Polecane posty

slawek2209    161

taniej nie znaczy lepiej.policz sobie przejazdy i czas.kazdy nawoz o roznej granulacji i wysokim stezeniu wysiewa sie osobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

no i nie ma co porównywac formy fosforu z fosforanu i superfosfatu :) Jakbysz liczył sił potasoiwa i fosforan amonu ( polidap) to wtedy mozesz rozważac czy taniej czy drożej bo skłąd ten sam bedzie. ale superfosfat i sól + jaki azot to nie bedzie to samo co polisofka.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Ja myślę, że Polidap byłby dobry to nawożenia zbóż ozimych przedsiewnie. Jakby ciąć słomę i na to posypać polidap ze 150 kg/ha i podorać albo potalerzować a potem pod orkę siewną sól potasową to byłoby dobrze ? Nawóz by głęboko się usytuował a rośliny dobrze korzeniły a w dodatku azot z polidapu wspomagałby rozkład resztek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

A to dlaczego trzeba wysiewać osobno? Jaki wpływ stężenie składników ma na to? Pod łubin sieje sól potasowa i superfosfat razem i jest dobrze.

Jak zawartość fosforu jest niska i trzeba dostarczyć roślinie szybko to polidap rzeczywiście lepszy. Pszenicę sieje po łubinie i azot mi nie potrzebny jesienią, daje superfosfat na ściernisko a sól przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Inna granulacja jest poprostu i jeden nawóz leci dalej drugi blizej i jest nierównomiernie rozłożone na polu wtedy, do tego dochodzi problem jak to wymieszać dokładnie? Sypać po 50kg i mieszać w rozsiewaczu, można się bawić ale big bagiem to juz trzeba chyba na przyczepie na przemian sypać albo poprostu robić 2 przejazdy. W tamtym roku liczyłem co taniej i wyszło że polifoska minimalnie drożej więc niema co się bawić, chyba że ktoś robi badania co roku to można dawkować ile trzeba każdego składnika i się coś zaoszczędzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorro    7

KONIU pod jęczmień chcesz dać 400kg polifoski-POWAŻNY JESTEŚ CZY NIE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasso    9

Ja osobiście robię badania co parę lat i jak do tej pory zazwyczaj stosuje sól potasową i superfosfat potrójny robiąc dwa przejazdy i mam pewność że dałem precyzyjnie i fosforu i potasu. A co do łubinu jak kolega wyżej napisał to w tym roku zakupiłem tarnogran na 3,5 ha łubinu wąskolistnego 1900 kg tarnogranu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

KONIU pod jęczmień chcesz dać 400kg polifoski-POWAŻNY JESTEŚ CZY NIE.

A co w tym dziwnego? Może trochę drogo ale nawozy od pewnego czasu są drogie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Pierwszy raz kolego słyszę aby polifoska spowodowała wylegnięcie zboza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorro    7

skoro 400 polifoski to by należało jeszcze dać z 400 saletry o bedzie ok - no to pięknie uczycie młodych albo macie taki piach na polu ale tam to i tona nawozu nie pomoże więc może lepiej odpuścić sobie takie złośliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

400 kg polifoski to nie takie straszne dawki...? 80P i 120K przy polifosce 6. A polifoski są różne przypominam. Jeśli klasa słaba a pole zaniedbane z bardzo mała zawartością składnika to nic szczególnego jeśli spodziewa się dobrych plonów. W ubiegłym roku pod jęczmień na 5 klasie dawałem właśnie takie dawki tylko że składniki osobno plus do tego azot 60kg przed siewem i 60 pogłównie i nawet na jak to nazywacie piaskach dał mi 5,5t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Szczerze to niewiem co cię tak dziwi,przelicz sobie zawartość skladników np z polifoski 5,czy też polifoski 6 gdzie wprowadzasz 80 kg P czy 120 kg K przy tej ilośći,a i 400 kg saletry z yarej przy zawartości 27N byłoby wskazane.Ogolnie P-K zastosowane pod jarowizne nie zginie,przy zmianowaniu oziminka skorzysta.Co do nauki młodych,każdy uczy się sam,może ewentualnie uzupełnić braki wiedzy agronomicznej na tym forum lub zapytać w zagadnieniu którego nie jest pewien.oczywiście wiele zależy od zasobności gleby Ph itd.i należy pamiętac iż jęczmień jest najlepszym wyznacznikiem owej zasobności jako roslina zbozowa i nikt normalny jak to ująłes na piachu jęczmienia nie zasieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Wystarczy sporawdzić jakie mamy średnie plony w Polsce, by dojść do wniosku, że tych nienormalnych musi być grubo ponad połowa.

Edytowano przez matava

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

No panowie przy dobrym nawożeniu na III i IV klasie ziemi można liczyć na ~5t/ha jęczmienia jarego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

można :) w 2012 stanowisko po kukurydzy, nawożenie cos ponad 100N i przedsiewnie 200kg poli 6, ochrona na grzyba 2 zabiegi skracanie choc i tak wylegl ukosiłęm ponad 5t szacuje ze blisko 5,5


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wystarczy sporawdzić jakie mamy średnie plony w Polsce, by dojść do wniosku, że tych nienormalnych musi być grubo ponad połowa.

W większości raczej to przyczyna zbyt niskiego pH bo jakby nie patrzeć 50% gleb ornych Polski nie zajmują gleby najsłabsze, ale za to prawie 50% gleb Polski ma odczyn bardzo kwaśny a takiego jęczmień nie cierpi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Prawda jest też taka, że wielu rolników nie stosuje w ogóle wapna bo nie wiedzą że ph gleby ma duże znaczenie w uprawie. Nie zwraca się w ogóle uwagi na to aby dbać o ph bo i przy niskim coś tam urośnie a że odda 2 czy 3 tony to się nie liczy bo ważne że dopłaty na koncie

Edytowano przez PETECNC355

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

No właśnie panowie ze względu że jestem tu nowy w temacie uprawy. To moglibyście zapodać takie jakieś urządzenie do pomiaru pH?

Edytowano przez Kondziu1832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Możesz kupić zwykła płytkę z płynem helliga za niewielkie pieniądze w internecie czy nawet w sklepach ogrodniczych. Ale warto tez zrobić badanie gleby, będziesz znał pH, jakie jest poziom P, K i Mg w glebie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

można :) w 2012 stanowisko po kukurydzy, nawożenie cos ponad 100N i przedsiewnie 200kg poli 6, ochrona na grzyba 2 zabiegi skracanie choc i tak wylegl ukosiłęm ponad 5t szacuje ze blisko 5,5

 

W zeszłym roku pobiłem swój rekord. 7,5t/ha stanowisko po grochu, siane po wymarzniętym pszenżycie,jesienią dane 150 soli potasowej, fosfor bardzo wysoki. Na wiosnę dałem 300 kg saletry 34% w celu ratowania pszenżyta i już więcej nie sypałem. Moddus na 1 kolanko razem z Bumperem, tak na odczepnego ze względu na wzorowe stanowisko i 2 razy zwalczane mszyce. Ustał. kl IVa

Edytowano przez matava

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Pobierasz glebę z kilku miejsc na danym polu kilkaset gram wystarczy, Następnie dostarczasz do stacji rolniczo-chemicznej. badanie kosztuje ok 10zł od 1 próbki. 1 próbka może być z max 4 ha.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

@milanreal1 no to teraz to wiadomo o co chodzi i jak działać :)

Może ktoś objaśnić o co chodzi w skracaniu CCC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@milanreal1 no to teraz to wiadomo o co chodzi i jak działać :)

Może ktoś objaśnić o co chodzi w skracaniu CCC?

 

Odnośnie tych próbek to popytaj w Twojej najbliższej stacji chem-rol czy mają z gminą podpisaną umowę, bo jak mają to badanie masz za friko gmina zwróci kasę stacji. W mojej gminie przynajmniej tak jest...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj