Polecane posty

scoffer    1156

Mam takie pytanie otoż mam rzepak ktory mozliwe ze bedzie do przesiania ale chce go podsiac saletra w dawce okolo 300kg/ha.

I tu pytanie jesli pozniej bede chcial posiac jeczmien czy to nie bedzie za duza dawka azotu na raz?

Zadam Ci pytanie .

Skoro nie jesteś pewien co do dalszego losu twojej plantacji rzepaku , czemu podajesz dawkę 300 kg saletry na ha ?

Czy uważasz ze rzepak na granicy życia lub śmierci jest w stanie wykorzystać dawkę stosowana dla najlepszych plantacji ?

Ja powiem Ci tak , na twoim miejscu zastosował bym dawkę ok 40kg/N na ha , czyli ok 120 kg saletry , czyli tyle by zaspokoić jego aktualne potrzeby .

Nic nie stoi na przeszkodzie , zbadać jego stan za kilka dni i upewnić się jakie będą dalsze losy plantacji .

Jeśli pozostawisz go do dalszej uprawy , zasilisz go ponownie, tyle że dodatkowo w dwóch dawkach , co podniesie koszty uprawy o kilkanaście lub kilkadziesiąt zł na ha w zależności czy nawozisz sam , czy korzystasz z usług.

Co zyskasz.

Unikniesz straty azotu , gdyż regenerująca się roślina po ciężkich uszkodzeniach , lepiej wykorzysta małe dawki niż duże .

A po drugie przy ewentualnej likwidacji plantacji , będziesz miał mozliwość sterowaniem wielkości podanego azotu dla jęczmienia w zależności od stanu plantacji.

A jeśli ktokolwiek uważa , ze dawka przedsiewna dla jęczmienia jarego w postaci 102 kg.N/ha , jest bezpieczna , to życzę powodzenia .

I to nie tylko w utrzymaniu go w pionie ale i w zapewnieniu choćby średniego plonu.

Chyba ze chcesz być prawdziwym hardkorem ..................

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napaleniec93    13

panowie co zasiac po jeczmieniu ozimym ktory wymarzl. Zastanawiam sie pomiędzy jęczmieniem a pszenżytem jarym ? gleby klasy 4-6 dość kwaśne :D które zniesie lepiej te warunki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2418

Z tego co wiem to są odmiany pszenżyta jarego, które znoszą lekko kwaśny odczyn. Pszenżyto jare plon potrafi oddać oczywiście bardzo dobry, tylko dużo zależy od tego czy wiosna będzie mokra czy też nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

panowie co zasiac po jeczmieniu ozimym ktory wymarzl. Zastanawiam sie pomiędzy jęczmieniem a pszenżytem jarym ? gleby klasy 4-6 dość kwaśne :D które zniesie lepiej te warunki?

A gdybyś się napalił w tym roku na kukurydzę ? Masz nieco czasu by z lekka przywapnować , a jeśli sprawdzą się prognozy mokrego roku , możesz wyjść na zero a nawet zarobić.

Na całej reszcie zbóż jarych , pewno dołożysz do interesu .przy kalkulacji 45 zeta/q 

Obawiam się że i jakiś tani łubin nabyty od "przyjaciela" w cenie max 100 zł /q , posiany wiosna przyniesie wiecej pożytku niż jęczmien jary lub pszenżyto. Chyba ze nie potrzebujesz zazielenienia , ani nasOin na poplon .

Rozwaz tez owies , podobno się sprzedaje , a tani w uprawie i pewny .

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Witam. Mam zamiar zaprawić nasiona jęczmienia jarego zaprawą Systiva 333 FS, na etykiecie tej zaprawy napisane jest że po zaprawieniu nasion tym środkiem można zrezygnować z T1 koszt tej zaprawy to około 150 zł na hektar (planowany siew 160 kg/ha) i tu moje pytanie czy ta zaprawa ochroni lepiej rośliny niż typowy zabieg T1? Bo przyznam że za 150 zł (koszty zaprawy) to już można zrobić dosyć efektywny zabieg T1 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Nie słyszałem aby jakaś zaprawa zastąpiła w 100% T1. Ale na kilku zaprawach widziałem że T1 można opóźnić lub jeśli chorób nie widać to ochrona bez T1.

A te 150zł to na ile zboża - 1T?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Koszt tej zaprawy to około 70-80 zł na 100 kg nasion, Czyli siejąc 170 kg/ha* 70-80 zł na 100 kg nasion = około 120-140 zł. Na środku wyraźnie jest napisane że w przypadku zaprawienia nasion tą zaprawą można zrezygnować z T1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

scoffer

Stan mojej plantacji nie jest najgorszy ale tez nie najlepszy.
A chce mu taka dawke dac gdyz chce zeby ruszyl z kopyta.
A biorac po uwage ze zechcialbym rozsiac ta saletre gdzies na poczatku marca to uwazam ze do czasu siewu(planuje poczatek kwietnia)czesc azotu odejdzie do atmosfery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

jęczmień ozimy na browar rejon Dolny Śląsk 25 II dany rsm 32  140 l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

A u mnie w jęczmieniu kalosze zostawiłem.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Panowie śledzić pogodę i podejmować szybkie i trafne decyzje błędy ciężko czasami naprawić,każdy rok inny ,jeszcze raz podejmować decyje w oparciu o prognozy i też czasem o własną intuicję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

tylko zeby te prognozy byly miarodajne

kiedys oglądałem rozmowe z synoptykiem wojskowym,który jasno powiedział ze najbardziej dokładne są prognozy max do 72 godz. dłuzsze(16 dniowe lub miesieczne) to nic tylko wrózenie z fusów

 

ja swój siałem bo słabo wygląda,a nawóz tez wybrałem taki a nie inny nie bez powodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

U mnie ostatnio meteo wcale się nie sprawdza. Jak pokazuje opad 2mm to może przez 5 minut lekka mżawka pójdzie. Jak opad 1mm to znaczy zero opadów.

Dziś miało cały dzień ciągle padać. Właśnie wróciłem z W-wy, patrzę na deszczomierz - a tam 0,5 -0,8mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Wysiałem na rzepak 300 kg saletry ale przyjdzie pewnie go zlikwidować i przesiać jęczmieniem czy jeśli zasieję za trzy tygodnie to jęczmień wykorzysta ten azot?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

nie masz się czym martwić pobierze.


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Koszt tej zaprawy to około 70-80 zł na 100 kg nasion, Czyli siejąc 170 kg/ha* 70-80 zł na 100 kg nasion = około 120-140 zł. Na środku wyraźnie jest napisane że w przypadku zaprawienia nasion tą zaprawą można zrezygnować z T1

 

No to cena konkret ;)  Możesz spróbować na niewielkiej powierzchni i podzielić się spostrzeżeniami...?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj