Polecane posty

mawit06    6

mój standard 150 fosforan amonu 150-200 sól potasowa będzie 27N69P90 do 120K wg moich wyliczeń 100 zł taniej od P6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja planuję dać 200kg polifoski 6 (184zł/100kg) + mocznik i zastanawiam się czy dać 100 czy 200kg, zawsze przedsiewnie dawałem 100kg moczniku lecz to tylko 46kgN i 12kg N z polifoski i czy to 58kg N nie jest za mało ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Ja pod swój jęczmień chciałem dać saletrosan, ale z racji że wysiałem więcej po zbożach to mi nie zostało. Więc stąd moje pytanie czy może dać pod siew 200kg saletry i później w fazie krzewienia też 200kg? Czy lepiej pod siew nie dawać i dać w fazie 2 liści np 200kg i w fazie strzelania w źdźbło też 200kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Ja też miałem taki dylemat, czy saletrzak/saletrę dać przedsiewnie, czy pogłównie. Forumowicze doradzili mi, aby całą dawkę azotu dać przedsiewnie. I chyba tak zrobię. Choć jeszcze zastanawiam się, czy nie dać lepiej mocznik przed siewem, ale dużo wcześniej, a zaraz po wschodach sypnąć saletrę. W przypadku pszenicy jarej, dwa lata temu, pierwszą dawkę saletry zastosowałem w fazie szpilkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Właśnie mi tylko saletra została, a czy jest sens dawać saletrę przedsiewnie? Myślę że chyba nie bo mało wtedy jęczmień z tego skorzysta i lepiej dać w fazie 2 liści i później pełnia krzewienia lub strzelanie w źdźbło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Widzę, że Tobie też chodzi o straty azotu, głównie tego w formie azotanowej, a więc szybko działającej. W każdym razie, jeśli planujesz dać azot w dwóch dawkach, to tą ostatnią powinno się wysiać w fazie krzewienia, a nie tak jak np. w uprawie pszenicy ozimej, gdy dawkę tą daję się w fazie 1-3 kolanka. Azot podany zbyt późno zwiększa ryzyko wylegania jęczmienia.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Ja mieszam mocznik z saletrą i daje przedsiewnie ,100 kg mocznika i 100 kg saletry na 1 ha ,mocznik jest dobrym rozwiązaniem gdy pozniej przyjdzie susza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Mam problem ponieważ na jednym z pól gdzie chce zasiać jęczmień (stanowisko po ziemniakach) musiałem zasiać owies w poplonie na rolnośrodowiskowe na polu została wykonana orka zimowa i siew owsa, byliśmy w przekonani, że owies przez zimę przemarznie a on tak nie za bardzo coś wymarzł. Nie chce żeby owies rósł w jęczmieniu i teraz moje pytanie opryskać ten owies teraz glifosatem konkretną dawką czy ponownie przeorać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mam problem ponieważ na jednym z pól gdzie chce zasiać jęczmień (stanowisko po ziemniakach) musiałem zasiać owies w poplonie na rolnośrodowiskowe na polu została wykonana orka zimowa i siew owsa, byliśmy w przekonani, że owies przez zimę przemarznie a on tak nie za bardzo coś wymarzł. Nie chce żeby owies rósł w jęczmieniu i teraz moje pytanie opryskać ten owies teraz glifosatem konkretną dawką czy ponownie przeorać ?

Jak chcesz możesz orać, ale nie wiem czy taniej nie będzie ten owies zwalczyć w jęczmieniu axialem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Na pewno będzie taniej. Koszt oprysku zmieści się w 150 zł, orka 200. Poza tym zwalczysz jeszcze głuchy owies o ile go masz. Unikniesz też zbędnego przesuszania gleby orką, a zapowiada się suchy rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Ile nasion na metr siejecie. Czy 320 będzie Ok. Zalupiłem jęczmień który ma MTZ 53.6g i 97% siłę kiełkowania i wychodzi mi 180 kg na ha. Nie za mało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer08    3

Wszystko zależy od odmiany i pogody. 180kg/ha to siałem w zeszłym roku ok 16 kwietnia, gleby głownie IV klasa, sypało BDB. W tym roku 165kg-170kg/ha bede siał, bo wcześnie. Odmiany z centrali. Odmiany w dzisiejszych czasach są lepsze i normy wysiewu mniejsze. Lepiej się krzewią, wiadomo wszyscy są przyzwyczajenie do 200 kg/ha i więcej. Jak ktoś kupuje zboże siewne, to zależy mu żeby nie marnować zboża i za dużo siać bo i drogie jest. Trzeba mniej więcej robić tak jak jest w zaleceniach danej odmiany. Wiadomo jak pogoda nie dopisze to można stanąć na głowie i tak nic nie wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

wiem właśnie normę podają od 280-320 ziaren na metr w zależności od stanowiska i terminu siewu.

Tak się włśnie zastanawiam bo stanowiska mam średnie a czasowo jest wcześnie także 320 może

trochę za dużo ale zobaczmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

mam pytanie mam do rozsiania na jęczmień ozimy saletrę i kredę które najpierw czy to jest obojętne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Wszelkiego rodzaju nawozy wapniowe powinny być rozsiewane co najmniej miesiąc przed innymi nawozami. Oczywiście zależy to od wielu czynników i od ilości wysiewanych nawozów zawierających w swym składzie wapń.

Gdybym miał taką sytuację jak Ty, to od razu bym siał saletrę, a kredę zostawił na okres pożniwny. Najlepiej było ją rozsiać miesiąc przed siewem nawozów wieloskładnikowych i samego jęczmienia.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Ja rozrzuciłem jakiś miesiąc temu kredę z dwikóz na mokrą ziemię, od czasu do czasu pada, ale nie rozpuściła się. Ciągle te grudki sobie leżą. Mokre, ale całe....


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

No tak, wszystko zależy od pogody.

Może Ktoś z Forumowiczów siał odmianę Basic? Jeśli tak, to proszę podzielić się wiedzą praktyczną z jej uprawy.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
urszula    0

Witam. Mam do zasiania okolo 3 hektarów jeczmienia na ziemi o klasyfikacji 3b 4a 4b i troche gliny. Pytanie, czy Jako pierwszy zabieg mozna wykonac agregat na takiej ziemi czy delikatnie ruszyc kultywatorkiem. Włokowanie nie wchodzi w gre bo nie mam włuki a broną to wiecej kolein niz to warte.Slyszalem ze jezli wszesnie sie zagregatuje to ziemia moze sie "zassac" i za mocno sie zbije. z kolei kultywatorkiem za mocno sie wysuszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szreder    278

Witam. Osobiście zaczął bym od włókowania ale jeśli nie masz włóki to pierwszym zabiegiem było by bronowanie. Jeśli nie chcesz bronować to polecam pierw kultywator zawsze ruszy i wyrówna tą ziemię po zimie no i wiadomo przeschnie trochę. Następie agregatowanie i siew ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie a miał ktoś z was doświadczenia z gnojowicą w orke pod jęczmień jary?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Jęczmień zasiany odmiany frontier i eunova .. heh nie było co czekać bo troche sucho sie robić zaczna


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

Zacznijmy od tego ze kultywator też może być agregatem, wystarczy ze podczepimy mu zwykły wał strunowy ale to tak na marginesie . Ja na początku bym to ruszył wpierw bronami a później jak przeschnie trochę to nawet jak powstaną lekkie koleiny ty agregatem uprawisz to :P


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj