Polecane posty

luki08    14

masz racje,tylko jak mam siedziec cały dzien przed komputerem i sprawdzac w jakich innych srodkach jest ta sama substancja aktywna,a potem jeszcze obdzwonic sklepy sor w poblizu z pytaniem czy mają dany srodek na miejscu,to czasami wole wziąsc i kupic gotowca,a jeczmienia mam dokładnie 2,5 ha to i pakiet wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmkeen    7

Koledzy mam pytanie odnośnie jęczmienia jarego, ponieważ mam watpliwości czy nie jest porażony chorobami. Czy taki jęczmien jak na zdjęciu nadaje się do siewu ? Co sądzicie ?

post-41097-0-46206800-1455913748_thumb.jpg

Edytowano przez Farmkeen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrób próbę kiełkowania i się przekonasz.
Ułoż 100 ziaren (najlepiej 10x10) na jakiejś wilgotnej gazie lub wacie i postaw to na kilka dni w ciepłym i słonecznym miejscu np na parapecie w domu.
I po kilku dniach (około 7dni) policz ile ziarniaków zakiełkowało. I taki Ci wyjdzie procent czyli 90 ziaren zakiełkowało to jest 90%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

 Zresztą wypadało by żeby w sklepie zapytani o środek z taką substancją powiedzieli czy coś mają czy nie.

 

W jednym ze sklepów ze ŚÓR gdy zaczołem mówić substancjami aktywnym pani zrobiła wielkie oczy i zapytała czy ją sprawdzam :wacko:  Po prostu miałem w głębokim poważaniu jak oprysk się nazywa byleby miał poszukiwaną przeze mnie substancje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koledzy mam pytanie. Czy warto zasiać w tym roku owies na działce na której mialem w tamtym roku owies? Czy to da jakiś dobry plon? Jakie są wasze uwagi, spostrzeżenia? Czy lepiej jęczmień jary? Pasowalo by mi zasiać owies ale sie obawiam, stad moje pytanie do was koledzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Sam czasem mam takie sytuacje. Ale podtrzymuję swoje zdanie, że wypadało by wiedzieć co się ma w sprzedaży.

 

Owies po owsie -15% plonu. Jęczmień mógł by być tylko pytanie jakie pH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Koledzy mam pytanie odnośnie jęczmienia jarego, ponieważ mam watpliwości czy nie jest porażony chorobami. Czy taki jęczmien jak na zdjęciu nadaje się do siewu ? Co sądzicie ?

przypadkiem nie był koszony mokry?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sam czasem mam takie sytuacje. Ale podtrzymuję swoje zdanie, że wypadało by wiedzieć co się ma w sprzedaży.

 

Owies po owsie -15% plonu. Jęczmień mógł by być tylko pytanie jakie pH?

klasa ziemi IVb-VI, tzw popielica, 5.9 PH. To ze plon moze byc mniejszy to domyślam, mialem w tamtym roku w owsie głuchego owsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ambrilo93    0

Witam Panowie,

 

planuję zasiać jęczmień jary po pszenicy która wymarzła(bamberka).

Chciałbym zapytać jaką odmianę polecacie gleba ok III klasa.

Jesienią pod korzeń poszło 200 kg/ha lubofoski pod zboża i późną jesienią 400kg/ha wapna polcalc.

Czy dawać jeszcze NPK? Czy tylko saletrzak?

I jeszcze jedno pytanie, jesienią był oprysk Tolurexem, teraz pytanie czy potrzebna będzie orka? Czy wystarczy dość głęboka uprawa(kultywator)?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

na etykiecie środka pisze '' brak ograniczeń w doborze roślin następczych"

moim zdaniem wykonać płytką orkę.....


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rośliny nastepcze dotyczy kolejnej uprawy (nie odnosi się to do ewentualnych wymrożeń).

"W przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji plantacji (np. w wyniku uszkodzenia roślin

przez szkodniki, choroby, przymrozki, suszę itd.) roślinami następczymi mogą być: jęczmień

jary, pszenica jara, ziemniak, groch siewny"

Cytat z etykiety lentipuru flo (ta sama substancja co tolurex).


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ambrilo93    0

No wszystko okej, tylko że nie ma tu informacji na temat ewentualnej uprawy w wypadku wymarznięć..

gdzieś przeczytałem że zalecają orkę na głębokość 20 cm ale czy jest to konieczne? Wiadomo jak to jest z wiosenną orka..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

no to wczoraj sie zaczeła akcja nawozy :) poszedł na jeczmien Salmag 300 kg /ha 84 kgN/ha , woj. świetokrzyskie :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, podpowiedźcie coś. Nie miałem nigdy jęczmienia, ale wymarzła mi pszenica i zastawił się czym lepiej przesiać. Może mi ktoś porównać jak ekonomicznie wypada jęczmień jary w porównaniu do pszenicy lub pszenżyta jarego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Koledzy mam pytanie odnośnie jęczmienia jarego, ponieważ mam watpliwości czy nie jest porażony chorobami. Czy taki jęczmien jak na zdjęciu nadaje się do siewu ? Co sądzicie ?

 

z próby kiełkowania się nie dowiesz czy nie jest porażony chorobami a jedynie otrzymasz zdolność kiełkowania, badanie czy dane ziarno jest porażone chorobami najlepiej wykonać w specjalnym laboratorium, tez mam wrażenie że był koszony mokry (czarne zabarwienie niektórych ziarniaków)

 

Robert owies po owsie to najgorsze rozwiązanie jakie możesz owsowi zafundować to po prostu najgorszy przedplon dla owsa.

 

Mateusz jedno jest pewne co przeważa na korzyść uprawy jęczmienia jarego ma sporo mniejszy współczynnik transpiracji od pszenicy czy pszenżyta  a tym samym mniejsze wymagania wodne co w ub. roku jak i w bieżącym może być dobrym argumentem za uprawą tego gatunku.

 

 

Panowie co radzicie zastosować korekcyjnie w jęczmieniu ozimym p. fiołkowi polnemu? W miarę tanie rozwiązanie.

 

 

Ktoś już aplikował N w jęczmieniu?

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

no to wczoraj sie zaczeła akcja nawozy :) poszedł na jeczmien Salmag 300 kg /ha 84 kgN/ha , woj. świetokrzyskie :)

 

nie za wczesnie????????

nie boisz sie ze ruszy z kopyta ,a do połowy marca temp w nocy ponizej zera i moze wymarznac

tez mam problem z fiołkiem mysle nad metsulfuron metylowy i fluroksypyr (galaper strąg albo cos na tych substancjach) poczytaj 1 str wczesniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Koledzy mam pytanie. Czy warto zasiać w tym roku owies na działce na której mialem w tamtym roku owies? Czy to da jakiś dobry plon? Jakie są wasze uwagi, spostrzeżenia? Czy lepiej jęczmień jary? Pasowalo by mi zasiać owies ale sie obawiam, stad moje pytanie do was koledzy.

Owies , jest mało wrażliwy na uprawe po sobie , ale stanowisko po owsie , jest najlepszym spośrod wszystkich zbóż.

Jeśli grunt na którym chcesz go ponownie uprawiać spełnia wymagania klasowo-zasobnościowe pod jęczmien ,siał bym to zboże .

Chyba że masz dobrą cenę na owies lub zbyt ew potrzeby własne.

Co byś nie zasiał  to wszystko będzie dobrze , choćby i pszenica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

W tym roku nie mam jęczmienia ale spółdzielnia  obok ma ok 20 ha i jeszcze miesiąc temu zastanawialiśmy się czy trzeba będzie zaorać cały brązowy był jadąc dzisiaj byłem w szoku tak już się zieleni ,dużo rolników na agro pisało jaka to tragedia bo wymarzło a przyroda działa cuda i w żniwa będzie klęska urodzaju i tanio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

muszę go pobudzic bo ma tylko 3 rozkrzewienia i jest słaby , na drugą dawkę pójdzie około 50 kg N i na 3 dawkę pójdzie jakies 30 kg N :) według charakterystyki odmiany lece :) , musze pobudzic to wszystko bo wegetacja juz ruszyła a chce aby sie szybko zregenereował zapowiadają do -1 , -2 stopni na dniach wiec sądze ze to mu nie zaszkodzi taki lekki przymrozek , rzepak takze juz zasilony w ilosci 91 kg N i 45,5 S   , w postaci Saletrosanu  , zacząłem na pszenżyto takze identyczna dawka jak na jeczmien a dawka wymierzona to około 190kg N wiec muszę go jakos podać w 3 dawkach :) ale awarie miałem i jak naprawie ciagnik dopiero dokończe bo zostało mi pszenzyto i pszenica jeszcze sądze że w tym tygodniu bedzie juz po nawozach :) na pszenice dałem takze na jeden kawałek dolokorn 60% Ca i 30 Mg jest słabe ph a to nowa działka i chce to jakos podratować :) wiec dam tego w 2 dawkach 800 kg /ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Owies , jest mało wrażliwy na uprawe po sobie , ale stanowisko po owsie , jest najlepszym spośrod wszystkich zbóż.

Jeśli grunt na którym chcesz go ponownie uprawiać spełnia wymagania klasowo-zasobnościowe pod jęczmien ,siał bym to zboże .

Chyba że masz dobrą cenę na owies lub zbyt ew potrzeby własne.

Co byś nie zasiał  to wszystko będzie dobrze , choćby i pszenica.

 

owies jest mało wrażliwy na uprawę po sobie- dobry kawał, druga część wypowiedzi ok.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj