Bartekj1994

Czym Zacielić jałówkę???

Polecane posty

Mati10    9

To jaką rasą tą krowę zacielałaś?? Może wiekowa była i słabo przygotowana?? A mogłabyś podać indeks wycieleń tego norwega?? Jeśli powyżej 100 to powinno iść ok. Jak ją żywisz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basia4    1

Tamta krowa nie była inseminowana tylko ot sąsiadowym bykiem zacielona. Żywione są śrutą ,której nazwy nie pamietam,chodzą po pastwisku,troche siana ,zimą dojdzie qq. Indeksu wycieleń nie pamiętam bo katalog na dole a ja na górze siedzę przy kompie:) W każdym razie imię buhaja FAAREN.

 

Dodam,że tamta krowa była młoda,to był jej trzeci poród.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aniamisia    3

Za 2 miesiące będę zacielać jałówke HF i HFxJersey. Miały ruję już ze 2 razy. obecny wiek 14 miesięcy. Waga 300 - 350Kg. Czym najlepiej je zacielić? Zależy mi bardziej na cielętach by miały dobre przyrosty mięsne. Myślałam o Simentalu BUSSERL z www.mcb.pl.com

Co polecacie innego???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aniamisia    3

Angusem?? Mój ojciec np. zaciela jałówki HF limuze, niektóre cielęta tej rasy mają masę przy wycieleniu 32 - 40 kg, zależy jaki buhaj jest ojcem. Np: Buhaje Jarosław lub Marid z MCB Krasne mase ciała po urodzeniu mają 32 kg. Jak sądzicie czy to dobry pomysł??

 

Ps. W moim regionie mamy inseminatora, który ma tylko dostęp ( tzn. jest przedstawicielem) do MCB Krasne (mleczne i mięsne) i SHiUZ ( tylko mleczne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

simental może byc, najlepiej aby z mięsnej rasy... my hodujemy bydło mięsne to zaciela sie mieszańcem limsse z higlandem, wycielenia bez problemu, bo rodzą się małe "kociaki" a przy mamkach na trawie w ciągu 8-9m 250-300kg, bez dodatkowej paszy... :) praktycznie bezproblemowe... nie licząc kolczykowania i łapania... ;)


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

po simentalu czy też lm cielak może być mały ale może być też bardzo duży. Jak złapie wielkość od matki hf i umieśnienie od ojca mięsnego to z jałówki takiego cielaka nie wyciągnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

mam całkowicie inne doświadczenia z angusami. Moim zdaniem jest to rasa mała która bardzo łatwo się cieli polecana do krycia jałówek i mniejszych krów. Nigdy nie słyszałem żeby ktoś miał problem z porodem. Cielęta często nie mają 40kg.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChudyxD    16

kolega inseminował limousinem jałówkę jersey tak gdzieś ok. 400 kg to od zacielenia stała na dojadkach po krowach to cielak urodził się mały on sam ciągnął i teraz on ja ssie to ładnie i szybko przybiera na wadze i szyneczki mu się pokazują ładne już ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

@rmiecz a kryles kiedys angusem jalowke? bo ja krylem kiedys praktycznie wszystkie i nigdy nie bylo problemow angusy maja niewiele wieksze cielaki jak jerseye tylko ze duzo lepiej przyrastaja i latwiej sprzedac jak jerseya takze niestetynale teraz nie masz racji bo angus to nie charoles z miesnych ras to wlasnie angus i hereford maja najlatwiejsze porody a to ze te schiuzowcy cos tam se gadaja to wiesz nie bierz tego do siebie bo oni maja kase za upychanie ludziom tylko limuze i ja nigdy krowy juz nie krylem w dalszych laktacjach bo poprostu szkoda po krowie miec takiego malego cielaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aniamisia    3

Podstawą jest nie utuczyć jałówki mlecznej w czasie ciąży, ma ona wyglądać zdrowo ale nie za chudo, przynajmniej wiem to ze swoich doświadczeń :) podjęłam już decyzje, dzięki chłopaki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

w tamtym roku miałem bardzo trudny poród po lm. Krowa cieliła się drugi raz. Jako jałówka ocieliła się sama po montbeliardzie. Teraz też była pokryta mo i nie było problemu chociaż ciele jest bardzo duże. Angusem mam teraz pokrytą pierwiastkę która była trochę rozerwana przy cieleniu po srb. W styczniu zobaczymy jak się ocieli.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

brat jest inseminatorem i jak ktoś chce mięsnego na jałówke albo na krowę która jest mocno mała to daje właśnie angusa. Znam gościa który miał w tym roku 3 jałówki ho pokryte buhajem 100%lm bo sąsiad ma mamki czystorasowe i łatwo mu się cielą. Efekt taki że wszystkie 3 się zmarnowały przy cieleniu.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no wlasnie miesne cie nie obchodza wiec lepiej nie mowic bo ja Lm bym nigdy nie zaryzykowal bo niby sa byki z mniejszymi cielakami ale teraz mi sie krowa cieliła 7raz byla po Lm i cielak mial 61kg sprzedalismy po 4dniach ale 8 osob ciagło i ledwo ledwo to pomysl co byloby z jalowka ale krowa ma sie dobrze a po angusie krylismy i czarnym i czerwonym w zaleznoisci jakiego mial i nawet jak pamietam to te czerwone byly chyba ladniejsze i jalowki w wiekszosci samodzielne porody a cielaki super zywe sa te angusy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no niby tak ale mialbyc maly niby :) ale nie ma co narzekac cielak poszedl krowa doi git teraz musze powalczyc wreszcie zacielic ja czym lepszym bo po hf nie bardzo lapie dwa razy z rzedu po simentalu zlapala teraz Lm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

miesnej jalowki zadnej nie chowam byczki te najlepsze (przynajmniej na takie sie zapowiadające) zostawiam na opas ale jesli mi sie zacielaja to tylko po hf sztucznych sa cielaki a miesne sa z drugiego wyboru a na koncu swoj byk lub sasiada jesli nie mam .Tylko krowy mieszance kryje odrazu miesnymi bo po nich raczej nie chowam juz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj