Polecane posty

misio3p    2136

Panowie polecicie jakąś dwurzędową odmianę jęczmienia ozimego? Chciałem wrócić do wielorzędówki, ale niektórzy tu piszą, że w tym roku ma poślad zamiast ziarna, natomiast w 2rzędówce jeszcze jako takie to ziarno jest. Czasem znowu się trafi taki rok jak ten i będzie klapa. W tym roku mam 4 raz Sandrę (co roku brane świeże nasiona) i jakoś nie przekonuje mnie ta odmiana - dwa razy przemarzła, w tym roku tak, że musiałem 50% przesiać, w sypaniu też nigdy nie zrobiła szału. Siany wcześniej Meridian przy skromniejszym nawożeniu o ok.20 kg N dawał około tonę więcej.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

Ja mam kws ariane jest to odmiana browarna bardzo dobra myślę że jakby mu się syplo więcej nawozu to białko by miał akurat a plon już by był zawrotny jak przy 80-100N potrafi przeszło 8 dać a w tym roku w tą suszę będę za tydzień wiedział ile dał

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
1 godzinę temu, piotr4255 napisał:

Ja mam kws ariane jest to odmiana browarna bardzo dobra myślę że jakby mu się syplo więcej nawozu to białko by miał akurat a plon już by był zawrotny jak przy 80-100N potrafi przeszło 8 dać a w tym roku w tą suszę będę za tydzień wiedział ile dał

Miałem w zeszłym roku ariane na browar to przy 100n dała 8,3t. W tym roku znienili na odmiane Ida, zobaczymy. Każdy rok jest inny, a ten jest szczególny pod względem opadów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

U nas preferują w souflecie ariane i sy tepee przed tem był wintmalt też dobrze plonowal tylko szybciej wymarzal , u nas od 4 maja spadło 20 litrów i ten upał tragedia na polach kuku po zytach nie wzeszly, buraki rzędów nie mogą zejść, a o zbozach i rzepaku szkoda gadać ,tylko zimowe jęczmienie ładnie wyglądają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
1 godzinę temu, koniu napisał:

Miałem w zeszłym roku ariane na browar to przy 100n dała 8,3t. W tym roku znienili na odmiane Ida, zobaczymy. Każdy rok jest inny, a ten jest szczególny pod względem opadów...

na nasiona czy dla słodowni uprawiasz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Jęczmień ozimy i jary tylko na cele browarne. Co roku około 13-15ha ozimego i 25-30ha jarego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, piotr4255 napisał:

Ja mam kws ariane jest to odmiana browarna bardzo dobra myślę że jakby mu się syplo więcej nawozu to białko by miał akurat a plon już by był zawrotny jak przy 80-100N potrafi przeszło 8 dać a w tym roku w tą suszę będę za tydzień wiedział ile dał

No widać to po cenach że dobrze sypie ,dwurzędowy lepiej się omłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
28 minut temu, koniu napisał:

Jęczmień ozimy i jary tylko na cele browarne. Co roku około 13-15ha ozimego i 25-30ha jarego.

dla agromatu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Panowie mam prośbę do bradziej obeznanych w temacie jęczmienia ozimego. Mam zamiar w tym roku po raz pierwszy spróbować zasiać jęczmień ozimy, mam 0,5ha ziemi klasy IVa ph lekko kwaśny ale po żniwach pójdzie  wapno na sciernisko i pytanie czy w ogóle jest sens ? Jakie zabiegi jesienią i wiosną są potrzebne kiedy najlepiej robić odchwaszczanie i jakimi środkami ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A w jakim celu chcesz go zasiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
13 minut temu, Taurus83 napisał:

dla agromatu ?

Nie, u mnie w pracy, przecież wiesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25580

Pytał za pewne czy na browar czy na paszę bo agrotechnika różna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, MalyRolnik18 napisał:

@staszek131415 W takim że nigdy go nie siałem i chciałbym spróbować a poza tym jest wczesniej do koszenia a wiadomo jak się ma trzodę to wcześniej zboże potrzebne.

To na ile Ci wcześniej z tego pół ha straczy na 3 dni? Szkoda się bawić w takie dzialki tyko kłopot by opryskać skosić a świnia nawet nie będzie wiedziała jak smakował a rok ma zawsze 360 ni więc nie wiem dlaczego wcześniej potrzebne :P jęzmień ozimy podobnie jak jary nie znosi niskiego ph więc lepiej żyto zasiać to słoma jeszcze fajna zostanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eagle19    21
4 godziny temu, MalyRolnik18 napisał:

Panowie mam prośbę do bradziej obeznanych w temacie jęczmienia ozimego. Mam zamiar w tym roku po raz pierwszy spróbować zasiać jęczmień ozimy, mam 0,5ha ziemi klasy IVa ph lekko kwaśny ale po żniwach pójdzie  wapno na sciernisko i pytanie czy w ogóle jest sens ? Jakie zabiegi jesienią i wiosną są potrzebne kiedy najlepiej robić odchwaszczanie i jakimi środkami ? 

Jeżeli jest lekko kwaśne to nie warto. Miałem rok temu jedną działkę klasy  4a/4b kwasowość po żniwach zbadałem w stacji było 5,2.  Na połowie pola siałem pszenicę ozimą a na drugiej pierwszy raz jęczmień ozimy. Pszenica dała plon 4,5 t, a jęczmień 3,5 t. W zamian za to po jęczmieniu zaraz po żniwach wysiałem grykę lejkiem na poplon bez nawozu i skosiłem jej 1t/ha na ziarno, także zysk z hektara wyszedł podobny. Trzeba tylko było ją dosuszyć w binie dmuchawą..

Edytowano przez eagle19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
5 godzin temu, staszek131415 napisał:

To na ile Ci wcześniej z tego pół ha straczy na 3 dni? Szkoda się bawić w takie dzialki tyko kłopot by opryskać skosić a świnia nawet nie będzie wiedziała jak smakował a rok ma zawsze 360 ni więc nie wiem dlaczego wcześniej potrzebne :P jęzmień ozimy podobnie jak jary nie znosi niskiego ph więc lepiej żyto zasiać to słoma jeszcze fajna zostanie

Sens Twojego oczywiście jestem w stanie zrozumieć, ale powiedz to ludziom, którzy mają działki po 20 arów. Sam mam kilka takich działeczek mniejszych niż 0,5ha i jakoś to trzeba obrabiać. Opryskiwacz rozkładasz, pryskasz składasz i jedziesz dalej. Z jęczmieniem ozimym na 3 zabiegi w całym okresie wegetacji by się wyrobił a to nie jest aż tak dużo. Jeśli by w przyszłości chciał siać po kilka ha, to działka na próbę 0,5ha jest dobra.

Nie każdy ma działki po 10ha w jednym kawałku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

@oregano Dobrze mówisz z drugiej strony,  tylko mi z tym 0,5 ha pola chodziło o próbę właśnie i to że to jedyne pole na którym jest ziemia IVa reszta to V i VI także wiesz... Jeśli uprawiasz jęczmień ozimy to proszę powiedz co i jak ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Agrotechnika w aumie podobna do pszenicy. Wczesny siew, wtedy rozkrzewi sie przed zimą co daje przyzwoity plon. Herbicyd jak na pszenice, pilnować trzeba mszycy z jesieni. Regulacja idzie w ozimym mocniejsza w porównaniu do pszenicy. Nawożenie paszowego to nie wiem, ale browarny to 100N w jednej dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
58 minut temu, MalyRolnik18 napisał:

@oregano Dobrze mówisz z drugiej strony,  tylko mi z tym 0,5 ha pola chodziło o próbę właśnie i to że to jedyne pole na którym jest ziemia IVa reszta to V i VI także wiesz... Jeśli uprawiasz jęczmień ozimy to proszę powiedz co i jak ??

Od kilku lat już nie uprawiamy, coraz więcej warzyw uprawiam i w zasadzie wszystko schodzi z pola w październiku i listopadzie a wtedy to już tylko jęczmień jary zostaje.

Uprawa podobna jak pszenica ozima, chwasty możesz załatwić na wiosnę w jednym zabiegu. W drugim zrobisz skracanie + fungicyd, trzeci zabieg warto dać cerone + fungicyd. Rośnie wyższy niż jary więc warto dobrze wyregulować łan.

Azot jak w pszenicy, optymalnie dać 2 dawki, polifoska przed siewem.

Ogólnie nie ma wielkiej filozofii, o odmianach możesz poczytać powyżej. Siewu lepiej nie opóźniać bo gorzej zimuje.

Edytowano przez oregano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Spróbować zawsze można tylko z tym ph to prawda ja mam Zenka i tam gdzie mam niskie ph 4,5 to po prostu znikną ale to już jesienią było widać że coś jest nie tak zaczął żółknąc z oprysków to jesienią miotła Tolurexem plus insekcyd wiosną Mustang 306 i jest czysto do żniw, fungi 2x plus Modus i Cerone  w zeszłym roku z 0.5ha 4,5 tony mi sypnął . Agrotechnika prawie ta sama jak pszenicą ,działki mam od 0,08 i zawsze sobie coś do eksperymentów zasiejesz żeby coś się dowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Dokładnie chodzi tylko o próbe, z agrotechniką sobie poradze bo obornika mam nadto a i nawozu nie będe żałował tylko chodzi właśnie o te zabiegi na mszyce jesienią itp. ale to też filozofji nie ma a o skracaniu ani myśle na takiej ziemi jeszcze w te suche lata...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj