Polecane posty

Zetor53400    2

a po życie nie urośnie ?? bedzie cięta słoma , na to kurzak , i jeszcze dam troszki mineralnego B) a łubin , hmm.. raczej nie , ziemniaki tym bardziej B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

bez dobrego płodozmianu zapomnij o wysokich plonach ,

a może owies?

słome dokładnie potnij dodaj azotu i dobrze wymieszaj z glebą,

ja mam zmianowanie:rzepak,pszenica ozima i jeczmień ozimy B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

to co to za plodozmian ?? troszke mnie tym zaskoczyłeś B) przecież w literaturze rolniczej nie polecają siania jęczmienia po pszenicy i na odwrót B) własnie chcialem dodac jęczmien żeby był nawet kiepski ale płodozmian B) bo sianie na zmiane : pszenżyto , żyto, pszenżyto to nie zadobrze działa na glebe B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Bardzo rozsądny.Rzepak jest idealnym przedplonem dla pszenicy,a jęczmień ozimy dla rzepaku.Te dwie rośliny są najcenniejsze,natomiast jęczmień w drugim roku po rzepaku powinien całkiem przyzwoicie plonować.Wysycenie zbożami w takim płodozmianie to 66% i to bardzo dobry wynik.

Martwisz się jęczmieniem po pszenicy,a chcesz siać go w monokulturze zbożowej i to po życie?Jak zwalczysz samosiewy żyta i czy ziemia ma odp.Ph? Na te dwie sprawy musisz zwrócić uwagę,gdyż j.oz. jest na to bardzo wrażliwy.Z obornikiem kurzym uważaj,gdyż nadmiernie wyrośnięty przed zimą j.oz. to duże ryzyko wymarznięcia lub wyprzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

no tak , ale żyto nie ma takich samych chorób jak jęczmień , a pszenica tak B) wiec mi o to chodzi B) jeżeli sianie pszenicy po jęczmieniu , czy na odwrót by było dobre to czemu nie polecane jest to w literaturze ?? w sumie chcialbym jakos rozbudować zmianowanie , ale nie jestem za bardzo na miejscu B) wiec narazie musze bawić sie z samymi zbożami B) wystarczy raz gruberem przejechać , powschodzą samosiewy zbóż i chwastów , pożniej 3 tyg. przed siewem zboża orka i powschodzi reszta , a przed siewem doprawi ziemie agregat , i z samosiewami przedplonów nie ma problemu B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

@XEMIT widze że jesteś w temacie,

samosiewy w jęczmieniu ozimym to wielki problem ja mam problem z pszenicą staram sie prędzej zaorać aby skiełkowały a mimoto skraje pryskałem glifosatem,

Masz racje jęczmień jest bardzo wrażliwy na ph nawet bardziej od rzepaku i pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Więc możesz we wrześniu spokojnie eksperymentować z j.oz.Własne doświadczenia są najcenniejsze ;) .,a j.oz. potrafi się odwdzięczyć za staranna uprawę,ciekawym plonem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a burak cukrowy moim zdaniem równierz jest dobrym przedplonem dla j.ozimego jak i dla pszenicy liście buraka to bardzo dobry nawóz dla tych odmian zbóż noi co idzie z tym w parze dobra uprawa jak @Xemit pisze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tylko kiedy się sieje jęczmień,a kiedy zbiera buraki ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

>60q/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

no to taki plon w moim przypadku by był rewelacyjny ;) a serio , to nie obraziłbym sie jak by sypnol 5 ton z ha ;) a mam takie pytanie , otóż czy lepiej zasiać jęczmien ozimy na kurzaku , czy zasiać jary na gorczycy i kurzaku ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

teraz rośnie tam żyto , a przedplonem dla żyta było pszenżyto ozime :P po pszenżycie było wapnowane ;) a klasa ziemi 4-5 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ozimy ma nieco mniejsze wymagania glebowe niż jary i moim zdaniem plonuje lepiej i pewniej.Jeśli ph nie jest niskie(dotyczy obu form jęczmienia)możesz śmiało go posiać.Wadą jest utrudniony zbyt,ale jeśli go skarmisz to nie stanowi problemu.Zaletą ozimego jest wczesny zbiór i wytrzymałość na majowe susze.J.oz,jest również doskonałym opałem i może zastąpić ekogroszek w piecach z podajnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy1984    0

A będzie coś z jęczmienia jarego jak rosło w tym roku żyto, potem na poplon łubin na to osad z oczyszczali ok. 60 ton na 2h do tego trochę nawozów azotowych i potasowych wiosną przed siewem.Ziemia kl.IV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

własnie nie mam żadnej hodowli , a jeczmien chcialłbym zacząc siać , ze względów : zmianowania i czysto poznawczych ;) Jak tata gospodarzył , to nigdy nie mielismy jeczmienia , tylko pszenzyto , żyto , pszenica , i marchewka z pietruszką :( z racji braku czasu nie zajme sie warzywami , wiec zostają zboża ;) dlatego pomyslalem o jęczmieniu :P i własnie chcialem sie dowiedzieć jakich to potrzebuje warunków , i który bedzie lepszy :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie wiem jak u was, ale u mnie jeczmien na gorczycy jest gorszy niz po niejednej suszy, nie wiem od czego to jest spowodowane, czyżby gorczyca aż tak wyjaławiała ziemie, czy moze daje jakies składniki w ziemi których jeczmniej nie lubi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Zetor53400:

Wspomniałeś, że nawożenie pszenżyta opierało się na dawce 200kg/ha saletrzaku, przypuszczam iż składnikami PK nie nawoziłeś gleby. Pod tegoroczne żyto nie wiem, nic nie pisałeś, lecz pod żyto wysokiej dawki prawdopodobnie nie sypałeś. Zmierzam do tego, że jęczmień ozimy ze względu na słaby system korzeniowy, ma duże wymagania nawozowe, szczególnie przy uprawie na słabszych glebach. Wapnowałeś glebę, ok, jednak jęczmień wymaga gleb systematycznie wapnowanych bądź o ph zbliżonym do obojętnego.

Planujesz ściąć słomę, rozwieść kurzak. Wg mnie przygotujesz dość dobre stanowisko pod pszenżyto ozime (np. mająca wysoki potencjał plonowania odmiana Moderato, bądź Madilo), pomimo że siałeś go wcześniej. Wydajność z ha na pewno nie będzie niższa od plonu jęczmienia ozimego.

W przyszłości pomyśl o rzepaku hybrydowym aby poprawić kulturę gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

dzięki za wyczerpującą wypowiedz ;) hmm.. rzepak juz jest w planach , ale na innych kawałkach( też mój debiut bedzie :P ), ale własnie nie wiem czy na tym polu urósł by mi rzepak , bo chętnie bym go zasiał ;) ale boje sie że na tym polu moze sie nie udac , ponieważ na tym polu jest kilka przepałków i na tych przepałkach moze sie nie udać :/ a wiec mówisz aby zasiać tam pszenżyto ?? myślalem też o pszenicy ozimej , ale też w czasie suszy może sie nie udać :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

albo dajesz rzepak i masz zmianowanie,

albo mono i siejesz owies,pszenżyto i żyto lub 2*pszenżyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj