Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Zetor53400    2

Akurat ze skupem nie było by problemów ;) a znacie moze jakieś odmiany które tolerują słabsze gleby 4b ( miejscami 5 , ale rzadko ;) . prawie mnie przekonaliście do rzepaku , tylko własnie jaka odmiana :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy1984    0

Jaki jest średni plon rzepaku z hektara? I czy rzepak można go dawać świniom jako śrutę z pszenżytem i żytem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Myślę że nikt nie kończy zbioru buraków cukrowych z końcem sierpnia a max pierwszej dekadzie września, na długo przed kampanią cukrowniczą;)

Zresztą nikt o zdrowych zmysłach nie zasieje w tym stanowisku jęczmienia oz. zamiast pszenicy,która poza dużo większa ceną, posiada większy potencjał plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

zanim weżmiesz się za rzepak to najpierw zbadaj zasobność gleby bo to jest najważniejsze{systematycznie PK} czwarta klasa gleby jest zwykle uboga.

rzepak na karme dla świń? wystarczy fachowo zbilansować i bendzie O.K.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi40    0

Witam. Do tej pory sialiśmy jęczmień dwurzędowy. W zeszłym roku nabyłem od sąsiada Antka. Wypadł całkiem przyzwoicie. Minusem był owies głuchy przed którym się nie zabezpieczyłem i teraz zboże tylko na paszę. Ponieważ znowu muszę nabyć interesuje mnie cztero lub sześciorzędowy. Ciekaw jestem waszych doświadczeń z tymi gatunkami zbóż (klasa ziemi IV i V). Najlepiej Jare bo Ozime ponoć zdaniem znajomych na naszym terenie nie zdają egzaminu. Dzięki. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi40    0

Na wikipedii widziałem, że są.

Zainteresowało mnie natomiast ogłoszenie o sprzedaży jęczmienia czterorzędowego, dlatego pytam czy ktoś siał i jak mu się urodził. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Znajomy polecił mi odmianę Rufus, dość zadawalający plon na zakwaszonej glebie (4t/ha klasa 4ab, ph 5-5,5).

Dobre zdanie mam o odmianie Nagradowicki, potrafi się wywdzięczyć na glebach mocniejszych, natomiast do intensywnej uprawy tylko i wyłącznie Tocada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

jęczmień jary 4-6 rzędowy jeśli istnieje to itak niema sensu bo 2 rzędowy będzie zdrowszy.

ja sieje od 2 lat ozimy{traminer}ale myśle o 2 rzędowym właśnie ze względu na lepszą zdrowotność{więcej miejsca między ziarniakami}i większe ziarno{mniej włókna i ości}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

witam ! jaki polecacie oprysk oprysk na miotłe i chwasty dwuliscienne w jeczmieniu ozimym bo jesienia nie opryskłem głownie chaber, troche fiołka, przytulia i inne. na pszenice i pszenzyto bede pryskał mustang + atlantis albo nowość lancet plus 125 wg tylko musze zobaczyc jak to wyglada cenowo. zarowno na atlantisie jak i atribucie nic nie pisze ze mozna w jeczmieniu oz. pryskac a w temacie nie było napisane nic konkretnego bo szukałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Na dwuliścienne do wyboru : starane, factor, grodyl, granstar, tomigan.

Na domieszkę Tolurex.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

@turtojs

jęczmień ozimy należy pryskać herbicydami jesienią

od dwóch lat stosuje expert+granstar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

TOREZ czyli podane przez ciebie herbicydy na dwuliscienne moge mieszac w herbicydami zawierajacymi chlorotoluron np. tolurex 2l + factor 1.25 l na ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

Factor to agresywny herbicyd, jeśli zastosujesz dawkę 1.25l i dokoptujesz do tego jeszcze inny środek to może być różnie, lepiej np. granstar zamiast factora. Tak na marginesie to nawet pracownicy bayera nie polecają tego środka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

a co bys radził piotrek10 mustang czy własnie ten granstar ? bo wolałbym mustang bo reszte tym chyba pojedziemy wraz z atlantisem. a do jeczmienia dokupiłbym lentipur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

DObra chyba czas na siew jęczmienia? Zima niby zniknęła (choć znowu wróciła na chwile) i można by już chyba nawozy rozsiewać i powoli siać? Jak z termianami u Was z siewem jęczmienia? Wiem, że wujek zawsze pod koniec marca z nawozami rozwiewał i siać zaczynał.

 

Ja bym dał granstar + grodyl na przytulie, ładnie to działa i jest bezpieczne.

 

I to wszystko na jęczmień jary czy ozimy? Sorry, ja nie na bieżąco jestem, bo nie jestem rolnikiem, ale na gospodarstwie dość trochę czasu i pytam. Te środki, które podałeś piotrek10 to drogie są, dostepne w większości punktach rolniczych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avant98    0

Koledzy do tej pory uprawiałem jęczmień jary i jeżeli chodzi o odmianę to już dosyć stara jest "Ortega".

Plonowanie uzyskałem najlepsze około5,5 tony i grube ziarno. Obecnie chcę odejść od jarych roślin ze względu na słabsze plony spowodowane częstymi suszami.

W ubiegłym roku posiałem J. ozimy stanowisko dobre bo po rzepaku , jęczmien dlatego że ziemia klasy od 4 do 6 więc pszenica nie uciągnie. Ziemia o dobrym odczynie pod siew 200kg polifoski 6 /ha.

 

Jęczmien zasiany terminowo i wyrósł bardzo ładnie rozkrzewił się ale późną jesienią zaczął zółknąć. W chwili obecnej po oględzinach rośliny są żywe przy szyjce korzeniwej ale czóbki liści mocno zmarnianiały. Ktoś mówił mi ze to żółknięcie jest na tle grzybowym albo przez mszyce powodowane.

 

Doradźcie czym go wspomóc lub jak chronić gdy ruszy wegetacja?? 03.03.10 dostał dawkę około 45kg N w postaci saletry Kędzierzyn.

Doraźcie jak nawozić azotem bo coś mi się obiło że jęczmien jest bardzo podatny na wyleganie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

a ja bym prosił o ROZDZIELENIE tematów bo to dwie rośliny o zupełnie innej uprawie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Jęczmień ozimy jest bardzo wrażliwy na brak magnezu i siarki, także spokojnie możesz w 2-3 razy dokarmić go siarczanem magnezu, mogą być dwie przyczyny żółknięcia oprócztej pierwszej to uszkodzenie przez mszyce prze co mogła się wdać choroba wirusowa. Co do nawożenia azotem nie szalałbym specjalnie 80-100 kg /ha to wszystko. Jest podatny na wyleganie bo jęczmiona ozime są "wiotkej" słomie, dlatego należy je skracać CCC z dodatkiem trineksakapu etylu (Moddus) w fazie początku strzelania w źbło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj