Polecane posty

XTRO    1523

to takie dziwne zółknienie, bo on jest tak jakby pomarańczowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

jest wiele miejsc w których jęczmienie żółkną, jest też na forum na ten temat, ale brak jakiegoś konkretnego wytłumaczenia.

Brak magnezu, zbyt duża ilość wody, nieodpowiednie pH???

To wszystko może być, niedobory wody tez bym dorzucił. Siewki nadal maja słabo wykształcony korzeń a w niektórych miejscach kraju już jest sucho. Może tez być grzyb ale nie w tak młodych fazach rozwojowych. Teraz zaprawa nasienna powinna jeszcze chronić.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

U nas w okolicy tez jare żólkną na potege szczególnie owsy na górkach, na nizinach nie ma reguły. Tez mam takie 2 dziłki ze maskrycznie pożółkł owies natomiast jeczmin jest lalka ( z 5 lat wstecz po 5 t dolomitu i 2 lata temu 4t kredy jeziornej). Pszenzyto jare troszke mniej żólknie ale tez widac jakies place. U mnie wydaje sie ze głowna przyczyna to pH. Choć owies nie ma duzych wymagan i narazie zbielał placami na 2 dziłkach gdzie poszło po 5t kredy jeziornej 2 lata temu pod pług wiec powinno juz byc ok bo w tym roku to wapno wyorałem na wierzch a tu zonk. Zobaczymy jak sytuacja dalej bedzie sie rozwijac.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Witam,

 

Widzę, że w okolicy jest coraz więcej jęczmienia ozimego i moje pytanie do was; czy warto go siać czy lepiej zostać przy jarym? głównie chodzi mi o plon który może dać więcej ? Po jakim przedplonie był by najlepszy ? Planuję posiać go po pszenicy ozimej i ziemniakach, na ściernie pójdzie 4t/ha wapna weglanowego mam niektóre miejsca ciut przy kwaśne, ale tragedii nie ma ;) czy wapno by pomogło tak szybko ? jeśli chodzi o zabiegi to pewnie tak jak w pszenicy ok. 100-160N ? przynajmniej dwa razy na grzyba, antywylegacz no i od chwastu jeśli się mylę to mnie poprawcie:)

 

Jęczmień ozimy jest dobry do rozlozenia prac polowych zwłaszcza żniw bo wychodzi w połowie lipca jeszcze przed małymi żniwami rzepakowymi. Co do plonu to bywa różnie , jeśli rok dopisze to i 10t da ale bywają lata ze idzie pod pług albo i 4 t z ha wychodzi. Są plusy i minusy tej uprawy ale jak piszesz ma coraz większe zainteresowanie. ja sieje go juz ładnych kilka lat i chyba będę siał dalej ;) .

ja PK stosuje jak pod pszenice a N w zalezności jak uprawa wyglada . W tym roku poszło ok 120N ochrona to T1 Topsin + Atak .T2 Artea na chwasty Lintur+ Axial oczywiście oddzielnie. Regulatory wzrostu CCC1l+ Cerone 0,5l i w fazie pokazywania sie ości 0,5l Cerone ale każdy rok jest inny . W tym roku zakończyłem zabiegi w jeczmieniu i czekam na zniwa :) . W zeszlym roku trzeba było jeszcze prysnąc na dosuszanie bo strasznie nie równo dojżewal z powodu wymarzniecia . A i w Lubelskim dobrze sprawdza sie Lomerit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey2645    1

witam mam pytanie cz cerone można jeszcze zastosować jak ości wytykają i pojawia się już kłos , chodzi mi głównie żeby skrócić dokłosie po to żeby przed zbiorem się nie łamało, zasadnicze skrócenie było modusem przy T1 teraz chce dać T2 i dodac 0,4 cerone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

To zależy czy widać tylko ości czy juz kłos. Teoretycznie powinno sie stosować do widocznych pierwszych ości a nie mam praktyki co do późniejszego stosowania regulatorów. Wydaje mi sie ze w późniejszym terminie to tylko efekt bedzie mniejszy ale głowy za to nie dam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondek    0

ile sie daje siarcznu magnezu i mocznika na 250 litry wody na 1 ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69
Napisano (edytowany)

Witam.

Jęczmień jary. Przedplon owies.

Czym najlepiej to potraktować, jakiś fungicyd pomoże?? (czy raczej tylko zaprawy i płodozmian). To pasiastość liści czy plamistośc siatkowa?

Ziarno nie zaprawiane :(

Mysle że pasiastość.

chociaz...

http://www.nowoczesnauprawa.pl/index.php?content=1666

 

 

9d7a74d7cd2332c0m.jpg

Edytowano przez Nowy81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344
Napisano (edytowany)

witam, na grzyba pryskac prewencyjnie czy juz jak pojawi sie grzyb?

artea w dawce 0,5l ha bedzie dobra czy jest cos lepszego?

moge pryskac sredniokropliscie ?

co mozna dodac do oprysku na grzyba zeby wzmocnic zboze? jakies odzywki? jak tak to jakie

 

Moze byc tak ze dam w fazie strzelanai w zdzlob saletre , a tydzien pozniej artea +ekolist?

chyba jak dam 3 l na ha tego ekolistu to nie bedzie w nim za duzo azotu?

Edytowano przez masa24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Ja zamierzam w piątek prysnąć dolistnie jary tylko zastanawiam się czy lepiej najpierw dać mocznik w oprysku czy mikroelementy??Jak doradzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Teraz możesz dać 1l tilt turbo, to odpowiedni środek na T1.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondek    0

a na t2 jaki środek jest dobry. Ale w tym roku chyba będe raz tylko pryskac jeczmień od grzyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Co polecacie na skrócenie jarego bo jest jak trawa aż strach co będzie dalej myślałem dać Medax bo został z pszenicy ale widze że nie ma rejestracji w jęczmieniu :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a na t2 jaki środek jest dobry. Ale w tym roku chyba będe raz tylko pryskac jeczmień od grzyba

Tez może być tilt, może być też np artea/menara + olympus. Jeżeli 1 zabieg to powinno być mocna mieszanina co zwalczy występujące choroby i zabezpieczy przed kolejnymi infekcjami. Jest też bontima, on powinna zabezpieczać najdłużej.

Co polecacie na skrócenie jarego bo jest jak trawa aż strach co będzie dalej myślałem dać Medax bo został z pszenicy ale widze że nie ma rejestracji w jęczmieniu :wacko:

Można stosować też moddus, ma rejestrację.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Co silniej skróci, usztywni jęczmień jary? 0,4l moddus czy 0,75l cerone? też mam strasznie gęsty i nie chciałbym zeskrobywać w żniwa. A może na drugie kolanko dać 0,3l moddusa a później jak tylko pojawią się ości 0,5l cerone? próbował ktoś tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiki21    0

Witam kolegów ! mam pytanie czy można łączyć axial z mustangiem forte ,jeszcze nie pryskałem i mam zamiar dzisiaj jak pogoda dopisze. może ktoś ma doświadczenie z ubiegłego sezonu będę wdzięczny za odpowiedź pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

planuje w poniedzialek prysnac mustangiem forte, bedzie to raczej koncowka krzewienia, chociaz chwasty juz sa. nie bedzie za pozno jak prysnea chwasty juz sie rozwinely troche?

iile dni po takim oprysku moge rozsypac saletre? saletre na poczatku strzelania w zdzblo czy na drugie kolanko?

czy tydzien po saletrze moge dac oprysk na grzyba+ mikroelementy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15354

U mnie Axial z linturem załatwił wszystkie ziele jakie było. Dobry zestaw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

U mnie Axial z linturem załatwił wszystkie ziele jakie było. Dobry zestaw.

mieszałeś wszystko razem axial adigor i lintur?


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj