Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Czas na siew jarych!

galeria
Rzepak ozimy
lukaszm    11
Napisano (edytowany)

U mnie dziś wiało znowu, po południu nawet pokropiło. Pojechałem przed 20 pryskać jęczmień jary Mustangiem Forte z adjuwantem Faster. Zajeżdżam, a na liściach widzę krople rosy. Miałem się wrócić do domu, ale lepiej cieczy nie trzymać w zbiorniku. W każdym razie obawiam się, że pewnie szkoda kasy i czasu było, bo nic z zabiegu nie będzie. Mam rację? Czy zadziała?

Dodam, że dwa lata temu pryskałem rano zboże chwastoxem trio, też krople rosy były na roślinach i zadziałało wszystko. A nie wiem jak teraz będzie? Proszę o opinie.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11
Napisano (edytowany)

Oczywiście koła mokre były, bo wiadome, ale krople rosy na jęczmieniu się znajdowały. Muszę przyznać, że jęczmień pięknie rośnie. Jedynie w dwóch miejscach jest trochę przyżółknięty, ale się poprawia jego kolor. A po ilu godzinach widać pierwsze efekty działania Mustagu Forte na chwastach? Pytam jak jest w praktyce, a nie na etykiecie. Czy np. komosa biała może być po 12 godzinach od zabiegu "zwinięta"?

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Czyli jutro może coś będzie widać na komosie?

A za ile dni mogę pryskać nawozami dolistnymi? Chyba za minimum tydzień? Nie chciałbym, aby znowu chwasty odżyły.

I dziękuję Kolego za szybkie odpowiedzi na moje pytania. Uspokoiłeś mnie na noc:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

pięć dni wystarczy przerwy od zabiegu na chwasty.mustang jest dobrym srodkiem i przy takich temperaturach szybko powinien podziałac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Właśnie też słyszałem wiele pozytywnych opinii o jego skutecznym działaniu, dlatego właśnie go kupiłem.

I tak jeszcze będę musiał opryskać Pumą jęczmień. I jak z nią jest w rzeczywistości? Różne bowiem pojawiają się na Forum opinie np. że przypala jęczmień, że może jest lekko fitotoksyczna. Kiedy najpóźniej, ale bezpiecznie ją stosować? W pszenicy stosowałem dwa lata temu w fazie liścia flagowego i nic jej nie było. A jęczmień mam pierwszy raz, więc nie wiem do kiedy można. Na etykiecie pisze, że niezależnie od fazy rozwojowej rośliny uprawnej, po czym jest wyszczególnione, że w jęczmieniu jarym do końca fazy krzewienia. Sąsiad mi mówił, że pryskał jak były kłosy jęczmienia widoczne i że nic się nie stało. Ale nie wiem, czy to prawda:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

axial jest lepszym rozwiązaniem na gluchy owies.Można go stosowac do liscia flagowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Tylko, że mam kupioną Pumę i chciałbym ją zastosować. A Ty Kolego nie stosowałeś u siebie Pumy w jęczmieniu, czy stosowałeś i też obserwowałeś jakieś negatywne skutki? Jest rejestracja do pszenicy i jęczmienia jarego, tak reklamują ją w telewizji, na ulotkach, a takie są z nią problemy... Oczywiście nie planuję tak długo czekać z jej stosowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

kilka lat temu stosowałem pume.działała dobrze i nie było ubocznych skutków jej działania.Zabieg był robiony wedlug zalecen producenta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2400

Po ilu godzinach od zastosowania środka foxtrot może padać, tzn ile czasu musi minąć żeby środek się wchłonął i nie zaszkodził mu deszcz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11
Napisano (edytowany)

Rozumiem. Dzięki Kolego za odpowiedzi na moje pytania! Jutro obejrzę efekty dzisiejszego zabiegu, oczywiście na komosie, to się podzielę wrażeniami. Spokojnej nocy:)

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie, czy jak zastosuję dolistne nawożenie w jęczmieniu jarym: około 12kg/ha mocznika, około 7,5kg/ha siarczanu magnezu i około 1,5kg/ha Plonvitu Opty, to czy nie będzie to za mocna mieszanina ? nie zaszkodzi to jęczmieniowi ? Z góry dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

We wtorek pryskałem jęczmień jary na chwasty : Mustang Forte 0,9l/ha+ Puma Uniwersal 0,9l/ha , dziś będąc na polu zobaczyłem że górne liście jęczmienia są przepalone, być moze jest to wina że ten zabieg wykonywałem jak już jęczmień był w fazie 1 kolanka ,(wcześniej nie dało rady , gdyż nie miałem środka). Dziś zamierzam dać jęczmieniowi 150kg/ha saletry. A jutro Wirtuoz w dawce 0,9l/ha+ Bumper 250sc 0,5l/ha+ Moddus 0,3l/ha. Czy taka mieszanka nie zaszkodzi i czy 1 dzień odstępu to troszeczkę nie zamało? :rolleyes:

1 dzień przerwy między herbicydem czy między nawozem a fungicydem i regulatorem? Jak po herbicydzie to za mało, jak po nawozie to nic nie szkodzi. Moddus z wirtuozem lepiej stosować w godz wieczornych lub w dni zachmurzone.

W jeczmieniu jarym zaczyna pokazywać mi się owies głuchy oraz sporo chwastów. Czy można mieszać axial 100 EC razem z chwastoxem turbo? Jeśli tak to w jaki sposób, żeby było optymalnie?

Lepiej te środki dać oddzielnie. Najpierw chwastox, po tygodniu axial, który ma zdecydowanie szerszy zakres stosowania.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11
Napisano (edytowany)

Kolego, już wiele razy na Forum pojawiały się pytania odnośnie stosowania zabiegu ochrony roślin, bądź dokarmiania dolistnego w tym samym dniu lub dzień przed, albo po rozsianiu nawozu granulowanego. Ja w tamtym roku opryskałem zboże o 11 herbicydem Starane, a około 16 siałem drugą dawkę saletry na to samo zboże. Oczywiście musisz siać nawóz na suche rośliny. No i z tego, co wiem (ale nie z doświadczenia, gdyż pierwszy raz sieję jęczmień jary), jęczmień reaguje wyleganiem na zbyt późne nawożenie azotowe. Choć zapewne to stwierdzenie dotyczy technologi bez stosowania regulatorów wzrostu.

Zachowanie pewnych odstępów czasu wymagane jest przy stosowaniu środków ochrony roślin czy dokarmiania dolistnego.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Widziałem juz jeczmień posiany saletrą pogłównie i usztywniany moddusem.Połowa arealu wylegla.Rok był wtedy mokry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

ok godziny temu skończyłem pryskać jęczmień jary Goldem 450 EC i jestem ciekaw czy dobrze zrobiłem bo już lekka rosa chyciła. Pryskałem dlatego bo prognozują opady na cały przyszły tydzień i nie chciałem żeby chwast zbyt duży urusł - jak myślicie będzie coś z tego oprysku czy kasa w błoto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

jeczmień już powoli się regeneruje po Axialu i Mustangu na przyszły tydzień planuję Soligor (bardzo dobry na T1 w jęczmieniu) lub Tilt lub Falcon + siarczan mg 5kg/200l + wuxal mikro 1l/ha mogę dać taka mieszaninę, nie przypalę jęczmienia, jeczmień jary strasznie delikatny.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11
Napisano (edytowany)

slawek2209 - Wczoraj sprawdzałem chwasty w jęczmieniu i tak jak pisałeś, że najwcześniej efekt działania Mustangu Forte widać na komosie białej, tak jest w rzeczywistości. Była ona wczoraj "lekko skręcona". A więc wszystko wskazuje na to, że zabieg będzie skuteczny. Niemniej najgorsze, co może być, to pesymistyczne prognozy pogody, według których będzie padać cały tydzień i w dodatku bardzo obficie. W ciągu tygodnia może spaść do 100 litrów na metr kwadratowy. Oby się te prognozy nie sprawdziły, bo inaczej ten jęczmień, który tak ładnie mi rośnie, pozostanie tylko wspomnieniem.

No i nie będę dawał już saletry pogłównie na jęczmień jary, bo skoro piszesz, że widziałeś pole, na którym mimo stosowania Moddusa zboże wyległo (bo i rok mokry był), to wolę u siebie nie prowadzić takich testów. Zresztą wysiałem przedsiewnie - również zgodnie z Twoją radą i Innych Forumowiczów - całą dawkę nawozów azotowych. Parę dni temu miałem w myślach, by może dać jeszcze z 60kg saletry puławskiej na hektar, ale jak w piątek widziałem jęczmień, to stwierdziłem, że nie warto ryzykować. Bo jak narazie bardzo ładnie się krzewi. A ta myśl siania jeszcze kilku kilogramów saletry pojawiła się w mej głowie z troski o to, czy jęczmień nie zacznie głodować jak skończy się mu azot z dawki przedsiewnej. Nawozy azotowe wysiałem w dniu siewu jęczmienia tj. 1 kwietnia.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

jesli prognozy sie sprawdza to dobrze zrobiłes robiąc zabieg mustangiem.Zakładając ze bedzie padac cały tydzien strach pomyslec jakie chwasty by urosły i oczywiscie jeczmien by uciekł poza drugie kolanko.jęczmien nie potrzebuje tyle azotu co pszenica i koloru też nie bedzie miał takiego.Lukaszm robiłes grzyba w jeczmieniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a na moddusie pisze ze nawet przy malo intensywnym nawozeniu moddus i tak robi ze system korzenowy jest glebszy i plon jest wiekszy czy faktycznie przy malo intensywnej uprawie zastosowanie moddusa zwieksza plon torche ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    232

Czy na t1 w jęczmieniu jarym uzasadnione jest zastosowanie tilt turbo + atak czy sam tilt turbo wystarczy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jeczmień już powoli się regeneruje po Axialu i Mustangu na przyszły tydzień planuję Soligor (bardzo dobry na T1 w jęczmieniu) lub Tilt lub Falcon + siarczan mg 5kg/200l + wuxal mikro 1l/ha mogę dać taka mieszaninę, nie przypalę jęczmienia, jeczmień jary strasznie delikatny.

No też tak kombinuję żeby Falcon dać ale jeszcze trochę poczekam bo jęczmień zdrowy na razie ile dajesz falconu ?5 KG siarczanu to trochę mało ja daję na 100 litrów tyle wysiałem 144 kilo na ha ale coś gęsty się zrobił no ale azotu dużo nie dostał to myślę że bez antywylegacza ustoi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

jeżeli Soligor to 0,7l Tilt 0,8-0,9 ale tilt trochę słaby jesli chodzi o choroby jeczmienia bardzo słaby na plamistośc siatkową, chyba dam Soligor a Falcon lepszy od Tiltu z tego co porównałema zalecają 0,6l/ha

 

jeśli chodzi o siarczan to zalecają 2,5% stężenie czyli przy 200l/ha a ja tyle stosuje to max 5kg.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj