Skocz do zawartości

Polecane posty

1490    5

Witam mam problem z jęczmieniem tzn żółknie był obornik było 200+100+50 fosfor potas azot oprysk expert met PH 7

Tomazi3p    44

Wegetacja jest znacznie przedłużona- może to być niedobór azotu, magnezu, mszyce. Przyczyn może być wiele.

tomekZ058    80

u mnie ten sam problem a starsi rolnicy mówia ze tak ma byc ale ja wiem swoje a dziadki swoje i z tym co kolega wyzej napisał sie zgadzam,na wiosne trzeba nadrobic azotem i opryskami na grzybka,cos dolistnego i sie wyklaruje

Wiadomość z agroFakt.pl

ogar118    62

Kolega zapytała o to żółknięcie profa na uczelni który stwierdził że to nie żadne niedobory nie żadne choroby tylko jęczmień jest mocno rozwinięty naciągną dużo azotu do liści i pojawiły się przymrozki i efekt mamy widoczny na polach.

Raptus902    30

Zawsze tak zółknie na zimie 

Kiedyś któryś z kolegów pisał że opryskał na grzyba i za 2 tyg zrobiło się to samo :P

Cihu    124

myślcie sobie co chcecie, a ja Wam mówię, że to w 95% wina mączniaka. Przetestowane u mnie na polu, jęczmień robił się żółty, rozsądna ilość mocznika dana na całym polu ale jęczmień zielony tylko tam gdzie pryskane sprawdzoną mieszaniną na mączniaka. Tam gdzie pryskane byle czym (triazolem) nadal żółty. Kiedyś już pisałem, że we wcześnie sianym jęczmieniu zabieg zimowy substancją z grupy morfolin to podstawa.

luki08    3

ja pryskałem soligorem na jesien i tez sie robi zółty,co prawda nie cały ,ale taki pstrokaty

widziałem jeczmien w niemczech,żółty jak cytryna i to na prawie wszystkich polach i nie widac tam zeby ktos na siłe pryskał

Cihu    124

zrobiłbym zdjęcie pola w miejscu gdzie w opryskiwaczu kończył się oprysk. Idealne przejście na całej szerokości opryskiwacza z koloru zielonego w żółty. Nikt mi nie powie, że ten odcień żółci jest normalny. Jęczmień ozimy jest z natury jasno zielony ale nie żółty.

Cihu    124

Skąd wiesz, że nie ma mączniaka? Myślisz, że mączniak objawia się jedynie białym meszkiem na roślinie?

adaammek    10

rolnicy jezeli ktos uprawiał jeczmień hybrydowy  zoom, hobbit,galation wootan prosze o opinie o wydajnosci zha  ochrony herbicydowej i ogólnie o opinie

Darekpol    12

Systiva jest z BASFu, nie z Syngenty. Byłem na polu na którym był stosowany i nie zauważyłem chorób. Rolnik twierdził, że nie stosował zabiegu T1. Sprawdzę w tym roku i się podziele opinia.

krychu    43

U nas robił się po zabiegu fungi żółty, przed był ładny zielony. Szło ponad 0,9 l/ha tilta dopiero po wysianiu saletry wrócił do koloru zielonego. Zła dawka mocznika na słomę wszystko zawaliła.

Paaatryk    5

Witaam ! Proszę o podpowiedzi, sugestie :) Chcę zasiać jęczmień jary ( 1h ) , pole w klasie IV a/b , przedplonem była mieszanka (owies, jęczmień, pszenica). Wyniki gleby  Ph - 5,3 , Fosfor /10,1 ; Potas /10,4 ; Magnez /4,6 ..... Jakie nawożenie i w jakich dawkach zalecacie , oraz jaką odmianę zbożna najlepiej zasiać. Z góry dziękuję za każdą wskazówkę 

gwozd    101

Na pewno masz za niskie pH żeby wyszedł ładny jęczmień. Trzeba wapnować. Myślę że 1t CaO powinno wystarczyć, najlepiej w postaci wysoko reaktywnej kredy wymieszać z glebą co najmniej 4tygodnie przed wysiewem nawozów fosforowych. Nawożenie to z zależności od przewidywanego plonu i ochrony fungicydowej. Ile zebrałeś tej mieszanki z hektara? 

XTRO    168

Dobrym rozwiązaniem będzie Menara na flagowy w jęczmieniu jarym ?

milanreal1    290

W technologii średniointensywnej wystarczająca, jak mierzysz w wysokie plony to będzie za słaba i warto będzie myśleć o mieszaninie lub o lepszym środku.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

XTRO    168

a co polecasz na flagę ?

zamierzam pryskać tylko raz i właśnie na flagę

Kondziu1832    180

Tak w ogóle to co polecacie na jęczmień ozimy i jary o ile to jest różnica. Jakieś nazwy i ilości środków. Może ktoś ma coś sprawdzonego?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez buchaj
      Jak w temacie. Chodzi mi głównie o osty i pokrzywy.
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez rafar91
      Witam:) mam problem:/ tydzien temu(poniedzialek) opryskalem 4 ha jeczmienia jarego odmiany eunowa na chwasty. Uzylem Chwastoxu Turbo + Puma Uniwersal z tego wzgledu ze rok temu pojawil sie tam owies gluchy a w tym roku mialo byc pszenzyto ale wymarzlo. Gosciu zarowno w centrali jak i przedstawiciel handlowy Bayer mowil ze nie ma przeciwskazan by pryskac jeczmienia jarego puma. Ale juz w sobote pojawily sie przebarwienia na nim mozliwe ze nawet popazenie albo jakas choroba. Na opakowaniu pisalo ze moga pojawic sie przebarwienia. Pojechalem wraz z kilkoma roslinkami do centrali od srodkow och. ros. Gosciu stwierdzil ze to rynchsporioza. Polecil oprysk Artea plus odzyka oraz siarczan magnezu oraz mocznikiem. Mowil rowniez ze musze odczekac 10 dni od oprysku na chwasty. Wiec dopiero efekty moga byc pod koniec tygodnia.

Moje pytanie brzmi czy kogos z was spotkalo cos podobnego?
      Co wtedy zrobiliscie? Jakie srodki zastosowaliscie?
      Jest mozliwe ze 5 dni po oprysku na chwasty i pojawily sie choroby?
      Czy to moze przypalenie od pumy?

Kwestia jest jeszcze taka ze pryskalem wieczorem gdy bylo 18C i pochmurno.
    • Przez Kroolik15
      <p>Od kilku lat na naszym polu rośnie jeden szczególny chwast którego nie idzie się niczym pozbyc a który w dużym stopniu zarasta pszenice, owies jak i pszenżyto w ogromnym stopniu zmniejszając nasze zbiory. Nie wiem co to jest ani czym to pryskać za pomoc wielkie dzięki. </p>

• Przez andrzej1988

to jeszcze taniej niz u mnie. Niby na mazowszu powinno byc troche drozej a tu guzik. Pewnie tez jakis posrednik takie ceny wystawił? U mnie nawet w kurzarni jest po 580 brutto pszenica i niby nie posrednik tylko pszenice skupuje i wykorzystuje na własne potrzeby dla kur