tobago

Uzupełnienie gleby w magnez

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tobago    43

Po badaniach gleby wykryto dośc duże braki magnezu przy również bardzo kwaśnym jej odczynie (ph 4.0, gleba lekka). Jesienią przed orką zostało przyorane wapno (nie magnezowe) w ilości 3,5t czystego CaO na hektar. Wiem że w tym roku cudów ono nie zrobi.

Kolejnym etapem po odkwaszeniu gleby jest jej uzupełninie w magnez. Jego poziom stacja chemiczna określiła jako bardzo niski. Chciałbym powoli odbudować jego ilośc. W tym jak i w następnym roku rezygnuje z uprawy magnezolubnych roślin, pozostają zboża. W tym roku planuje na nim zasiac jare pszenzyto. Czy kizeryt przedsiewnie będzie dobrym rozwiązaniem? Sam magnez z nawozów wieloskładnikowych sądzę że będzie za mało. A i chciałbym żeby roślina nie 'wydoiła' całego magnezu z gleby.

boku27    225

Kizeryt jest dobrym rozwiązaniem lecz nienajtańszym. Nie wiem czy nie warto by zainwestowac jeszcze raz w wapnowanie lecz teraz z wapnem magnezowym np. Magnesium z Nordkalku ?? za 100 kg kizerytu masz dobra tonę wapna magnezowego i kilka razy wiecej magnezu za ta samą kase .

sajgon    12

Właśnie zamówiłem 1 samochód magnesium z Nordkalku. Czy jest to dobry nawóz? Stosował to już ktoś? Będę potrzebował jeszcze 1 samochód i nie wiem czy brać znowu to samo.

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Najczęściej polecanym sposobem uzupełnienia magnezu w glebie jest zastosowanie wapna magnezowego

Zawartość MgO

Kirezyt - 25% MgO

magnesium z Nordkalku -19 % MgO

Co do samego wapnowania polecam temat

http://www.agrofoto....__fromsearch__1

Edytowano przez KRISTOFORn

boku27    225

Właśnie zamówiłem 1 samochód magnesium z Nordkalku. Czy jest to dobry nawóz? Stosował to już ktoś? Będę potrzebował jeszcze 1 samochód i nie wiem czy brać znowu to samo.

Tak jest to dobre wapno, efekty w 2 roku sa naprawde widoczne. Jak ci przywioza to przed wysianiem radził bym dobrze okryć bo inaczej będzie błoto w rozsiewaczu ;[

majranjd    8

Najczęściej polecanym sposobem uzupełnienia magnezu w glebie jest zastosowanie wapna magnezowego

Zawartość MgO

Kirezyt - 25% MgO

magnesium z Nordkalku -19 % MgO

Co do samego wapnowania polecam temat

http://www.agrofoto....__fromsearch__1

umknął Ci jeszcze węglan magnezu, którego jest 40% w magnesium Nordkalku

DEZERTER

tobago    43

Wapno magnezowe owszem ale myslałem nad czymś przesiewnie. Nie wiem jak działa magnez z takiego wapna ale wiiem że z kizerytu jest szybko przyswajane na czym mi zalezy.

Swoją drogą zamawiając zeszłej jesieni wapno Pan sprzedający zdecydowanie odradził mi magnezowe (wtedy głownym moim celem było odkwaszenie gleby) mówiąc że na początek nalezy zmienić ph gleby potem uzupełniać ją w składniki.

majranjd    8

Magnesium zawiera 40% MgCO3 co daje 19% MgO ;)

No tak, grunt to czytać, a nie patrzeć na literki :wacko: ;)

DEZERTER

Chciałbym odświeżyć temat. Problem również jest brak magnezu. Myslałem o kizerycie i wap-magu. Wap-mag  niby nie odkwasza gleby ale ma dużo magnezu który jest dość tani- ok. 450 zł tona w stosunku do kizerytu. Podpowie ktoś coś?.

donweter1989    1281

Powiem Ci,że wap - mag to jest nie najgorszy, ale tylko na bieżące potrzeby. Poziom Mg w glebie to Ci po nim nie wzrośnie. Wiem bo trochę go stosowałem. Kizeryt powala ceną niestety. Lepiej sobie odżałuj i zainwestuj w wapno. Ja mam propozycje z firmy Agrochem Człuchów na Dolomit za 176zł netto tona. Natomiast Agrolok zaproponował mi Nordalc Mg po 161 zł tona brutto.

Dziwna ciągle polityka w Agroloku. Mi na ten Nordcalk magnezowy powiedzieli 135 brutto. Dałem ciała bo kupiłem już zwykłego bez Mg tyle że na inną działkęto ma być gdzie pszenżyto jest eleganckie. Trzeba to jeszcze przemyśleć

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez adamos012
      czy wapno budowlane nadaje sie na pole pod pszenicę?
    • Przez Ainat
      W związku na modę na ekologię a także realny problem wyjałowienia gleb przez intensyfikowanie plonów z upraw polowych , warzywniczych  sadów zacząłem interesować się problemem odtworzenia zasobów pokarmowych gleby.
      Problem jest istotny już u nas w kraju a na Zachodzie , w Stanach czy w Australii palący. Gleby przez wiele lat są pozbawiane mikroelementów i makroelementów przez  coroczne wywożenie wspomnianych zasobów z plonem .
      Odnawiane są tylko NPK i to nie zawsze w wielkości bilansującej stratę.

Gleby stają się jałowe i mimo dużych dawek NPK coraz słabiej plonują.

W internecie jak i w śród naukowców toczy się dyskusja nad stosowaniem naturalnych minerałów pochodzenia wulkanicznego jak mączki bazaltowe , granitowe , dolomity ,bentonity , lawy. .

Temat mnie bardzo zainteresował gdyż jak się okazuje minerały te zawierają całą paletę mikroelementów i makro.
      Czytając skład chemiczny tych minerałów trend ten wydawać się zaczyna wybitnie słuszny i wskazany. Przy odpowiednim poziomie stosowania tych minerałów i podniesienia zasobności gleby realnym się wydaje przywrócenie glebom odpowiedniego poziomu zasobów i utrzymaniu potencjału plonowania przy ograniczeniu stosowania NPK. Włączenie w tą nazwijmy nową technologię nawozów zielonych Ii przywracanie życia biologicznego gleby , rysuje się interesująca przyszłość rolnictwa w nowej odsłonie.
      Wychodzi to na przeciw trendom od cheminizowania sztuki rolniczej w Europie czy Ameryce..

Ciekawi mnie Wasze zdanie i spojrzenie na tą kwestię?
      Zapraszam do dyskusji.

• Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez Kanzas14
      Witam planuję rozsiać saletrzak na jęczmień jary który ma już 2 kolanko i moje pytanie brzmi czy nie spalę liści?
    • Przez przemek0099
      Tak jak w tytule jakie wapno węglanowe polecacie najlepiej sypkie nie granulowane 

• Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj