Zaloguj się, aby obserwować  
MATIS

zapotrzebowanie

Polecane posty

mirasek    13

Podaj rodzaj gleby, szerokość skiby, głębokość i prędkość orki to Ci oblicze teoretyczne zapotrzebowanie na moc :P Marka pługa to raczej znikome ma znaczenie, ważny jest rodzaj odkładni, ustawienie pługa, itd...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
pług overum 5 skib na skibe 40 cm ziemia trójka

Przy założeniu orki na głębokość 28 cm i prędkości 8km/h wyszło mi 138KM (83KM na uciągu) co by nawet miało sens :) Jeżeli orke spłycimy do 24 cm i zwolnimy do 7km/h zapotrzebowanie zmniejszy sie do 103KM (62KM na uciągu). Ciekawe na ile moja teoria jest prawdziwa :D

 

edit: dopisałem wartości potrzebne na uciągu żeby nie było nieporozumień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
dzieki a jak ty to obliczasz???

Całkiem prosto, obliczam opór pracy jednego korpusu pługa poprzez pomnożenie jednostkowego oporu gleby przez powierzchnie roboczą. Potem mnoże przez liczbe korpusów i mam opór pracy całego pługa który mnoże przez prędkość pracy i dziele przez 270. Otrzymuje moc potrzebną do uciągu pługa, jednak moc pobierana z silnika jest większa od wyliczonej ponieważ pewną jej część ciągnik zużywa na opory przetaczania, straty na przekładniach i poślizgi kół. Książka sugeruje zwiększenie wyliczonej wartości o 60-70% w przypadku orki ścierniska, dlatego mnoże wszystko przez 1,65 i otrzymuje moc pobieraną z silnika przy zadanych warunkach pracy. Ale to tylko teoria...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
ten pług u mnie ciąga ursus 1012 i nie widze zeby sie przemęczał

Coś wkręcasz albo musisz bardzo płytko orać, ja ciągnikiem 95KM ciągam 5x35 i wszyscy sie sie pytają jakie ziemie mam że daje rade go ciągnąć, też sie nie przemęcza ale już w 5x40 miałby za ciężko w zimowej orce a co dopiero 1012

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
oram na 28 cm i nic nie wkręcam tylko ze jezdze wolniej

No chyba że, ja zasuwam ok 8 km/h i wyszło mi teoretyczne zapotrzebowanie poniżej 80KM co by sie zgadzało bo utrzymuje obroty w okolicach 1800... Wychodzi dobrze jak sie dobierze odpowiedni jednostkowy opór gleby, w Twoim przypadku wziąłem z dużym zapasem więc wiesz... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

sorki za wymadrzanie sie ale mam kilka pytań co do poczynionych wyzej obliczeń ??

 

- jaki przyjołes wsp oporów orki ?? (k)

-a w pytaniu o rodzaj gleby to istotne jest nie klasa tylko to jaka noa jest - gliniasta czy piaszczysta

 

jęsli odacie wszystkie potrzebne parametry to policze to po mojemu i zobaczymy ile mi wyjdzie :D

- szerokość korpusu ??

- głębokośc orki??

- rodzaj gleby ??

- prędkość orki (wzglednie bieg i typ ciagnika)??

- orka na sciernisku czy na podorywce ??

- jaki ciagnik ??


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

zakładając ze:

b = szerokość orki 2m

a = głebokość orki 0,28m

k = współczynnik oporu orki 60 kN/m2

Vt = prędkość teoretyczna na 3 biegu polowym wg danych katalogowych 6,15 km/h co daje przy 5% poslizgu predkosc rzeczywistą Vr = 5,8km/h (1,61 m/s)

 

Fop - opór orki [kN]

Fop = a*b*k = 2*0,28*60 = 33,6 kN

 

Pu - moc uciągu (niezbędna do uciagniecia pługa)

Pu = Fop*Vr[m/s] = 33,6*1,61 = 54,1kW = 73,5KM

 

wsp. obciązenia silnika

n = Pu/Ps = 54,1/70 = 0,77 - najlepiej jest jesli wsp ten jest w przedziale 0,75-0,95 i to jeszcze zalezy przy jakiej pracy

 

PS - to są teoretyczne wyliczenia - ale moga one róznić sie od rzeczywistosci tym ze wsp k trzeba dobrac do rodzaju gleby a to nie jest wcale takie proste (przweaznie w obliczeniach przyjmuje sie 50 kN/m2 ale jest to wartośc dla gleby sredniej)

 

tak więc masz jeszcze jakieś 20% rezerwy mocy czyli agregat w miare prawidłowo zestawiony


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
PS - to są teoretyczne wyliczenia - ale moga one róznić sie od rzeczywistosci tym ze wsp k trzeba dobrac do rodzaju gleby a to nie jest wcale takie proste (przweaznie w obliczeniach przyjmuje sie 50 kN/m2 ale jest to wartośc dla gleby sredniej)

Właśnie o tym napisałem, bo trudno jest zgadnąć i przyjąłem właśnie wartość dla gleby średniej glinkowatej.

 

Twoje obliczenia MECHANIZATOR są prawidłowe, bo ja obliczyłem orientacyjną moc pobieraną z silnika (wg założeń książkowych) a Ty podałeś wartość potrzebną na uciągu.

 

Moc potrzebna na uciągu przy założeniach j.w. wychodzi mi 72,2KM co nie odbiega znacznie od Twojego wyniku, więc obaj liczymy dobrze :D

 

Co do mocy pobieranej z silnika to książka bardzo to uogólnia i nie koniecznie pisze prawde bo przecierz każdy ciągnik ma inne opory przetaczania, straty na przekładniach i poślizg, więc w tym wypadku mogą wychodzić bzdury.

 

A teraz zejdźmy na ziemie i pomyślmy czy jednonapędowe 98KM da rade uciągnąć 5x40 na głębokości 28cm na mozaikach... :) Ja tu widze ponad 15% poślizgu...

 

@MATIS

Jakby 1012 sie nie przemęczał to by latał czwórką terenową :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no masz racje - jeśli poslizg sie zwiekszy do 15% to predkość rzeczywista maleje co skutkuje spadkiem mocy na zaczepie

 

poslizg 5%

Fop=33,6 kN

Vt=6,15 km/h => Vr=5,84 km/h = 1,62 m/s

Pu=33,6*1,62=54,4kW=>73,9KM

 

poślizg 15%

Fop=33,6 kN

Vt=6,15 km/h => Vr=5,23 km/h = 1,45 m/s

Pu=33,6*1,45=48,7kW=>66,2KM

więc pewnie było tak ze ciagnik rzeczywiscie jechał na III polowej ale z duzym poślizgiem :D - wtedy mocy starczało w zupełnosci :)

 

a tak poza tym to trzeba by w takim przypadku zrobic całkowite obliczenia zestawienia agregatu :)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

a co rozumiesz pod pojeciem - daje rade - bo te obliczenia mozna zrobic w druga strone i dojść tym samym jaki masz jednostkowy opór gelby :) a wtedy to mozesz sobie zrobic podobne obliczenia do wiekszosci narzeci i maszyn :)

 

???

daje rade = dymi ale jedzie

 

czy

 

daje rade = jedzie jeszcze swobodnie

 

no i pytanko takie z innej beczki - czy to aby napewno jest 1012 :D

u nas 1224 miał co robic na 4 polowej z Fortschritt-em B-201


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MATIS    0

nie dymi ma mocy na styk no i ciągam wloke to jest 4 turbo

 

MECHANIZATOR oblicz mi zapotrzebowanie b 201 6*48 na takich ziemiach jak wtedy i kvernelandem6*51

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

z wczesniejszych postów wyliczyłem sobie ze współczynnik oporów gleby w twoim przypadku kształtuje sie w granicach k=55kN/m2

 

Fortschritt B-201 - 6

b - szerokość orki = 6*0,48 m = 2,88m

a - głębokość orki = 0,28 m

k = 55kN/m2

Fop = a*b*k=44,35 kN

aby Ursus 1012 mógł uciągnąć taki pług musiał by się poruszac z prędkoscią 5,11 km/h

 

Kverneland - 6

b - szerokość orki = 6*0,51 m = 3,06m

a - głębokość orki = 0,28 m

k = 55kN/m2

Fop = a*b*k=47,12 kN

aby Ursus 1012 mógł uciągnąć taki pług musiał by się poruszac z prędkoscią 4,83 km/h

 

ale to jest tylko teoria - i w tych obliczeniach bardzo duzo zalezy od przyjetych współczynników - mały bład w załozemniach i juz wychodzą totalne bzdury wiec ostroznie

 

a co do dwóch powyzszych pługów to jak na moje oko to sa one raczej dla 1614 - w moich okolicach 1012 to ciagają płógi 4 skibowe :D


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MATIS    0

ale ja mam jeszcze mf 3670 170km i do niego te plugi napisz ich zapotrzebowanie na moc przy predkosci 8km/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

B-201 = 98,46kW -> 134 KM

 

Kverneland = 104,61 kW -> 142 KM

 

a nie lepiej do tego MF-a kupić pożądny 6 skibowy pług obracalny


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samson    0

czy prędkość orki ma wpływ na jakość tzn. chodzi mi o to że jak powoli to skiby się nie pokrywają jak kładzie w prawo i w lewo, jak pojechałem z góry szybko to zaczęły się pokrywać... a gość od którego kupiliśmy pług fendtem zapierda*** i było wszystko ok. Czy prędkość orki ma wpływ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Marcinek564
      Witam jakiś czas temu przeglądając stronę all.biz natrafiłem na ogłoszenia z Bometem U038 U038/1 U039 i U039/1. Ma ktoś może z państwa coś takiego u siebie? Oprócz 3 ogłoszeń nigdzie tego nie widziałem a jestem bardzo ciekawy jak dokładnie wygląda taki sprzęt i jak się sprawuje. 
       


    • Przez Janek54321
      Witam. Planuje zakup brony aktywnej z wałem packera 500mm  z siewnikiem nabudowanym. Mam każdy rodzaj gleby piaszczyste 5-6 gdzie sarna się topi w tym piachu, gliny, redziny, iły. Czy packer na wilgotnej ziemi nie będzie się zalepial że trzeba będzie czekać tydzień żeby obeschlo i czy na piachu nie będzie stawał i górki przed sobą robił? Proszę o wyrozumiałość i poradę.
       
    • Przez Młody1997
      Witam. Stoję przed zakupem talerzówki do c 360 3p i zastanawiam się jakie talerze będą lepsze: 6 czy 9 zębowe? przede wszystkim będzie służyć do likwidacji łąk i uprawianiu zaoranych ugorów, czasem może też do likwidacji poplonu lub uprawy ścierniska.
    • Przez adamgaleon
      Witam kupiłem brone talerzowa Bomet 3.15 m muszę wymienić 2 przednie talerze bo są wytarte i pęknięte brona ma ułożenie talerzy w X z tyłu są pełne wielkość 510 z przodu z tego co mierzyłem to od 440 do 510 i nie wiem czy poprzedni posiadacz wymienił skrajne na 460 i się wytarły? Wysokość powinna raczej być taka sama dobrze myślę 🤔z góry dzięki za odpowiedź 
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie czy ma ktoś może namiary na zęby do bron dobrej jakości ? Wiem , że tego jest sporo w necie , ale wolałbym coś sprawdzonego
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj