Polecane posty

krilan06    2411

Jutro będą 2 tyg jak robiłem oprysk na mszyce środkiem Bi58 i jęczmień robi się lekko żółty. Jak długo działa ten środek? Teraz i tak za zimno na drugi oprysk chyba. Czy mszyce atakują też pszenżyto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napaleniec93    13

Zbytno nie zauwazylem mszyc ale nie wykluczone ze sa. W tamtym roku miałem porazony jeczmien przez mszyce lecz troche inaczej to wygladalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Jakie substancje polecacie do jesiennego zwalczenia grzyba w jęczmieniu ? ;)

prochloraz + tebukonazol, morfolina + propikonazol, prochloraz + propikonazol czy sam tebukonazol ?

co skuteczniejsze ?

prochloraz +tebu

a najlepiej karbendazym


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

wchodzicie na stronę IOR PIB Poznań, wybieracie u dołu sygnalizacja agrofagów --> następnie Aspirator Johnsona --> wybieracie najbliższą dla siebie miejscowość (Białystok, Sosnicowice-śląsk, Winna Góra) i macie monitoring do 12.10 wszystkich gatunków mszyc, zastanawiam się tylko dlaczego poprzestali na 12.10.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2411

Dla miejscowości Sośnicowice jest do 12.10, dla Winnej Góry nie ma wcale obserwacji na jesień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

może nie posiadają aspiratora Johnsona lub nie kontrolują po prostu nie mam pojęcia, ciekaw jestem dlaczego prowadzili obserwacje tylko do 12.10


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napaleniec93    13

Panowie mój jęczmień ozimy cały czas jest żółty. Objawy nie pasują mi do żadnych chorób grzybowych. Wystepuje to na całym polu o powierzchnie 2 ha. Czubki liści są żółte a niektóre są całkiem zżółknięte i odpadają od rośliny. Dodatko na jednej roslinie zżółkniety był liść sercowy i gdy za niego pociągnąłem to bez problemu wyszedł. Co to może być? Może to ploniarka zbożowa? Jęczmień nie był pryskany od grzyba ani mszyc ponieważ nie zauważyłem żadnego nalotu. Jedynie był pryśnięty odżywką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

kolego u mnie też tak zaczęło się dziać,okazało się że są białe robaki w środku.


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2411

A odczyn gleby jest Ci znany, może to jest przyczyna? Chociaż bardziej pasuje mi to do mszyc. Kiedy był siany ten jęczmień? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Panowie mój jęczmień ozimy cały czas jest żółty. Objawy nie pasują mi do żadnych chorób grzybowych. Wystepuje to na całym polu o powierzchnie 2 ha. Czubki liści są żółte a niektóre są całkiem zżółknięte i odpadają od rośliny. Dodatko na jednej roslinie zżółkniety był liść sercowy i gdy za niego pociągnąłem to bez problemu wyszedł. Co to może być? Może to ploniarka zbożowa? Jęczmień nie był pryskany od grzyba ani mszyc ponieważ nie zauważyłem żadnego nalotu. Jedynie był pryśnięty odżywką

 

to może być ploniarka (larw szukaj w środku pędu po rozkrojeniu czy rozszarpnięciu paznokciem jeśli w środku będzie larwa do 5mm długości max. beżowa do żółtej to może być właśnie ona, a ziarno było zaprawione? Podobne objawy są w przypadku zgorzeli siewek, w jakiej fazie się znajduje?

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie też delikatnie na niektórych roślinach są żółte końcówki. Znalazłem również kilka roślin uschniętych. Jęczmień siany 26.09. Obecnie w fazie 2-3 liści. 


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

To jeszcze jedno podejście. Tak zaczyna wyglądać coraz więcej roślin, największe ich nasilenie występuje przy granicy z sąsiednimi polami

 

 

 

Materiał kwalifikowany, wysiew w terminie optymalnym(19.09) w obsadzie 250 nasion/m2, 31.10 oprysk na chwasty + deltametryna, pH=7 (badane w 2014). Co to może być?

post-8947-0-91301100-1447010323_thumb.jpg

Edytowano przez misio3p

24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Objawy niedoboru Cu
Oznaki niedostatecznego zaopatrzenia roślin w miedź, to m.in. bielenie młodych listków, chloroza starszych liści, przywiędły wygląd roślin, brak jędrności pędów oraz usychanie wierzchołków drzew owocowych.
Szczególnie wrażliwe na niedobór miedzi są zboża. Niedobór miedzi u zbóż objawia się białą plamistością, bieleniem i skręcaniem się liści, bieleniem kłosów i zasychaniem końców źdźbeł. Rośliny mają zwiędły wygląd i dużą skłonność do wylegania. 

 

nie jestem pewny :) ale mozliwe ze pasuje do stanu na zdjeciach , ale spróbuj dać takze potasu bo u mnie było podobnie w fazie 2-3 kolanka jak brakowało potasu też były zółte liscie i usychały te starsze bo młodsze dawały rade . 2 x zabieg o duzej zawartosci potasu załatwił sprawe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

materiał kwalifikowany powinien wykluczyć zgorzel siewek ale czy możemy to założyć...?(niekiedy jakość materiału kwalifikowanego jest podważana lecz sam osobiście nie miałem zastrzerzeń), sprawdź zaprawę i czy jej substancje czynne załatwiały by ten powód. zastanawia mnie to, że przy granicy z innymi polami jest większe nasilenie. na zdjęciu widać, że żółkną najstarsze liście co wyklucza przypalenie herbicydem. nie przesadziłeś z pyretroidem?

Edytowano przez MartineZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Teraz ma byc cieplo to może uda sie opryskac odzywkami.
Niestety u mnie to samo ale placowo. Najstarsze liście zółkną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

Pyretroidu według zaleceń czyli 0,1 l/ha

 

Dodaję zdjęcia, jak wygląda to od granic. Na początku myślałem, że to środek na samosiewy zbóż mi tak zboże załatwił, jednak szybko ta teza została obalona, bo z drugiej strony zaczęło robić się to samo.

 

 

post-8947-0-28581400-1447017887_thumb.jpg

post-8947-0-47176600-1447018169_thumb.jpg

Edytowano przez misio3p

24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedobór składników przy miedzy. Zwróć uwagę że sąsiedniego rzepaku obok też nie ma. U mnie tak sąsiad wyorał martwicę i zmieszał z moją ziemią. Od 4 lat nic nie rośnie 3m od miedzy. Na początku wschody ładne a jak roślina zaczyna ciągnąć przez korzeń to zaczynają się problemy. U mnie pomaga ciągłe wapnowanie. 


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

a bierzesz pod uwage mozliwosc ze sasiad pryskajac rzepak nie zwrocil uwagi i zniosło mu oporysk na twoje pole,bo z tego co widac jes przez cała długosc 2-3m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

misio3p 

zgodzę się z kolegami wyżej bo faktycznie to może być niedobór mikroskładników ciepło i przejedź mikroelementami. Jak nie chcesz robić kosztów to przejedź na pół opryskiwacza od miedzy z każdej strony i powtórz zabieg po tygodniu jeśli pogoda(temp) pozwoli. Ale przed tym wziąłbym próbki gleby, żeby wiedzieć na przyszłość bo jeśli to brak mikroelementów to problem będzie się powtarzał w następnych latach. Wapnowanie by pomogło na kwaśnej ziemi(lepsze pobieranie składników przy wyższym pH) ale skoro w 2014 roku miał pH=7 to powiedziałbym, że jest optymalnie. 

 

Opcja kolegi wyżej byłaby według mnie możliwa gdyby to młode liście były żółte bo to one są najbardziej wrażliwe. Na wcześniejszych zdjęciach wyraźnie widać, że  to starsze liście robią się żółte, więc wykluczam herbicyd ale to tylko moje skromne zdanie.

 

Jeśli zdecydujesz się na zabieg mikro to zwróć uwagę na wiatr. Żeby nie było tak, że przez mocny wiatr  przy jednej z miedzy odżywka nie doleci.

Edytowano przez MartineZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

Panowie co temu jeczmieniowi dolega?pryskany na chwasty razem z na mszyce tydzień temu.zborze wlasne zaprawiane.wszystkie zielone a mój coraz gorszy. Czy to grzyb?co z nim zrobić?

post-43304-0-31304800-1447056316_thumb.jpg

post-43304-0-26135100-1447056451_thumb.jpg

Edytowano przez gomez181

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jakie ph na tej działce  czym to pryskane było na chwasty?


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

jeśli objawy niedoboru cynku występują na najmłodszych liściach to znaczy że ta hipoteza odpada, widać że na całej długości pola przy granicy to nie występuje bo np. w połowie długości jak z lewej tak i z prawej widać że ma zabarwienie prawidłowe, może nie donawozisz do skraju pola nawozem PK jak i wapnem.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mieto35    2

Takie objawy u mnie w okolicy u większości występują  i każdy by miał niedobory ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj