Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
solek01    30

Macie już propozycje cen nasion kwalifikowanych jeczmienia jarego? ile średnio siejecie kg/ha?

adam882    8

Witam,

Panowie na jaką głębokość siejecie jęczmień?

Czy jak zasieje za głęboko albo za płytko to przełoży się to później na gorszy plon

Wiadomość z agroFakt.pl

solek01    30

Czy jęczmień browarny lepiej plonuje niż pastewny? czy są to porównywalne wielkości, czy biorąc pod uwagę zalecenia nawozowe to więcej?

Pestka5465    0

Solek01@ zwykle jęczmień browarny plonuje gorzej jak pastewny, ponieważ w uprawie jęczmienia browarnego nie wolno przekroczyć dawki 60 kg N na ha w celu uzyskania jak najlepszej celności ziarna do produkcji słodu, co przekłada się również na jego plon.

solek01    30

No wiem że w jęczmieniu browarnym dla słodowni nie można przekroczyć białka powyżej jakiegoś poziomu. Czyli nie ma nic zadarmo, jak nie dostanie papu to nie urośnie.

koniu    76

około 10 lat sieje jęczmień browarny ozimy jak i jary. Tak jak napisał kolega 2 posty wyżej, nie można przekroczyć odpowiedniej dawki azotu, ponieważ białko musi być na odpowiednim poziomie. Jak jest bardzo dobry rok to da około 7 ton, a jak kiepski to 4-6 ton, no i oczywiście jak nie porośnie od deszczu w czasie żniw... Raz tak miałem około 5 lat temu że posiałem 30 ha i porosło i trzeba było sprzedać po 250zł, dzieki bogu dobrze że jeszcze taki porośnięty Soufflet brał. Ale to nie tylko mi porosło, bo zakontraktowane u nas było około 4000tys ton, więc jakieś 600-700ha. Ale taki jest ten biznes i chyba każdy o tym wie...

gwozd    101

Warto zajmować się browarnym?

A tak dla porównania odmiana pastewna i browarna na tym samym nawożeniu jak za plonują? Podobnie?

Pestka5465    0

około 10 lat sieje jęczmień browarny ozimy jak i jary. Tak jak napisał kolega 2 posty wyżej, nie można przekroczyć odpowiedniej dawki azotu, ponieważ białko musi być na odpowiednim poziomie. Jak jest bardzo dobry rok to da około 7 ton, a jak kiepski to 4-6 ton, no i oczywiście jak nie porośnie od deszczu w czasie żniw... Raz tak miałem około 5 lat temu że posiałem 30 ha i porosło i trzeba było sprzedać po 250zł, dzieki bogu dobrze że jeszcze taki porośnięty Soufflet brał. Ale to nie tylko mi porosło, bo zakontraktowane u nas było około 4000tys ton, więc jakieś 600-700ha. Ale taki jest ten biznes i chyba każdy o tym wie...

Witam Kolegę również współpracuje z Soufflet Polska. Z jakiego rejonu jesteś ? Pozdrawiam :)

solek01    30

Przy moich 2-3 ha to myślę że żadna słodownia niechciała by ze mną rozmawiać. A tak z ciekawości to ile minimum trzeba zakontraktować ton lub ha aby słodownia była zainteresowana współpracą? I jest jakaś słodownia na podkarpaciu?

sybiuszek24    3

Witam.Teraz wiosną chcę posiać jęczmień,jeszcze go nie mam dlatego pytam się wcześniej,mianowicie mam 1ha uprawianego pola wapnowanego jesienią,a obok na granicy wydzierżawiłem drugi 1ha który leżał nie uprawiany przez 3 lata i nie wapnowany,i czy warto zasiać tam jęczmień na nieużytku bedzie w miare dobry plon?

Tomek90    196

Zależy jaki odczyn gleby i jak z zawartościa P i K, bo jęczmień najbardziej z wszystkich zboż reaguje na braki i szybko je obnaży. Nie znasz ph to proponuje albo badanie gleby albo pszenica/pszenżyto.

sybiuszek24    3

No właśnie nie znam odczynu tej gleby,to lepiej nie startować z jęczmieniem bo bedzie do niczego plon,kupiłem polifoski pod korzeń na jęczmień wlaśnie to ją wykorzystam na pszenice,chyba bedzie tak lepiej.Ok dzięki.Pozdrawiam

masa24    55

witam, planuje siac jeczmien jary, pisalem jakis czas temu, zrobilem badanie gleby.

Ph 5-8do 6,3 na 4 cwiartkach ( lekko kwasne wszedzie)

Fosfor 12-32 ( czyli na jednej cwiartce srednia, na 2 bardzo wysoka)

POtas 17-28-2 cwiartki sednia 2 wysoka)

Magnez 10,2-12,4 - 3 cwiarki bardzo wysoka, jedna wysoka

Da sie na tym jeczmien zasiac? Jakie nawozenie proponujecie? dawac npk skoro takie wysokie wartosci?

Kiedy robi sie wapnoiwanie bo mam wskazane. pozdrawiam

thug    196

siej ja na takim ph siałem ja mam inny problem dobrałem dzierżawy teraz i muszę zasiać jęczmień jary ph trochę niskie ale ogólnie pole w dobrej kulturze tylko to ph 5.3 ale muszę ryzykować

masa24    55

i jeszcze jedno, zalozmy ze daje przedsiewnie polifoske 6 i 40 N na h. TO jak to się fizycznie robi. Najpierw rozsiewam polifoske , a potem laduje azot i znowu się objezdza z samym azotem , w ten sam dzień?

planuje dac 100kg polifoski 6 na ha i 100 kg mocznika na ha przedsiewnie a potem poglownie 100 kg saletry na ha. Starczy zeby kolo 5 t ukosic? ziemia 4 klasa a

Nie piszemy posta pod postem

i jeszcze jedno pytanie, warto zrobic badanie na zawartosc azotu w glebie?przepraszam, nie zauwazylem ze mozna edytowac

Edytowano przez milanreal1

milanreal1    290

Nie zauważyłeś, a ciągle to robisz...

Badania na azot możesz zrobić, jak masz dużo pieniędzy. Podstawa są badania P, K, Mg i odczynu.

Tomek90    196

40N to mało na start bedzie dla jarej, nie wiedzać jaka potem bedzie pogoda dałbym ~60kgN/ha pod jęczmień.

masa24    55

bo dopiero teraz widze ze mozna edytowac

Lacznie chclabym dac z 80 N na ha. Wiec dac 60 przedsiewnie a 20 poglownie?

Moze dac inny rodzaj polifoski niz 6 , z wieksza zawartoscia azotu?

Tomek90    196

Niewiem popatrz co wyjdzie tobie taniej, może być wogole bez N, sam PK a reszte samym azotowym nawozem dostarczysz bo i tak bedziesz musiał dawać jeszcze nawet jak nawóz NPK albo jakąś Yara Mila z tego co widziałem maja sporo N.

masa24    55

ja planowo mialem ponad 50 n przedsiewnie. 46 z mocznika na ha + 6 z polifoski 6

krecikuryn    4

masa24 myśle że 100kg/ha polifoski to stanowczo za mało na 5t/ha to tylko 20kg P i 30 K więc nie bardzo zobacz tabele pobrania składniaka na tonę plonu. Myśle że jeśli decydujesz sie na polifoskę 6 to ok 250kg/ha plus azot ok 80kg/ha

masa24    55

ale zawartos w glebie tych skladnikow mam na wysokim i bardzo wysokim poziomie

masa24    55

czyli moze tak byc jak pisalem? czy jak dam 70-80 N to potrzebny bedzie antywylegacz?

i jeszcze jedno, zalozmy ze daje przedsiewnie polifoske 6 i 40 N na h. TO jak to się fizycznie robi. Najpierw rozsiewam polifoske , a potem laduje azot i znowu się objezdza z samym azotem , w ten sam dzień?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez buchaj
      Jak w temacie. Chodzi mi głównie o osty i pokrzywy.
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez rafar91
      Witam:) mam problem:/ tydzien temu(poniedzialek) opryskalem 4 ha jeczmienia jarego odmiany eunowa na chwasty. Uzylem Chwastoxu Turbo + Puma Uniwersal z tego wzgledu ze rok temu pojawil sie tam owies gluchy a w tym roku mialo byc pszenzyto ale wymarzlo. Gosciu zarowno w centrali jak i przedstawiciel handlowy Bayer mowil ze nie ma przeciwskazan by pryskac jeczmienia jarego puma. Ale juz w sobote pojawily sie przebarwienia na nim mozliwe ze nawet popazenie albo jakas choroba. Na opakowaniu pisalo ze moga pojawic sie przebarwienia. Pojechalem wraz z kilkoma roslinkami do centrali od srodkow och. ros. Gosciu stwierdzil ze to rynchsporioza. Polecil oprysk Artea plus odzyka oraz siarczan magnezu oraz mocznikiem. Mowil rowniez ze musze odczekac 10 dni od oprysku na chwasty. Wiec dopiero efekty moga byc pod koniec tygodnia.

Moje pytanie brzmi czy kogos z was spotkalo cos podobnego?
      Co wtedy zrobiliscie? Jakie srodki zastosowaliscie?
      Jest mozliwe ze 5 dni po oprysku na chwasty i pojawily sie choroby?
      Czy to moze przypalenie od pumy?

Kwestia jest jeszcze taka ze pryskalem wieczorem gdy bylo 18C i pochmurno.
    • Przez Kroolik15
      <p>Od kilku lat na naszym polu rośnie jeden szczególny chwast którego nie idzie się niczym pozbyc a który w dużym stopniu zarasta pszenice, owies jak i pszenżyto w ogromnym stopniu zmniejszając nasze zbiory. Nie wiem co to jest ani czym to pryskać za pomoc wielkie dzięki. </p>

• Przez andrzej1988

to jeszcze taniej niz u mnie. Niby na mazowszu powinno byc troche drozej a tu guzik. Pewnie tez jakis posrednik takie ceny wystawił? U mnie nawet w kurzarni jest po 580 brutto pszenica i niby nie posrednik tylko pszenice skupuje i wykorzystuje na własne potrzeby dla kur