Polecane posty

luki08    14

a co polecasz z azotowych,

dodam ze pierszy raz zasialem w tym roku jeczmien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Z azotowych to Ameryki nie odkryję ale stosuję saletrę, saletrzak i mocznik. Saletrosanu i innych z siarką nie stosowałem więc nie powiem jak ze skutecznością. Na 1 dawkę zwyklę daję saletrę amonową-dawka zależna od rozwoju plantacji. Druga dawka-saletrzak(najlepiej przed deszczem lekkim) później w miarę konieczności dokarmiam mocznikiem w formie dolistnej+siarczan+mikro. Ja też zaczynam przygodę z jęczmieniem ozimym, i jak na razie to czekam na stopniowe ochłodzenie- presja mszyc i mączniaka jest ogromna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem 2,5ha w dzierżawę ,pole to taka łąka ale bardziej ugór , skoszone było orkanem, opryskane glifosatem , wapno magnezowe 3t/ha i orka. Bede siał jęczmień jary , zamierzam dać jakieś PK przed siewem i tu mam problem czy podać to w formie polifoski np. 6 czy lepiej sól potasową i polidap? i  w jakich dawkach ? jak rozwiązujecie brak magnezu w glebie też jakiś nawóz czy odżywka typy siraczan-magnezu? Proszę o cenne rady.  -_-

P.S: Klasa gleby V

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

po pierwsze to daruj sobie jeczmien na takie stanowisko :) Zacznij od łubinu lub owsa


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko , że jęczmień mam swój a ,łubin musze kupic i kolejne koszta, jęczmień mogę dać świnią a łubin? W tym roku na podobnej klasie osiągnąłem 7,5t/ha.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

łubin tez mozesz dac zwierzetom szczególnie słodki. A co do jeczmienia to według ,mnie ugór na 99% nie ma uregulowanego pH a to oznacza ze guzik ukosisz a nie 7,5t. Jesli uprawiasz jeczmien to wiesz jakich warunków potrzebuje 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz był to ugór przez 3 lata wcześniej było to pole uprawne ,ale teraz jesienią rzuciłem 3t wapna węglanowego ,a wiadomo że wapno węglanowe szybciej działa od magnezowego więc efekty powinny być widocznego już w przyszłym roku. A jaki nawóz polecasz z magnezem aby uregulować jego brak w glebie?

Edytowano przez rolnikursusc3603p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Nie wiem jakie to wapno ale defekt widoczny to raczej bedzie w kolejnym roku jesli go przyorałes czyli po wyoraniu go na wierzch. Dolomit to chyba najtanszy sposób na podniesienie zawartosci magnezu. 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Wiesz był to ugór przez 3 lata wcześniej było to pole uprawne ,ale teraz jesienią rzuciłem 3t wapna węglanowego ,a wiadomo że wapno węglanowe szybciej działa od magnezowego więc efekty powinny być widocznego już w przyszłym roku. A jaki nawóz polecasz z magnezem aby uregulować jego brak w glebie?

 

wapno magnezowe też jest węglanowym szybciej działa wapno tlenkowe a weglanowe to wolno i faktycznie jęczmien jary to raczej lipa chyba że bedzie super rozkład opadów jak w tym roku

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

to dałeś dolomit czy węglan bo już się pogubiłem? a poza tym co za różnica, węglan w pół roku, choć by był z księżyca nie odkwasi gleby. tak jak biały pisze pH zmieni się dopiero na 2 rok po zastosowaniu tylko pytanie czy jednokrotne wapnowanie przygotuje stanowisko pod jęczmień... Ja bym zasiał łubin wąskolistny (myślę że klasa gleby jest w miarę jak chcesz tam jęczmień siać) sprawdza się w żywieniu trzody a jak uwzględnisz wszystkie dopłaty i agrotechnikę intensywną to tak czy inaczej wyjdziesz na swoje a stanowisko pod przyszłe uprawy miód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

jesli jest niskie ph to jeczmienia nie bedzie,jesli sie juz upierasz przy zbożu to proponuje pszenicę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja chciałem obsiac łubinem 1 ha przyorac i posiac pszenice ale zrezygnowałem bo drogo to by mne kosztowało, a wiec łubinu sieje sie 150-200kg/ha,cena kg łubinu którego ja miałem kupic to 3.50 a wiec przy wysiewie 200kg/ha to 700zł + nawozy ok.300zł bo sam łubin to raczej na gołej ziemi za wspaniały nie urosnie wiec mozna policzyc jaki to koszt czy wysoki czy niski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

O kurde to jaki łubin chcesz siać na poplon? Z centrali? W mojej okolicy od rolników można kupić żółty za 2,5zł/kg a wąskolistny już od 1zł/kg. Gorzki czyli taki tylko na poplony pewnie da radę taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja mówię o uprawie w plonie głównym ogólny koszt uprawy żółtego to ok 1000 zł + koszty maszynowe przy intensywnej agrotechnice...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No tak na nasiona to co innego, dochodzą jeszcze koszty herbicydów i fungicydów ale na przyoranie to nie ma co kupować kwalifikatu. Ważne żeby nasiona dobrze kiełkowały. A po przyoranym porządnym poplonie z łubinu piękny jęczmień urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę podjąć decyzji czy zasiać jęczmień jary czy lepiej pszenice jarą? :rolleyes:  A po żniwach zasiałbym  łubin żółty na poplon , bo szkoda siać łubin na wiosnę z myślą że i tak będzie przyorany. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam882    11

witam

 

mam pytanie, pod jeczmien jary kiedy dac gnojowke, na wiosne przed siewem czy teraz na zime?

nawozy i wapno tlenkowe bede dawal pod korzen. czy musi byc jakis okres czasu miedzy wapnem a nawozem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wapno trzeba było po żniwach dać... Albo jeszcze teraz i lekko zabronować.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

a ja mam takie pytanie ,wiem ze bedziecie narzekac ze sie powtarzam ,ale najlepiej zobaczyc to u siebie

post-124805-0-11953100-1416336898_thumb.jpgpost-124805-0-11953100-1416336898_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-124805-0-02610700-1416337009_thumb.jpgpost-124805-0-11723500-1416337072_thumb.jpg

 

czy to wlasnie faza 1 kolanka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nic dobrego to nie wróży. Ale kila lat temu (wtedy kiedy tyle pszenicy i rzepaku poszło całej Polsce zachodniej) żyto przed nadejściem zimy też zaczęło puszczać kolanko co dla mnie było zaskakujące i przetrwało.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

to nie kolanko z jeczmienia zimowego , wyrwałem samosiew i chcialem wiedziec czy to wlasnie ta faza

z góry dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A no to ok, zresztą od razu to dziwne mi się wydało, przecież odmiany zimowe muszą przejść jarowizację.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Witam mam problem z jęczmieniem tzn żółknie był obornik było 200+100+50 fosfor potas azot oprysk expert met PH 7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj