tomaszs88

Kto rezygnuję z hodowli trzody?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

@Krzynio257 a gdzie w twoich obliczeniach upadki które zdażaja się zawsze ceny leków ceny światła twojej pracy wyprodukowania słomy?myślę że po odliczeniu tego wszystkiego już tak kolorowo nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Tematu czy się opłaci czy nie nie rozwiążemy do końca świata. Zadajmy sobie pytanie każdy mówi że dokładamy ale z czego ??

 

W mojej okolicy jak ktoś ma już 60 ha lub więcej własnej = spłaconej to nie myśli o produkcji zwierzęcej ani o pracy tylko roślinna. Lub jakaś własna działalność ale taka aby nie wiązała go codziennie.

 

A już z 120 ha to można ładnie żyć chyba że grunty słabe.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszs88    3

ze słomy masz obornik więc nikt tego nie liczy...koszty światła można zmniejszyć po przez maxymalną obsadę zwierząt...jak się dba to i mały jest % upadków...jak podasz antybiotyki by zabezpieczyć zwierzęta w porę to wtedy zmniejszysz nakłady pracy weterynarza (kosztów)...nie masz tego przestoju gdy zwierzęta zaczną Ci chorować i wtedy robisz wszystko by je wyleczyć...nakłady się zwiększają a zysk maleje... własnej pracy nikt nie liczy bo zysk za sprzedane zwierzęta jest tylko gospodarza i jego rodziny a nie sąsiada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan122412    1

Nasza Państwa polityka.Jak dbali o swoich hodowców tak mają że już nie ufają i nasze pogłowie spada na dół.Sami rok temu się zastanawialiśmy nad likwidacją ale ten obornik gnojowica wtedy to był jedyny plus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Kolego lukiANDmarcin@ przeczytaj mój wcześniejszy post dokładnie, ja doliczyłem do tucznika 120zł, i za tym przeczytaj, że zawiera to koszt wody, energii, leki, nasienie, które zostało zużyte na wyprodukowanie tej konkretnej sztuki. A co do upadków, to ja wyliczyłem przybliżony koszt wyprodukowania tucznika, a za upadek niestety jak nie dopilnujesz to musisz zapłacić, ale myślę, że nikomu w stadzie nie pada 5%. Jeżeli to jest przyzwoity procent upadków to kasa na opłacenie utylizacji jest zawarta w tych wcześniejszych 120zł, gdyż koszty energii, oraz leczenia można ograniczyć poprzez dobrą profilaktykę. A co do pracy rolnika, to ta reszta którą wyliczyłem, te 80,54zł, to jest właśnie to co rolnikowi zostaje, czyli zapłata za jego pracę. Jeżeli chodzi o słomę, to jeżeli tucznik nie zeżre ci 500kg paszy to masz też za co ją kupić, a poza tym świnka produkuje obornik, który można sprzedać,użyć na własne pole, lub wymienić za właśnie słomę. Więc twoje argumenty kolego wydają mi się mało zasadne. A to czy się opłaca, to kwestia indywidualna każdego rolnika i jego podejścia do sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

w okolicach sierpnia cena świń (waga żywa) ma być w okolicach 7zł/kg

Edytowano przez szymon1089

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1994szymon    15

My rezygnujemy. W latach 80-90tych ojciec rocznie sprzedawał ok 1300 świń. Mieliśmy swoje maciory. Teraz została resztka tuczników (ok.30szt-w połowie marca zejdą wszystkie). Już połowe chlewni, obore i garaze poprzerabialiśmy na kurniki. Jak świnie pójdą to kurki wejdą na reszte chlewni. Na świniach nie widzimy przyszłości (jak ktoś ma dużą ilość to jeszcze coś ma z tego). My tak rok temu zaczeliśmy z kurkami (mała ilosć, tzw. "zwiady" :D ), i stwierdziliśmy że to dobry sposób na życie, cały czas inwestujemy. Z kurami jest wiecej roboty niż ze świnami (pewnie dlatego, że my zajmujemy się produkcją jaj "wiejskich"-czyli kurki na wybiegu, pasione warzywami). My już nie wrucimy do świń, ale życze wszystkim tym co zostaną przy nich, aby cena w końcu poszła w góre i tam została :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

My hodujemy jakies 30 sztuk non stop ale idzie na kielbase i sprzedaz bezposrednia.Za sztuke po przerobieniu wychodzi jakies 1200-1300 na reke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemrolnik    14

12 tys/miesiecznie to duzo?? Kup nawozy,SOR,paliwo i wszystko co potrzebne ci jest do prowadzenia gospodarstwa to jeszcze braknie.

A i jeszcze rodzine utrzymaj z tego.

 

Kolego, rozumiem Cię. Ale nawozów nie kupuje co miesiąc, tylko tyle ile mi potrzeba raz w roku. Paliwo też kupuję raz na rok.

Rzeczy które sie kupuje na bierząco to koncentraty,nasienie, leki.. no i prąd/woda - obora. Da się żyć, tylko trzeba dużo myśleć..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Ja tez nie kupuje co miesiac ale jak kupuje to 30 tys. idzie na raz, tak skromnie. Paliwo na caly rok jakies 5 tys litrow niby sie rozklada ale to juz kolejne 25 tys. i tak wymieniac mozna jeszcze sporo.Gdybym mial tylko hodowle trzody przy moim areale to 12 tys byla by realna kwota do pewnego gospodarowania.Nie wegetowania tylko normalnego zycia gdzie raz w roku jade na wczasy odpoczac,nie odmawiam sobie polowy tego co mi do domu potrzebne,jakas kasa na remont domu,budnyków gospodarczych,jakas rata za maszyny,itd. Wiec te 12 tys nie bedzie wcale ogromna kwota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klos49    14

U nas jak zrezygnowano z hodowli to dopiero zaczeło się zarabiać... przestano dopłacać do każdej sztuki. Jestem ciekawy jak by tak każdy dobrze przeliczył wszystkie ponoszone koszta, to jaki zysk wyjdzie na jednej sztuce tucznika.

Dokładnie tak jest. Na Żuławach i Powiślu ten kto ma 100ha i więcej, nie hoduje trzody i bydła, chyba że ma podmokłe tereny-łąki to wtedy tak, żeby zagospodarować każdy hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ginterpol    20

a tak trochę z poza tematu.. ile kilogramów zje paszy taka świnia do uzyskania tucznika??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj