Polecane posty

grzegorz132    12

witam mam problem z jeczmieniem jarym przesiewanym po pszenzycie które w 100% wymarzlo

przedplonem była kukurydza na oborniku opryskana guardian em .... w 60-70% pola liście zaczynają żółknąć .... i maja takie czrnawe kropki nie ma w tym regularnosci .... sądze że ten oprysk z kukurydzy jeszcze zadziałał ;/ jeczmien ma 2-3-4 liscie macie pomysły jak go uratować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

dobra panowie teraz ja zabije wam klina a mianowicie opryskałem jęczmień ozimy lancet'em, w ulotce jest nie wyszczególniony że można pryskać lecz sprzedawca powiedział że można stosować więc tak uczyniłem. Od zabiegu mineło jakieś 10-14 dni jęczmień zatrzymał się w rozwoju i zaczał gdzienegdzie żółknąć, tam gdzie nie siegłalanca rośnie normalnie i jest duzo większy. Zadzwoniłem do przedstawiciela czy może być od oprysku herbicydem - powiedział że mam to zaorać bo nic z tego nie będzie. W związku z tym zgłosiłem się do sprzedawcy który mi tak doradził dym był i dziś zastosowałem w celu możliwego ratunku asahi lecz nie wiem co z tego będzie - jęczmień tak jakby zatrzymał się totalnie w rozwoju. Dodam że w piatek dałem jeszcze stabilan a jesienią był tilt w fazie T0 ponieważ zatakowany był silnie. Przez mrozy dostał po tyłku ale w 80 % ruszył ładnie. Co teraz zrobić ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

zaorac.z tego nic nie bedzie.moj sasiad zrobił tak rok temu.mimo leczenie plon nawet nie pokrył jego kosztów.przykre ale prawdziwe.nie wiem jak z nastepstwem.

sprzedawce mozesz powiesic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

@atomik w zeszłym roku pewien Pan zastosował na jęczmień j attribut by zniszczyć owies głuchy ("owsiuge" :D ) jęczmień zatrzymał się w rozwoju, aż do pewniego momentu, wykłosił się jedank wys 20cm plon też lepiej nie mówić, w Twoim wypadku zasiał bym qq jeszcze. Swoją drogą to co sprzedawcy wiedzą/mówią to się nadaje między bajki... jak to mówią zasada ograniczonego zaufania przedewszystkim. (jak byś mógł to napisz mi na PW gdzie to było? mam pewne podejrzenia ale... wiadomo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

Grzegorz - ja mam taki problem z jęczmieniem sianym po rzepaku który wymroziło. dzisiaj dostał odzywki zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

@atomik w zeszłym roku pewien Pan zastosował na jęczmień j attribut by zniszczyć owies głuchy ("owsiuge" :D ) jęczmień zatrzymał się w rozwoju, aż do pewniego momentu, wykłosił się jedank wys 20cm plon też lepiej nie mówić, w Twoim wypadku zasiał bym qq jeszcze. Swoją drogą to co sprzedawcy wiedzą/mówią to się nadaje między bajki... jak to mówią zasada ograniczonego zaufania przedewszystkim. (jak byś mógł to napisz mi na PW gdzie to było? mam pewne podejrzenia ale... wiadomo)

kukurydzy napewno nie zasieje ponieważ pole jest pod lasem a i tak już sieje dużo, nie wiem co zrobić. zasiałbym coś dla kró na zielonke/baloty może nie wczystywałem się w następstwo. ale mam nerwy


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

hej pryskał ktoś axialem i granstarem z grodylem w mieszaninie?

ja co roku jednego dnia pryskam axialem, a za 2-4 dni zazwyczaj linturem. nie chce mi się 2x jeździć i chętnie bym to zmieszał, co wy na to?

 

a z tym attributem to ja rok temu tak zrobiłem jak kolega wyżej pisał tak chciałem perz przychamować w jęczmieniu i z 3 ha w kawałku prysnołem 1 ha miejscami efekt był powalający :D plon ok 1t z ha rośliny staneły razem z perzem dojrzał o 2 tyg później, dlatego pytam praktyków i dziele się swoimi spostrzeżeniami gdyż lepiej uczyć się na cudzych błędach

Edytowano przez jacek472

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tompi    1

Panowie proszę o pomoc. Dzisiaj pryskałem jeczmień jary który jest już w fazie krzewienia granstarem ultra, czy jutro wieczorem mogę zrobić oprysk pumą?? Czy mogę do pumy dodać jednowodny siarczan magnezu?? Proszę o podpowiedzi. W piatek wyjezdzam na tydzień i boję się, że jak wrócę oprysk pumą może zaszkodzić jęczmieniowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

Forumowicze mam problem z jęczmieniem jarym ładnie wykiełkował i zazielenił się ale teraz zaczyna żółknąć ... Gleba faktycznie troche za kwaśna na jęczmień bo 4,9ph ale przed siewem zastosowałem wapno węglanowe mocno rozdrobnione w dawce ok. 4t/ha. Pod korzeń dałem 200kg/ha superfosfatu potrójnego 40%, 150kg/ha soli potasowej, i 100kg mocznika. Czego wynikiem może być te żółknięcie zaraz po wschodzie??? i co można zrobić żeby go uratować?? Prosze o pomoc kogoś doświadczonego w uprawie jęczmienia aha gleba to 4b.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148
Napisano (edytowany)

@krecikuryn zastosowanie wapana węglanowego bezpośrednio przed siewem było duzym błędem a drugi błąd to niskie pH dlatego nie dziw się teraz że żółknie. nie napisałeś jaką strukturę am gleba zwięzła lekka piaszczysta czy Bóg wie jaka bo klasa 4b nic nie mówi o tym. Jeżeli to była gleba piaszczysta to tym bardziej węglanowe to porażka ponieważ jest zbyt agresywne w działaniu. Im większa raektywność tym szybsze zmiany powoduje to wapno. Dodatkowo stsowanie wapna łącznie z nawożeniem PK może spowodować uwstecznienie nawozu ze względu na reakcje chemiczne.

Co więcej i najbardziej prawdopodobne jest że masz malo magnezu w glebie czego teź może być silne żółknięcie dodatkowe czynniki to niska wilgotność gleby itd. O wpływie ŚOR nie piszę bo też nic nie wpsomniałeś

moja rada zasil go roztworem siarczanu magnezu 5%+ mocznik 8-10% + ekolist

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

Kurcze czytałem że wapno węglanowe właśnie nie działą agresywnie i na lekkie gleby jest najlepsze... wilgotność gleby jest ok jak narazie ... a jeśli chodzi o magnez co teraz najlepiej zrobić aby go uzupełnić?? bo faktyczni w miom nawożeniu go nie przewidziałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

przepraszam źle zrozumiałem nie wiem czemu ubzdurało mi się tlenkowe, jesli węglanowe to ok tylko że efekt działania będzie w 2-3 roku. może i miało magnez to wapno nie wiemy jakie stosowałeś. Tak jak napisałem wyzej siarczan magezu siedmiowodny 5%+ mocznik + ekolist

  • Like 1

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

atomik dzięki za rade jutro z rana lece na pole z siarczanem magnezu

 

a jeszcze spytam co myślicie o nawozach dolistnych typu foliq?? może tym też można uzupełnić niedobory?? a siarczan magnezu można stosować pogłównie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ale ja mówie o zasileniu dolistnie rozpuścić w opryskiwaczu i opryskać


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Lintur to dobry środek do mieszania z pumą ?? jak z jego działaniem można go spokojnie stosować ??;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a co polecacie na skrzypionki bo już u mnie jęczmień jary wcina i przy okazji oprysku jaką odżywkę zastosować ewentualnie jaki skład % moczniku i siarczanu magnezu dodać dolistnie i może coś na grzyba aby dwa razy nie jeździć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

a ja chciałbym zapytać czy w końcowej fazie krzwienia dawać saletrzak na jeczmień jary?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

saletrzak to już może trochę za późno bo długo się rozkłada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CELTIS

Jak chcesz sypać saletrzak to syp go na początku krzewienia, jedna część N z saletrzaku działa szybciej druga wolniej.

Moja rada jest taka, że daj 1/3 saletrzaku i i 2/3 saletry albo pół na pół.

 

Saletrzak jest niby z defnicji nawozem przedsiewnym ale w mojej okolicy jest powszechnie mięszany z saletrą i rozsiewany w fazie krzewienia i uważam, że morna tak robić ale generalnie 50-60% N powinno iść przedsiewnie w postaci mocznika i saletrzaku

 

Synie proboszcza może ten mały jęczmień ma trochę teraz za goraco? Malutki jest a 30 stopni na niego grzeje.....na takie coś wpadłem

A jak będzie ci strzelał w źdźbło to raczej saletrzaku nie dawaj tylko saletrę jak coś bo saletrzaku cie nie potrzeba ponieważ jedziesz siarczanem i insolem tak jak ja.

 

Mój jęczmień ładnie się zieleni i 3 liść się tworzy, w nadchodzącą sobotę będzie miał 3 tygodnie, jak myślisz kiedy dać pierwszy oprysk mocznikiem plus siarczan (z czterech, siarczan, insol, insol, siarczan) Wiem, że w trakcie krzewienia ale ile ma mieć wtedy liści na pierwszy oprysk????? Bądź w formie czasowej, za tydzień za twa???? i potem następmne 3 opryski w jakim odstępie czasowym? 7 dni, 10 dni???????

 

Pierwszy raz sieje jęczmień a jak na razie to mam najładniejszy w całej okolicy, posiałem 14 kwietnia i już jest piękny a reszta ziaji i ,,farmerów'' wsiała ponad 10 dni po mnie bo na glinę nie mogli wjechać bo deszcz padał co dwa dni albo codziennie po trochu i błoto było.

A jak ja siałem to się mieli bękę, że mróz go przetrzepie i co? Teraz moje pole zielone a i nich piach suchy i bryły gliniaste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

kurde, nie mam saletry ale za to saletrzaku nie brakuje więc go sypne w dawce 100/120kg na ha. Niektóre rośliny mają po 2/3 liście booczne więc może jeszce nie za późno bo połowa saletrzaku szybciej się rozłoży a druga połowa bedzie na "pózniej". Jeśli dziś bym sypnął ten saletrzak to kiedy następną dawke, i kiedy dokarmiać dolistnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

a już możesz mocznik+siarczan magnezu super odżywka


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Ja tam dzis wieczorem jade z saletrzakiem na mieszankę (jeczmien owies) teraz ma 4 tyg i zaczyna sie juz krzewić , a sam jęczmień ma dopiero ponad 2 tyg ale sa juz 3 liscie w pełni rozwinięte i tak sie zastanawiam czy dokarmic go sonata makro potasowa i fosforowa dolistnie bo przedsiewnie była mała dawka PK , czy mocznik+siarczan+insol3 i to wystarczy, jeszcze zobacze bo zapowiadaja deszcz wiec poczekam do soboty z opryskiem tylko nie wiem co zastosowac

atomik , doradz cos :)

 

 

 

JohnyBravo777 no 1 oprysk jak sie zacznie krzewić to jest jak ma 4 w pełni rozwiniete liscie a następne 3 to musisz sam wyjsc na pole zobaczyć w jakim tempie bedzie zasuwał

 

JohnyBravo777 co to tego ze 50-60% N powinno być przedsiewnie to się zgodze ale tylko jesli chodzi o jeczmien browarny bo skutkuje to obniżka białka a kolejna dawka powinna byc wysiana koniec strzelania poczatek liscia flagowego , jeśli zaś chodzi o paszowy to mniejsza dawka przedsiewnie wieksza po głownie , z tego co mi wiadomo

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SynieProboszcza

Mi też brakuje na jednym polu fosforu i potasu a szczególnie potasu bo kupiłem za mało 2 worki soli i nie mialem czasu pojechać i dokupić bo deszcz się zbliżał i trzeba było siać.

Podałeś przykład dolistna sonata makro 25kg kosztuje niecałe 200 zł drogie to niemiłosiernie

Składniki:

10% N

12% P

37% K

To czysty składnik wychodzi po 15-16zł za kilogram !!!!!

Jak kupisz np sól potasową to masz K po 3,3zł za czysty składnik

 

No i co kupisz za te 200zł ten nawóz i co z tym zdziałasz??? Wiele z tego nie będzie a dużo kasy wydasz.

Deszcz idzie a soli potasowej 2 worki na jenym 1 hektarowym polu mi brakuje więc za te 200zł kupię 2 worki soli i będę miał 60kg czystego K, rozsieję to jutro na polu i będzie git, jęczmień wyciągnie z tego 50%(na łąki sól się sypie i też się przecież rozpuszcza) a reszta będzie na nastepny rok dla innych roślin sianych na jesieni.

Nawet jak jęczmień wyciągnie mi tylko 30% to wychodzi, że i tak wyjde na tym lepiej niż na SONACIE MAkRO a to czego nie pobierze zostanie na jesieni dla rzepaku albo przenicy tak na logikę starałem się to brać.

 

No Proboszczczu jakie jest teraz twoje zdanie na ten temat?

Wyciągnie ten jęczmień 50% z tej soli potasowej???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Słuchajcie !!! Mam pytanko.

 

Wczoraj wieczorem ostro zaczęło się chmurzyć, nawet momentami się błyskało. Po prostu burza nadciągała dużymi krokami. Szybko zaczepiłem rozsiewacz i pojechałem z mocznikiem w jęczmień. Jak przyjechałem niebo było już bardzo zachmurzone. I tu jest problem. Nawóz wysiany i teraz znowu 30*C a po chmurach ani śladu. Co teraz ? Jakie będą straty i co teraz robić ? Po raz kolejny nabrałem się na prognozy i już mam dość. Mam nadzieję, że jak jutro popada to coś z tego będzie. Jak myślicie, będzie coś z tego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj