jarekmalina

NORMY WYSIEWU NORDSTEN CLD 2,5M

Polecane posty

elku87    26

jak dla mnie widzie się to tak : wybierasz powiedzmy dawke 250 kg /ha więc ustawiasz dzwignię na pozycje A i wybierasz dalej nastepna pozycje C1D1 , dalej np 60 kg pozycja B zakres C2D2. Lav - niskie sianie , mellem - srednie , hoj - wysokie


Pomogłem kliknij zieloną strzałkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Ale tu jest zdjęcie przykładowe. Te akurat umiem odczytać. Tu chyba zależy też od szerokości siewnika ustawianie tych dźwigni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    116

Mam ten sam siewnik mam to napisane na kartce pokolei kg/ha od niski1 do wysoki 20 jak znajdę i jak chcesz to ci to napisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

a masz może możliwość zeskanowania tej kartki? To bym Ci adres e-mail podał to byś mi wysłał.

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    116

jaką masz tam skrzynie przekładniową? taką że są trzy główne przełożenia hoch mittel i niedrig zmieniane zboku tej skrzyni wychodzace do środka siewnika dwie takie przesówane wajchy siewn i jak otworzysz pokrywe 20 stopni na karzym z tych głównych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    116

mam taką tabelkę wysiewu jak Ty i jeszcze trochę inną to te C2 D2 - WYSOKIE , C2 D1 ŚREDNI ,C1 D1 NISKI

WYSOKI C2D2 ŚREDNI C2D1 NISKI C1D1

1-195 KG/HA 1-53 KG/HA 1-14KG/HA

2-205 2-56 2-15

3-220 3-60 3-16

4-235 4-64 4-17

5-255 5-69 5-18,5

6-275 6-75 6-20

7-300 7-81 7-22

8-315 8-85 8-23

9-330 9-89 9-24

10-345 10-94 10-25

11-370 11-102 11-27

12-400 12-108 12-29

13-425 13-114 13-31

14-455 14-123 14-33

15-490 15-132 15-36

16-530 16-142 16-38,5

17-580 17-156 17-42

18-605 18-163 18-44

19-640 19-172 19-46,5

20-670 20-180 20-49

kartka zbyt zniszczona nie nadaje się do skanu ... a wiesz jak maja być te wajchy poustawiane na te normy wysiewu bo widza że nie masz tam narysowanych strzałek?

Edytowano przez leonardo111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

dzieki wielkie. Nie wiem właśnie jak to się ustawia te C1D1, C2D1 i C2D2. Jakbyś mógł mi wytłumaczyć na jakiej zasadzie to działa to byłbym wdzięczny. A jak masz ustawione te denka (zasówki) przy aparatach wysiewających? i po prawej stronie siewnika jak się patrzy na niego to jest taka dźwignia ze skalą od 1 do 10. Jak masz to ostawione?

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    116

górna wysunięta dolna wsunięta -wysoki ,obie wsunięte-średni,górna wsunięta dolna wysunięta -niski,ta dzwignia od denek to reguluje się szczeline wysiewającą jak siejesz gorczyce rzepak to ustawiasz na 1 jak zborze to 2 ale owies 3 (duże dorodne kwalifikaty też) groch 4-5 kukurydza 6-7 itd co tam większego chcesz to więcej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

O dziękuję bardzo. O to mi chodziło :) A tak nawiasem mówiąc, jak Ci się sprawuje siewnik? Siejesz samym siewnikiem czy sprzężony z agregatem? Ja kupiłem ten siewnik z broną aktywną Rabewerka. Zobaczymy na wiosnę jak to będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    116

mam go 10 lat zasiałem nim około 200 ha , ostatnio na jesień wyrobiła się wnim tulejka na walku zębatki napedzanej bezposrednio z tej z koła tam niema napinacza tego łańcucha (ten wałek to jest 6kąt a nanim jest ta tulejka środek 6 kąt góra okrągła) poza tym nic nawet te górne gumy mocujące lejki wysiewające oryginalne ...w którym polskim siewniku guma wytrzyma 27 lat , nawet te plastikowe tryby przesowne nic jeszcze nie są zużyte ja sieje samym bo sije nim 360-3p aon sam jest dość ciężki

Edytowano przez leonardo111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Zgadza się. Mój jest chyba z 89r. Wszystko w oryginale tak jak piszesz. Mam nadzieje że siewnik nie do zdarcia i trochę nim posieję. Zrobię fotkę jak wyruszę w pole i wstawię na forum. Aha, a masz w swoim ścieżki technologiczne? Wiesz może jak się je obsługuje? Bo u mnie są, ale mechaniczne i nie za bardzo wiem jak to ugryźć.

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    116

nie ścieżek nie robie też za bardzo nie wiem jak to działa nawet nie używam znaczników a są dość fajne automatyczne, ile nim będziesz rocznie obsiewał? i ile za niego dałeś? za mój w 2000roku dałem 2500zł wtedy miał 15 lat

Edytowano przez leonardo111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

ja też chyba odłączę te ścieżki jak nie będę mógł dojść jak one działają. Znaczniki ciekawie działają :) Mam 32 ha do obsiania rocznie. Więc dużo pracy nie będzie miał. Kupowałem go razem z broną więc nie wiem ile sam by kosztował. Ale z tego co się orientuję to takie siewniki są teraz w cenie, bo chcą za nie ok. 3-4 tys zł. Więc niedrogo go kupiłeś kolego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.Pozwólcie że coś wam wytłumaczę.Po pierwsze to trzeba zawsze robić próbę kręconą.A trzeba ją zrobić tak :Ustawiamy skrzynię jak pisze w tej tabeli którą masz czyli:B6 C2D1 i na odwrocie tej tabeli masz podane ile obrotów korbą należy wykonać dla odpowiedniej szerokości czyli dla 2.5m jest 57obrotów korbą.Zasypujesz siewnik zbożem i kręcisz, następnie mnożysz przez 20 i wychodzi ile wyszło by na ha.Załóżmy że wyszło Ci 150kg pszenicy.Teraz to kółko obrotowe na tabel ustawiasz tak:B6C2D1podkręcasz pod wynik z próby kręconej czyli moje teoretyczne 150kg.i w tej chwili odczytujesz jak należy ustawić skrzynię.Np:aby wyszło220kg.to tabela wskazuje A1C2D2 .Ja robię jeszcze jedną próbę korygującą i jadę siać.Czy przy tym siewniku Masz licznik hektarów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Twoja propozycja też jest logiczna. Jak będzie cieplej to muszę przetestować czy to wyjdzie tak jak piszesz. Nie mam niestety przy siewniku licznika hektarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie na pewno. Tą tabelą z tym kółkiem można ustawić siewnik idealnie,tylko trzeba dojść do wprawy.Jak będziesz miał ustawiony mało wiele to ta skrzynka do nasion przy zbożu będzie pełna.Z tej tabeli z tym kółkiem obrotowym odczytuje się też właśnie wielkość obsianego areału,tylko musi być licznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek9696    0

Koledzy, ostatnio kupiłem siewnik nordsten 2,5m i jestem laikiem. Czy mogę rozumieć, że w tabeli umieszczonej powyżej są orientacyjne ilości wysiewu zboża na hektar? Na zdjęciu osłony przekładni jest A 1-10 i B 1-10 a w tabeli jest 1-20 Nie rozumiem dlaczego. Przepraszam jeśli się pomyliłem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Powyżej wszystko jest ładni opisane. Rozumiem że masz taką przekładnie jak u mnie na zdjęciu. Od 1 do 10 jest A1 do A10, a od 11 do 20 jest B1 do B10

W tabeli są orientacyjne normy wysiewu na hektar. Propozycja "zmechanizowanego" jest wydaje mi się jeszcze bardziej dokładniejsza jeśli chodzi o ilości wysiewu. Ale widzę, że mniej więcej ustawienia przekładni pokrywają się z tabelą leonardo. Trzeba to sprawdzić w praktyce i tyle.

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do bartek9696. Cz posiadasz tą tabelę z kółkiem obrotowym.Jeśli tak to ustawisz go idealnie,według moich wskazówek powyżej tylko trzeba zrobić próbę kręconą.Ta tabela jest zarazem instrukcją obsługi,wystarczy ją przetłumaczyć i wszystko okaże się jasne.Ja swój kupiłem 4 lata temu i też nie wiedziałem jak to ustawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Zgadza się. Tam wszystko pisze tylko że po niemiecku i dla nieznającego języka niemieckiego to ciężko się połapać. Zmechanizowany jak Ci się sprawuje Twój siewnik? Miałeś jakieś poważniejsze awarie w nim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ,nie miałem czasu wcześniej. To że po niemiecku to mała przeszkoda mając internet. Wejdź sobie w tłumacza i po sprawie,tylko trzeba sobie dać czas ,a i dobrze by było wejść w opcję techniczną.Ja miałem gorzej,bo gdy go kupiłem 4 lata temu ni miałem internetu ale kupiłem na płycie tłumacza duńskiego i dałem radę.Moja tabela jest identyczna jak ta wyżej tylko po duńsku.Mój siewnik sprawuje się bardzo dobrze.Gdy go kupiłem trzeba było go trochę poprostować,poczyścić i polakierować bo wyglądał nie ciekawie ale dałem za niego tylko 1,5 tys.

Co do siewu gorczycy to raczej nic nie potrzeba.Mojego jak zwieźli z zachodu to miał w sobie 1/3rzepaku i żadnych nakładek nie było. Podejrzewam że Duńczyk tak nim siał do końca.Jeśli chodzi o lucernę to trzeba by przepraktykować. Ja bym ustawił go na minimum,denka na 1,zasuwki trzeba by przymknąć tak żeby się nasionka górą nie przesypywały i zrobić próbę kręconą jak opisywałem wyżej.Kolega siał mak Fioną [to podobny siewnik] i nie zakładał żadnych nakładek, więc i przy tym siewniku powinno się udać.Zrobisz jak uważasz.Pozdrawiam. l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Próbowałem tłumaczyć ale słownik google niektóre słowa tłumaczy zbyt "dosłownie" i ciężko było połapać się w tym wszystkim. Ale już wiem o co w tym chodzi. A jeszcze wrócę do próby kręconej. Nie liczą się obroty koła tylko tej dźwigni co się nią kręci, prawda? Bo są rozbieżności między obrotem koła, a tej dźwigni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 1210
      gdzie szukac przyczyny ze siewnik w pewnym momencie mniej wiecej na obrot kola przestaje siac. nie bylo ztrzymania, podnoszenia czy cofania. caly czas jazda a tu takie przerwy jak na zdjeciu. co moze byc przyczyna skrzynia bezstopniowa, lancuch czy moze aparaty wysiewajace. na drugim kawalku nie ma czegos takiego a na jesieni mniej ale sie pojawilo tez


    • Przez ton16
      Jak w tytule, który siewnik w wersji 3 m. Waszym zdaniem będzie lepszy? Ziemie mam mieszane z przewagą ciężkich, głównie będzie wykorzystywany do siewu bezorkowego. Ceny maszyn podobne, Pottinger na pewno cięższy o dobra tonę, sekcja siewna o tej samej długości ramion, znowu Kuhn fajny aparat wysiewający ze śrubą metryczną i na pewno będzie lżej uciągnąć go w polu. 
    • Przez bortys2001
      Próby kręcone wielokrotne z dokładną powtarzalnością a na polu zaniża o dobre 20 %, czy uślizg koła może być aż taki
    • Przez roni9411
      Witam, podpowie ktoś jak ustawie na przekładni w siewniku na wysiew 15.9 cm, to około 84 tys ziaren i wklepie w sterowniku też 84 tys a chwilowy wysiew na seckjach pokazuje mi od 85 do 90 tys nasion. Jak kręciłem kołem to zgarniacz ustawione tak że nie łapały dwóch ziarenek. Zębatki w oryginale nic nie pozmieniane. Ciśnienie trzymam koło -55
      Gaspardo mte 6 skecyjny. 
    • Przez TheForterra125
      Witam szukam siewnika 3m do Zetora Forterry 125
      Interesują mnie takie jak pottinger Vitasem 302 A, Sulky TRAMLINE CE lub inne.
      Macie jakieś inne propozycje ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj