Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Wojtek987    63

W zeszłym roku plon eunowy to 4,5t. Pomyliłem się i wysiew wyszedł 190kg, bardzo gęsto i strasznie leżało pomimo antywylegacza i dużo zostało na polu. Nie zauważyłem podatności na choroby. Zaprawiany baytanem a później tylko bumper. Rok wcześniej plon coś ponad 5t ale porósł i nie chcieli na kasze. Pole mam też z dużą ilością rędzin

 

Wojtek987 a czym pryskałeś i w jakiej fazie?

 

 

No właśnie też pryskałem bumperem w fazie hmm bodajże I kolanka (zapisałem tylko date) bo zaczęły usychać dolne liście i żółknąć. Myślałem że to niedobory bo podobno odmiana wymagająca ale po poczytaniu na forum (początek walki z grzybami) doszedłem do wniosku że to grzyby. Dodałem jeszcze siarczan magnezu i jakąś odżywkę (nie zapisałem) objawy ustąpiły i rósł dalej (było widać jednak ten spóźniony zabieg :( ) Na II zabieg poszedł alert w momencie pojawienia się ości + dodałem na mszyce bo w tamtym roku było ich od groma.

Dodam że nasiona z centrali, nie wiem czym zaprawiane, wysiałem ok 180kg i położyło troche na uwrociu gdzie przejechałem 2 razy z saletrą

Edytowano przez Wojtek987

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie jestem tak doświadczony żeby od razu zauważać infekcje grzybowe a tym bardziej je rozpoznawać. Poprostu wizualnie przez cały okres wegetacji wyglądał lepiej niż większość jęczmieni na okolicznych polach. Dopiero na samosiewach nawet ja widziałem choroby. Zresztą gdyby jeszcze z miesiąc bez przymrozków to mógłbym kosić jeszcze raz ;)

Wydaje mi się że baytan długo utrzymywał zdrowotność, bumperem pryskałem jak ości zaczęły się pojawiać. Siany na stanowisku po pszenicy ozimej na poplonie z gorczycy. Dostał przedsiewnie jakieś 70kgN. Jestem zadowolony z odmiany ale zdecydowanie muszę pilnować żeby za gęsto nie zasiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

od czego zalezy ilosc zboza na ha do siewu? jak to okreslic czy ma byc 150 czy 180 kG?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Od masy tysiąca nasion, zdolności kiełkowania oraz obsady jaką chcesz uzyskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

a jak mam to okreslic wszystko? bo nie wiem ile zamowic ton kwalifikatu na 15 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Obsada na m2 x MTN/ zdolność kiełkowania x ha


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

rozumiem ze zdolnosc kielkowania poda mi centrala?

a obsada co to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

słyszałem, że jęczmień jary nie lubi wiosennego nawożenia obornikiem i wiosennej orki czy to prawda ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

To żadna nowość. Chociaż wszystko i tak zależy od pogody i specyfiki pola.

Takie rzeczy to tylko z kukurydzą i też nie zawsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

no też właśnie nie wiem czy siać jęczmień jary na zimowej orce nawożonej obornikiem jesienią, poplonem była saladera lecz V i VI klasa czy na IV klasie nawożona obornikiem wiosną więc i orka wiosenna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Czy nie lubi to nie wiem, ale w tamtym roku woziłem obornik i orałem cały kawałek na wiosnę jednak nie wywiozłem na całość bo się rozrzutnik zrypał (brakło z 5 razy). Dokładnie było widać gdzie przejechane z obornikiem (od świń) Oczywiście na + obornika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

\W zeszłym roku były dobre warunki dla zbóż jarych. Co by było w przypadku suszy??? Najlepiej obornik i orka na zimę jak się można pomieścić. I bez pie*dolenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

u mnie nawet przy sporych opadach wiosenne wywożenie obornika i orka wiosenna zawsze bardzo źle wpywały na plon. Zauważyłem też nasilenie występowania chorób grzybowych. Wogóle wiosenna orka to kanał. No chyba, że ktoś ma dużą "produkcję" obornika, nie ma go gdzie wsadzić wiosną i nie sieje QQ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

no też właśnie nie wiem czy siać jęczmień jary na zimowej orce nawożonej obornikiem jesienią, poplonem była saladera lecz V i VI klasa czy na IV klasie nawożona obornikiem wiosną więc i orka wiosenna ?

Nie wiem jak trzeba mieć bujna wyobraźnie żeby planować siew jęczmienia na VI klasie. No chyba że nie wiecie czym jest VI klasa. Ludzie jęczmień ma najwyższe wymagania glebowe ze zbóż, większe nawet od pszenicy. Na VI klasę to tylko żyto i łubin żółty, niekiedy owies i ziemniak. A niektórzy uważają że tylko żyto i sosna :D Chociaż mogę być lekko nieobiektywny :P , dla mnie jedyna zaletą jęczmienia są niskie wymagania wodne, reszta raczej jest wadami aniżeli zaletami.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

Witam, kiedys pisalem o pomoc,jestem kompletnie zielony w temacie a sytuacja zmusila mnie do tego ze musze zajac sie uprawa 15 ha, wybralem jeczmien jary. 15 ha , gleba klasy III a i IIIb, takie badania wyszly:

 

Ph 5-8do 6,3 na 4 cwiartkach ( lekko kwasne wszedzie)

Fosfor 12-32 ( czyli na jednej cwiartce srednia, na 2 bardzo wysoka)

POtas 17-28-2 cwiartki sednia 2 wysoka)

Magnez 10,2-12,4 - 3 cwiarki bardzo wysoka, jedna wysoka

 

Pole jest po orce glebokiej. Teraz powinienem zaczac od bronowania, potem nawozy, bronowanie, siew?taka kolejnosc?

Planuje dac:Planuje dac przedsiewnie 100 kg polifoski i 100 kg saletry. Potem poglownie 100 kg saletry

Takie nawozenie da okolo 70 N, na jaki plan moge liczyc? czy antywylegacz jest potrzebny? oprysk na grzyby tez?

Prosze o pomoc, pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Czy słyszał ktoś o odmianie jęczmienia jarego FLOWER ? Wklepuję w przeglądarkę ale nic nie wyskakuje.Znajomy mówił,że miał i podobno dobra odmiana,chyba,ze przekręcił nazwę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam, kiedys pisalem o pomoc,jestem kompletnie zielony w temacie a sytuacja zmusila mnie do tego ze musze zajac sie uprawa 15 ha, wybralem jeczmien jary. 15 ha , gleba klasy III a i IIIb, takie badania wyszly:

 

Ph 5-8do 6,3 na 4 cwiartkach ( lekko kwasne wszedzie)

Fosfor 12-32 ( czyli na jednej cwiartce srednia, na 2 bardzo wysoka)

POtas 17-28-2 cwiartki sednia 2 wysoka)

Magnez 10,2-12,4 - 3 cwiarki bardzo wysoka, jedna wysoka

 

Pole jest po orce glebokiej. Teraz powinienem zaczac od bronowania, potem nawozy, bronowanie, siew?taka kolejnosc?

Planuje dac:Planuje dac przedsiewnie 100 kg polifoski i 100 kg saletry. Potem poglownie 100 kg saletry

Takie nawozenie da okolo 70 N, na jaki plan moge liczyc? czy antywylegacz jest potrzebny? oprysk na grzyby tez?

Prosze o pomoc, pozdrawiam

Takie nawożenie da 3, w sprzyjających warunkach 4t/ha. Powinno obyć się bez antywylegacza jeżeli nie spierdzielisz kilu innych rzeczy jak np siew, ochrona podstawy źdźbła itd. Radze zastosować oczywiście ochronę przed chwastami i 1-2 zabiegi fungicydem zależnie od stanu roślin.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a nie lepiej by było dać przedsiewnie 200kg polifoski + 100kg moczniku, bo z tego co wiem to mocznik pod korzeń jest lepszy czy to prawda ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

milanreal1 to jakie nawozenie bys proponowal? dalem mniej polifioski bo badani gleby wyszly z zawartoscia duza i bardzo duza tych skladnikow

 

to moze inaczej

przedsiewnie : polifoska 6 100kg ha bo dobra zawartosc w glebie jest skladnikow+ 100 kg mocznika

pogłownie: 100 kg saletrey, wyjdzie kolo 90 N azotu lacznie

 

siew kolo 5-10 kwietnia

w maju kolo 20 dawka saletry 100 kg ha

po nawozenie dzien pozniej zabieg na chwasty + skracanie

dzien przed nawozeniem zabieg na grzyb

polska pln wschodnia

mozna skracanie robic razem z opryskiem na chwasty? jeden zabieg skracania sie robi?czy do skracania moze byc antywylegacz 675? bo tani jest z tego co widze, czy lepiej zainwestowac w ten moddus? jakie roznice?

 

bedzie tak dorbze? licze na plon 4,5-5 t , ziemia IIIa i IIIB

 

mozecie dac jakis artykul o fazach rozwoju jeczmienia jarego? zebym wiedzial kiedy dac oprysk na chwasty, grzyb, nawoz itp

i mozecie napisac jak praktycznie laczycie opryski, np w jednym zborniku na chwasty+skracanie , skracanie+ grzyb itp

jakie srodki polecacie na chwasty i grzyb? jeden zabieg sie robi ?

Edytowano przez masa24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Ja bym nie radził herbicydów łączyć z regulatorami wzrostu ;) żaden antywylegacz tylko modus po pierwszym kolanku 0,3 l

+ fungicyd, jak będzie bardzo ładny na liść flagowy dasz modus lub cerone. W ostatnim sezonie po zastosowaniu modusa na liść flagowy jęczmień miał problemy z wykłoszeniem albo zastosować mniejszą dawkę i do tego fungicyd ;) pod korzeń polifoska lub inny nawóz fosforowo-potasowy i mocznika z 150 kg i na pierwsze kolanko 100 saletry ;) i spokojnie ponad 4 tony będzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Tak rzeczywiście się nawozi jęczmień. Sam daję 150kg mocznika przedsiewnie. Oprócz tego 200kg-300kg polifoski 6. Saletra na pierwsze kolanko. Moddusa nigdy nie stosowałem, szło cerone. W tym roku będzie moddus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

moddus lepiej dac w jednej dawce 0,4 l i nie ma problemu z kloszeniem.przedsiewnie saterzak tez sie nadaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

ok polifoska 6 200 kg + mocznik 150 kg przedsiewnie, poglownie saletra 100 kg

moddus 0,4 l + oprysk na grzyba, mozna mieszac razem? Jeden taki zabieg wystarczy? tak mniej wiecej kolo 20 maja to dac?

oprysk na chwasty tez moze byc w tym terminie mniej wiecej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj