Polecane posty

SYNIE PROBOSZCZA

Też myśle o opryskaniu 4 razy azotem mocznikiem procentowo tak jak pisałeś chyba te same opracowanie czytaliśmy:

http://www.dowagro.com/PublishedLiterature/dh_005b/0901b8038005bb09.pdf?filepath=pl/pdfs/noreg/011-07144.pdf&fromPage=GetDoc

 

dodając na początku i na końcu siarczanu magnezowego ponoć ze 300kg ziarna na ha z tego powinno być więcej w przypadku pryskania mocznikiem a wiadomo czysty azot w moczniku jest najtańszy więc za paliwo 4 razy do 30-skti powinną się cofnąć bo czas to ja mam.

Rozumiem oczywiście, że pryskanie mocznikiem jest najbardziej efektywne(najmniej procentowo N ucieknie w powietrze)

 

Jak myślisz ile czystego N w moim przypadku na ha trzeba zastosować na polu A i polu B jako całość N/ha bo procentowo na 4 razy to już mamy w opracowaniu( wcześniej opisałem ile czego jest na polu)?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasiu84 Co do pumy i chwastoxu to przeczytaj to co napisał producent na opakowaniu ja dae 1l pumy i chwastox 2l na 200-300 l ale to zależy od ilosci i stanu chwastów jak pole jest w miare czyste to stosuje tylko sama pume . Co do mocznika jak chcesz mozesz go zastosowac 4 razy ,to 1 raz poczatek krzewienia , ja hekrar pryskam 200l wody wiec daje 40 kg mocznika na ha + siedmiowodny siarczan magnezu w ilosci 10 kg na 200 l wody , 2 koniec krzewienia mocznik w ilosci 30 kg na 200 l wody + mikroskladniki ja stosuje insol 3 w ilosci 1 l na ha ,3 poczatek strzelania w zdzbło mocznik w ilosci 20 kg na 200 l wody + mikroskladniki np insol 3 w ilosci 1 l na ha , 4 ostatni raz jak po jakis 14 dniach od 3 oprysku w ilosci 10 kg saletry na 200 l wody + siarczan magnezu 10 kg na 200 l wody JA PODAŁEM DAWKI NA 1 HA WIEC JAK TY MASZ 0,5 HA TO DAJ POLOWE TEGO I BEDZIE GIT . Tak potem opryskaj kosmikiem 4 l na ha zostaw na zime na wiosne 2013 zaoraj i posiej cos mało wymagajacego i takiego żebyś to sprzedał :)JohnyBravo777 Tego nie czytałem ja czytam Farmera i inne to co pisza uczeni w interneie , tak napisałem dawki podrecznikowe bo takie trzeba stosowac uczeni to wymyslili i trzeba sie ich trzymac. Dawanie wieksze obsady nasion na m2 nie wiem czy jest dobre chyba ze slaba sila kielkowania ja mam sile 96% wiec sieje 180 na ha , nie daje juz wiekszych dawek bo zauważyłem ze jeżeli roslinka jest rzadko posiona ma wiecej słonca i miejsca na krzewienie sie a jak jest gesto zasiana to sa nierównomierne wschody i wgl , nie to ze mocznik jest najtańszy ale mocznik najmniej parzy rośliny. Co do pytania ile N i wgl w oborniku w ilosci 15 ton masz ok 75 azotu ok 100 potasu i ok 50 fosforu i ok 30 magnezu , ale azotu roślina pobierze ok 25% wiec ok 18 kg azotu fosforu to samo 25% wiec zaledwie 12 kg fosforu najwiecej pobiera potasu ok 70% wiec ok 70 kg Wiec z obornika masz 18 kg azotu + mocznik 12 kg + saletra 34 kg + saletrzak 10 kg wiec wychodzi 74 kg azotu lecz z nawozów tez wszystkiego nie popierze bo wiadomo troche wymyje i wgl liczmy ze zostalo 50% azotu na tone trzeba ok 25 azotu fosforu 12 i porasu ok 30 bo tak naprawde roslina pobiera wiecej potasu niz fosforu wiec na polu masz ok 2 ton teraz zastosuj takie nawozenie mocznikiem fosforem potasem dolistie + mikroskladniki zeby zwiekszyc plon Pole b to samo tylko odejmij fosfor potas magnez azot bo nie dałes obornika wiec :) Mam nadz ze zaspokoiłem twoja wiedze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Jasiu84 Co do pumy i chwastoxu to przeczytaj to co napisał producent na opakowaniu ja dae 1l pumy i chwastox 2l na 200-300 l ale to zależy od ilosci i stanu chwastów jak pole jest w miare czyste to stosuje tylko sama pume . Co do mocznika jak chcesz mozesz go zastosowac 4 razy ,to 1 raz poczatek krzewienia , ja hekrar pryskam 200l wody wiec daje 40 kg mocznika na ha + siedmiowodny siarczan magnezu w ilosci 10 kg na 200 l wody , 2 koniec krzewienia mocznik w ilosci 30 kg na 200 l wody + mikroskladniki ja stosuje insol 3 w ilosci 1 l na ha ,3 poczatek strzelania w zdzbło mocznik w ilosci 20 kg na 200 l wody + mikroskladniki np insol 3 w ilosci 1 l na ha , 4 ostatni raz jak po jakis 14 dniach od 3 oprysku w ilosci 10 kg saletry na 200 l wody + siarczan magnezu 10 kg na 200 l wody JA PODAŁEM DAWKI NA 1 HA WIEC JAK TY MASZ 0,5 HA TO DAJ POLOWE TEGO I BEDZIE GIT . Tak potem opryskaj kosmikiem 4 l na ha zostaw na zime na wiosne 2013 zaoraj i posiej cos mało wymagajacego i takiego żebyś to sprzedał :)JohnyBravo777 Tego nie czytałem ja czytam Farmera i inne to co pisza uczeni w interneie , tak napisałem dawki podrecznikowe bo takie trzeba stosowac uczeni to wymyslili i trzeba sie ich trzymac. Dawanie wieksze obsady nasion na m2 nie wiem czy jest dobre chyba ze slaba sila kielkowania ja mam sile 96% wiec sieje 180 na ha , nie daje juz wiekszych dawek bo zauważyłem ze jeżeli roslinka jest rzadko posiona ma wiecej słonca i miejsca na krzewienie sie a jak jest gesto zasiana to sa nierównomierne wschody i wgl , nie to ze mocznik jest najtańszy ale mocznik najmniej parzy rośliny. Co do pytania ile N i wgl w oborniku w ilosci 15 ton masz ok 75 azotu ok 100 potasu i ok 50 fosforu i ok 30 magnezu , ale azotu roślina pobierze ok 25% wiec ok 18 kg azotu fosforu to samo 25% wiec zaledwie 12 kg fosforu najwiecej pobiera potasu ok 70% wiec ok 70 kg Wiec z obornika masz 18 kg azotu + mocznik 12 kg + saletra 34 kg + saletrzak 10 kg wiec wychodzi 74 kg azotu lecz z nawozów tez wszystkiego nie popierze bo wiadomo troche wymyje i wgl liczmy ze zostalo 50% azotu na tone trzeba ok 25 azotu fosforu 12 i porasu ok 30 bo tak naprawde roslina pobiera wiecej potasu niz fosforu wiec na polu masz ok 2 ton teraz zastosuj takie nawozenie mocznikiem fosforem potasem dolistie + mikroskladniki zeby zwiekszyc plon Pole b to samo tylko odejmij fosfor potas magnez azot bo nie dałes obornika wiec :) Mam nadz ze zaspokoiłem twoja wiedze :)

No kolego nie do końca się z Tobą zgodzę nauka swoje a życie co innego pokazuje dwa lata temu na polu o bardzo niskim potasie i wysokim fosforze przy samym N zebrałem ok 4 ton z ha także nie znaczy ze dasz i masz pozdrawiam B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2 a czy jak gdzies napisałem ze jak dasz dawke na 6-7 ton to dostaniesz 6-7 ton . A na jakiej ziemi zebrałeś te 4 tony ale czego jesli jeczmienia to byłes dobry i ile N wpakowałeś jaka pogoda i wgl tu wpływa wiele czynników dla tego nauka swoje a zycie swoje , siedzac w domu i wychodzac w pole aby wtedy gdy nauka każe to nic by z tego nie było ale dzieki nauce mamy takie cos jak plonowanie . :)Jasiu84 pryskaj w wieczornych godzinach :) i czytaj to co napisze producent i wgl bo to jest podstawa Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

No masz rację chciałem tylko powiedzieć że nie znaczy że w praktyce wychodzi często inaczej plon był na 4 klasie 80kg N myślę że wpływ miał korzystny rozkład opadów w czasie wegetacji moja zasługa w tym żadna :D

Edytowano przez MAT912
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiu84    0

... ktos mi kiedys własnie mówił że się pryska wieczorem a czemu to nie wiem...

Wiem tylko ze kiedys rolnik jak pryskal w dzien to mi pół pasieki wytrul ( ale to byly rosliny zapylane przez pszczoly a nie zborze).

... na pewno jeszcze napisze jak mi idzie i w miedzy czasie zadam pare banalnych pytań ( przynajmniej dla was banalnych hehe)

 

... mam jeszcze takie pytanie- może ktos zna kogos kto by chciał sprzedac ursus c 330 , najlepiej taki zlom do kapitalnego remontu nie koniecznie musi miec papiery ( nieraz takie sie trafiaja z 3-4 tys. ale jak zadzwonie to juz nie aktualne jest).Pług juz mam tylko ciagnika mi brakuje a bratu sie jakos nie usmiecha zeby go ciągnac pomimo iz proponowalem ze odkrece jedna skibke :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Witam, wiosną po pszenżycie posiałem 200kg saletry amonowej lecz plantacja była do zaorania i posiałem jęczmień jary beż żadnych nawozów przedsiewnie i co teraz zastosować i w jakiej fazie ( jesienią pod pszenżyto dałem 200kg polifoski 6, a wiosną pogłównie 200kg saletry)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

ja bym już tą saletrę zaliczył jako przedsiewnie pod jęczmień i teraz poczekał z grugą dawka azotu ( najlepiej saletrzak) do liścia flagowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

marcin2057

 

Wczesna wiosna rozsiałeś saletre jak tak to raczej za wiele z niej nie zostało , na twoim miejscu bym zastosował dawke saletry jeszcze raz tylko ze mniejsza ilosc na krzewienie sie a potem na strzelanie w zdzbło + np mocznik + siarczan + jakies wieloskadnikowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

witam. Panowie mam poważny kłopot wczoraj posiałem jęczmień jary odmiana skarb. Pożyczyłem wczoraj od sąsiada poznaniaka bo uznałem że bedzie bardziej dokładniejszy (chodzi mi o siew) od mojego. Ustawiłem jak pisało na tabeli 170Kg/Ha i problem tkwi że wysiało sie o wiele więcej :( tak 200kg/ha i teraz nie mam pojęcia co z tym zrobić boje się ze bedzie całkiem kiepski plon jak jest tak posiane gęsto. I jak waszym zdaniem dałoby się coś z tym fantem zrobić? odrazu mówię że pierwszy rok mam do czynienia z jęczmieniem. Myślałem zeby trochę poczekać i jak powschodzi przejechać się borną lekką ale sam nie wiem czy to będzie dobrze. Jeśli moglibyście mi doradzić bardzo bym prosił o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Stare Poznaniaki tak mają - niby wg próby kręconej wychodzi 150 kg/ha, a wysiewasz przynajmniej 20 kg/ha więcej. Spróbuj przebronować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Nie bronuj tego, jęczmień ma bardzo dużą zdolność do krzewienia, ale jednocześnie bardzo kiepski system korzeniowy.

Jęczmień zasiany gęściej (gęsto) nie krzewi się tak, co skutkuje lepszym wypełnieniem ziarna takie ziarno jest celna, ma lepszy parametr wyrównania. W jęczmieniu browarnym większa ilość ziaren na metr kwadratowy jest wskazana, tym bardziej paszowemu nie zaszkodzi.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

200 kg to jeszcze nie taka tragedia, w tamtym roku też tak wysiałem i ustał do końca nie wyłożył się chociaż był gęsty ale z azotem to musisz ostrożnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Panowie pytanie:

Wczoraj likwidowałem rzepak(nie mogłem już na niego patrzeć)-głębsza uprawa nie orka. I teraz mam pytanie ile wg was zostało tam nawozu??

Było dane 5 marca: 200kg siarczanu amonu + 200kg saletry amonowej...

Druga dawka 28marca 200kg saletry... Do tego oczywiście odżywki dolistne: florovit oraz bor..

dodam że rzepak był bardzo kiepski myslałem że jakoś pójdzie ale patrząc jak mu to idze i porównując z moim innym kawałkiem stwierdziłem że ulże mu troche w tej męce...

Tak więc co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

A mój poznaniak wysiewa zawsze o te 10 20 kg za mało i jest jeszcze taki problem że słabo kryje nasiona może wiecie co z tym zrobić?? Dodam że idzie w parze z aresem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@synproboszcza saletrę amonowa siałem 8 marca, 24 zaorałem a 27marca zasiałem jęczmień 160 kg/ha i juz teraz co niektóry ma po 2 listka więc co lepiej zastosować saletrę czy mocznik i w jakiej ilości klasa ziemi to IVa i IVb

@stefek1991 ja w zeszłym roku siałem jęczmień jary i na 0,46 ha wysiałem 100kg na IV klasie po ziemniakach i był gęsty, uważałem z azotem i u nas w zeszłym roku w fazie kłoszenia była susza i do końca się nie wykłosił ale i tak plon był zadowalający, z tego kawałka było ponad 2 tony i ziarno bardzo grube

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057 dziwisz sie ze maja 2 listki jeczmien szybko wschodzi, minelo 2 tyg od rozsiania saletry do zaorania mi sie zdaje ze polowe z tego straciłeś przed zaoraniem . Mocznik na start nie jest dobry chyba ze wysiejesz go o wile wczesniej ale czy to dobry pomysł jak można kupić saletre na dodatek tańsza , rozsiej saletre na poczatek krzewienia a potem możesz jak bedzie susza np dolistnie mocznik + siarczan + mikroelemety. Ja tak bede robił na poczatek krzewienia 100 kg saletry potem dolistnie pare razy i powinno być ok , a i chyba jeszcze zastosuje PK dolistnie na poczatek krzewienia bo jesienia była mala dawka tych składników Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jaką dawkę zastosować saletry skoro na pszenżyto posiałem 200kg,a na innym polu przedsiewnie dałem 200 kg polifoski max + 100kg moczniku i co sypnąć na taki jęczmień w jakiej dawce i w jakiej fazie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Czy Fantom można mieszać z chwastoxem turbo i w jakiej fazie stosować? :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

dziekuje wszystkim za pomoc i rady już za późno na zmiany co bedzie to bedzie jak mówicie uważać z azotem i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Axial czy puma ? Pumę kiedyś stosowałem i byłem zadowolony natomiast axialu nie. cenowo przemawia axial tylko jak z jego działaniem ??;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Axial czy puma ? Pumę kiedyś stosowałem i byłem zadowolony natomiast axialu nie. cenowo przemawia axial tylko jak z jego działaniem ?? ;)

 

Spokojnie możesz walić axialem. U siebie w pszenicy jarej pryskałem owsik, który niedługo miał się kłosić- efekt juz się niewykłosił. Z pumą musisz bardziej patrzeć na fazy rozwojowe, bo starego owsiku to Ci nie weźmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj