wiem ze by to znacznie ułatwiło sprawę. Z ciekawości, jaki jest koszt takich badań?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Oprysk na grzyba zwłaszcza w pszenicy i jęczmieniu jest potrzebny. Żółte plamy w tym roku przeważnie oznaczały wirusa przenoszonego przez mszyce, pomaga tylko insektycyd na jesieni w odpowiednim momencie. Co do nierównych wschodów - obstawiam winę siewnika. U mnie oziminy zeszłej jesieni byly siane starym poznaniakiem bez docisku, pole nierówne, pełno bruzd, rośliny w różnych fazach rozwojowych w zależności od przejazdu, etc. Jare już siałem zestawem uprawowo-siewnym z siewnikiem Nordsten - pola równe jak na stole, wschody wyrównane. Wcześniej człowiek był przyzwyczajony ze wygląda jak wygląda - wszyscy tak mieli. Teraz jak sie popatrzy na pola to całkiem inna bajka. Choć na kilka hektarów nie opłaca sie kupować specjalnie siewnika za grube tysiące, więc pozostaje przywiązywać większą uwage do ustawienia siewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

Witam

 

Dostałem 1.5 ha pola IV klasy do mojego gospodarstwa w zeszłym roku i posiałem tam jęczmień na próbę wiedziałem ze ta ziemia jest zakwaszona wiec rozsiałem przed samym siewem 200 kg wapmagu  myśląc ze to coś pomoże ale okazało się ze to za mała dawka. Jęczmień jest ładny miejscami a gdzie indziej w ogóle go nie ma. Jaką dawke wapna zastosować myślałem dać 400 kg kredy w granulacie zaraz po żniwach na rżysko potem talerzować to wszystko posiać łubin wąskolistny na poplon żeby dał ziemi trochę azotu  i przed siewem rozsiać tam 500 kg polifoski pole to od lat nie dostało obornika  a nawozy też nie były sypane w dużych ilościach. Jak myślicie czy to wystarczy?

Proszę o szybkie odpowiedzi z góry dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

daj z 3tony tego wapmagu a najlepiej wspomóc zwykle

Tona kosztuje 500 zł a 3 tony 1500 zł plus polifoska przecież nawet jak te zborze by dobrze wyszło to nic mi z tego nie zostanie kolego. A taka dawka spaliła by wszystko, tego wapna nie sypie się tonami :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

chyba koledze się pomyliło z tym wapnem co się Piastem sieje. daj jeszcze raz w tym roku podobną dawkę max 500kg bo w pierwszym roku po wapnowaniu nie ma takiego efektu w pierwszym roku to wapn o zabija glin toksyczny w takich przypadkach a dopiero druga dawka w następnym roku podwyższa ph gleby tak kiedyś uczyli mnie w szkole było to dawno to może się coś zmieniło jak ktoś mądrzejszy to niech mnie poprawi bo może coś pokrecilem


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

chyba koledze się pomyliło z tym wapnem co się Piastem sieje. daj jeszcze raz w tym roku podobną dawkę max 500kg bo w pierwszym roku po wapnowaniu nie ma takiego efektu w pierwszym roku to wapn o zabija glin toksyczny w takich przypadkach a dopiero druga dawka w następnym roku podwyższa ph gleby tak kiedyś uczyli mnie w szkole było to dawno to może się coś zmieniło jak ktoś mądrzejszy to niech mnie poprawi bo może coś pokrecilem

A co z Polifoską ile jej wysiać czy może coś innego ?

Wystarczy 500 kg czy to za mała dawka? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Nikt wróżką nie jest i nie zna ph jakie posiadasz.

Zanieś próbę gleby do ośrodka za nie wielkie pieniądze wszystkiego się dowiesz z opisu i co zastosować.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

Nikt wróżką nie jest i nie zna ph jakie posiadasz.

Zanieś próbę gleby do ośrodka za nie wielkie pieniądze wszystkiego się dowiesz z opisu i co zastosować.

A wiesz moze kolego jak to sie robi_

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    41

Laską Egnera? Szpadlem? Chodzisz i zbierasz po polu po trochę ziemi z profilu, mieszasz, pakujesz i wysyłasz/zawozisz. 

Kolega dobrze powiedział, daj co najmniej 3 tony to efekt będzie. Wapmag to workowany dolomit, po co ludzie to kupują po 500 zł/t to nie mam pojęcia. Granulowana kreda kosztuje mniej. 

Z tym jęczmieniem też się udałeś. To chyba najwrażliwsze na ph zboże. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

Laską Egnera? Szpadlem? Chodzisz i zbierasz po polu po trochę ziemi z profilu, mieszasz, pakujesz i wysyłasz/zawozisz. 

Kolega dobrze powiedział, daj co najmniej 3 tony to efekt będzie. Wapmag to workowany dolomit, po co ludzie to kupują po 500 zł/t to nie mam pojęcia. Granulowana kreda kosztuje mniej. 

Z tym jęczmieniem też się udałeś. To chyba najwrażliwsze na ph zboże. 

Wiem ze najwrażliwsze ale nie było co zasiać bo pszenżyto wymarzło.

A co do tej laski Egnera to muszę ją kupić czy dostane w laboratorium? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj