Polecane posty

MARAKAM    64

Ja zawsze staram sie siać jak najwcześniej. Raz sie wygra, raz nie. Mam przykład z tamtego roku jęczmień siany około 20 marca oddał około 7 ton, jak na nasze warunku jeśli chodzi o ziemie to bajka, sąsiedzi siali pod koniec kwietnia i nic nie było tzn był chwast, bo zrobiło sie bardzo sucho i z trudem u nich powschodził. Jest ryzyko to jest plon. Takie jest rolnictwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Jeczmien sieje zawsze ok 1 kwietnia a moeszankę jeczmienia z pszenica sieje wcześniej w tym roku był to 27 marca. Wszystko ładnie wyszło nie było żółte zobaczymy jak śnieg stopnieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiq    1

Siał ktoś z Was odmianę Quench ? U mnie posiany 28 marca w ilości 180kg/ha. Dostał pod korzeń 75kg N, 40kg P, 60kg K ,a na pola jesienią poszedł Dolomit w ilości 560kg/ha. Wiem ze jest to jęczmień browarny, ale u mnie pójdzie dla blondynek :D. W planach mam jeszcze nawożenie N w postaci RSM - 75kg N , 2 razy skracanie i 2 zabiegi fungicydowe oraz mikroelementy z Intermagu. Rzecz jasna pamiętam również o herbicydach . Chciałbym się dowiedzieć czego mogę się spodziewać po tej odmianie ?

Edytowano przez Damiq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

Rolnik1973 to mozesz zapomniec o dobrym plonie przy siewie go pod koniec kwietnia. ja zaczołem siewy jakos 18 i poki co tam jest najlepszy narazie, potem były deszcze i siałem 27 marca jeszcze reszte. narazie sie o niego nie boje, dzis było maks -2 stponie w nocy a był przykryty około 5-10 cm sniegiem. na nastepne dwa dni tez minimalne przymrozki do -2 u mnie maja byc, takze obedzie sie bez strat. w zeszłym tygodniu lałem rsm na jeczmien takze jak sie rozciepli powinien ruszyc z kopyta znowu do przodu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Panowie jak ustawić poznaniaka na jęczmień 170 kg na hektar I owies 200 kg.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiq    1

Powiedz jaki to poznaniak ( model) ? ewentualnie zrób zdj, lub wstaw jakieś z neta. Głównie chodzi mi o przekładnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Zrób próbę kręconą, a nie będziesz sobie tyłek zawracał z robieniem zdjęć. I tak na obcych ustawieniach możesz się rypnąć +/-30 kg na ha albo  i więcej, więc to nie ma sensu. Wystarczy, że świeżo zaprawisz zboże na mokro i ludzkie porady  na nic się zdadzą. Ktoś poda Ci ustawienie np dla jęczmienia o wilgotności 12%, a Twój będzie miał np 15 lub odwrotnie i co wtedy. Czystość materiału siewnego, Mtz też ma wpływ. No i najważniejsze - nie będzie powtarzalności pomiędzy dwoma siewnikami. Wystarczy, że sąsiad po swojemu kiedyś dna regulował.

 

Wniosek jest taki, że bez próby kręconej będziesz siał na pałę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2422

Takie pytanie: jutro chciałem siać nawóz na oziminy i przy okazji też trochę sypnąć na jare, ale na glinie jeszcze łyso - tzn jęczmień jeszcze nie powschodził, miejscami szpilkuje. Nic się nie stanie jak tam też sypnę? Chciałem siać jutro bo nie ma padać i będzie bezwietrznie, a potem znowu deszcze zapowiadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

No wiadomo żeby zrobić próbę kręconą ale jak będzie taki sam siewnik jak mój to jest jak zrobić ale może Poprostu nie ma tabliczki na próbę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiq    1

Kolega Agrest ma po części rację, przydałoby się zrobić próbę kręconą. Ja wszystko obsiewam kwalifikatem, przez co ilość wysiewu na ha zawsze mi się zgadza z tabelką. Dla przykładu w tym roku jęczmień wysiałem z dokładnością do 2kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2352

Jak sieje sie kwalifikatem to pruba krecona jest konieczna no chyba ze ktoś ma za dużo pieniędzy. Przy wlasnym materiale nie robie i mniej wiecej teafiam.


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiq    1

Co prawda, ja w tym roku robiłem próbę kręconą siejąc jęczmień jary (ponieważ wymieniana była większość podzespołów w siewniku i chciałem sprawdzić czy się coś pozmieniało :D), ale w poprzednich latach jej nie robiłem siejąc kwalifikaty, sugerowałem się jednie wartościami podanymi w tabeli wysiewu i zawsze mi się zgadzało z dokładnością do ok 2kg. Gdybym miał siać własnym materiałem to zapewne robiłbym próbę kręconą.

Kolego mariez, jeśli chciałbyś zrobić próbę kręconą, a nie masz rynienek to możesz użyć zwykłej plandeki albo folii, pod warunkiem, że jest ona czysta no i oczywiście waga kuchenna się przyda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Swój jęczmień posiałem w pt.14.04 tuż przed świętami.a w Święta spadł śnieg i jest do dziś:) W związku z tym ma pytanie czy jest sie czym przejmować??Bo Snieg 10 cm i leki mrozik -2-3 nic raczej nie powinno mu zrobić.

Przedsiewnie poszło 250 Polifoski 6 i 100 kg mocznika, później jeszcze planuje 100-150 kg saletry i koniec.Skracać zamierzam modusem, bo mam bardzo kamieniste pole i jak sie połozy to jest po żniwach.Co polecacie na grzyba i chwasty.Myślałem o Lancecie ale mi odradzili, bo pole w miarę czyste więc może wezmę coś tańszego.Ale co np na grzyba??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiq    1

Ja mam w planach bumper super 490ec jeśli chodzi o fungicydy. Wydaje mi się, że zrobiłeś błąd podając mocznik pszedsiewnie, moim zdaniem powinieneś dać saletrę a dopiero pogłownie mocznik ponieważ działa on dużo wolniej niż saletra, a jak wiadomo, jęczmień musi dostać szybko przyswajalny azot na start.

Tak z ciekawości, jaką odmianę siałeś :D ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiq    1

Mam pytanko Panowie... mianowicie, 10-go kwietnia poszedł oprysk na jęczmień ozimy w postaci Chwastoxu turbo 340 wraz z asystent+  w dawkach odpowiednio 2/5l/Ha + 100ml/ha (280l cieczy roboczej/ha). Oprysk wykonałem, gdy słoneczko już zachodziło tj. ok. godz 19, a w nocy (o godz. 3) dość mocno się rozpadało.

Jak widzę, efektów oprysku brak. Moje pytanie brzmi następująco: czy mogę powtórzyć zabieg ? Jeśli tak, to czy mogę zmieszać chwastox z axialem 50 ?

zapomniałem dodać, że do oprysku został dodany siarczan magnezu w ilości 25kg/ha

Edytowano przez Damiq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiq    1

Panowie, jedziecie już z fungicydami i antywylegaczami w jęczmieniu ozimym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Panowie

Czy są to objawy zbyt głębokiego siewu jęczmienia czy jednak przymarzł on czy może to jeszcze inne objawy  ?

Jak widać na zdj liście są żółte i brązowe. Dodam że to zjawisko nie jest całym polem występuje np takie koło lub cały pasek, wydaje mi się że mogłem za głęboko zasiać.

 

 

Edytowano przez rolnik31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiq    1

Kolego, ja kilka dni temu zadawałem to samo pytanie, miałem dokładnie taki sam stan plantacji. Dziś rano zauważyłem, że wszystko wróciło do normy, więc myslę, że nie masz się czym przejmować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Też tak właśnie myślałem, że to podobny przypadek jak u ciebie ale zastanawialo mnie czy jednak nie zaszkodzily mu ostatnie spore spadki temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj