Polecane posty

Andpol    949

Podskoczyła bo towaru nie ma bo mało kto w moim rejonie sieje jęczmień ozimy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rumcajs73    53
1 godzinę temu, lukasz222 napisał:

Zwyczajne prawo rynku, im więcej towaru, tym cena niższa bo jest w czym wybierać. Generalnie jak teraz z jęczmieniem wszyscy jadą prosto z pola do skupu, to nie ma szans żeby cena nie poszła w dół, bo skupujący wiedzą, że niewielu dostając nawet 500 netto zabierze towar z powrotem do siebie.

Dlatego cały czas uważam,że powinna być ustalona jakaś minimalna cena gwarantowana ,poniżej której nie można byłoby zejść.Lepiej można by wszystko rozplanować.W tym przypadku zarabiają Ci co już i tak mają pieniądz.No ale tak jak mówisz prawo rynku.Nie podoba się to nie sprzedawaj.Byłoby dobrze jak by większość rolników mogła sobie na to pozwolić ale tak niestety nie jest i raczej nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Tylko, że to co proponujesz może sobie zażyczyć później każda branża. Minimalna cena węgla, minimalna cena nawozu, minimalna cena paliwa, etc. Tylko kto ma większą siłę przebicia żeby najbardziej korzystne ceny ustalić, skłóceni rolnicy czy wielkie przedsiębiorstwa?

Spójrz na to pod innym kątem - gdyby każdy zamiast lecieć prosto na skup, przytrzymał ten jęczmień 2-3 tygodnie, to lokalnie ceny musiałyby ruszyć w górę. A kiedy od nadmiaru towaru w magazynach skupujący obniżą cenę, to znów trzeba się ze sprzedażą wstrzymać. Trzeba samemu być sprytnym przedsiębiorcą i działać na swoją korzyść  tak jak na to rynek pozwala. Problem w tym że w rolnictwie zawsze znajdą się tacy, którzy się wyłamią i nie zawsze powodem jest trudna sytuacja materialna.

  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No akurat w maju jeden mi prponował jęczmień po 800 grzecznie podziękowałem i teraz dzwoni że odda po 600 ale po co mi dziś po 600 jak nie brakuje ofert z nowych zbiorów po 500

2 godziny temu, Rumcajs73 napisał:

Ale rozumowanie!Tzn.większy plon to trzeba obniżyć cenę.To jak maciora Ci odchowa więcej prosiaków to też powinieneś dostać taniej za nie tak?Albo jak piekarz napiecze więcej chleba to niech go taniej sprzedaje bo za dużo zarobi.Ludzie opamiętajcie się z takim tokiem rozumowania.Przecież rok z plonem jest co jakiś czas i przy normalnej cenie rolnicy w końcu mogliby się poodbijac od dna ,tym bardziej po takich nędznych ostatnich latach.Ale nie ,po co!Dołować cenę aby dalej drążyć te dołki.Paranoja!

Masz błędny tok rozumowania jak jest nadprodukcja zawsze jest taniej to że maciora dużo prosiąt urodzi to niema znaczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rumcajs73    53
1 godzinę temu, staszek131415 napisał:

No akurat w maju jeden mi prponował jęczmień po 800 grzecznie podziękowałem i teraz dzwoni że odda po 600 ale po co mi dziś po 600 jak nie brakuje ofert z nowych zbiorów po 500

Masz błędny tok rozumowania jak jest nadprodukcja zawsze jest taniej to że maciora dużo prosiąt urodzi to niema znaczenia

Wręcz przeciwnie,mam dobry tok myślenia.To są prawa rynku i ja bardzo dobrze to rozumiem co nie znaczy,że się z tym zgadzam, bo w tym przypadku handlarze,pośrednicy itp. skupujący wykorzystują moment na to aby pozyskać tanio materiał.A czyim kosztem?Rolnika,który musi w danej chwili sprzedać.

37 minut temu, farmerss34 napisał:

dramatu raczej nie ma 8-9 ton/ha x 500 zł , koszty raczej nie przekraczacie 2000 zł/ha 

Dramatu może i nie ale przy cenie przynajmniej 650 zł wielu odbiło by się po tych latach kruchych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049
4 godziny temu, Rumcajs73 napisał:

Dlatego cały czas uważam,że powinna być ustalona jakaś minimalna cena gwarantowana ,poniżej której nie można byłoby zejść.Lepiej można by wszystko rozplanować.W tym przypadku zarabiają Ci co już i tak mają pieniądz.No ale tak jak mówisz prawo rynku.Nie podoba się to nie sprzedawaj.Byłoby dobrze jak by większość rolników mogła sobie na to pozwolić ale tak niestety nie jest i raczej nie będzie.

to masz na pszenice 101 euro jak nie pomieszałem czegoś i kupe warunków do spełnienia i co radość 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
5 godzin temu, Rumcajs73 napisał:

Dlatego cały czas uważam,że powinna być ustalona jakaś minimalna cena gwarantowana ,poniżej której nie można byłoby zejść.Lepiej można by wszystko rozplanować.W tym przypadku zarabiają Ci co już i tak mają pieniądz.No ale tak jak mówisz prawo rynku.Nie podoba się to nie sprzedawaj.Byłoby dobrze jak by większość rolników mogła sobie na to pozwolić ale tak niestety nie jest i raczej nie będzie.

Już był taki okres w historii naszego kraju kiedy ceny były planowane...Ja zawsze wyliczam opłacalność pszenicy na 650 brutto i jęczmienia na 600 brutto. Wszytko co powyżej to mój dodatkowy zysk...A sprzedawalem już w żniwa( + 2-3 tygidnie) po 620 brutto i po 900 także nie jest to żadną regułą że w żniwa jest zawsze  tanio 

Edytowano przez Taurus83
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Ja tam nie mam z góry wyliczonej opłacalności, bo nigdy rok do roku koszty nie rysują się tak samo. Z resztą cena sprzedaży zboża to jedna rzecz, a to ile zbierasz to druga. Bo taka sama cena jest dla tych co zbierają 10, jak i dla tych co zbierają 4-5t z ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791
6 godzin temu, Rumcajs73 napisał:

Wręcz przeciwnie,mam dobry tok myślenia.To są prawa rynku i ja bardzo dobrze to rozumiem co nie znaczy,że się z tym zgadzam, bo w tym przypadku handlarze,pośrednicy itp. skupujący wykorzystują moment na to aby pozyskać tanio materiał.A czyim kosztem?Rolnika,który musi w danej chwili sprzedać.

Dramatu może i nie ale przy cenie przynajmniej 650 zł wielu odbiło by się po tych latach kruchych.

Skoro uważasz że pośrednik oszukuje i nabija sobie kasę kup od okolicznych rolników tanio zboże i sam zarób,chyba że nie zdrożeje bo taka będzie cena rynkowa ,albo jeszcze stanieje ,Taki niestety jest wolny rynek ,godzisz się albo emigracja-Białoruś,Kuba ,Wenezuela czekają 

Edytowano przez kopin
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rumcajs73    53
11 godzin temu, kopin napisał:

Skoro uważasz że pośrednik oszukuje i nabija sobie kasę kup od okolicznych rolników tanio zboże i sam zarób,chyba że nie zdrożeje bo taka będzie cena rynkowa ,albo jeszcze stanieje ,Taki niestety jest wolny rynek ,godzisz się albo emigracja-Białoruś,Kuba ,Wenezuela czekają 

Z tym oszukiwaniem to chyba przesadziłeś.Czytaj ze zrozumieniem moje posty.Czy będzie cena taka czy też inna emigracja mi raczej nie grozi natomiast chciałbym aby w tym kraju w rolnictwie nastał okres lepszej stabilizacji cen a nie rozchwiania jak nie powiem co.Bo niby jest plon no to cena w dół.Okaże się ,że znowu żyto będzie po 350 zł.To jest Twój uczciwy wolny rynek?Tak ,że nie bądź taki do przodu bo Ci tyłu zabraknie i co wtedy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791

A ja bym chciał kolego żeby u nas palmy rosły.Na razie nie jesteśmy samotną wyspą  i nie będzie u nas gwarancji ceny za jęczmień np700 zł/t skoro w krajach ościennych będzie po 500.Komuna nie wróci i trzeba się z tym pogodzic .Z drugiej strony biadolimy że nie ma stabilnych cen ,za komunę był i co?Teraz chaty ładne ,budynki ładne,na podwórkach nowe maszyny,NH,JD,a nie 30 letnie Usrusy.Każdy system ma swoje wady i wolny rynek też ,ale pamiętam komunę i uwazam że teraz lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 11.07.2020 o 23:37, grzesiekrolnik napisał:

Bajki piszesz. Sam nie umiesz ustawić. Ładnie się omłucil bez ości.  W worek lekko wchodzi 50 kg. Także pewnie masz u siebie same plewy skoro tak sądzisz że jest lekki 🙈 

Kombajn ustawiony dobrze, raz że czysty dwa że wskaźnik strat prawie się nie podnosił 😛

W tej 8-ce zmieszczę 9,3 pszenicy 🙄

Powiedz im i nie tylko że nie potrafią ustawić  xD  będzie mi tu kit wciskał jakbym nie wiedział co to Bizon czy jęczmień ozimy, i ile to waży z ośćmi.   xD

 

Edytowano przez Sean

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Zenek drugi rok z rzędu plon w granicach 8t/ha. Koszone we wtorek. Płd Wlkp. 


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

Wy nie patrzcie na jokerów tylko na ceny bo to kur.... jakaś kpina 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rumcajs73    53
1 godzinę temu, drobny napisał:

Wy nie patrzcie na jokerów tylko na ceny bo to kur.... jakaś kpina 

Też tak uważam ,że ceny to zakrawa na kpinę i wykorzystanie sytuacji ale czytając to forum to widzę,że wielu kolegom to nie przeszkadza bo przecież mamy wolny rynek więc trzeba się dostosować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Panowie wjechaliscie w jary ? Ja planuję desykowac bo wyskoczyło mi trochę zielska , ścieżki poodbijaly na zielono i ogólnie wydaje mi się że to wszystko razem zrobi bałagan w zbiorniku. Kiedy najlepszy czas na desykacje , jaka dawka i ile czekać po oprysku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ziarno jeszcze miękkawe i słoma od dołu jeszcze zielonkawa. Zapowiadały się wczesne żniwa ale te deszcze niweczą wszystko i żniwa nie szybciej niż ostatnie dni lipca, o ile nie będzie dalej codziennie czy co drugi dzień padać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286
21 godzin temu, zdzichu124 napisał:

Panowie wjechaliscie w jary ? Ja planuję desykowac bo wyskoczyło mi trochę zielska , ścieżki poodbijaly na zielono i ogólnie wydaje mi się że to wszystko razem zrobi bałagan w zbiorniku. Kiedy najlepszy czas na desykacje , jaka dawka i ile czekać po oprysku ?

mam ten sam problem w jarym chwastu do groma trzeba by było w tym tygodniu pryskać myślę że 3 litry glifosatu starczy agrosar jest do d*py klinik gallup powinien być tylko ja  się zastanawiam czy po deskalowaniu  ziarno nie obleci przy koszeniu ? i jeszcze te ceny u mnie annopol 500 zł tylko nie wiem czy netto czy brutto  chętnie bym odwiózł na opatów po 600 zł jakieś 30 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

Jak zdesykujecie to kiedy to bedziecie kosic? 10 sierpnia? Bo glifosat to minimum dwa tygodnie zeby podzialał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, Mariusz2903 napisał:

mam ten sam problem w jarym chwastu do groma trzeba by było w tym tygodniu pryskać myślę że 3 litry glifosatu starczy agrosar jest do d*py klinik gallup powinien być tylko ja  się zastanawiam czy po deskalowaniu  ziarno nie obleci przy koszeniu ? i jeszcze te ceny u mnie annopol 500 zł tylko nie wiem czy netto czy brutto  chętnie bym odwiózł na opatów po 600 zł jakieś 30 ton

No tujcie się tym glifosatem i jeszcze innych a potem rak do pieca sobie wsypcie to zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj