Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
scoffer    1156

Co masz mi do zarzucenia i co Cię tak śmieszy ?

162f02ced50a4538gen.jpg

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

nie wiem czy dobrze czytam ten schemat ale wg. mnie wynika z niego że jest średnia wrażliwość owsa na przedplon jakim jest również owies, mnie uczono że owies jest przedplonem niedopuszczalnym dla owsa.

 

czytam to ten okrąg przeciety na pół średnicą i z prawej jest że wrażliwość srednia, co to za książka jakiego autora? Szczegółowa uprawa czy ogólna?

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

@proxy8441 powinieneś wiec zauważyć , że dla owsa , nie ma lepszego stanowiska niż owies i jęczmień , jeśli przedplonem jest roślina zbożowa.

Owies dlatego ma przekreślone kółko , a jęczmień kwadrat , gdyz istnieje możliwy problem nicieni , a poza tym jest to identycznej wartości przedplon , traktowany jako średni.

Owies jest dopuszczalnym przedplonem dla pszenic , gdyż nie jest żywicielem patogenów związanych np z chorobami podsuszkowymi.

Co do szkoły , to tajemnicą poliszynela jest , że dzisiejszy poziom nauczania jest co najwyzej średni .

A o posiadanych wiadomościach nie świadczy tytuł ,lecz wiedza.

W związku z tym , pamiętaj, że ten się śmieje kto się śmieje ostatni.

Pozdrawiam .

Scan 

Praca zbiorowa pod redakcją 

prof.dr  W..Niewiadomski

http://www.uwm.edu.pl/wksir/systemy/historia/prof-dr-witold-marian-niewiadomski

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

z tego schematu wynika że spośród zbóż dla owsa najlepszym przedplonem jest jęczmień ale ozimy natomiast jęczmień jary jest przedplonem złym który należy unikać a to kółko przekreślone nie wiadomo co oznacza bo dalszy opis ucięty. Tak jest wiedza jest najwazniejsza a nie tytuł pełna zgoda.

 


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Kólko dotyczy roślin tych samych gatunków , uprawianych w monokulturze .Jak pewnie zauwazyłeś w schemacie wstępuje na przękatnej ,

Kwadrat , oznacza identczą jakość stanowiska , tyle ze przedplon dotczy innej rośliny niż roślina nastepcza.

Sa jeszcze romby i trójkąty , ale tu klania się brak uzasadnienia gospodarczego ,  niemożność dotrzymania terminu  , lub zbyt długi okres pomiedzy uprawami .

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

U mnie jęczmień oz jest do kasacji, będę przesiewał jęczmieniem jarym. Teraz pytanie, czy warto rzucić nieco N przed wysiewem jarego? Pod ozimy poszło 200kg/ha Polifoski 6.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Moim zdaniem lepiej podzielić azot na części i przedsiewnie nie aplikować wiecej jak 40 kg N /ha , Po pierwsze to nawozy są drogie i szkoda każdego straconego kilograma , a po drugie w przypadku mokrego roku podanie całej dawki azotu przedsiewnie , spowoduje nadmierne krzewienie i rozwój jęczmienia we wczesnych fazach rozwojowych .

Stąd już prosta droga do wylegnięcia łanu , o co w jęczmieniu stosunkowo łatwo. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

mam pytanie w sobote chciałem wysiac pierwsza dawke N w postaci 100 kg saletra zaksan+ 100 saletrosan, czy to nie za wczesnie bo u nas zapowiadają jeszcze przymrozki do -3 -4

jeczmien po słabych wschodach jesienią srednio wygląda,dlatego chciałem go dokrzewic ,tylko te przymrozki mnie martwią

co nradzicie, bede wdzieczny za karzdą opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

...Praca zbiorowa pod redakcją 

prof.dr  W..Niewiadomski

http://www.uwm.edu.pl/wksir/systemy/historia/prof-dr-witold-marian-niewiadomski

podstawy agrotechniki 83?

Bo tylko to znalazłem na półce tego zacnego pana.

Ciekawa lektura ale dawno przeglądałem i nie wiem jak z aktualnością.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2423

luki08 - ja na razie czekam z nawozem, patrzyłem w pogodę i ma się ochłodzić, więc stwierdziłem, że nawóz który bym teraz wysiał nie będzie odpowiednio wykorzystany, ale to tylko moje zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

pod korzeń można dać pełną dawkę azotu w jęczmieniu jarym

 

 

można ale jest to uwarunkowane wysokością całkowitej dawki N, jeśli nie przekracza ok. 70kg to pokusiłbym się na całość przedsiewnie choć zależy od ilości opadów właśnie jak pisze scoffer, jęczmień jest gatunkiem o największej krzewistości dlatego trzeba uważać, jednak musi mieć odpowiednie warunki głównie pH aby mógł się dobrze rozwijać.

 

 

W ozimym nie wiem czy ruszać z N, wegetacja ruszyła, temp gleby stosunkowo niska także N z saletrzaku zbyt szybko dostępny nie będzie, może koncem tyg rozsieję, dylemat.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

dlatego dużo jęczmienia się nie wysiewa.Stosuje 300 kg saletrzaku przedsiewnie + polifoske i nie ma problemu z wyleganiem i wysokim plonem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

podstawy agrotechniki 83?

Bo tylko to znalazłem na półce tego zacnego pana.

Ciekawa lektura ale dawno przeglądałem i nie wiem jak z aktualnością.

 

nie no scoffer mnie czasami rozwala  , bez spiny zawsze coś tam ciekawego można wysnuć z tej lektury, ale to pisane przeszło 30 lat temu

w tamtych latach to jeszcze kazali pod buraki w ostrej skibie zostawiać glebę :blink: :blink: ;)


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Mam takie pytanie otoż mam rzepak ktory mozliwe ze bedzie do przesiania ale chce go podsiac saletra w dawce okolo 300kg/ha.
I tu pytanie jesli pozniej bede chcial posiac jeczmien czy to nie bedzie za duza dawka azotu na raz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

nie no scoffer mnie czasami rozwala  , bez spiny zawsze coś tam ciekawego można wysnuć z tej lektury, ale to pisane przeszło 30 lat temu

w tamtych latach to jeszcze kazali pod buraki w ostrej skibie zostawiać glebę :blink: :blink: ;)

Czytam tu sobie ze Pan guru Thug uważa iż ostra skiba , czyli orka zimowa jest staroświeckim wymysłem.

Parę dni nazad , Pan Thug przekonywał , iż wiosna latopędzi i w zasadzie każdy kto zasieje jęczmień jary bądz pszenicę pozniej niż 15 lutego popełnia kardynalny błąd , kłócący się z prawda objawioną np, w Top Agrar .

To ja Panu Panie Thug powiem , strzeż Panie Boże przed takimi autorytetami jak Pan Panie Thug.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

pisałem o pszenicy jarej  nie o jęczmieniu


widzę że się mocno spinasz kolego zluzuj majty


co do autorytetu hmmm nie uważam się za takowy, ale za to ton twoich wypowiedzi sugeruje jakobyś ty nim był ,nie twierdzę że nie

jakoś obsługuje ponad setkę gosp i nie narzekają


twierdzisz że ostra skiba a orka zimowa jest równoważna?


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

TY jednak jesteś niereformowalny

pamiętasz już cie raz wywalili z AF za filozofowanie


pod innym nickiem się prułeś


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Nie wpadaj w samozachwyt przedstawicielu  handlowy . I nie nadymaj się , nie tacy pękali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

zakopujemy topór nie mam zamiaru się kłócić  jak coś możemy sensownie  podyskutować  o agrotechnice chemii itd albo sie ignorować pozdro


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Rób ze swoim toporem co chcesz , tylko nie staraj się mnie trenować jak Kruczek , Stocha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj