1994szymon

Prawo jazdy na ciągnik rolniczy

Polecane posty

1994szymon    15

Mam 18 lat i jestem w trakcie robienia prawka na samochód (kat. B ). Po żniwach myśle zrobić na ciągnik rolniczy (chyba że się uda to przed). Teraz kolega mi mówił że bardziej opłaca się zrobić na lawete (B+E). Czy to daje wszystko to co oferuje T? Czy będe mógł zrobić później uprawnienia na kombajn? I jeśli ktoś wie to niech poda (zbliżone) koszty zrobienia B+E i T.

Z góry dzięki za pomoc :)

Edytowano przez 1994szymon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

O kategoriach prawa jazdy i uprawnieniach z nich wynikających masz opisane tutaj: http://www.testy-na-prawo-jazdy.com.pl/kategorie-prawa-jazdy.php

czyli B+E oferuje ci więcej niż samo T i samo B.

Natomiast co do uprawnień na kombajn to obowiązuje ukończony kurs kombajnisty, na który zresztą wymagają posiadania kategorii B lub T(bo kombajn to w końcu pojazd, który też może poruszać się po drogach publicznych więc wymaga się znajomości przepisów ruchu drogowego).


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agro973    41

Według tego co kolega wyżej podał to wynika że

kat B uprawnia do kierowania ciągnikiem (samym lub z maszyną zawieszaną)

kat. B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem z przyczepą

kat T uprawnia do kierowania ciągnikiem z przyczepami

Ja bym wolał zrobić T i jest spokój, że się ktoś doczepi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grabcio    28

T uprawnia do kierowania ciągnikiem z przyczepą jednoosiową, rozrzutnikiem dwuosiowym i maszynami zawieszanymi

B+E uprawnia do kierowania ciagnikiem z 2 przyczepami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

nie chce nikogo wprowadzić w błąd ale jak sie kiedyś dowiadywałem to kat. T pozwala na kierowanie ciągnikiem z 2 przyczepami dwu osiowymi a B+E tylko z jedna przyczepą dwu osiową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cooler2010    6

Z tego co nauczyli mnie w szkole i na kursie prawa jazdy to kat. T pozwala na poruszanie się ciągnikiem rolniczym+przyczepy do długości 18 metrów

B+E pozwala na to samo co T tylko dodatkowo można kierować samochodem+przyczepka o rzeczywistej masie całkowitej do 7t (samochód do 3,5t+przyczepka do 3,5t)

 

Jeśli coś pokręciłem to poprawcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

T uprawnia do kierowania ciągnikiem z przyczepą jednoosiową, rozrzutnikiem dwuosiowym i maszynami zawieszanymi

B+E uprawnia do kierowania ciagnikiem z 2 przyczepami.

Kategoria B:uprawnia do kierowania samochodem osobowym i ciągnikiem rolniczym+ przyczepka jednoosiowa lekka o wadze max 750kg, ciągnikiem rolniczym z maszynami zawieszanymi lub jednoosiowymi np. belarka jednoosiowa(prasą wielkogabarytową już nie, ponieważ posiada 2 osi

Kategoria B+E: To samo co kategoria B ale z jedną przyczepą i niezależnie jakim sprzętem

Kategoria T: to samo co B i B+E, ale zestawem o długości bodajże nie przekraczającej 22 metry.

Teraz kolego się zastanów co ci lepiej się opłaca zrobić a ty kolego @Grabcio nie wypowiadaj się na temat jak nie masz zielonego pojęcia


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Kategoria B+E: To samo co kategoria B ale z jedną przyczepą i niezależnie jakim sprzętem

 

 

Co Ty tu wpisujesz?? Kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami).

Edytowano przez patrykDF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

samo B pozwala na ciągnięcie ciągnikiem przyczepki lekkiej jednoosiowej do 750kg samochodem i ciągnikiem, a B+E i wyżej przez ciebie wymienione możesz ciągać samochodem przyczepkę o masie np 1tony, ale samochodem jest warunek aby nie przekraczała masy samochodu a ciągnikiem możesz wówczas ciągnąć tylko jedną przyczepę o masie np 4 lub 10ton, a nie możesz ciągnąć 2 przyczep mając kategorię B+E.Po coś musi być w prawku kategoria B+E i kategoria T, a tak nie potrzebna by była kategoria T jak byśmy posiadali B+E. A z tym niezależnie jakim sprzętem to chodziło mi, że tutaj już nie ma ograniczeń żadnych, bo możesz jechać z kosiarką albo z jakąś maszyną doczepianą


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Kolego skad masz takie informacje. Ustawa o Kierujących pojazdami mowi "Kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami)". B+E niema żadnych ograniczeń dotyczących maszyn rolniczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Generalnie wg mnie bardziej opłacalne jest zrobić B+E bo:

1. B+E Daje możliwość kierowania samochodem z przyczepą/lawetą i ciągnikiem rolniczym/pojazdem wolnobieżnym z przyczepą(lub przyczepami jak piszą, ale o to byłoby dobrze zapytać się w jakieś szkole jazdy, bo różnie piszą np. word słupsk na temat kat. T tak: http://word.slupsk.p...0kierowania.pdf) - no z tymi 22 m to po częsci prawda z tego co wiem, tyle tylko, że chodzi tu o techniczne właściwości pojazdu dopuszczające do ruchu i właśnie tyle może mieć zestaw trzypojazdowy(np. ciągnik + 2 x przyczepa) gdy pojazdem ciągnącym jest ciągnik rolniczy lub poj. wolnobieżny, zestaw dwupojazdowy(ciągnik, poj.wolnobieżny + przyczepa) max 18,75 m lub pojazd samochodowy + przyczepa/naczepa max 16,5m

2. Kat. T urawnia tylko do poruszania się ciągnikiem rolniczy/poj.wolnobieżnym(w sensie kombajn, opryskiwacz samojezdny) po drogach publicznych

3. Kat B+E jest ważna poza granicami naszego kraju(pod warunkiem, że wymagane nie jest prawo jazdy międzynarodowe), natomiast kat. T ważna jest tylko na terenie Polski

4. Egzamin na prawo jazdy B+E obejmuje takie same zadanie egzaminacyjne jak na T, różnica jest jednak taka, że na B+E jeździsz w miarę sprawnym sprzętem z przyczepką jednoosiową/tandememnp zestaw WORD Piła http://www.word.pila...EgzPeugeot.html, a na kat T różnie bywa ze sprzętem np. zestw z WORD Piła http://www.word.pila...zetor3320t.html(może trafić ci się przyczepka jednoosiowa, ale i dwuosiowa z osią skrętną, zależy do czego dostęp ma ośrodek, a cofanie z przyczepą dwuosiową w warunkach stresu do najłatwiejszych nie należy, dużo prościej jest z jednoosiówką)

5. Może być problem ze znalezienie instruktora na kat. T, bo nie jest ona zbyt popularna, a same WORDy nie zawsze mają własny sprzęt do tego typu egzaminów.

6. W ruchu miejskim bo w takich war. odbywa się egzamin nieporównywalnie prościej jest poruszać się samochodem z przyczepą niż ciągnikiem z przyczepą(ok nowsze ciągniki może i mają przyspieszenie porównywalne z samchodem) - a trzeba tu brać pod uwagę np. definicję wymuszenia pierszeństwa przejazdu i dobrą wolę egzaminatora

 

No i tak, żeby uściślić doczytałem, że dozwolony jest zestw samochód + 1 x przyczepa, bo kierowca nie ma możliwości z kabiny hamować tą przyczepą(choć ona sama hamulec winna posiadać jeśli jej d.m.c. przekracza 750 kg), w zestawie z ciągnikiem sytuacja jest inna bo przyczepy mają w założeniu większe ładowności, a więc też obowiązkowo hamulce, którymi można operować z kabiny i stąd właśnie dopuszcza się możliwość jazdy ciągnik + 2 x przyczepa niezależnie od tego czy to B+E czy T(swoją drogą jeszcze do 2009 r kat T pozwalała na jazdę tylko z jedną przyczepą)

 

No a T ma ten plus, że w jego ramach ponoć prowadzone powinno być szkolenie bhp z zasady pracy maszyną, na kat B+E szkolenie to powinno się dorabiać, ale jeśli ktoś kończył jakąkoliwek szkołę rolniczą to tam miał np. w ramach mechanizacji jakieś zajęcia poświęcone bhp.

Edytowano przez blacha
  • Like 1

Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grabcio    28

@karol091193 sam się lepiej nie wypowiadaj bo po przezczytaniu twojego postu śmiać mi się chce od głupot które tam napisałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro0    11

Ja zrobiłem B+E, gdyz oprócz ciagnika z przyczepami moge sobie smigac z laweta autem. Mój koszt to 240 zł za kurs i 160 zł za egzam w Poznaniu czyli chyba nie duzo:) Co do kombajnu to mozesz zrobic kurs na kombajn ale nie mozesz poruszac sie nim na drogach, jesli dojdzie do tego ze zrobie taki kurs to wtedy robie prawko na C i po kłopocie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Ja też teraz robięna wszelki wypadek E. Nie wiadomo co naszym politykom przyjdzie jeszcze do głowy. Mam ciągnik ponad 3,5t, jak urwałem drzwi i przyjechał pan z ubezpieczenia to kilka dni sprawdzał czy mogę taki pojazd prowadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

... Co do kombajnu to mozesz zrobic kurs na kombajn ale nie mozesz poruszac sie nim na drogach, jesli dojdzie do tego ze zrobie taki kurs to wtedy robie prawko na C i po kłopocie

 

Skąd taka informacja?

Kombajn zbożowy jest pojazdem wolnobieżnym(tj. wg definicji - pojazdem, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 25 km/h z wyłączeniem ciągnika rolniczego - bez znaczenia jest tu m.c.pojazdu). Do kierowania pojazdem wolnobieżnym po drogach publicznych uprawnia już kat. B(zresztą oprócz pojazdów wolnobieżnych dopuszcza ona możliwość kierowania pojazdem samochodowym o d.m.c. nieprzekraczającej 3,5 t z wyłączeniem autobusu i motocykla, pojazdem ww z przyczepą o d.m.c. nieprzekraczającej własnej masy pojazdu ciągnącego, o ile łączna masa zestawu nie przekracza 3,5 t, oraz dopuszcza kierowanie ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym - Kodeks ruchu drogowego, dział IV, rozdział I "Uprawnienia do kierowania" art. 88) - nie wiem natomiast jak sprawa wygląda z ciągnięciem wózka z hederem za kombajnem(ale na to powinni ci odpowiedzieć na kursie- jeśli się zapytasz). Kat. C, dopuszcza natomiast kierowanie pojazdem samochodowym o d.m.c powyżej 3,5 t, ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym, aby jeździć z przyczepami i tak trzeba robić dodatkowo kat. C+E.

Zresztą jak się orientowałem na ogłoszeniach o kursach to wszędzie wymagają kat B lub kat T.

Kurs kombajnisty natomiast daje uprawnienia do pracy na maszynie - ważne w przypadku jakiegoś wypadku podczas pracy, no i w razie kontroli na polach podczas żniw(ale nie wypadku komunikacyjnego, chyba, że miał on związek pracą na maszynie).

Z takich ciekawostek - przejazd z założonym hederem po drodze publicznej podobno też jest możliwy, ale heder nie może być szerszy niż 3,5 m i trzeba uzyskać na to pozwolenie z policji.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Może ktoś mi napisać jak to jest z kierowaniem ciągnikiem, oraz ciągnikiem z przyczepą na B, oraz B+E po styczniowych zmianach przepisów?

Edytowano przez michal009

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasso    9

z tego co ja się orientuje, to tak B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem z przyczepą ale masa przyczepy nie może przekraczać masy ciągnika wiec chyba bardzeiej się opłąca zrobić T i mieć jedynie ograniczenie co do długości zestawu czyli 22m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Z tym, że mam B+E i nie wiem, czym tak naprawdę mogę jeździć. Z tego co się wczytałem, to mogę jeździć jak dotychczas, czyli bez ograniczeń, ale ostatnio rozmawiałem z jedną osobą i mówiła, że przepisy się zmieniły, więc już sam nie wiem. Macie może jakieś źródła, przepisy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Nie za bardzo wiem w jakim dziale i temacie to napisać, ale ten chyba będzie najbardziej odpowiedni.

 

Otóż posiadam prawo jazdy kat. B oraz mam uprawnienia na koparko ładowarki wszystkie klasy, wszystkie typy. Zaproponowano mi pracę przy kopaniu trollem, a ten troll jak wiadomo podłączony jest do ciągnika. Oczywiście jazda ciągnikiem oraz operowanie tym sprzętem nie jest mi obce, ale czarno wygląda mi to przy przepisach jakie są.

 

Oprócz kat. B i uparwnień na koparko-ładowarki nie mam niestety żadnych innych uprawnień. Czy moja jazda z tym trollem będzie zgodna z prawem? Według tego co wyżej wyczytałem chociaż ciężko coś wysnuć po tylu różnych wypowiedziach to kat. B upoważnia do jazdy ciągnikiem?

 

 

Coś takiego znalazłem na pierwszej stronie googli po wpisaniu prawo jazdy na ciągnik rolniczy:

 

Dokładna definicja kategorii T znajduje się w artykule 88.9 Kodeksu drogowego i została wprowadzona w 2009 roku w Dz.U nr 97 poz 802.

" Kategoria T uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą /przyczepami/ lub pojazdem wolnobieżnym z z przyczepą /przyczepami/.

 

Wynikałoby z tego, że prawko T upoważnia do prowadzenia traktora wraz z przyczepami,

bez konieczności posiadania kat E.

Do prowadzenia samego traktora upoważnia również prawko kat B, a ciągnika z przyczepą B+E, C+E czy D+E

 

Według tego co jest napisane wyżej mogę jeździć ciągnikiem, ale tak na prawdę cholera wie jak to w końcu z tym jest :P

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
myharry    4

Art. 88 KODEKS DROGIWY

  • [kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E – uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroGROMO    2

Mając prawo jazdy kat T możesz ciągnąć 2 przyczepy oraz prowadzić pojazdy wolnobieżne (koparko ładowarka kombajn itp) ale nie możesz wykonywać nimi prac bo do tego są juz potrzebne uprawnienia :)

Wiem co mówię bo tak mi powiedzieli w WORDZIE jak zdawałem egzamin na T

Na T można od 16 lat :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maseey    79

mam takie pytanie co by mi groziło gdyby mnie policja zgarnęła bez żadnych prawo jazdów na polu lub nad drodze publicznej jadąc ciągnikiem . co by mi groziło ?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Kategoria B:uprawnia do kierowania samochodem osobowym i ciągnikiem rolniczym+ przyczepka jednoosiowa lekka o wadze max 750kg, ciągnikiem rolniczym z maszynami zawieszanymi lub jednoosiowymi np. belarka jednoosiowa(prasą wielkogabarytową już nie, ponieważ posiada 2 osi

Kategoria B+E: To samo co kategoria B ale z jedną przyczepą i niezależnie jakim sprzętem

Kategoria T: to samo co B i B+E, ale zestawem o długości bodajże nie przekraczającej 22 metry.

Teraz kolego się zastanów co ci lepiej się opłaca zrobić a ty kolego @Grabcio nie wypowiadaj się na temat jak nie masz zielonego pojęcia

 

pisałeś karolek to dawno ale nie można przejść obok tych bzdur ,którymi  wprowadzasz ludzi w błąd

powiem Ci na moim  przykładzie kat b +e którą posiadam daje nawet szersze uprawnienia od T ,byłem kontrolowany kilka krotnie a nie mam T  ,jechałem  składem dwie przyczepy plus ciągnik ,nie ma żadnych problemów ,zadzwoń sobie do WORDU to cie naprostują i nie  będziesz pisał głupot j

mam takie pytanie co by mi groziło gdyby mnie policja zgarnęła bez żadnych prawo jazdów na polu lub nad drodze publicznej jadąc ciągnikiem . co by mi groziło ?  

 

rozumiem że nigdy nic nie zdawałeś

do tej pory było to tylko 500 zł , natomiast od lipca 2014 przepisy się zmieniły

tzn tak na polu nic ci nie grozi ale tylko ze względu że psom nie bedzie się chciało tam jechać , natomiast na drogach jakichkolwiek kolego otrzymujesz mandat 500,weszło w życie obligatoryjne holowanie pojazdu czyli masz na 100 % hol i sprawa jest kierowana do sądu ,gdzie sąd może orzec wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów ,natomiast jest wiele  gorsza sprawa  dajmy na to jedziesz  bez uprawnień i jesteś sprawcą kolizji ,ubezpieczenie nie działa  mimo że sprzęt jest ubezpieczony dostaniesz regresem wezwanie do zapłaty , a przy szkodach w ludziach nawet dożywotniej renty,

co innego jak masz np kat b i jedziesz ciągnikiem z przyczepami to wtedy dostajesz mandat karny 300 zł bez pkt i nie ma holowania


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Na polu nic policji do uprawnień  Można także robić po pijaku i bodajże Sąd Najwyższy kilka lat temu się w tej sprawie wypowiedział Oczywiście wystarczy wyjechać choć jednym kołem na drogę i już policja może wszystko I oczywiście ogromne problemy w razie jakiegoś wypadku Kat B+E daje więcej niż T Są tylko 2 różnice - T można zrobić już od 16 lat i z kat B+E mogą być problemy jeśli ktoś się stara o pracę za granicą gdzie będzie potrzebował kat T 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Nie powiedział bym że na polu nic nie mogą. U nas latali po polach z alkomatami i sprawdzali po świętach stan kierowców 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj