Skocz do zawartości
Thor

Groch Polny (peluszka)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Groch
MECHANIZATOR    156

hmm - aż tak tajników grochu nie zgłębiłem jeszcze ale cześciowo chyba ten azot jakos jest pobierany przez zboża - upewnie sie i odpisze jutro ok ?

farmermf    78

ok, bo kumuś naściemniałem , ze tak jest i nie jestem pewien czy czasem mu prawdy nie powiedziałem. :D

gwozd    101

Tak na chłopski rozum to roślina motylkowa pobiera azot z powietrza i wykorzystuje go do budowy własnego organizmu. Po zebraniu plonu jak resztki pożniwne trafią do gleby następuje ich rozkład i azot może być pobrany przez rośliny nastepcze. Do tej pory żyję w takim przekonaniu

Wiadomość z agroFakt.pl

kryssr    50

jak pisałem prace inż. to miałem kilka publikacji w ręku odnośnie tych mieszanek i ogólnie coś tam te zboża pobierają w trakcie. Ogólnie roślina nie pobiera azotu z powietrza tylko bakterie brodawkowe żyjące w symbiozie z korzeniami :P

rafalkom555    13

Co stosujecie na peluszkę od chwastów? Oczywiście chodzi mi o zabiegi po wschodzie, miałem już kupiony środek doglebowy ale po siewie deszcz padał i nie opryskałem, oczywiście wiem że basagran tylko ta cena :blink: Jest coś innego?

farmermf    78

Nalistnie nie ma opcji żadnej. Jak nie mineło 7 dni to pryskaj ta do glebówką, po za tym jak nie to tylko randap przed żniwami.

radek83    12

Ale może ktoś pryskał jakimś środkiem co nie ma rejestracji w peluszcze czy tam grochu i nie spalił?

ja pryskałem na jedno liscienne pilotem po wschodach i nie spaliło

rafalkom555    13

@farmermf - minęło 17dni, siany w czwartek a w środę byłem tam dosiewać bo zabrakło nasion to większość już miała kiełki i znowu zaczęło padać. Może jakoś chwasty nie będą w tamtym roku miałem jeczmień ozimy nie opryskany od chwastów i gdzieś się trafił oset a tak to czysto.

@krzysiekb37 - wiesz jaki koszt na hektar?

@radek83 - w jakiej dawce i jaki koszt?

Basagran na te moje 1,5ha wychodził chyba 400-450zł :blink:

gwozd    101

Pisząc że roślina motylkowa pobiera azot z powietrza miałem na myśli udział bakteri ale nie chciałem razpisywać sie nad tym procesem.

W jaki sposób roślina rosnąca obok strączkowego może pobierać azot od niego? Czy część związków azotu jest uwalniana do gleby w trakcie wegetacji rośliny motylkowej?

radek83    12

@farmermf - minęło 17dni, siany w czwartek a w środę byłem tam dosiewać bo zabrakło nasion to większość już miała kiełki i znowu zaczęło padać. Może jakoś chwasty nie będą w tamtym roku miałem jeczmień ozimy nie opryskany od chwastów i gdzieś się trafił oset a tak to czysto.

@krzysiekb37 - wiesz jaki koszt na hektar?

@radek83 - w jakiej dawce i jaki koszt?

Basagran na te moje 1,5ha wychodził chyba 400-450zł :blink:

kosztu nie pamiętam, dałem 0,4 l/ha ale możesz dać troszke mniejszą, tam gdzie się oprysk nakładał to przychamowało troche groch , to jest cherbicyd na jedno liścienne

MECHANIZATOR    156

@Mech a jak sądzisz, czy siejąc mieszanke zbozowo straczkową już podczas okresu wegetacji , strączkowe dokarmi rosline sąsiadującą, czy azot ten jest dostępny dopiero dla rosliny nastepczej?

Mam odpowiedź na to pytanie - dzisiaj przypomniało mi się że mam je komuś zadać :) - w trakcie wegetacji w mieszance rośliny zbożowe nie pobierają azotu asymilowanego przez roślinę strączkową

farmermf    78

Niby tak, na ziś po grochu mam najlepsze pszenice, ale z tym zmniejszeniem to wiesz, ja tak lubie dac tak samo dużo jak na inne i zobaczyć ile z niej wyciagne. :D

MECHANIZATOR    156

no z drugiej strony jest to sposób na obejście "dyrektywy azotowej" zgodnie z którą w ciągu roku można wysiać nie więcej niż 190 (bodajże) kg/ha czystego składnika

MECHANIZATOR    156

no wiesz narazie to jest tak jak piszesz - ale są plany większej kontroli zużycia nawozów azotowych - oczywiście pod pretekstem walki z terrorystami bo z saletry amonowej (i nie tylko) można wykombinować materiał wybuchowy - więc jak zaczną kontrolować przeglądać faktury to może się okazać ze przekroczyłeś normę i zonk bez dopłat przez trzy lata

andrzej2110    529

no z drugiej strony jest to sposób na obejście "dyrektywy azotowej" zgodnie z którą w ciągu roku można wysiać nie więcej niż 190 (bodajże) kg/ha czystego składnika

170 ;)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez Piters182
      Witam. Czy znacie jakiś kupców na soje? Jestem z okolic Lubelskiego.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję