Polecane posty

akacja    92

Dość odważne posunięcie,szczerze poleciłbym ci zasiać pszenzyto ozime,biorąc pod uwagę zboża paszowe na tego rodzaju glebie niż jęczmień,mozesz się srogo zawieść.Ale oczywiście decyzje podejmniesz ty jako szef swojego gospodarstwa.Jęczmień jako roślina zbożowa mocno nie toleruje niskiego ph,bardziej niż pszenica o formie jarej jęczmienia nie wspomne.Na tego rodzaju glebie ciężko utrzymać ph oraz zasobność gleby na przyzwoitym poziomie ze względu na uformowanie gleby gdzie często się zdaża iż występuje w formie piaszczystej,a więc najszybciej przepuszczającej wilgoć a co za tym idzie mocno ograniczającej dostępnośc potrzebnych do rozwoju roślinie składników.No ale jak sie uprzesz i dopisze ci szczęście w postaci nie wystąpienia ostatnio modnych susz jesiennych i majowych,oraz nie dopadnie twojej plantacji wirus żółtej karłowatości jęczmienia mylony często przez rolników jako niedobór ktoregoś z makro czy microelementów,może nie być tak tragicznie.Ale wysokich efektów typu 5-7t/ha raczej bym nie oczekiwał.

Jeżeli nieznana zasobnośc gleby powinniśmy zalożyć potrzeby nawozowe ogólne tzn. są odpowiednie tabelki które mówią iż dla wytworzenia 1t/ha jęczmień potrzebuje tyle N,P,k itd.Uwzglądniając przy tym zastosowanie fosforu całkowite na jesień i to w formie obojętnego cytramonu amonu,formie najlepiej dostępnej przy mozliwie niskim ph.Potas 50% na jesień przedsiewnie,50% przed ruszeniem wegetacji wiosną,ze względu na możliwość wypłukania tego składnika przy mokrej zimie.Mozesz zastosować w fazie szpilkowania jęczmienia czyli na jesień 30kg/ha N,w celu lepszego rozkrzewienia,na tego rodzaju glebie daje to dobre efekty.Termin siewu do 15 września,odmiana uzależniona od regionu kraju,ochrona herbicydowa na jesień z uwzględnieniem ochrony insekcydowej ze względu na mszyce odpowiedzialne za wirus żółtej karłowatości,ocena stanu plantacji[odsada] przed spoczynkiem zimowym.Wiosna ocena plantacji[szczególnie istotne w ostatnich latach ostrych zim],nawozenia N+S+Mg,azot w formach azotanowo-amonowych przed ruszeniem wegetacji,ilość uzależniona od stanu plantacji i oczekiwanych plonów.Druga dawka azotu forma amidowa z wyprzedzeniam w celu przejścia w formy dostępne.Ochrona fungicydowa.Co do regulatorów wzrostu ograniczyłbym sie do moddusa na tego rodzaju glebie,ewętualnie 0,5 chlorku dla wyrównania łanu Tak tyle po krótce Czasami przebieg warunków pisze inny scenariusz i trzeba interweniować,ale warunkiem jest intensywna obserwacja plantacji.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Jęczmień nie będzie rósł na tak słabej ziemi szkoda siać bo plon będzie mizerny już lepiej zasiać pszenżyto oz jest również dobre na paszę a przynajmniej plon będzie w miarę dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Żyta sieje i to az 9 z 16 h reszta to pszenzyto ale dla prosiaczkow przydala by sie jaks pszenice lub jeczmien a pszenica to raczej marnie wyjdzie.Potem mam jeszcze 2 ha IV to moze tam zasiac


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@mp255 ja sieje jęczmień jary na IV klasie a pod lasem jest VI i jak narazie nie jest taki zły, w zeszłym roku oddał mi 4,5 t/ ha, lecz pole o pH 6,1, nawożone obornikiem i po żniwach po pszenżycie zasiana gorczyca i zaorana na zimę i tak do wiosny. Wiosną przedsiewnie 250kg polifoski max + 100kg moczniku, siew pod koniec marca 170kg/ ha i kolejna dawka azotu w końcowej fazie krzewienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Teoretycznie gdy mamy glebę klasy V ale w bardzo dobrej kulturze to jęczmien jary można siać i zebrać dobry plon. VI klasy bym nie zaryzykował, albo ktos jej nie ma. Vi klasa to taka na której dobrze urosnie tylko żyto, reszta roslin jest silnie uzależniona od opadów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Panowie jak tam sytuacja u Was na polach z jęczmieniem? U nas brakuje mu praktycznie 2 dni słońca i do koszenia... kłoski w dół, ziarno twarde tyle, że no jeszcze trochę czuć tą wilgotność jeszcze z 2 dni przeschnąć..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uuuuuuu w następnym tygodniu już koszenie? U mnie dopiero jęczmień jary zaczyna się przebarwiać na żółto i nabija jeszcze ziarno bo na razie to mleko twardnieje w ziarenkach.

Jęczmień wyszedł bardzo ładny i aż dziwne, że bez antywylęgacza go nie powaliło bo naprawdę jest wyrośnięty a taki jeden u mnie nawalił N bez antywylęgacza to ma wyje**ne pół pola jęczmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

Koledzy mam pytanko... ile ziaren powinno być mniej więcej w kłosie jęczmienia jarego??? mam posiany KWS OLOF i jakieś małe te kłosy choć nagięte do dołu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

na dobrych ziemiach u mnie olaf ma nawet do 11 pięterek czyli do 22 ziarniaków w kłosie , na gorszych stanowiskach już jest rożnie od 5 do 9 ale średnio to ok 8 jak w miarę ziemia

Edytowano przez pabloooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Co jest przyczyną odmładzania się jęczmienia jarego ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Skosiłem jęczmień jary, kawałeczek 0,26ha i z tego kawałka 1,7t na IVa i IVb, plon jak dla mnie zadowalający

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Ok.Zastanowiłem się.Postanowiłem posiać 2 ha jęczmienia na dobry początek.Ziemia w zeszłym roku gnojowana.Dobre pH.Co roku siany poplon (gorczyca).Teraz tylko jaką odmianę polecacie.


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Dołączam się do pytania kolegi. Po żniwach nawiozłem obornika w ilości 25t/ha. Z dobrą zimotrwałością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

jak zawsze ok 10 września planuję zasiać jęczmień,ogólnie zawsze dość szybko wykonujemy orki siewne po to aby ziemia dobrze odleżała(ok 2 tygodnie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

jak gęsto siejecie jęczmień ozimy? nigdy jeszcze nie siałem jęczmienia ozimego w tym roku mam zamiar posiac pierwszy raz na 4 klasie jaki myslicie ze lubofoska to dobry nawóz pod korzeń 3,5-10-20? (200kg,na .0.70ha)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

ja planuje też ok 10 po 10 siać jęczmień ozimy. Ja jęczmień będę siać 140-160kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

W piątek albo w sobotę zaoram i po 10 będę siał. Kupiłem 150 kg na niecały hektar. Czy 100 kg soli potasowej i 100 kg superfosfatu wystarczy jeżeli dawałem obornik ? Na wiosnę jeszcze planuje dać 30kg/K.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj